Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Badem Beslenmesi: Kalp-Sağlıklı Beyin Booster mı, Yağ Tuzağı mı?

Top 41 Yabani Sağlıklı Waffle Tarifleri

 1. Badem çok eski zamanlardan beri ödüllendiriliyor ve tüm fındık mahsullerinin en büyüğü olarak yetiştirildiğine inanılıyor. Bugün, badem hala insanlığın en sevilen ve sağlık fındıklarından biridir. Badem beslenme faydaları, çeşitli şekillerde kullanıldığı dünya genelinde takdir edilmektedir: badem tereyağı ve badem unu içindeki temel madde olarak badem suyuna harmanlanmış, badem sütünle harmanlanmış ve birçok vücut losyonu türüne dönüştürülen, sağlıklı bir atıştırmalık olarak çiğ yenen, yağlar ve kokular.

 2. Badem yemenin faydaları nelerdir? Kolesterolün azaltılması muhtemelen bademlerin en meşhur sağlık yararıdır, çalışmalarda tekrar tekrar ortaya konan kanıtıdır. Ayrıca düzenli olarak badem yemenin başka birçok nedeni var. Örneğin, bademler doymamış yağ asitleri bakımından düşüktür, doymamış yağ asitleri bakımından zengindir ve dolgu elyafı, benzersiz ve koruyucu fitosterol antioksidanları ve ayrıca bitki bazlı protein içerir.

 3. Elbette, badem beslemesinde yeterli miktarda kalori olabilir, ancak bu kalorilerden ve badem beslemesinin yağ içeriğinden korkmamalısınız. Araştırmalar, bademlerin, kalori oranının yüksek olmasına rağmen, kilo verme konusunda gerçekten faydalı olduğunu göstermektedir. Bir çalışma, atıştırmalık olarak tüketilen bademlerin açlığı azalttığını ve günün ilerleyen saatlerinde yemek yeme arzusunu azalttığını ve diyet uzmanlarının günlük bademleri yediklerinde genel kalori alımlarını azalttığını bile bulmuşlardır. Hepsi bu değil.

Badem Besin Değerleri

 1. Botanik olarak, bademler (bilimsel olarak Prunus dulcis olarak adlandırılır) aslında Amygdalus ailesinde çok küçük taş meyvelerdir. Kiraz, erik ve şeftali gibi "taş meyveler" de dahil olmak üzere sert çukurlar içeren diğer meyvelerle ilgilidir. Bademler bir çeşit drupe somun türüdür, bu da macadamias, ceviz ve ceviz gibi diğer fındıklarla birlikte, merkezde tek bir sert çekirdeği saran çoklu katmanlara sahip olmaları anlamına gelir.

 2. Badem kuru drupes olduğu için ilk önce satılmadan ve yenilmeden önce çıkarılmalıdır ("kabarma" denir). Bu nedenle, yemeye hazır bademler satın aldığınızda "kabuklu badem" açıklamasını görebilirsiniz.

 3. Tıp dünyasında, badem beslenmesi en çok tekli doymamış yağ asitleri, diyet lifi ve antioksidanların varlığından ötürü övülüyor. Bademlerde ayrıca E vitamini ve riboflavin gibi vitaminler ve kalsiyum ve magnezyum gibi iz mineraller bulunur.

 4. Bademlerin kalorileri yüksek ve "enerji yoğun" olarak kabul edilmelerine rağmen (tüm kuruyemişler gibi), insanların standart Amerikan diyetinde sık sık kullandıkları çok çeşitli kritik besinler ve kimyasal bileşikler sağlarlar. (bazen "SAD" olarak adlandırılır). Düşük karbonhidrat diyeti yapanlar için, bademde çok fazla karbonhidrat bulunmadığını, keto diyeti gibi bir şeye uygun olduklarını bilmek mutlu olacaklardır.

 5. Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı tarafından yayınlanan badem beslenme verileri üzerine yapılan araştırmaya göre, bir ons (yaklaşık 28 gram) badem beslemesi aşağıdakileri sağlar:

 6. Buna ek olarak, badem beslenmesinde biraz tiamin, folat, pantotenik asit, kolin ve selenyum bulunur.

9 Badem Beslenmesinin Sağlığa Faydaları

 1. Badem, göbek yağını kaybetmenize yardımcı oluyor mu? Bazı araştırmalar, diyet yapanların günlük badem yediklerinde, karbonhidratları fazla tüketme olasılıklarının daha düşük olduğunu ve daha sağlıklı bir vücut ağırlığına ulaşma ve sürdürmelerinin daha muhtemel olduğunu gösteriyor. Bu, daha az tehlikeli visseral yağa sahip olmayı içerebilir. Viseral yağ, organlarınızı saran ve belirli hastalıklara yakalanma riskini artıran türdür.

