Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Ayran - Besin Değerleri [! 3608 => 1130 = 1!

 1. John Staughton (BASc, BFA) tarafından en son güncelleme - 04 Eylül 2018

 2. Eval (ez_write_tag ([![!336,280

Ayran nedir?

 1. Keskin veya toprak gibi bir lezzet elde etmek için kültürlenmiş veya fermente edilmiş bir süt türüdür. Geçmişte, ayran, insanlar tereyağını bir katı halinde çalkaladıktan sonra kalan artık sıvıydı. Geride bırakılan süt, genellikle gece bırakıldığında mayalanmaya başlayacak küçük yağ lekeleri içerecektir. Bu sütteki şekerler laktik aside dönüşmeye başlar ve bu içeceğin eşsiz lezzetini sağlar.

 2. Ayranın pişirme işleminde tadı ve aroması son derece popüler olmuş ve günümüze kadar kalmıştır, fakat günümüz ayranının çalkalama yağı ile çok az ilgisi vardır. Artık tereyağı sıvısının gece boyunca fermente edilmesine izin vermek yerine, bakteriyel kültürler normal% 1 veya 2 süte ilave edilir ve 12-15 saat fermente edilmelerine izin verilir. Bu, geleneksel ineğin sütünden biraz daha kalın bir süt üretebilir, ancak krem ​​kadar ağır değildir. Dahası, bu fermantasyon işlemi süte arzu edilen bir tabakayı sağlar ve ayrıca bazı pişirme ve pişirme kullanımları için daha iyi hale getirir.

Ayran Besin Değerleri

 1. Ayran normal sütle (veya onu hazırlamak için kullanılan herhangi bir sütle) çok benzer bir beslenme profiline sahip. Fermantasyon işlemi sayesinde yüksek seviyede kalsiyum, B vitaminleri, proteinler ve bazı probiyotikler içerir. Aynı zamanda D vitamini ve A vitamini ile göreceli olarak düşük düzeyde kalori ve yağ içerir. Örneğin, bu içeceği az yağlı sütle yaparsanız, günlük alımınıza yalnızca 100 kalori ve 2 gram yağ ekleyeceksiniz.

Ayran için İkameler

 1. Herhangi bir mağazadan meşrubat, diğerleri arasında kefir, ekşi krema, tartar ve yoğurt dahil olmak üzere etkili bir şekilde yerine geçebilecek birkaç yedek madde var. Orta (ez_write_tag ([![!728,90

Yoğurt

 1. Yoğurt ayrandan daha kalın olma eğilimindeyken, aynı sağlık yararlarından bazılarını korurken, aynı probiyotikler ve biraz da ekmeğin tadına bakın.

Kefir

 1. Bu içeceğin çok benzer bir beslenme profilinde, kefir yerine kullanılabilir, ancak kefirin yağ içeriğini kontrol ettiğinizden ve% 1-2 arasında olduğundan emin olmalısınız, ayran seviyesi olma eğilimindedir.

Tatar

 1. Bu kültürlü süt çeşidinin asitli ortamını taklit etmek için tartar kreması normal sütle karıştırılabilir, ancak süt bardağı başına 2 çay kaşığından daha fazla değil, sadece nispeten küçük bir miktar gerekir.

Ekşi Krema

 1. John Staughton, İngilizce ve Bütünleyici Biyoloji derecelerini Champaign, Urbana'daki (ABD) Illinois Üniversitesi'nden alan gezgin bir yazar, editör ve yayıncıdır. Edebi bir derginin kurucu ortağı Şerif Nottingham ve dünyanın en güzel yerlerini ofisi olarak görüyor. Ev fikrine yönelik sürekli bir yolculukta, eğitmek, ilham vermek, gelişmek ve gelişmek için kelimeler kullanır.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407