Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Badem Unu Neden Diğer Unlardan Daha İyidir

Alt satırda

 1. Badem unu, geleneksel buğday unu için popüler bir alternatiftir. Karbonhidratı az, besinler doludur ve biraz daha tatlı bir tada sahiptir.

 2. Badem unu ayrıca "kötü" LDL kolesterolü ve insülin direncini azaltmak gibi geleneksel buğday unu ile daha fazla sağlık yararı sağlayabilir (1, 2).

 3. Bu makale, badem ununun sağlığa faydalarını ve diğer un türlerine daha iyi bir alternatif olup olmadığını araştırıyor.

Badem Unu Nedir?

 1. Badem unu öğütülmüş bademden yapılır.

 2. İşlem, derileri çıkarmak için kaynamış sudaki bademleri beyazlatmayı, ardından öğütmeyi ve ince bir un haline getirmeyi içerir.

 3. Badem unu, adlarının bazen birbirinin yerine kullanılmasına rağmen, bademli unla aynı değildir.

 4. Badem unu, derileri bozulmadan badem öğütülerek yapılır, böylece daha kaba unu elde edilir.

 5. Dokunun büyük bir fark yarattığı tariflerde bu fark önemlidir.

Badem Unu İnanılmaz Besleyicidir

 1. Badem unu besin maddeleri bakımından zengindir. Bir ons (28 gram) içerir (3):

 2. Badem unu, vücudunuzda antioksidan görevi gören bir yağda çözünen bileşik grubu olan E vitamini açısından özellikle zengindir.

 3. Serbest radikal adı verilen zararlı moleküllerin zarar görmesini önleyerek yaşlanmayı hızlandırır ve kalp hastalığı ve kanser riskinizi arttırır (4). [! 3200 => 1140 = 3!

 1. Rafine buğdaydan yapılan yiyecekler karbonhidrat bakımından yüksek, yağ ve lif bakımından düşüktür.

 2. Bu, kan şekeri seviyelerinde ani yükselmelere ve ardından şekerin ve kalorinin yüksek olduğu yorgun, aç ve canlandırıcı yiyecekler bırakmanıza neden olan hızlı damlaların oluşmasına neden olabilir.

 3. Buna karşılık, badem unu karbonhidratı düşük, sağlıklı yağ ve lif oranı yüksek.

 4. Bu özellikler düşük glisemik indeks veriyor, yani sürekli bir enerji kaynağı sağlamak için şekeri yavaşça kanınıza bırakıyor.

 5. Yukarıda da belirtildiği gibi, badem unu, kan şekerini kontrol etmek de dahil olmak üzere vücudunuzda yüzlerce rol oynayan bir mineraldir - oldukça fazla miktarda magnezyum içerir.

 6. Tip 2 diyabeti olan kişilerin% 25-38'i arasında magnezyum eksikliği olduğu tahmin edilmektedir ve bunu diyet veya takviye yoluyla düzeltmenin kan şekerini önemli ölçüde azaltabileceği ve insülin fonksiyonunu iyileştirebileceği tahmin edilmektedir (12, 13, 14).

 7. Aslında, bademli unun insülin fonksiyonunu iyileştirme kabiliyeti, düşük magnezyum seviyelerine ya da normal magnezyum seviyelerine sahip ancak aşırı kilolu tip 2 diyabetleri olmayan kişiler için de geçerli olabilir (1, 15).

 8. Bu, bademlerin düşük glisemik özelliklerinin ve yüksek magnezyum içeriğinin, tip 2 diyabetli olan veya olmayan kişilerde kan şekeri kontrolüne yardımcı olabileceği anlamına gelebilir.

 1. Buğday unu gluten denilen bir protein içerir. Hamurun gergin kalmasına ve pişirme sırasında havanın yakalanmasına ve böylece kabarık hale gelmesine yardımcı olur.

 2. Çölyak hastalığı veya buğday intoleransı olan insanlar gluteni olan yiyecekleri yiyemezler, çünkü vücutları zararlıdır.

 3. Bu kişiler için vücut, glüteni vücuttan uzaklaştırmak için otoimmün bir tepki üretir. Bu cevap, bağırsak zarının zarar görmesine neden olur ve şişkinlik, ishal, kilo kaybı, cilt döküntüleri ve yorgunluk gibi belirtilere neden olabilir (16). [! 3200 => 1140 = 5!

 4. Yine de, aldığın badem unu paketini kontrol etmek hala önemli. Bademler doğal olarak glütensiz olsa da, bazı ürünler glüten ile kirlenmiş olabilir.

