Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Ayçekirdeği Yemenin Faydaları Nelerdir?

Karşılaştırma

 1. Büyük, parlak, sarı çiçekleriyle, ayçiçeği açık alanları sanat eserine dönüştürebilir. Manzarayı iyileştirmenin yanı sıra, ayçiçeği, vücudunuzun sağlık için ihtiyaç duyduğu lezzet ve temel besinlerle dolu yenilebilir tohumları içerir. Onları bir öğleden sonra atıştırması olarak veya bahçe salatalarınıza kıtır kıtır bir ek olarak çıkarmanın keyfini çıkarın, ayçiçeği çekirdekleri birçok avantaj sunar.

Karşılaştırma

 1. Ayçekirdeği, lif, E vitamini, selenyum ve B vitaminleri dahil olmak üzere sağlığı destekleyen besinler açısından zengindir. Fazla sodyum kullanmadan yarar elde etmek için tuzsuz, kabuklu ayçiçeği tohumlarının tadını çıkarın.

Ayçekirdeği Nedir?

 1. Ayçiçeği tohumlarının en azından botanik açıdan bakıldığında tohum olmadıklarını öğrenince şaşırabilirsiniz. Tohum bir çiçekten geliştiğinden, teknik olarak meyve olarak kabul edilir. Ve tohumun kendisine çekirdek denir.

 2. Çapı 12 inç kadar büyüyebilen bir ayçiçeği türü 2.000 ayçiçeği çekirdeğine sahip olabilir. Bu sizin ve onları yemeyi seven kuşlar için yeterli. [! 4155 => 1130 = 4!

 1. Beslenme söz konusu olduğunda ayçiçeği çekirdeği besin alımınızı artırabilir. Minik çekirdekleri sağlıklı yağlar, lifler, vitaminler ve mineraller bakımından zengindir.

 2. Yaklaşık 1/4 bardağa eşit olan 1 onsluk kabuklu, kuru, kavrulmuş ayçiçeği çekirdekleri porsiyonu:

 3. 1 onsluk ayçiçeği çekirdeği, folat, niasin, pantotenik asit ve B6 vitamini dahil olmak üzere birkaç B vitamini için DV'nin yüzde 10'undan fazlasını karşılamaktadır. Tohumlar yağ bakımından yüksek olsa da, yağın çoğu kalp-sağlıklı tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlardan gelir. Amerikan Kalp Derneği, diyetinizdeki yağların çoğunun bu sağlıklı yağlardan gelmesini önerir.

Karşılaştırma: Black Susam Seeds Nutrition

 1. Diyetinize eklemek için sağlıklı yiyecek seçenekleri ararken, beslenme bilgilerini benzer yiyeceklerle karşılaştırmak faydalı olacaktır. Çörek otu tohumları zengin, cevizli bir tada sahiptir ve ev yapımı ekmek ve çöreklerin yanı sıra yoğurt ve avokado tostuna da lezzetli bir katkı sağlar.

 2. 1 onsluk bir porsiyonda sunulan siyah susam tohumu beslemesi şunları içeriyor:

 3. Siyah susam tohumu beslenmesini ayçiçeği çekirdeği ile karşılaştırırken, kalori, yağ, protein, karbonhidrat ve lif içeriğinde çok az fark olduğunu görebilirsiniz. Ancak, siyah susam tohumları ayçiçeği tohumlarından çok daha iyi bir demir ve kalsiyum kaynağıdır. 1 onsluk bir ayçiçeği tohumu porsiyonu DV'nizin yalnızca yüzde 6'sını ve kalsiyum için DV'nizin yüzde 2'sini karşılar.

E Vitamini Yüklendi

 1. Diyet Takviyeleri Ofisine (ODS) göre E vitamini eksikliği nadir görülürken, Amerikalılar diyetlerinde bu temel besleyiciyi yeterince alamayabilirler. E vitamini, bağışıklık sistemi desteği ve gen ekspresyonunun düzenlenmesi dahil vücudunuzda bir takım önemli roller oynar. Yağda çözünen vitamin, kan damarı duvarlarında plak birikimini ve kan pıhtılarının oluşumunu önleyerek kardiyovasküler hastalıklara karşı da koruma sağlayabilir.