 2. Örneğin, Uluslararası Obezite Dergisi’nde yayınlanan 2003 tarihli bir makalede, kadınlar badem tüketmeyen diğer kadınlara kıyasla altı aylık bir süre boyunca badem tükettiklerinde kilo / BMI, bel çevresi, yağ kütlesi ve sistolik kan basıncı azalması.

 3. Vücudun, A ve D vitaminleri gibi "yağda çözünen" besinleri uygun şekilde emmesi için diyette yeterli miktarda yağa ihtiyacı var. Bademler ayrıca gastrointestinal yolu da olumsuz yönde etkileyebilir, asit birikmesi ve vücudun pH'sının dengelenmesi. Sağlıklı bir pH seviyesi, uygun sindirim, bağışıklık ve hastalık önleme için çok önemlidir. Ek olarak, bademde bulunan besinler, besin özütleme, kolesterol sentezi ve safra asidi üretimine dahil olan sindirim enzimlerinin düzenlenmesine yardımcı olabilir.

 4. Sağlıklı yağlara ve alkalin oluşturucu moleküllere ek olarak, bademler (özellikle bademlerin derisi), mikrobiyota / bağırsak florası içinde sindirim, detoksifikasyon ve sağlıklı bakteri üremesine yardımcı olan prebiyotik bileşenler içerir. Bu aslında yediğimiz yiyeceklerden besinleri kullanmanın anahtarıdır.

 5. Çalışmalar, badem ve badem derilerinin “bağırsak mikrobiyo profilinde” iyileşmeye yol açabileceğini göstermektedir. Bu, bağırsak bakteriyel aktivitelerinin, probiyotiklerin öncüsü olan prebiyotik özelliklerin varlığı nedeniyle çok sayıda sağlık yararını arttırdığı ve desteklediği anlamına gelir. Gıda ve Tarım Bilim Dergisi'nde yayınlanan 2016 çalışmasında, “Hem çiğ hem de kavrulmuş bademler, bağırsak bakterilerinin düzenlenmesi ve gelişmiş metabolik aktiviteler de dahil olmak üzere potansiyel prebiyotik etkiler göstermektedir”

 6. Çin'deki Gıda Bilimi Teknolojisi Enstitüsü tarafından yapılan 2014 yılı araştırmasında, kadınların sekiz haftalık bir süre içinde günlük 56 gram badem dozu aldıklarında, sağlıklı bağırsak popülasyonlarında anlamlı artışlar olduğu tespit edildi. Bifidobacterium ve Lactobacillus adlı bakteriler gözlendi.

 7. Badem, güçlü bir antioksidan görevi gören bir E vitamini türü olan gama tokoferol içerir. Bu nedenle, bademler kansere bağlı serbest radikal hasarları ve oksidatif stres ile savaşır. Birçok çalışma, kolon tüketimi, prostat ve meme kanseri riskini de içeren somun tüketimi ile kanser önleme arasında bir bağlantı buluyor.

 8. Badem, güçlü dişlerin ve kemiklerin yapımında ve korunmasında rol oynayan magnezyum ve fosfor dahil iyi bir iz mineral kaynağıdır. Mineral içerikleri nedeniyle, bademlerin beslenme yararları, diş çürümelerini önlemeye, oyuklarla savaşmaya, kemik kırıkları riskini azaltmaya ve osteoporozla savaşmaya yardımcı olabilir.

 9. Kalp hastalığına yakalanma riskiniz varsa badem neden sizin için iyidir? Badem beslenmesinin yıldız kimyasal bileşiklerinden ikisi, sağlıklı tekli doymamış yağ asitleri (MUFA'lar) ve kalp sağlığını destekleyen ve kardiyovasküler hastalık faktörlerini önleyen antioksidanlardır. Bademler, özellikle antioksidan flavonoidler, beynin cildinde bulunan ve arter sağlığını iyileştirmek ve iltihaplanmayı azaltmak için E vitamini ile çalışan bitki bazlı bileşikler sağlar.

