Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Bal hakkında bilmeniz gereken her şey

Bal hakkında bilmeniz gereken her şey

 1. Belirli bir bal türünün lezzeti, nektarın toplandığı çiçek türlerine göre değişecektir.

 2. Hem ham hem de pastörize bal formları mevcuttur. Ham bal kovandan çıkarılır ve doğrudan şişelenir ve bu nedenle az miktarda maya, balmumu ve polen içerecektir. Yerel çiğ bal tüketmenin, bölgedeki polenlere tekrar tekrar maruz kalması nedeniyle mevsimsel alerjilere yardımcı olduğuna inanılıyor. Pastörize bal, safsızlıkları gidermek için ısıtılmış ve işlenmiştir.

 3. Bal, yüksek seviyede monosakaritler, fruktoz ve glukoz seviyelerine sahiptir ve tatlılığını sağlayan yaklaşık yüzde 70 ila 80 şeker içerir. Bal ayrıca antiseptik ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Modern tıp bilimi, kronik yara yönetiminde ve enfeksiyonla mücadelede balın kullanımlarını bulmayı başardı.

 4. Bu MNT Bilgi Merkezi makalesi, geleneksel tıpta balın kısa bir tarihçesini içeriyor ve bazı potansiyel sağlık yararlarını açıklıyor.

Faydaları

 1. Modern bilim, balın tarihi kullanımlarının birçoğuna kanıt buluyor.

1) Yaraları ve yanıkları iyileştirmek

 1. İnsanların, yaraları tedavi etmede bal kullanmanın olumlu etkilerini bildirdiği bazı durumlar olmuştur.

 2. Bununla birlikte, bu talebi tam olarak destekleyecek kanıt eksikliği var. Aslında, Lancet Enfeksiyon Hastalıkları'nda yayınlanan bir araştırma, tıbbi dereceli balın hastaların yaralarına uygulanmasının, diyaliz geçiren hastalar arasında normal antibiyotiklere göre hiçbir avantajı olmadığı sonucuna varmıştır.

 3. Nadir ama ciddi bir gıda zehirlenmesi türü olan botulizme neden olabileceğinden bal bebeklere asla verilmemelidir.

2) İshal süresinin azaltılması

 1. Bal hakkındaki araştırmalara göre incelemelere göre, ishalin şiddetini ve süresini azalttığı gösterilmiştir. Bal ayrıca, ishal yaşarken özellikle yararlı olan, artan potasyum ve su alımını da teşvik eder.

 2. Nijerya'nın Lagos kentinde yapılan araştırmalar, balın aynı zamanda ishale neden olan patojenlerin etkilerini engelleme yeteneğini de gösterdiğini öne sürüyor.

3) Asit geri akışının önlenmesi

 1. Son araştırmalar, balın yemek borusu ve mideyi kaplayarak mide asidi ve sindirilmemiş yiyeceklerin yukarı akışını azaltabileceğini göstermiştir.

 2. Bu, gastroözofageal reflü hastalığı (GERD) riskini azaltmaya yardımcı oldu. GÖRH, iltihaplanma, asit reflü ve mide yanmasına neden olabilir.

4) Enfeksiyonlarla mücadele

 1. 2010 yılında, Amsterdam Üniversitesi Akademik Tıp Merkezi'nden bilim adamları, FASEB Journal'da balın bakteri öldürme yeteneğinin defensin-1 adlı bir proteine ​​yattığını bildirdi.

 2. Avrupa Klinik Mikrobiyoloji Enfeksiyon Hastalıkları Dergisi'nde daha yakın bir zamanda yapılan bir araştırma, Manuka balı adı verilen belirli bir bal tipinin, Clostridium difficile'nin bakteri vücutta birikmesini önlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. C. difficile'nin ağır ishal ve hastalıklara neden olduğu bilinmektedir.

 3. Bazı çalışmalar Manuka balının MRSA enfeksiyonlarının tedavisinde bile etkili olabileceğini ortaya koydu.

 4. Dr. Jenkins sonuçlandı:

 5. "Manuka ve diğer balların bir süredir yara iyileştirici ve anti-bakteriyel özelliklere sahip oldukları biliniyor. Fakat nasıl etki ettikleri hala bilinmiyor. Manuka'nın tam olarak nasıl olduğunu keşfedebilirsek Bal, MRSA'yı inhibe eder, halihazırda mevcut birçok antibiyotiğe dirençli bakterileri olan enfeksiyonlar için birinci basamak tedavi olarak daha sık kullanılabilir. ”

 6. Manuka balı, Applied Microbiology'deki Letters dergisinde sunulan araştırmaya göre, antibiyotiklere karşı bakteriyel direnci tersine yardımcı olabilir. Bu tip bal, birçok farklı antibiyotiğe dirençli bir bakteri olan Ureaplasma urealyticum'a karşı etki gösterdi.

