Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Badem sütünün yedi faydası

Badem sütünün yedi faydası

 1. Çeşitli sağlıklı besinler açısından zengin, ancak bütün bademlere kıyasla sulanır ve lifin çoğunu kaybeder.

 2. Kontrollü çalışmalarda sağlık etkileri doğrudan incelenmemiş olsa da, bileşenlerinden bazıları yoğun biçimde incelenmiştir.

 3. Bu, badem sütünün ve sağlığa yararlarının bir derlemesidir.

Badem sütü nedir?

 1. Badem sütü bademlerin suyla karıştırılması ve ardından katıların çıkarılması için karışımın süzülmesi yoluyla yapılır. Badem ezmesine su eklenerek de yapılabilir.

 2. Normal süte benzeyen hoş, cevizli bir tadı ve kremsi bir dokusu vardır. Bu nedenle veganlar için ve süt sağlığına alerjisi olan veya hoşgörüsüz olanlar için popüler bir seçimdir.

 3. Çoğu süpermarkette badem sütü bulunur, genellikle sağlık bölümünde. Ayrıca evde yapmak çok kolaydır.

 4. Ticari badem sütü çeşitli markalarda ve aromalarda gelir. Sağlık nedenlerinden dolayı, ilave şeker içermeyen badem sütünü seçmek en iyisidir.

 5. Çoğu marka vitamin, mineral veya protein ile de zenginleştirilmiştir. Süt yemezseniz, kalsiyum ile zenginleştirilmiş ürünleri seçmekten faydalanabilirsiniz.

 6. Kontrollü çalışmalar bütün bademleri çeşitli sağlık yararları ile ilişkilendirdi, ancak birçoğu badem sütün için geçerli olmayabilir.

 7. Badem sütünün gergin olması ve genellikle beyazlatılmış (derisiz) bademlerden yapılmasından kaynaklanıyor. Fiberin çoğu ve antioksidanlarının büyük bir kısmı uzaklaştırılmıştır.

 8. İkincisi, badem sütü sulanır ve bütün bademlerden çok daha az konsantre bir besin kaynağıdır.

 9. Badem sütündeki besinlerin konsantrasyonu, bunu yapmak için kaç tane bademin kullanıldığına, ne kadar suyun kullanıldığına ve ilave vitamin ve mineral içerip içermediğine bağlıdır.

 10. Badem sütü içmenin yedi temel sağlık yararı.

1. Bu besleyici

 1. Badem sütü inek sütü kadar besleyici olmasa da, zenginleştirilmiş ürünler yaklaşıyor.

 2. Sık sık eklenen D vitamini, kalsiyum ve protein içerirler, bu da besin içeriğindeki normal sütün daha benzer olmasını sağlar.

 3. Bununla birlikte, badem sütü birçok vitamin ve mineralde, özellikle E vitaminde doğal olarak zengindir

 4. Karşılaştırma için, aşağıdaki tablo bir bardak ticari badem sütünde ve az yağlı inek sütündeki (2, 3) bir kaç besin, vitamin ve mineral miktarını göstermektedir. [! 3197 => 1140 = 3!

 5. Bottom Line: Badem sütü çeşitli vitaminler ve mineraller, özellikle E vitamini açısından doğal olarak zengindir

2.. Kalorisi düşüktür

 1. Badem% 50 oranında yağ ve kalori bakımından yüksek olmasına rağmen, ticari bademli süt düşük kalorili bir içecektir.

 2. Bu, kilo alma konusunda endişelenmenize gerek kalmadan çoğunu içebileceğiniz anlamına geliyor. Aynı zamanda, kalori içeriğine göre çok sayıda besin sağlayan, besleyici madde yoğunluğudur.

 3. Badem sütü üreticileri, yağ içeriğini% 1 civarında olan az yağlı sütünkiyle aynı yapmak için suyla seyreltir.

 4. Bir bardak badem sütü sadece bir miktar yağsız sütte bulunan kalorinin yarısı kadar olan sadece 39 kalori içerir (2, 8).