Badem Unu LDL Kolesterol ve Kan Basıncını Düşürmeye Yardımcı Olabilir

 1. Kalp hastalığı dünya çapında ölümün önde gelen nedenidir (17).

 2. Yüksek tansiyon ve "kötü" LDL kolesterol seviyelerinin kalp hastalığı için risk belirleyici olduğu iyi bilinmektedir.

 3. Neyse ki, yedikleriniz kan basıncınız ve LDL kolesterolünüz üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir, birçok çalışma bademlerin ikisinde de oldukça faydalı olabileceğini göstermiştir (2, 18, 19).

 4. 142 kişiyi içeren beş çalışmanın analizi, daha fazla badem yiyenlerin LDL kolesterolünde ortalama 5.79 mg / dl düşüş yaşadığını tespit etti (19). [! 3200 => 1140 = 6!

 5. Örneğin, beş çalışmadaki katılımcılar aynı diyeti takip etmedi. Bu nedenle, daha düşük LDL kolesterol ile de bağlantılı kilo kaybı, araştırmalar arasında değişebilirdi (20). [! 3200 => 1140 = 6!

 6. Bazı çalışmalar bu eksikliklerin düzeltilmesinin kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini gösterse de, tutarlı değiller. Bu alanda daha güçlü sonuçlar elde etmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır (23, 24, 25). [! 3200 => 1130 = 7!

 1. Badem unu ile pişirmek kolaydır. Çoğu pişirme tarifinde normal buğday unu ile badem unu kullanabilirsiniz.

 2. Ekmek kırıntısı yerine balık, tavuk ve sığır eti gibi etleri kaplamak için de kullanılabilir.

 3. Buğday unu üzerine badem unu kullanmanın dezavantajı unlu mamullerin daha düz ve yoğun olma eğiliminde olmasıdır.

 4. Bunun nedeni, buğday unu içindeki glütenin hamurun gerilmesine yardımcı olması ve daha fazla hava tutmasıdır, bu da pişmiş ürünlerin yükselmesine yardımcı olur.

 1. Birçok insan, buğday ve hindistancevizi unu gibi popüler alternatiflerin yerine badem unu kullanır. Aşağıda nasıl karşılaştırılacağı hakkında bilgi verilmiştir.

 2. Badem unu, karbonhidrat unu karbonhidrattan çok daha düşüktür, fakat yağ bakımından yüksektir.

 3. Maalesef, bu badem unu kalorilerinde daha yüksek olduğu anlamına geliyor. Ancak, inanılmaz derecede besleyici olarak bunu telafi ediyor.

 4. Bir ons badem unu, E vitamini, manganez, magnezyum ve lif için günlük değerlerin iyi bir miktarını sağlar (3). [! 3200 => 1140 = 8!

 5. Fırıncılıkta badem unu, buğday ununu genellikle 1: 1 oranında değiştirebilir; bununla birlikte, pişmiş ürünler glütensiz oldukları için daha düz ve daha yoğun olmasına rağmen.

 6. Bir antinütrient olan fitik asit, buğday ununda badem unundan daha yüksektir ve bu da besinlerin besinlerden daha az emilmesine yol açar.

 7. Kalsiyum, magnezyum, çinko ve demir gibi besin maddelerine bağlanır ve bağırsaklarınız tarafından emilebilecekleri miktarı azaltır (27).

 8. Bademlerin derilerinde doğal olarak yüksek bir bitkisel asit içeriği bulunmasına rağmen, badem unu, ağartma işleminde cildini kaybettiği için doğal olarak yok olmuyor.

 9. Buğday unu gibi, hindistan cevizi unu da badem unu ile karşılaştırıldığında daha fazla karbonhidrat ve daha az yağ içerir.

 10. Badem unu ile karşılaştırıldığında ons başına daha az kalori içerir, fakat badem unu daha fazla vitamin ve mineral içerir.

 11. Hem badem unu hem de hindistancevizi unu glutensizdir, ancak hindistancevizi unu, nemi çok iyi emdiği ve pişmiş ürünlerin dokusunu kuru ve ufalayabileceği için pişirmek daha zordur.

 12. Bu, hindistan cevizi unu kullanırken tariflere daha fazla sıvı eklemeniz gerekebileceği anlamına gelir.

 13. Hindistan cevizi unu da bitkisel asitte bademli undan daha yüksektir, bu da vücudunuzun onu içeren yiyeceklerden ne kadar besini emebileceğini azaltabilir.

Alt satırda

 1. Badem unu, buğday bazlı unlara harika bir alternatiftir.

 2. İnanılmaz derecede besleyici ve kalp hastalığı riskini azaltma ve kan şekeri kontrolünü iyileştirme gibi birçok potansiyel sağlık yararı sağlıyor.

 3. Badem unu glutensizdir, bu da çölyak hastalığı veya buğday intoleransı olanlar için mükemmel bir seçenek yapar.

 4. Besin bakımından zengin, düşük karbonhidratlı bir un arıyorsanız, badem unu mükemmel bir seçimdir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407