 7. Pediatrics dergisinde, balı plaseboyla karşılaştıran ve gece öksürüğü olan çocuklara yardım etmekte olan bir çalışmada, balın üstün olduğunu tespit etti. Araştırmacılar sonuçlandı:

 8. "Ebeveynler, bal ürünlerini, çocuklarının gece öksürüklerinin semptomatik rahatlaması ve URI (üst solunum yolu enfeksiyonu) nedeniyle uyku zorluğu nedeniyle silan tarihinin özünden daha yüksek olarak derecelendirmiştir. Bal, öksürük için tercih edilen bir tedavi olabilir. ve çocukluk çağı URI ile ilişkili uyku güçlüğü. "

 9. Scientific World Journal'da araştırmacılar, doğal balın, yara enfeksiyonlarının azaltılmasında eusol antiseptik bir çözüm kadar etkili olduğunu doğrulayan veriler sağlamıştır.

 10. Balın enfeksiyon için bir çare olarak kullanımını destekleyen çok sayıda kanıt var.

5) Soğuk algınlığı ve öksürük belirtilerini hafifletmek

 1. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) balın doğal bir öksürük ilacı olarak kullanılmasını tavsiye ediyor.

 2. Amerikan Pediatri Akademisi, balı öksürük tedavisi olarak da tanıyor.

 3. Ancak, balın bir yaşın altındaki çocuklar için uygun olmadığını söylüyorlar.

 4. Penn Eyalet Tıp Koleji tarafından yapılan 2007 tarihli bir çalışma, üst solunum yolu enfeksiyonu olan çocuklarda balın öksürük ilacı dekstrometorfandan daha fazla derecede gece boyu öksürüğü azalttığını ve uyku kalitesini artırdığını belirtti.

6) Diyete eklenen şekeri değiştirmek

 1. Balın tatlı tadı, onu diyetteki şeker için ideal bir alternatif haline getiriyor.

 2. Diyete eklenen şeker, fazladan kalori sağlayan besinsel bir fayda sağlıyor. Bu, yüksek tansiyon ve diyabet riskinde artış ile birlikte artan vücut ağırlığına yol açabilir.

 3. Eklenen şekerlerin sağlığa olumsuz etkisi olmadan tadı tatlandırmak için yiyecek ve içeceklere bal eklenebilir. Ancak, bal hala bir tatlandırıcı olduğundan, ne kadar bal kullanıldığına dikkat etmek önemlidir.

Tıbbi kullanım

 1. Bal, çok çeşitli hastalıkları, rahatsızlıkları ve yaralanmaları tedavi etmek için kullanıldı.

 2. Diğer ilaçlarla karıştırılabilir ve cilt üzerine tüketilebilir veya ovalanabilir. Ayurveda tıbbı uygulayıcıları balı aşağıdakiler için bir çare olarak kullanmaya çalıştılar:

 3. Balın tüm kullanımlarının etkili olduğu doğrulanmamakla birlikte, tedavi olarak denemek koşulları daha kötü hale getirmeyecek veya zarar vermeyecektir.

 4. Bal bazen çatlamış, kuru, sivilceli veya tıkalı ciltler için kozmetik bir çözelti olarak lanse edilir.

Tarih

 1. Mağara resimleri, yaklaşık 8.000 yıl önce, balın insanlar tarafından kullanıldığını gösteriyor, ancak İ.Ö. 2.400'e kadar arı kolonileri tutan ve yetiştiren insanlar bulunmuyor.

 2. Bal, yüzyıllar boyunca birçok kültürün tıbbi uygulamalarında bir dayanak noktasıydı. 4000 yıldan fazla bir süre önce bal, vücuttaki hazımsızlık ve dengesizliklerin tedavisinde etkili olduğu düşünülen geleneksel Ayurveda tıbbında kullanılmıştır.