 5. Ancak, bademli sütlerin hepsi aynı değildir. Ev yapımı badem sütü veya bazı markalar, fincan başına kaç badem içerdiklerine bağlı olarak, çok daha fazla kalori içerebilir. [! 3197 => 1140 = 4!

 6. Alt Çizgi: Fabrikada üretilen badem sütü bir bardak yağsız sütünden bile daha az kalori içerebilir. Ancak, bu tüm markalar için geçerli olmayabilir, bu nedenle besin etiketlerini kontrol ettiğinizden emin olun.

3. Şekersiz badem sütü kan şekeri artırmaz

 1. Piyasadaki badem sütünün büyük bir kısmı ilave şeker ile doldurulur.

 2. Öte yandan, şekersiz badem sütü fincan başına sadece% 0,6 karbonhidrat (1,5 gram) içeren düşük karbonhidratlı bir içecektir (2).

 3. Buna karşılık, az yağlı inek sütü bir bardağa toplam 5 gram (% 5) içerir (3).

 4. Badem sütü, karbonhidrat içeriğine göre yağ ve protein bakımından da yüksektir. Bu nedenle kan şekeri seviyelerinde ani bir artışa yol açmaz, şeker hastaları için olduğu kadar düşük karbonhidrat diyeti yapanlara da uygun olur.

 5. Ancak, içerik listelerini okuduğunuzdan ve mümkün olduğu kadar saf ürünler seçtiğinizden emin olun.

 6. Bottom Line: Badem sütü düşük karbonhidratlı bir içecek olup, düşük karbonhidratlı diyete sahip insanlar ve kan şekerini kontrol etmeleri gerekenler için mükemmel bir seçimdir. seviyeleri.

4. Süt içermez

 1. Badem sütünde inek sütü veya diğer hayvansal ürünler bulunmamakta ve bu durum, veganlar ve süte karşı toleranssız veya alerjisi olanlar için mükemmel bir seçenek olmaktadır.

 2. Birçok insan süt şekere (laktoz) karşı toleranssızdır ve tamamen sindiremez. Sindirilmemiş laktoz, yerleşik bakteriler tarafından fermente edildiği, aşırı gaz, şişkinlik, ishal ve buna bağlı rahatsızlıklara yol açan kolona geçer.

 3. Süt içermeyen, bademli süt hiç laktoz içermez, laktoz intoleransı olan insanlar için uygun bir süt replasmanı yapar.

 4. Bottom Line: Badem sütü taklit bir süttür ve hiç süt içermez, bu da onu ve laktoz intoleransı veya alerjisi olan kişiler için popüler bir süt alternatifi yapar.

5. Zenginleştirilmiş badem sütü kemiklerinizi güçlendirebilir

 1. Süt ürünleri, en zengin diyet kalsiyum kaynağıdır. Buna karşılık, bademler zayıf bir kaynaktır. [! 3197 => 1140 = 7!

 2. Buna karşılık, bir bardak inek sütündeki kalsiyum içeriği RDI'nin% 28-31'i arasında değişebilir (3, 10).

 3. Sonuç olarak, zenginleştirilmiş badem sütü, vegan veya süt laktozuna tolerans göstermeyen veya süt alerjisi olanlar gibi süt ürünleri tüketmeyen insanlar için mükemmel bir kalsiyum kaynağıdır.

 4. Kemiklerin inşa edilmesi ve bakımı için kalsiyum çok önemlidir. Bu nedenle, yeterli bir kalsiyum alımı, zayıf kemik ve kırıklarla ilişkili bir durum olan osteoporoz riskini azaltır (11). [! 3197 => 1140 = 7!

6. Kalp hastalığı riskini azaltabilir

 1. Gözlemsel çalışmalar, düzenli fındık tüketiminin, düşük kalp hastalığı riskine bağlı olduğunu gösteriyor. Bunun nedeni kısmen E vitamini açısından yüksek ve sağlıklı yağlar içermesidir (12, 13). [! 3197 => 1140 = 8!