 10. Badem beslenmesi ayrıca arginin, magnezyum, bakır, manganez, kalsiyum ve potasyum dahil kalp sağlığına yönelik temel besinleri de tutar. Araştırmalar, bademlerin, özellikle yüksek kolesterol ve diyabeti olan kişilerde, tutarlı bir "kötü" LDL kolesterol düşürücü etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Bir çalışma günlük çerez olarak badem tüketmenin, yüksek yoğunluklu lipoproteini (HDL "iyi" kolesterol) değiştirmeden toplam kolesterol ve düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterol seviyelerini düşürdüğünü buldu.

 11. Badem, arter duvarlarında oluşabilecek hasarı önlemeye ve tehlikeli plak birikmesine karşı korunmasına yardımcı olur. Badem beslenme faydaları ayrıca kilo kaybı ve obezite ile mücadeleye ek olarak, sağlıklı kolesterol ve tansiyon seviyelerini desteklemek için mükemmel bir besindir; kalp krizi ve felçle ilişkili en büyük risk faktörlerinden üçüdür!

 12. Badem genellikle en iyi beyinli yiyeceklerden biri olarak kabul edilir. Badem beslenmesi, bademin, nörolojik aktiviteyi pozitif olarak etkileyebilen ve bilişsel düşüşü önleyebilen iki temel besin maddesi olan riboflavin ve L-karnitin içermesi bakımından benzersizdir.

 13. Badem, oksidatif stresle savaşarak beynin korunmasına yardımcı görünüyor. Sıçanlar üzerinde yapılan bazı çalışmalar, bademlerin hafızayı geliştirmeye, nörolojik hastalıklarla savaşmaya ve yaşa bağlı bilişsel işlev bozukluklarına karşı korunmaya yardımcı olabileceğini buldu. Bu, yetişkinlerin, özellikle yaşlıların, haftada birkaç kez fındık yemeye teşvik edilmesinin bir nedenidir. Demans ve Alzheimer hastalığı da dahil olmak üzere beyin rahatsızlıklarına neden olabilecek iltihaplanma riskindeki azalma ile ilişkilidirler.

 14. Badem, cildi besleyen ve yaşlanma belirtilerini azaltan harika bir E vitamini ve diğer antioksidan kaynağıdır. Araştırmalar, badem beslemesinin, kersetin, kaempferol ve izorhamnetin dahil olmak üzere yüksek konsantrasyonlarda kateşin, epicatechin ve flavonol antioksidanları içerdiğini tespit eder. Bu bileşikler, zayıf bir diyet, kirlilik ve UV ışığına maruz kalmadan oksidatif stresi tersine çevirerek cilt kanseri ve hasarı ile savaşır. Bademlerin sağlıklı yağları ve ayrıca dolaşımı iyileştirme yetenekleri, cildin nemli kalmasına ve yaraların daha iyi iyileşmesine yardımcı olur.

 15. Çalışmalar, bademlerin glukoz toleransı ve metabolik sendrom için risk faktörleri üzerinde olumlu etkileri olduğunu gösteriyor. Bademlerin zengin MUFA arzı, glikozun (şekerin) kan dolaşımına salınma hızını yavaşlatmaya yardımcı olur. Kan şekeri yönetmeye ve insülin direncini önlemeye ek olarak (vücudun insüline, şekeri kontrol eden hormona daha az reaktif hale geldiğinde zamanla oluşabilir), badem beslenme faydaları diğer yaygın diyabet risklerini azaltma yeteneğini içerir: sağlıksız vücut ağırlığı, iltihaplanma ve yüksek oksidatif stres seviyeleri.

 16. Bademler sağlıklı mı besi mi? Bademdeki nispeten yüksek kalori miktarına rağmen, badem beslemesinde bulunan sağlıklı yağlar ve diyet lifi kilo kaybına yardımcı olur çünkü tam hissetmenize yardımcı olurlar. Bu overeating ve sağlıksız atıştırma engeller. Avrupa Klinik Beslenme Dergisi'nde yayınlanan 2013 tarihli bir araştırma, "Badem, sindirim sonrası metabolik ve iştah açıcı faydalar sağlar ve kilo alma riskini artırmaz" sonucuna vardı. [! 3196 => 1140 = 3!