 3. Eski Mısırlılar tarafından kullanılmadan önce, yaraları tedavi etmek için bal cilde sürüldü ve 5.000 yıldan uzun bir süre önce tıbbi maddelerde bulundu.

 4. Balın faydalı özellikleri günümüzde araştırılmış ve incelenmiştir ve tarihsel itibarının bazı bölümlerinin gerçeğe dayanabileceğini gösteren kanıtlar vardır.

Özellikler

 1. ABD Tarım Bakanlığı (USDA) Ulusal Besin Veritabanına göre, bir çorba kaşığı bal 64 kalori, 17.3 gram şeker ve 0 g lif, yağ ve protein.

 2. Rafine ve işlenmiş şeker üzerinde bal seçmek, uzun süreli sağlık yararlarına yol açabilir. Balın antioksidan, antimikrobiyal ve yatıştırıcı etkileri olduğu bilinmektedir.

 3. Glikoz, fruktoz ve demir, kalsiyum, fosfat, sodyum klorür, potasyum ve magnezyum gibi minerallerden oluşur.

 4. BeeSource'a göre aşağıda tipik bir bal profili var:

 5. Balın asitli pH seviyesi, bakterilerin gelişmesini önlemeye yardımcı olur, antioksidan elementleri ise hastalıklara bağlı serbest radikalleri temizler.

 6. Balın fiziksel özellikleri, üretiminde kullanılan bitki örtüsüne ve su içeriğine bağlı olarak değişir.

 1. Şeker yerine bal kullanıldığında deney önemlidir. Bal ile pişirme aşırı kızarmaya ve neme neden olabilir.

 2. Genel bir kural olarak, her bir bardak şeker için 3/4 bardak bal kullanın, tarifteki sıvıyı 2 çorba kaşığı azaltın ve fırın sıcaklığını 25 Fahrenheit düşürün.

 3. İşte balı diyetinize dahil etmek için birkaç ipucu:

 4. Alternatif olarak, kayıtlı diyetisyenler tarafından geliştirilen bu sağlıklı ve lezzetli tarifleri deneyin:

 5. Hava geçirmez bir kapta saklandığında, balın son kullanma tarihi yoktur.

Riskler

 1. Jull, A.B., Cullum, N., Dumville, J.C., Westby, M.J., Deshpande, S. Walker, N. (2015, 6 Mart). Akut ve kronik yaralar için topikal bir tedavi olarak bal. Cochrane Kütüphanesi. Http://www.cochrane.org/CD005083/WOUNDS_honey-as-a-topical-treatment-for-acute-and-chronic-wounds

 2. Johnson, D.W., Badve, S.V., Pascoe, E.M., Beller, E., Cass, A., de Zoysa, A., ... Hawley, C.M. (2014, Ocak). Periton diyalizi ile ilişkili enfeksiyonların önlenmesinde antibakteriyel bal (HONEYPOT): Randomize bir çalışma [!Özet

 3. Kwakman, P.H., Velde, A.A., de Boer, L., Speijer, D., Vandenbroucke-Grauls, C.M., Zaat, S.A. (2010, Temmuz). Bal bakterileri nasıl öldürür [!Özet

 4. Obi, C.L., Ugoji, E.O., Edun, S.A., Lawal, S.F., Anyiwo, C.E. (1994). Balın ishal üzerindeki antibakteriyel etkisi, Lagos, Nijerya'da izole edilen bakteriyel ajanlara neden olmaktadır [!Özet

 5. Pasupuleti, V.R., Sammugam, L., Ramesh, N., Gan, S.H. (2017, 26 Temmuz). Bal, propolis ve arı sütü: biyolojik faaliyetlerinin ve sağlık yararlarının kapsamlı bir derlemesi. Oksidatif Tıp ve Hücresel Uzun Ömür. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5549483/

 6. Paul, I.M., Beiler, J., McMonagle, A. (2007, Aralık). Bal, dekstrometorfan ve öksürük çocuklar ve ebeveynleri için gece öksürüğü ve uyku kalitesi üzerine herhangi bir tedavi uygulanmaması. Çocuk ve Ergen Tıbbı Arşivi, 161 (12), 1140-1146. Https://jamanetwork.com/journals/jamapediatrics/fullarticle/571638

 7. Petrosillo, N. (2008, Eylül). Doğal ürünler ve yara yönetimi: Hiç bitmeyen bir hikaye [!Özet

 8. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki formatlardan birini kullanın:

 9. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa kaynak belirtilir.

