Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


B Vitaminlerinin Vejetaryen Kaynakları

Hususlar

 1. B vitaminlerinin tümü vücudunuzun büyümesi ve gelişimi için önemlidir. Diyetinizde uygun miktar olmadan kas ve sinir fonksiyonu, kırmızı kan hücresi gelişimi ve çok daha fazlası ile ilgili problemleriniz olabilir. Tüm B vitaminleri hayvansal ürünlerde ve bazı takviye edilmiş gıdalarda bulunabilir, bu nedenle vejetaryenler her bir vitaminden yeterince alamayabilir. Eksiklik riskiniz varsa, doğru miktarda B vitamini aldığınızdan emin olmak için yediğiniz yiyeceklere daha fazla dikkat edin.

Vitamin B-1

 1. Tiamin veya B-1 vitamini karbonhidrat metabolizması ve enerji üretimi ile ilgili. Vejetaryen kaynaklar arasında kepekli tahıllar, zengin ekmekler ve unlar, kuru fasulye, fındık ve tohumlar, bezelye ve yumurtalar bulunur.

Vitamin B-2

 1. B-2 Vitamini veya riboflavin, kırmızı kan hücreleri üretmek ve karbonhidratları parçalayarak enerji üretmek için diğer B vitaminleriyle birlikte çalışır. Riboflavin'i yeşil yapraklı sebzelerde, fasulyede, kuruyemişte, yumurtada ve süt ürünlerinde bulabilirsiniz.

B-3 Vitamini

 1. Avokado, yumurta, fasulye, kuruyemiş ve patateslerin hepsi de niasin olarak da bilinen B-3 vitaminini içerir. Bu yiyeceklerin yeterince tüketilmesi sinirlerin düzgün çalışmasına yardımcı olacaktır.

B-5 Vitamini

 1. B-5 vitamini olarak da bilinen pantotenik asit, gıda metabolizmasının yanı sıra hormon ve kolesterol üretimi için de gereklidir. Avokado, brokoli, lahana, lahana, yumurta, fasulye ve mercimek, mantar, tam tahıllı tahıllar ve süt ürünlerinde bulunur.

Vitamin B-6

 1. Piridoksin olarak da bilinir, B-6 vitamini kan hücresi üretimi ve beyin fonksiyonunda rol oynar. Avokado, muz, fasulye, fındık ve kepekli tahıllar hepsi B-6 vitamini kaynaklarıdır!

Vitamin B-7

 1. Çikolatada, yumurta sarısında, takviye edilmiş tahıllarda, baklagillerde, kuru yemişlerde ve sütte bulunan biotin, enerji ve proteinlerin karbonhidratların parçalanmasında rol oynar. Ve kolesterol ve hormon üretiminde kritik bir rol oynar.

B-9 Vitamini

 1. B-9 vitamini olarak da bilinen folat, DNA üretimi ve onarımındaki rolü nedeniyle doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olur. Vejetaryen kaynaklar arasında kuşkonmaz, brokoli, pancar, fasulye ve mercimek, yeşil yapraklı sebzeler, müstahkem tahıllar, portakal ve müstahkem portakal suyu, yerfıstığı ve buğday tohumu bulunur. Folik asit, folatın sentetik şeklidir ve takviye edilmiş gıdalara ve meyve sularına eklenen şeydir. Harvard Halk Sağlığı Okulu ve Tıp Enstitüsü, takviye edilmiş gıdalardan ve takviyelerden çok fazla folik asit almamalarını tavsiye etmektedir. Bunun yerine gıdalarda bulunan doğal folatlara odaklanın.

Vitamin B-12

 1. B-12 Vitamini, kırmızı kan hücrelerinin üretiminde kullanılır ve sinir fonksiyonu için gereklidir. Yumurta ve süt ürünlerinde ve ayrıca tahıl ve soya sütünde bulunur. Asıl endişe, diğer kaynaklardan yeterince B-12 vitamini alamadıkları için yumurta ve süt tüketmeyen vejetaryenler içindir. Beslenme mayası, güçlendirilmiş et ikameleri ve takviyeleri gibi başka vejetaryen seçenekler eklemek vejeteryanların tavsiye edilen miktarları almasına yardımcı olabilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407