Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


B12 Eksikliği Demir Eksikliği Anemisine Nasıl Sebep Olur?

Diğer gıda maddeleri

 1. Düşük B12 seviyeniz varsa veya yeterince demir alamıyorsanız, anemi gelişebilir. B12 ve demir eksiklikleri farklı tipte anemilere neden olur, ancak belirtiler benzer olabilir. Doktorunuz sizi düşük B12 ve folat seviyeleri ile demir yanı sıra eksiklikleri veya anemiyi teşhis etmek veya ekarte etmek için test edebilir.

Diğer gıda maddeleri

 1. B12 eksikliği demir eksikliği anemisine neden olmaz. Hem B12 hem de demir, kırmızı kan hücresi işlevi için çok önemlidir, ancak düşük B12'nin neden olduğu anemi, demir eksikliği anemisinden farklıdır.

Anemi Nedir?

 1. Amerikan Hematoloji Derneği, 3 milyondan fazla Amerikalıda kırmızı kan hücrelerini etkileyen bir kan bozukluğu olan bir anemi olduğunu tahmin ediyor. Kırmızı kan hücreleri oksijeni kaslarınıza ve organlarınıza taşır, ancak kansızlığı olan insanlar bunu uygun şekilde yapmak için yeterince kırmızı kan hücresine sahip değildir veya kırmızı kan hücreleri oksijen taşımak için mücadele eder.

 2. Demir eksikliği anemisi (en yaygın tip), B12 eksikliği anemisi, orak hücre anemisi ve aplastik anemi dahil olmak üzere çok sayıda farklı tipte anemi vardır. Hem B12 hem de demir eksikliği anemi tipleriyle bağlantılıdır.

B12 Nedir?

 1. Oregon Eyalet Üniversitesi'ndeki Linus Pauling Enstitüsü, B12 vitamininin vücutta sinir hücrelerinin ve kırmızı kan hücrelerinin sağlıklı tutulması, DNA oluşturulmasına, nörotransmiterler yaratılmasına ve korunmasına yardımcı olmak gibi birçok rol oynadığını açıkladı miyelin kılıfınız nöronlarınız etrafında.

 2. Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) Diyet Takviyeleri Ofisi, 14 yaşından büyük kadın ve erkeklerin günde 2,4 mikrogram B12 almayı hedeflemeleri gerektiğini belirtti. Bu miktar hamilelik sırasında 2,6 mikrograma ve emzirme döneminde 2,8 mikrograma yükselir.

 3. B12, hayvansal gıdalarda doğal olarak bulunur ve bazı gıdalar bununla güçlendirilir. Vitamin bitkilerde doğal olarak oluşmaz. İyi B12 kaynakları arasında et, balık, kümes hayvanları, yumurta, süt ve zenginleştirilmiş kahvaltı gevrekleri bulunur. Örneğin, 3 onsluk pişmiş sığır eti karaciğerinin porsiyonu, 60 mikrogram B12 ve 215 mikrogram folat sağlar. 3-ons pişmiş istiridye porsiyon 84 mikrogram B12 ve 25 mikrogram folat sağlar.

 4. İşte B12 ve aneminin bağlantısı. Vücudunuz B12 vitaminini iki aşamalı bir işlemle emer. Yiyeceklerdeki B12, bir proteine ​​bağlanır, bu nedenle ilk olarak, midenizdeki hidroklorik asit, B12'yi bu proteinden ayırır. Sonra, B12 vitamini, yeni bir protein, içsel faktör ile birleştirir ve vücudunuz onu emer.

 5. İç faktör, mide astar hücreleri tarafından yapılır, ancak bazı insanlar yeterli iç faktör üretmez veya vücutları onu yok eder. Sonuç olarak, B12'yi gıdalardan veya takviyelerden ememezler, bu da zararlı anemi denilen bir durumla sonuçlanır.

Demirin Rolü

 1. UCSF Health, demiri "kan üretimi için gerekli bir element" olarak nitelendiriyor. Demir, vücudunuzun hemoglobin (kırmızı kan hücrelerinde oksijen taşınmasına yardımcı olan bir madde) oluşturmasına yardımcı olur ve ayrıca kaslardaki oksijeni taşıyan ve depolayan miyoglobide bulunur. Demir ayrıca solunum, kollajen yapma ve enerji metabolizmasında kullanılır.

 2. NIH Diyet Takviyeleri Ofisi, vejetaryen olmayan insanlara günlük olarak aşağıdaki demir alımını tavsiye ediyor:

 3. Eğer vejeteryan veya vegansanız, önerilen günlük demir alımı daha yüksektir. Bunun nedeni ette bulunan heme demir kaynakları, bitki gıdalarında bulunan heme dışı demir kaynaklarından daha kolay emilmeleridir.

 4. Demirden zengin yiyecekler var. 3 onsluk pişmiş tavuk ciğeri porsiyonu yaklaşık 10 miligram demir sağlar ve 3 onsluk sığır ciğeri porsiyonu 6 miligram içerir. Üç ons ham Pasifik istiridye, 5 miligramdan fazla demir sağlar. Bir fincan güçlendirilmiş buğday gevreği yaklaşık 4 miligram demir sağlar ve bir fincan çiğ ıspanak yaklaşık 1 miligram demir sağlar.

Demir Eksikliği Anemisi

 1. Demir eksikliği anemisi, vücutta demir kıtlığı nedeniyle sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin bulunmamasını gerektiren bir durumdur. Amerikan Hematoloji Derneği'ne göre, demir eksikliği anemisi için yüksek risk altındaki insanlar:

B12 ve Anemi

 1. B12 vitamini eksikliği anemisi olan - megaloblastik anemi de denilen - insanlar, B12 eksikliği nedeniyle yetersiz sağlıklı kırmızı kan hücrelerine sahipler. Bu tip anemi, bazen folat adı verilen folik asit eksikliğinden de kaynaklanabilir.

 2. Johns Hopkins Medicine, bu tip bir aneminin, kırmızı kan hücrelerinin normal şekilde gelişmediği anlamına geldiğini açıklıyor. Sağlıklı kan hücreleri yuvarlak olmalıdır, ancak B12 eksikliği anemili kişilerde daha büyük, oval şekilli kırmızı kan hücreleri vardır (ve kemik iliğiniz onlardan daha azını yapar). Artı, kırmızı kan hücreleri beklenenden daha erken ölebilir.

 3. Aşağıdaki durumlarda, artan B12 eksikliği anemisi riski altında olabilirsiniz:

 4. Johns Hopkins, B12 eksikliği anemisi ve folat eksikliği anemisinin birbirinden ayırt etmenin zor olduğunu söyledi, bu yüzden tedavi seçenekleri B12 vitamini ve folik asit haplarının enjeksiyonlarını birleştirebilir.

Düşük B12 belirtileri

 1. Bir doktor rutin kan testi ile düşük B12 seviyelerini değerlendirebilir ve NIH Diyet Takviyeleri Ofisi, mililitre başına 170 ila 250 pikogramın altındaki B12 değerlerinin yetişkinlerde B12 vitamini eksikliği olduğunu belirtti. Harvard Health Publishing'e göre, B12 eksikliği belirtileri şunları içerebilir:Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407