 17. Hemşirelerin Sağlık Çalışması gibi çalışmalar bademlerin sağlıklı bir metabolizmayı desteklediğini bile gösteriyor. Ayrıca sık sık badem ve diğer fındık yiyen insanlar, sağlıklı vücut ağırlığını korur ve zamanla fındıktan kaçınanlara kıyasla daha düşük obezite ve metabolik sendrom oranlarını korurlar.

Geleneksel Tıpta Badem Beslenmesi

 1. Tarihsel olarak, bademlerin çeşitli kültürler için birçok anlamı vardı. 2.000 B.C. den İbranice edebiyat Türkiye, Romanya ve Baltık yarımadasından önceki edebiyatlarda olduğu gibi bademlerden bahseder. İncil aynı zamanda bademlere, onları değerli bir nesne ve bir umut sembolü olarak tanımlayan sayısız referanslar yapar, örneğin Yaratılış 43:11.

 2. Kayıtlar bile King Tut’un 1352’de başlayan mezarına kadar birkaç avuç badem aldığını gösteriyor. Yıllar sonra, badem ağaçlarının, Orta Çin'i Akdeniz'e bağlayan ünlü İpek Yolu gibi ticaret yollarının yakınında büyüdüklerine inanılıyordu. Badem, eski Mısırlıların ve Hint halklarının diyetlerinde popülerdi.

 3. Bugün hala Ayurveda gibi tıp sistemlerinde geleneksel badem kullanımlarını görüyoruz. Eski Hint Ayurvedik uygulayıcıları bademlerin beyin kapasitesini, entelektüel kabiliyetini ve uzun ömürlülüğü artırabildiğine inandılar. Badem ayrıca Ayurveda'da vata-pasifize edici etkileri nedeniyle de büyük önem taşır. Bu onların topraklandığı, tatlı ve ısındıkları anlamına gelir. Sindirimi arttırmak ve besinleri serbest bırakmak için bademlerin gece boyunca beyazlatılması ve ıslatılması önerilir.

 4. Badem iki çeşittir: tatlı ve acı. Tatlı bademlerden elde edilen yağlar, birçok şifa veren vücuda ve evde kullanılan yararlı ve nemlendirici bir yağ olan badem yağı elde edilir. Geleneksel bir Ayurveda uygulaması dolaşım, rahatlama ve cilt sağlığını geliştirmek için cildinize ılık ılık badem yağı masajı yapmaktır. Badem yağı sadece cildi yağlamakla kalmaz, aynı zamanda “yedi dhatusu (dokular), özellikle de Shukra dhatu'yu (üreme dokusu) destekler.”

 5. Tatlı bademler, fındıkların Akdeniz diyetinin önemli bir parçası olarak kabul edildiği Asya, ABD ve Akdeniz'deki birçok tarifte de kullanılıyor. İtalya'daki popüler bademlerin bir kullanımı, bademlerin unlu mamullerde tatlı bir madde olarak kullanılan badem ezmesine ezilmesidir. Aynı zamanda kizartmalara eklenirler, yemek pişirmek için badem yağı yapmak için kullanılırlar ve vanilya özütü için iyi bir stand-up sağlayan badem özü üretmek için kullanılırlar. Hindistan'da bademler sık ​​sık serpilir ve kıyılır, daha sonra pudinglere / gevreklere, keklere, ekmeklere, tahıllara ve salatalara eklenir (genellikle ceviz, ayçiçeği tohumu, hurma ve kuru üzüm gibi malzemelerle). Bazen salata soslarına karıştırılırlar veya tatmin edici bir içecek için smoothie'lere eklenirler.

Badem - Fıstık - Ceviz - Kaju fıstığı

 1. Ceviz gibi diğer birçok kuruyemişle karşılaştırıldığında, bademler biraz daha az kalorilidir. Genellikle protein bakımından daha yüksek ve yağda diğer birçok cevizden daha düşüktür. Örneğin, 160 kalori için 23 badem yiyebilirsiniz, 190 kalori için 14 ceviz yarıya karşı

 2. Çeşitli fındık yemek size en fazla faydayı veriyor. Bunun nedeni, çeşitli fındık ve tohumların farklı miktarlarda sağlıklı yağlar ve biraz farklı antioksidanlar ve mineraller içermesidir. Örneğin, macadamia fıstığı, en fazla tekli doymamış yağ ve en fazla kalori içeren fındıklardan biridir. Fındıklar doymamış yağlar bakımından zengin (çoğunlukla oleik asit) ve magnezyum, kalsiyum ve B ve E vitaminleri bakımından zengindir. Brezilya fıstığı mükemmel bir selenyum kaynağıdır (sadece bir somun bir günden fazla değer içerir!) Ve iyi bir tekli doymamış karışım içerir. ve çoklu doymamış yağ.

