Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Az yağlı yiyecekler için bir rehber

Az yağlı yiyecekler için bir rehber

 1. Doktorlar, düşük yağlı bir diyet yemeyi savunabilir çünkü yağdaki kaloriler gram başına protein veya karbonhidratlardan daha yüksektir.

 2. Kurabiye, kek, patates kızartması ve yağlı yiyecekler gibi bazı yüksek yağlı yiyecekler de meyve ve sebzeler gibi sağlıklı seçeneklerden daha az besin değerine sahip olabilir.

 3. Yağ, kişinin beslenmesinin önemli bir parçası olmasına rağmen, "iyi yağlar" ve "kötü yağlar" vardır. Farkı bilmek bir kişinin yemekleriyle ilgili bilinçli seçimler yapmasına yardımcı olabilir.

 4. Bu yazıda, az yağlı yiyecekleri ve az yağlı beslenmenin yararlarını listeledik. Aynı zamanda örnek bir eşleşmeli yemek planına da bakarız.

Düşük yağlı yiyecekler listesi

 1. Düşük yağlı yiyecekler, kalorilerinin% 30'unu veya daha az yağ içeren yiyeceklerdir. Yani, bir gıda 100 kalorinin başına 3 gramdan daha az yağ içeriyorsa, düşük yağlı bir gıdadır.

 2. Bir yemeğin yağ oranının düşük olup olmadığını belirlemek için bir kişi beslenme etiketini okuyabilir.

 3. Pek çok üretici gıdaları nispeten yüksek bir yağ içeriğine sahip olmasına rağmen "düşük yağ" olarak etiketlediğinden, belirli değerleri listeleyen etiketin bir kısmını okumak hayati önem taşır.

 4. Bir insanın diyetine kattığı az yağlı yiyecek örnekleri şunlardır:

Tahıllar, tahıllar ve makarna ürünleri

 1. Düşük yağlı yiyecekler, kalorilerinin% 30'unu veya daha az yağ içeren yiyeceklerdir. Yani, bir gıda 100 kalorinin başına 3 gramdan daha az yağ içeriyorsa, düşük yağlı bir gıdadır.

 2. Bir yemeğin yağ oranının düşük olup olmadığını belirlemek için kişi beslenme etiketini okuyabilir.

 3. Pek çok üretici gıdaları nispeten yüksek bir yağ içeriğine sahip olmasına rağmen "düşük yağ" olarak etiketlediğinden, belirli değerleri listeleyen etiketin bir bölümünü okumak çok önemlidir.

 4. Bir insanın diyetine kattığı az yağlı yiyecek örnekleri şunlardır:

Süt ürünleri

 1. Süt ürünleri yağ bakımından yüksek olabilir, ancak gıda üreticileri genellikle daha düşük yağ versiyonları sunar. Bunlar:

 2. Bazı süt vermeyen yoğurtlar da az yağlı.

Protein kaynakları

 1. Süt ürünleri yağ bakımından yüksek olabilir, ancak gıda üreticileri genellikle daha düşük yağ versiyonları sunar. Bunlar:

 2. Bazı süt ürünü olmayan yoğurtlar da az yağlı.

Meyve ve sebzeler

 1. Meyve ve sebzeler doğal olarak az yağlıdır. Taze, dondurulmuş veya konserve seçeneklerini seçin.

Çeşitli yiyecekler

 1. Düşük yağlı diyetin bir parçası olabilecek ilave yiyecekler:

Yararları

 1. Düşük yağlı bir diyet düşünülürken, tüm yağ türlerinin sağlıksız olmadığını hatırlamak önemlidir. Anahtar, çeşitli besleyici, doğal gıdalardan oluşan bir diyet yemek ve doymuş veya trans yağları yüksek olanlardan kaçınmaktır.

 2. Üreticiler raf ömrünü uzatmak için yiyeceklere doymuş yağ veya trans yağ ekler. Bu yağ türleri kızarmış yiyeceklerde de bulunur.

 3. Bu tür yağlar, bir kişinin düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterolünü artırabilir, bu da kalp hastalığı ve diğer sağlık komplikasyonları riskini artırabilir.

 4. Diğer yandan, çoklu doymamış - omega-3 ve omega-6 yağ asitleri gibi - ve tekli doymamış yağlar vücuda yararlı olabilir. Bu yağlar aşağıdakiler gibi besleyici gıdalarda bulunur:

Yemek planı

 1. Amerikan Kalp Derneği (AHA), sağlıklı beslenme düzeninin bir parçası olarak aşağıdakileri önermektedir:

 2. Aşağıdaki yemek planı yağ oranı düşük:

 3. ChooseMyPlate.gov ayrıca 2 haftalık az yağlı yemek menüleri de sunuyor.

 4. Yemek hazırlarken, bir kişi kullandığı yağ miktarına dikkat etmelidir. Yiyeceklerin yapışmaz bir tavada pişirilmesi, gerekli miktarın azaltılmasına yardımcı olabilir.

Özet

 1. Düşük yağlı bir diyet benimsemek sağlıklı beslenmeye olumlu bir yaklaşım olabilir. Balık, avokado ve tohumlardan elde edilenler gibi faydalı yağları yemeye devam etmek hayati önem taşır.

 2. Ancak, sağlıksız yağları ortadan kaldırmak, bir kişinin kilosu, kalp sağlığı ve genel refahı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir.

 3. Eğer bir kişinin sağlığı için izlemesi gereken diyet tipi hakkında sorular varsa, doktorları ile konuşmalılar.

 4. En son 25 Temmuz 2019 Perşembe tarihinde gözden geçirilen makale .Bu konu hakkındaki en son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme / Diyet hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun. Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 5. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 6. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407