 2. Fakat E vitamininin en iyi bildiği antioksidan gücüdür. Yağda çözünen vitamin, yağ metabolizması sırasında serbest radikal oluşumunu önlemeye yardımcı olur ve sizi kronik hastalıklardan, kalp hastalıklarından veya kanserden korumanıza yardımcı olabilir.

 3. Yetişkin erkekler ve kadınlar için E vitamini için önerilen diyet yardımı (RDA) 15 miligramdır. Bir ons ayçiçeği çekirdeği günlük ihtiyaçlarınızın yaklaşık yarısını karşılayan yaklaşık 7.4 miligram içerir.

Selenyum için Ayçiçeği Çekirdeği

 1. İz mineral selenyumuna çok fazla düşünce vermeyebilirsiniz, ancak vücudunuzun kendi kendine üretemediği ve yiyecek veya takviyeler de dahil olmak üzere dış kaynaklardan gelmesi gereken önemli bir besindir. Bu küçük besin üreme, DNA oluşumu ve tiroid hormon metabolizması için gereklidir. Ancak, E vitamini gibi, selenyum, hücrelerinizi serbest radikal hasarlarından ve kronik hastalıkların başlangıcından koruyan antioksidan güçleriyle bilinir.

 2. Çoğu Amerikalı, sağlıklı yetişkin erkekler ve kadınlar için 55 mikrogram olan ODS'ye göre selenyum için BKİ ile buluşmakta zorlanmıyor. 1 onsluk bir ayçiçeği tohumu porsiyonu günlük ihtiyacınızın neredeyse yarısını karşılayan 22,5 mikrogram içerir.

B ile kırmak

 1. B vitaminleri, yediğiniz yiyeceğin enerjiye çevrilmesi de dahil olmak üzere, birçok vücut fonksiyonunda hayati bir rol oynayan, sekiz adet suda çözünür vitamin grubudur. Ayrıca cildinizi, sinir sisteminizi ve gözlerinizin sağlıklı kalmasını sağlar. Vücudunuz B vitaminlerini depolayamaz, bu da vücudunuzun en iyi şekilde çalışmasını sağlamak için günlük beslenmenizin düzenli bir parçası olmaları gerektiği anlamına gelir.

 2. Ayçiçeği tohumları, yalnızca hayvansal gıdalarda doğal olarak bulunan B12 vitamininden yoksun olan sekiz temel B vitamininden yedisini içerir. Fındık tohumu özellikle iyi bir folat ve B6 vitamini kaynağıdır. Bu vitaminlerin her ikisine de protein metabolizması ve kırmızı kan hücrelerinin üretimi için ihtiyaç duyulur. Çocuk doğurma çağındaki kadınların, çocuklarında nöral tüp kusurlarına karşı korunmaları için diyetlerinde folat bakımından zengin yiyecekler bulunmalıdır.

 3. Ayçiçeği tohumları, genellikle pantotenik asit olarak adlandırılan, istisnai derecede iyi bir B5 vitamini kaynağıdır. Her gün yetişkinlere 5 miligram bu esansiyel vitamin gerekir ve 1 ons ayçiçeği çekirdeği 2 miligram içerir.

Sindirim için iyi

 1. Pek çok Amerikalı, sağlık açısından birçok fayda sağlayan işareti özlüyor. Amerikalıların günde yaklaşık 17 gram lif tükettiği ancak yaş ve cinsiyete bağlı olarak 21 ila 38 gram arasında bir yere ihtiyaç duyduğu tahmin ediliyor.

 2. Fiber, vücudunuzun sindiremediği bir tür karbonhidrat türüdür ve midenizden, ince bağırsaklardan ve kolondan nispeten sağlam bir şekilde geçer. Dışkıma toplu ekleyerek sindirimi kolaylaştırır, böylece geçişi kolaylaştırır. Fiber aynı zamanda atıkları temizleyerek sindirim sisteminizi iyi durumda tutmanıza yardımcı olur.

 3. Günlük lif ihtiyaçlarınızı karşılamak sizi hemoroitler, divertiküler hastalıklar ve kolon kanseri dahil olmak üzere sindirim sisteminizi etkileyen koşullardan koruyabilir. Ama hepsi bu kadar değil. Diyetinizde daha fazla lif almak, kolesterol seviyenizi düşürmenize, kalp hastalıklarına karşı korunmanıza ve kendinizi daha uzun süre tam hissetmenizi sağlayarak sağlıklı bir kilonuzu korumanıza yardımcı olur; [! 4155 => 1140 = 9!