Badem Nasıl Satın Alınır ve Kullanılır (+ Badem Ezmesi ve Badem Unu)

 1. Günde kaç tane badem yemelisiniz? Tüm fındıklara gelince, standart öneri, çok büyük bir taşıtla taşınmak yerine, bir seferde küçük bir "avuç" ya da kabaca 1/4 bardak (yaklaşık 1 ila 1,5 ons) fındık tüketmektir. mide ağrısına neden olabilecek porsiyon büyüklüğü. Araştırmalar, bu miktardaki günlük badem tüketiminin (1,5 ons), sağlıklı bireylerde kardiyometabolik hastalıkların başlamasını önlemeye yardımcı olmak için yeterli olduğunu göstermektedir. Bütün bademlerin aksine badem yağı tüketirseniz, bir seferde yaklaşık iki çorba kaşığı olarak kabul edilir. standart porsiyon büyüklüğü.

 2. Tüm bademler eşit yaratılmamıştır. Kesinlikle bademden ve şekerle kaplanmış fındıklardan, hidrojene yağlardan ve tonlarca sodyumdan kaçınmak istersiniz. Çoğu fındık sağlık yararlarını azaltan işlemlerden geçirilir. Örneğin, somunları çok yüksek sıcaklıklara ısıtarak, antioksidanlarının bazıları tahrip olabilir.

 3. Bakkallarda bulunan farklı badem çeşitlerinden bahsedelim. Örneğin, beyazlatılmış bademler nelerdir? Ham bademden ne haber?

 4. ABD'de üretilen badem tüketen bademlerin bir dezavantajı, Amerika Birleşik Devletleri yasalarının, tüm çiğ bademlerin tüketicilere satılmadan önce pastörize edilmesini, buğulanmasını veya ışınlanmasını talep etmesidir. USDA'ya göre, bademlerdeki potansiyel kirlilik seviyesini azaltmak için "ürünün kalitesini, besin değerini veya duyusal niteliklerini (tat ve kıtır kıtır)" azaltmadan çeşitli zorunlu pastörizasyon arıtma işlemleri vardır. Bunlar: yağ kavurma, kuru kavurma ve beyazlatma ve buhar işleme. Birçoğu buharla pastörizasyon işleminden geçirilir, böylece bademler tarladan tüketicilere bakteri taşımaz. Baştan sona kadar tüm süreç yaklaşık dokuz saat sürebilir.

 5. Badem, doğal yağ asitlerini ve yüksek ısıya duyarlı yağları içerir, bu yüzden yüksek oranda işlendiklerinde bu yağları "rancid" hale getirmek mümkündür. Örneğin, bademler kızartıldığında, genellikle hidrojene veya GDO yağlarına batırılır, zararlı olan ve kalp hastalıklarını destekleyen yağlar. Genel bir kural olarak, bademlerin daha iyi işlenmesi için daha az işlem yapılır. Ön kabuklu ve kavrulmuş bademler, doğal kaslarında hala bulunan hafifçe beyazlatılmış veya çiğ bademlerden daha az faydalıdır. [! 3196 => 1140 = 6!

 6. Her ikisi de diyetinize daha fazla badem beslenmesi eklemek için harika seçeneklerdir. Badem yağı, basitçe öğütülmüş bademdir, ancak yağ veya şeker içermeyen tereyağlarına bakın. En iyi bahis? Somunları pürüzsüz olana kadar yüksek hızlı bir karıştırıcıda veya mutfak robotunda öğüterek badem yağı yapın.

 7. Badem unu (badem unu olarak da bilinir) söz konusu olduğunda, yine sadece badem olan basit ve anlaşılır bileşenleri arayın. Ekmek kırıntılarını değiştirmek için badem unu kullanın ve fırınlanmış ürünler yapmak için diğer glutensiz unlarla veya hindistancevizi unu ile birleştirin.