 10. Bir kişinin genel beslenme düzeni, hastalığın önlenmesinde ve sağlığın sağlanmasında çok önemlidir. Tek tek gıdalara konsantre olmaktan çok, sağlığın anahtarı olarak diyet yapmak daha iyidir.

 11. Bal hala bir şeker şeklidir, bu yüzden alımı ılımlı olmalıdır. Amerikan Kalp Birliği (AHA), kadınların günde bir kez 100'den fazla kalori almamasını ve günde 150 kaloriden fazla olmayan ek şekerlerden ve erkeklerden alınmasını önermektedir. Bu, kadınlar için iki yemek kaşığı biraz ve erkekler için üç yemek kaşığı eşittir.

 12. Bir yaşın altındaki bebeklerin bal tüketmemeleri tavsiye edilir. Bal, çok küçük çocuklarda bebek botulizmine neden olan botulinum endosporları içerebilir, nadir fakat ciddi bir gıda zehirlenmesine neden olabilir ve felce neden olabilir. Pastörize balın bile bu sporları içerme şansı var.

 13. Bununla birlikte, balın çok çeşitli faydaları vardır. Bal çevrimiçi satın almak için buraya tıklayın. Bu link farklı bir site açacak.

 14. Şeker eklendi. (2017, 1 Şubat). Http://www.heart.org/HEARTORG/HealthyLiving/HealthyEating/Nutrition/ Eklendi-Sugars_UCM_305858_Article.jsp

 15. Ahmed, N., Sutcliffe, A., Tipper, C. (2013, 13 Haziran). Fizibilite çalışması: Çocuklarda öksürük tedavisi için bal. Pediatrik Raporlar, 5 (2), 31-34. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3718232/

 16. El-Waili, N.S., Salop, K., El-Ghamdi, A.A. (2011, 5 Nisan). Yara iyileşmesi, ülser ve yanıklar için bal: Klinik pratikte kullanımını destekleyen veriler. Bilimsel Dünya Dergisi, 11, 766-787. Downloads.hindawi.com/journals/tswj/2011/526901.pdf

 17. Avner Cohen, H., Rozen, J., Kristal, H., Laks, Y., Berkovitch, M., Uziel, Y., ... Efrat, H. (2012) , Eylül). Balın gece öksürüğü ve uyku kalitesi üzerine etkisi: Çift kör, randomize, plasebo kontrollü bir çalışma. Pediatri, 130 (3), 1-7. Http://pediatrics.aappublications.org/content/pediatrics/early/2012/08/01/peds.2011-3075.full.pdf

 18. Temel rapor: 19296, tatlım. (2016, Mayıs). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/6287?manu= fgcd =

 19. Fesleğen Ballı Mango Şerbeti. (2015, 22 Nisan). Http://orlandodietitian.com/2015/04/22/basil-honey-mango-sorbet/

 20. Caspero, A. (n.d.). Http://www.eatright.org/resource/food/planning-and-prep/recipes/honey-dijon-vinaigrette-with-arugula-pear-and-walnut-salad-recipe

 21. Ediriweera, E.R. H. S. S. Premarathna, N. Y. S. (2012, Nisan-Haziran). Arının balının tıbbi ve kozmetik kullanımları - bir derleme. Ayu, 33 (2), 178-182. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3611628/

 22. Eteraf-Oskouei, T. Najafi, M. (2013, Haziran). İnsan hastalıklarında doğal balın geleneksel ve modern kullanım alanları: Bir derleme. İran Temel Tıp Bilimleri Dergisi, 16 (6), 731-742. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3758027/

 23. Bilgiler ipuçları - Bal arısı tarihi. (N.d.). Http://barnsleybeekeepers.org.uk/history.html

 24. Haffeejee, I. E. Moosa, A. (1985). İnfantil gastroenterit tedavisinde bal [!Özet

 25. Roka, Armut ve Cevizli Salata Tarifi ile Ballı Dijon Sosu. (N.d.). Http://www.eatright.org/resource/food/planning-and-prep/recipes/honey-dijon-vinaigrette-with-arugula-pear-and-walnut-salad-recipe

 26. Yenidoğan botulizmi. (N.d.). Https://kidshealth.org/en/parents/botulism.htmlDonate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407