Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Baharatlı Gıdaların İlk Beş Faydası

Paket servis

 1. Gıda dünyasında baharattan daha güçlü görüşler uyandıran çok az şey var. Hafif salsa, orta ya da üç alarm sıcak sürümü için mi gidiyorsunuz? Neyse ki baharatı seven insanlar için (ve sadece acı biberlerde bulunan kapsaisin kaynaklı ateşli baharatlar için değil), bilim sizin lehinizedir. Tarçın, zerdeçal, sarımsak, zencefil ve kimyon gibi baharatların yanı sıra biber, birçok sağlık yararına ev sahipliği yapıyor.

 2. Eğer agnostikseniz veya sadece sıcaktan hoşlanmıyorsanız, gününüze biraz baharat eklemeyi tekrar düşünmeniz için beş önemli neden var.

 1. Harvard ve Çin Ulusal Hastalık Kontrol Merkezi 2015 tarihli bir araştırmaya göre, haftada altı veya yedi gün baharatlı yiyecek yemek - günde sadece bir kez bile - ölüm oranlarını yüzde 14 düşürdüler ve Önleme. (Ne yazık ki, baharatlı taco ile margarita veya Corona'yı atlarsanız faydalar daha da artar.)

2. Baharatlı yiyecekler metabolizmanızı hızlandırır

 1. Çok sayıda araştırmadan elde edilen veriler, bazı baharatların - kimyon, tarçın, zerdeçal, biber ve biber gibi - bazı baharatların metabolik dinlenme hızınızı artırabileceğini ve iştahınızı yavaşlatabileceğini göstermektedir. Bir çalışma da zerdeçal farelerde yağ dokusu büyümesini bastırdığını buldu.

 2. Etki ılımandır, bu yüzden rulo üzerine tarçın koymak muhtemelen kilo kaybına yardımcı olmaz. Ancak kilo verme yolculuğunuzda bir platoya ulaştıysanız, bunu denemek sadece denemek için olabilir.

3. Baharatlar iltihapla savaşır

 1. Zerdeçalda bileşik olan kurkumin vücuttaki iltihabı azaltabilir. Ayurveda tıbbında zencefil ve sarımsağın anti-enflamatuar özellikleri, artrit, otoimmün bozukluklar ve hatta baş ağrısı ve bulantı gibi bir dizi durumu tedavi etmek için yüzyıllardır kullanılmıştır.

4. Baharatlar kanser hücrelerinde savaşmaya bile yardımcı olabilir

 1. Biber biberinin aktif bir bileşeni olan kapsaisin, kanser hücrelerini yavaşlatıp tahrip ettiği gösterilmiştir. Bir UCLA çalışması, kapsaisinin, sağlıklı hücreleri zarar görmeden bırakırken farelerde prostat kanseri hücrelerinin büyümesini inhibe ettiğini buldu.

5. Baharatlar bakterileri öldürmeye yardımcı olur

 1. Kimyon ve zerdeçalın güçlü antioksidan ve antimikrobiyal özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir. Bu, vücuttaki zararlı bakterilere karşı kullanılabilecekleri anlamına gelir.

Hayatınızı renklendirecek tarifler

 1. Baharatlı yiyeceklerden faydalanmaya ve sağlığınızı arttırmaya hazır mısınız? Aşağıdaki ateşli tarifleri deneyin.

 2. Kolay, günlük baharatlı bir öğün yerine koymak istiyorsanız, Isabel Eats'ın yumurtalı bu deli baharatlı avokado tostundan başka bir yere bakmayın.

 3. Baharat, protein ve sağlıklı yağları birleştirmek sağlıklı atıştırma için çok önemlidir. Öyleyse neden bu basit ve tatlı tarçınlı baharatlı pepita tarifini Spoonful of Flavor'dan denemiyorsunuz?

 4. Hastalıklarla uğraşırken, yapmak istediğiniz en son şey mutfakta çok fazla zaman harcamak veya ağır bir yemek yemek. Unconventional Baker'ın izniyle, bu canlandırıcı ve lezzetli limon zencefilli zerdeçal buzlu çayı yudumlayın.

 5. Bir dahaki sefere havalar altında hissediyorsanız - ya da sadece ana kıçınıza tekme bir garnitür yemeye ihtiyacınız varsa - Budget Bytes'tan bu kimyonlu pirinç tarifini deneyin. Lezzetli ve hafif ve hassas midelere karşı, aynı zamanda tam bir pazarlık. Win!

Dikkatli bir kelime

 1. Biberlerde bulunan ateşli madde olan capsaisin, mide ağrısı, diyare ve aşırı miktarda tüketenlerde kusma gibi yoğun kısa süreli semptomlara neden olabilir. Bu, sinir sisteminin aşırı uyarılması nedeniyle oluşur. İyi haber şu ki, bağırsak zarına kalıcı hasar verilmez.

 2. Daha önce baharatlı yiyeceklerin ülserlere yol açabileceğine inanılıyor olmasına rağmen, şu anki kanıtlar capsaicin'in ülser patojeni H. pylori'ye karşı koruma sağladığını doğrulamaktadır. Kapsaisin ayrıca topikal olarak uygulandığında veya yutulduğunda ağrı kesici olarak işlev görür. Bununla birlikte, baharatlı yiyecekler yemekte yeniyseniz, istenmeyen belirtileri en aza indirmek için alımınızı yavaşça artırın.

Alt satır

 1. Tatlı ya da tuzlu olursa olsun, baharatlar herhangi bir diyete dahil edilebilir. Sonuç, tatmin edici ve sağlıklı bir ektir. Endorfin ve dopamin gibi vücutta iki iyi hissettiren kimyasal maddeyi bile artırabilirler. Bu sadece baharatlı yiyeceklerin özlemini tekmeleyemeyeceğini açıklayabilir. Baharatlar, lezzet için hızlı bir düzeltme olarak kolayca eklenebilen sağlıksız yağ ve şeker miktarını azaltmanıza yardımcı olabilir.

 2. Kısacası, şekeri kısın ve yaşam tarzınızı ve mutfak ufkunuzu geliştirmek ve genişletmek için biraz baharat ekleyin.

 3. Lindsey Dodge Gudritz bir yazar ve anne. Michigan'daki hareket halindeki ailesiyle yaşıyor (şimdilik). The Huffington Post, Detroit News, Sex and State ve Independent Women Forum blogunda yayınlandı. Onun aile blogu Gudritz'deki Putting'de bulunabilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407