 8. Badem sütünden ne haber? Badem sütü çok popüler bir süt alternatifi haline geldi. Düşük kalorili ve normal süt için akıllı bir takas yapabilirsiniz. Sadece şekersiz olan ve telaffuzu zor kimyasal maddeler içermeyen bir marka seçtiğinizden emin olun. Ayrıca vanilya özü ve stevia ile tatlandırılabilen "sütlü" bir sıvı bırakan bademleri karıştırıp süzerek ev yapımı badem sütü yapabilirsiniz.

Bademli Tarifler

 1. Bu sağlıklı tariflerden bazılarını yaparak badem beslenme faydalarından yararlanabilirsiniz:

Badem Tarihi ve Gerçekler

 1. Bugün badem endüstrisinin yıllık 4,3 milyar dolar olduğunu ve dünya genelinde her yıl 2 milyar kilo badem üretildiğini düşünüyor musunuz? Diğer birçok fındık ve meyvenin aksine, ABD - özellikle ticari olarak badem üreten tek eyalet olan Kaliforniya - dünyanın en büyük badem üreticisidir ve dünyanın bademinin yaklaşık yüzde 80'ini oluşturur.

 2. Araştırmalar bademlerin beslenmesinin yararları hakkında daha fazla bilgi verdiği için badem popülaritesi her yıl popülaritesini artırıyor olabilir, ancak badem tüketimi aslında binlerce yıl öncesine dayanarak 4.000 civarındadır. Badem ağacı türleri Orta Doğu ve Güney Asya'ya özgüdür. Pembe ve beyaz çiçekleri olan uzun bir ağaç, ılık ve kuru iklimlerde yetişir, bu nedenle Akdeniz bölgesinden yayılır ve buradaki diyette bir temel haline gelir.

 3. Yabani bademler aslında acıdır ve doğal olarak ölümcül siyanür gibi toksik maddeler içerir, bu yüzden insanlar önce evcilleştirilmeden önce birçok farklı badem ağacı türü arasında belirli bir tür "tatlı" badem bulmak zorunda kaldılar. Hindistan ve Pakistan'da badem, yüzyıllardır badam denilen asıl beslenmenin bir parçası olmuştur. Bademler ilk kez Akdeniz kıyıları boyunca antik çağda insanlar tarafından Kuzey Afrika, Asya ve Güney Avrupa'ya yayıldı, sonunda ABD'ye yöneldiler. Yol boyunca, "badem" kelimesi cevizden geliyordu. eski Fransızca kelime almande.

Badem Beslenmesine İlişkin Önlemler

 1. Bütün fındıklarda olduğu gibi, alerjiler bademlere gelince bazı insanlar için bir sorun olabilir. Çocuklar fındık alerjilerine karşı daha hassastır ve bilinen alerjileri varsa bademlerden kaçınmaları gerekir.

 2. Çok fazla badem sizin için kötü olabilir mi? Allerjik olmayan bademler için, büyük miktarlarda yenildiği zaman bademlerin olumsuz yönleri vardır - bunlar, bazı durumlarda yüksek miktarda kalori ve çok fazla E vitamini sağlarlar. Çok fazla fındık yemek kilo alımını tetikleyebilir, bazı ilaç etkileşimlerine neden olabilir (aşırı doz E vitamini gibi) ve bazılarında gastrointestinal sorunlara neden olabilir, ancak bu genellikle çok fazla miktarda tüketirseniz bir risktir. Tüm sağlıklı yağ kaynaklarında olduğu gibi, diyetinizin önemli bir bölümünü oluşturmaları gerekir, ancak porsiyon kontrolü önemlidir.

 3. Son bir not, ham bademlerin bakteri taşıma potansiyeline sahip olduğudur, bu yüzden USDA bunların işlenmesini gerektirir. Nadir durumlarda, salmonella ve E. coli ham bademler tarafından taşınır, bu nedenle 2007'den itibaren çoğu çiğ badem yeme problemi yaşamamasına rağmen, ham, işlenmemiş Kaliforniya bademleri ABD'de teknik olarak mevcut değildir. [! 3196 => 1140 = 9!

 1. Sonraki Oku: Agave Nektar: Sağlıklı 'Doğal' Tatlandırıcı mı, Tüm Hype mı?Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407