Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Avokado, kaynak sağlığının

 1. Avokado, daha çok sebze olarak yenen Orta Amerika kökenli bir meyvedir. Avokado, diğer meyve veya sebzelere göre daha fazla kalori ve yağ içerdiğinden, avokado yerken dikkatli olmanız gerektiği fikri vardır. Bir dizi çalışma bunun tersini göstermiştir: avokado sizi sadece zayıflatmakla kalmaz, aynı zamanda bir dizi özel maddenin varlığından dolayı da sağlıklıdır. Bu gerçek bir süper besindir!

Avokado, yumuşak ve kremsi

 1. Avokado, yumuşak etli ve yumuşak tadı olan yeşil bir meyvedir. Meyveler sıcak bölgelerde ağaçlarda yetişir ve ilk olarak Meksika'da yetiştirilir, ilk yetiştirme yaklaşık 2500 yıl önce başlamıştır. 1970'lerden itibaren, avokado yetiştiriciliği nedeniyle artan dünya çapında talebe büyük çapta ele alınmıştır.

Avokado nedeniyle ağırlığa göre

 1. ABD Ulusal Sağlık ve Beslenme Sınavı (2013) ve Loma Linda Üniversitesi California (2013) tarafından yapılan bilimsel araştırmalar, düzenli olarak avokado yiyen kişilerin önemli besinler aldığını göstermiştir. Avokadoda bulunan bazı sağlıklı besinler lif, vitaminler ve magnezyum ve potasyum gibi minerallerdir.

Avokado ile sağlıklı

 1. Düzenli avokado tüketiminin etkisi kapsamlı bir şekilde araştırıldı, avokadonun olumlu etkilerini gösteren ilk çalışma 1960'a kadar uzanıyor (Grant). Bunu izleyen bilimsel çalışmalar, aşağıdaki sağlık yararlarını göstermiştir:

Kolesterol seviyesi

 1. 2015 yılında yayınlanan bir Pennsylvania Eyalet Üniversitesi araştırması, günlük olarak avokado yiyen aşırı kilolu kişilerin kötü LDL kolesterolü düşürebildiğini buldu. Tip 2 Diabetes Mellitus hastalarının da avokado yemekten açık yararları oldu.

Kalp ve kan damarları

 1. Kötü LDL kolesterol üzerinde yukarıda bahsedilen olumlu etkilerin yanı sıra, avokado folik asit (Vitamin B11) varlığından dolayı kalp için de iyi görünmektedir. Diyet yoluyla çok fazla folik asit tüketen insanların kalp şikayetleri daha az görünüyor.

Gözler

 1. Lutein ve zeaksantin maddeleri gözü özellikle yaşlandıkça sağlıklı tutar. Bu maddeler diyet yoluyla çok az alınırsa, yaşa bağlı göz anormalliği riski artar. Avokado doğal olarak lutein ve zeaksantin içerir. Ayrıca karotenoidin diğer meyve ve sebzelerden emilimini artırır. Karotenoid ayrıca göz sağlığına da katkıda bulunur.

Beyin

 1. Avokado, beyindeki olumsuz süreçler üzerindeki dengeleyici işlevi nedeniyle mevcut olan C vitamini ve E vitamini nedeniyle beyin için sağlıklıdır. Bu vitaminler, hücrelere ve dokulara zarar gelmesini önlemeye yardımcı olan antioksidanlardır. Folik asit beyin için de olumludur: Alzheimer demansında meydana gelen karışık sinir liflerinin oluşumuyla savaşır.

Cilt

 1. İçerdiği iyi yağlar ve E Vitamini cildi nemlendirir ve zararlı dış etkenlere karşı korur ve cildin elastikiyeti üzerinde gözle görülür bir etkiye sahiptir. Özellikle yüz cildi sık sık UV ışınlarına maruz kalır, bu da hasara ve kırışıklıklara neden olur. Avokadodan alınan yağlar esnekliği artırır, yaşlanma ve kırışıklık oluşumunu azaltır. Avokado bu nedenle cilt bakım ürünlerinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Bağışıklık sistemi

 1. Avokado yemek bağışıklık sistemi üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Avokadodaki maddeler, glutatyon üretimini uyardığı için iltihaplanmayı engeller. Glutatyon maddesi iltihabı engeller ve toksinlerin birikmesini önler. Romatizma kaynaklı iltihaplı kişilerin vücutlarında çok düşük glutatyon seviyeleri olduğu görülmektedir.

Hamilelik sırasında

 1. Avokado çok miktarda folik asit içerdiğinden anneler ve bebekleri için süper sağlıklı bir üründür. Folik asit, spini bifida gibi beyin ve omurilik anormallikleri riskini azaltır. Kırmızı kan hücrelerinin üretimini ve hücre bölünmesini teşvik eder. Hamilelik sırasında ve sonrasında iyileşme gibi yüksek büyüme dönemlerinde avokado buna yardımcı olur.

 2. Avokado çok miktarda folik asit içerdiğinden anneler ve bebekleri için süper sağlıklı bir üründür. Folik asit, spini bifida gibi beyin ve omurilik anormallikleri riskini azaltır. Kırmızı kan hücrelerinin üretimini ve hücre bölünmesini teşvik eder. Gibi yüksek büyüme dönemlerindeDonate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407