 1. Ne yediğiniz - ne de yemediğiniz - kan şekeri seviyelerinizin normalden daha yüksek olmasına neden olan kronik bir sağlık durumu olan diyabetinizi yönetmenin önemli bir parçasıdır. Kuruyemişler ve tohumlar şeker hastalığınız için diyetinize sağlıklı bir katkı olarak kabul edilir.

 2. Aslında, ayçiçeği çekirdeğini diyetinizin düzenli bir parçası yapmak kan şekerini iyileştirmeye ve kan kolesterolünü düşürmeye yardımcı olabilir. Kimyasal ve Farmasötik Araştırma Dergisi'nde yayınlanan 2016 çalışmasında, Tip 2 diyabetli küçük bir grup postmenopozal kadın grubundaki günlük 1 onsluk ayçiçeği tohumu tüketiminin kan şekeri düzeyleri ve kolesterol üzerindeki etkileri araştırıldı. Araştırmacılar, düzenli olarak ayçiçeği tohumu tüketiminin kan şekerini iyileştirdiğini ve iyi kolesterol olan HDL kolesterolü yükselttiğini bulmuşlardır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Ayçekirdeği kesinlikle diyetinize sağlıklı bir katkı sağlar, ancak bu beslenme külçelerini diyet repertuarınıza eklerken bilmeniz gereken bazı şeyler vardır.

 2. Kalori yoğun

 3. Ayçiçeği tohumları mükemmel bir sağlıklı yağ kaynağı olabilir, ancak bu yağlar tohumları çok konsantre bir kalori kaynağı yapar. Leziz tohumda atıştırmanın tadını çıkarırken, çok fazla yemek kalori ölçeğinizi yanlış yöne yönlendirebilir ve kilo almanıza neden olabilir. Kalorileri kontrol altında tutmak için, çantadan atıştırmayınız. Bunun yerine, 1/4 porsiyon ölçün ve tohumlarınızı atıştırmak için bir kaseye koyun.

 4. Potansiyel alerjen

 5. Ayçiçeği tohumları ortak bir gıda alerjisi değildir, fakat çekirdeğe alerjik reaksiyonlar meydana gelmiştir. Kurdeşen gelişirse, ayçiçeği çekirdeği kasesine atıştırdıktan sonra ağzınızda karıncalanma veya kaşıntılı bir boğaz varsa, alerjiniz olabilir. Hemen yemek yemeyi bırakın ve bir değerlendirme için doktorunuzu arayın.

 6. Tuzlu tohumları atla

 7. Eğer sağlığınızı iyileştirmek için diyetinize ayçiçeği tohumu ekliyorsanız, önceden hazırlanmış olan tohumları atlamak isteyeceksiniz. Tuz ile kavrulmuş kuru tohumların 1 ons porsiyonunda 1.700 miligram kadar sodyum bulunabilir.

 8. Diyet Yönergeleri, günde 2.300 miligramdan fazla sodyum tüketmemenizi önerir. Bu 1 onsluk atıştırmalık, tavsiyenin yüzde 70'inden fazlasını karşılamaktadır. Çok fazla sodyum tüketmek, yüksek tansiyon veya kalp hastalığı riskinizi artırabilir.

 9. Kadmiyum kaynağı

 10. Kadmiyum toprakta doğal olarak bulunan zehirli bir ağır metaldir. Sigara, araba egzozu ve fosfatlı gübreler çevresel kadmiyum kaynaklarıdır. Bu ağır metale aşırı maruz kalmak, kanser riskinizi artırabilir veya akciğer, böbrek veya kemik sağlığını etkileyebilir.

 11. Maalesef, bazı bitkiler topraktan diğerlerinden daha fazla kadmiyum alıyor. Ayçiçeği bu bitkilerden biridir. Bununla birlikte, her gün 1 ons tohum tüketerek güvenle tüketebilirsiniz ve herhangi bir toksik etki yaşamazsınız.

Ayçiçeği Çekirdeği Eklemek İçin İpuçları

 1. Hiç şüphe yok: Ayçiçeği tohumları öğün aralarında nefis bir atıştırmalık. Lif ve yağ içeriği, açlığınızı kesinlikle uzak tutabilir. Ancak ayçiçeği çekirdeğini basit bir atıştırmalıktan sonra diyetinize dahil etmenin birçok yolu var.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407