 2. Badem yağındaki ana yağ asidi olan Oleik asit, kan lipitlerinde faydalı değişikliklerle bağlantılıydı (14). [! 3197 => 1140 = 8!

 3. Kan lipit profilindeki bu faydalı değişiklikler, düşük kalp hastalığı riski ile ilişkilidir (16).

 4. Badem sütündeki kalorilerin yaklaşık% 50'si yağdan gelmesine rağmen, genellikle az yağlı bir üründür ve muhtemelen kan lipit profiliniz üzerinde önemli bir etkisi yoktur.

 5. Ancak, bir fincan içinde RDI'nin yaklaşık yarısını sağlayan zengin bir E vitamini kaynağıdır (2). [! 3197 => 1140 = 8!

7. Zenginleştirilmiş badem sütü D vitamini bakımından yüksektir

 1. Birçok insan D vitamini açısından düşük ya da eksik. Bu, kırılgan kemikler, yorgunluk ve zayıf kas riskini artırıyor (19). [! 3197 => 1140 = 9!

 2. Bu, zenginleştirilmiş bademli sütü düzenli tüketildiğinde eksikliği önleyebilecek yararlı bir D vitamini kaynağı yapıyor.

 3. Bottom Line: Badem sütü genellikle D vitamini ile zenginleştirilmiştir ve düzenli olarak tüketilmesi D vitamini eksikliğini önleyebilir.

Yapması kolaydır

 1. Badem sütü süpermarkette çokça bulunur.

 2. Ancak, ev yapımı da çok kolaydır. İhtiyacın olan tek şey bir blender, su ve bir bardak badem. Karıştırıcılar ve bademler çevrimiçi olarak satın alınabilir.

 3. İlk önce, cilt kaldırıldı. Bunu bademleri 8-12 saat veya gece boyunca suya batırarak yapabilirsiniz. Islanma, cildi yumuşatır, badem durulanırken kolayca sıyrılmasını sağlar.

 4. Sonra, bademleri dört su bardağı su ile bir blender içine koyun ve yumuşayana kadar karıştırın. Son olarak, karışımı bir peynir bezinden veya fındık süt torbasından süzerek katıları çıkarın.

 5. İşte bazı sağlıklı tarifler:

 6. Bottom Line: Badem sütü en popüler bitki sütlerinden biridir ve çoğu süpermarkette bulunur. Evde yapmak da kolaydır.

Badem sütü nasıl kullanılır

 1. Normal süt gibi, badem sütü de inanılmaz derecede çok yönlü. Aşağıda, süt değişimi olarak nasıl kullanabileceğinize dair birkaç fikir:

 2. Böbrek taşlarına yatkın olanlar için badem sütü aşırı miktarda tüketilmemelidir. Bunun nedeni, genellikle ev yapımı badem sütündeki daha yüksek olan kalsiyum oksalat içeriğidir (20). [! 3197 => 1140 = 11!

 3. Alt satır: Badem sütü normal süt için mükemmel bir alternatiftir. Ancak, böbrek taşlarına eğilimli olanlar, yüksek miktarlarda içmekten kaçınmalıdır.

Ev mesajınızı alın

 1. Badem sütü çok yönlü bir gıda ürünüdür ve süt ve süt alerjisi olan veya alerjisi olan ve veranyanlar için mükemmel bir sübstitüenttir. Online satın almak için çeşitli markalar mevcuttur.

 2. Birçok önemli besin maddesi bakımından doğal olarak zengin olan badem sütü, sağlıklı bir diyete mükemmel bir katkı sağlar.

 3. Bu konuyla ilgili en son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme / Diyet hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun. Tüm referanslar Referanslar sekmesinde bulunabilir.

 4. Bu makale için referans bulunamadı.

 5. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 6. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407