Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Avokado diyabet için iyi midir?

Avokado diyabet için iyi midir?

 1. Görünüşe göre avokado sadece diyabet hastaları için güvenli değil, aynı zamanda yararlı olabilir.

 2. Araştırmalar, avokadoların insanların diyabetlerini yönetmelerine ve genel refahlarını birçok yönden geliştirmelerine yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Diyet ve diyabet

 1. Sağlıklı bir diyet, diyabetli insanlar dahil herkes için çok önemlidir. Bir kişinin diyabeti olduğunda, her gün yedikleri besinler hislerini ve durumlarını ne kadar iyi kontrol ettiklerini etkileyebilir.

 2. Genel olarak, diyabetli insanlar kan şekeri seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olan ve kan basıncını ve kolesterolü düşüren sağlık yararları sunan yiyecekler yemelidir.

 3. Bu, diyabeti kontrol altında tutmanın, komplikasyonlardan kaçınmanın ve mümkün olan en sağlıklı yaşamı sürdürmenin en iyi yollarından biri.

 4. Avokado, tüm bu avantajları ve muhtemelen daha fazlasını sunar.

Avokado ve kan şekeri seviyeleri

 1. Kan şekeri kontrolü, diyabeti olan insanlar için çok önemlidir.

 2. Bir doktor veya diyetisyen, hastalara karbonhidrat ve şeker bakımından düşük gıdaları seçmelerini önerebilir. Ayrıca kan şekeri artışını kontrol etmeye yardımcı olan gıdalar önerebilirler. Bir avokado bu gereksinimlerin her ikisini de karşılar.

 3. Karşılaştırma için:

 4. Çok az karbonhidrat, yüksek lif içeriği ve sağlıklı yağ ile diyabet hastaları kan şekeri seviyelerini yükseltmeden stres atmadan ölçülü bir avokado içebilirler.

 5. Bir avokadoyu diğer yiyeceklerle eşleştirmek kan şekeri artışını da azaltmaya yardımcı olabilir. Yağ ve lif içeriği sindirimi daha uzun sürer ve aynı zamanda diğer karbonhidratların emilimini de yavaşlatır.

Günlük avokado sınırı

 1. İnsanlar diyetlerinde önemli değişiklikler yapmadan önce doktorlarıyla veya diyetisyenleriyle konuşmalılar. Dikkate alınması gereken şeylerden biri toplam kalori alımı.

 2. 150 gramlık bir fincan avokado porsiyonunda 240 kalori var, ancak bu oldukça büyük bir porsiyon.

 3. Kilo almak veya kilo vermek için kalorilerini izleyen insanlar diyetlerine avokado ekleyebilirler.

 4. Peynir veya mayonez gibi benzer miktarda kalorili başka bir şey için bir avokado porsiyonunu değiştirerek bunu yapabilirler. Avokado, kızarmış ekmek üzerine tereyağının yerini alabilir.

 5. Amerikan Diyabet Derneği (ADA), sadece önemli olan miktarın değil, türün de olduğunu söylüyor.

 6. İnsanlar, doymuş yağlar ve trans yağlar dahil, sağlıksız yağ alımlarını sınırlamalıdır. Bunlar genellikle yağlı etlerde, kızarmış yiyeceklerde, işlenmiş ve restoran yiyeceklerinde bulunur.

 7. ADA, diyabetli insanları, sağlıklı yağları nedeniyle diyetlerine avokado eklemeyi düşünmeye teşvik eder.

Avokado ve kalp sağlığı

 1. Avokado, yağ ve kalori bakımından zengindir, ancak bu diyabetli kişilerin onlardan uzak durmasının bir nedeni değildir.

 2. Avokadodaki yağlar çoğunlukla tekli doymamış yağ asitleridir (MUFA'lar). Çalışmalar, bunların “iyi” HDL kolesterolü yükseltmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

 3. MUFA'lar ayrıca "kötü" LDL kolesterol ve trigliseritler adı verilen yağ seviyelerini düşürebilir ve kan basıncını düşürebilir.

 4. Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü'ne (NIDDK) göre, sağlıklı kolesterol, trigliserit ve kan basıncı seviyelerinin bulunması kalp hastalığı ve felç riskini azaltabilir.

 5. NIDDK’ye göre, diyabetli kişilerin kalp hastalığı ve diyabeti olmayan bir kişi olarak inme ihtimalinin iki katı. Daha da önemlisi, kalp hastalığı ve felç, diyabet hastaları arasında önde gelen ölüm nedenleridir.

 6. MUFA'ların diyabetli yaşayan insanlara yardım etmesinin bir nedeni daha olabilir. Amerikan Beslenme Fakültesi Dergisi'nde (JACN) yayınlanan bir araştırma, kan şekeri ve insülin seviyelerini kontrol etmelerine yardımcı olabileceğini gösteriyor.

 7. Araştırmacılar bunun diyetteki bazı karbonhidratları MUFA'larla değiştirirken özellikle doğru olduğunu buldular. Bu nedenle, şeker ve karbonhidratlarda doğal olarak düşük olmasının yanı sıra, bir avokado'nun sağlıklı yağları kan şekeri seviyelerinin daha da düşürülmesine yardımcı olabilir.

Elyaf, kan şekeri düzeyleri ve dolu hissediyorum

 1. Bir fincan avokado küpü 10 g'den fazla lif içeriyor.

 2. Amerikalılar için 2015-2020 Diyet Kılavuzları, 19-50 yaşları arasında:

 3. Lif, sağlıklı bir beslenmenin önemli bir parçasıdır, çünkü sindirim sağlığını iyileştirir ve bağırsakları düzenli tutar. Özellikle şeker hastalığı olan insanlar için faydalıdır, çünkü kan şekeri seviyesini arttırmaya yardımcı olur.

Elyaf ve kan şekeri

 1. Şubat 2012’de, Amerikan Aile Hekimliği Kurulu Dergisi’ndeki (JABFM) bir araştırma incelemesi, lifin diyabet hastalarında açlık kan şekeri seviyelerini ve hemoglobin A1C seviyelerini düşürebileceğini göstermiştir.

 2. A1C testi bir kan testidir. Önceki 3 ay boyunca bir kişinin ortalama kan şekeri düzeyleri hakkında bilgi verebilir.

Elyaf ve kolesterol

 1. 1999’da Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yapılan bir çalışma, avokadoda bulunan çözünür liflerin de kolesterol seviyelerini artırabileceği sonucuna vardı. Amerikan Kalp Birliği (AHA), çözünür lifin “kötü” LDL kolesterol seviyelerini “mütevazı” olarak azaltabileceğine dikkat çekti.

 2. Fiberin kardiyovasküler hastalığın azaltılmasına yardımcı olabileceğine dair kanıt sağlamaya yönelik diğer çalışmalar devam etmiştir.

 3. Bu, meyvenin kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabileceği bir başka yol.

Elyaf ve dolgunluk

 1. Avokado, insanların tokluk olarak bilinen, daha uzun süre daha dolgun hissetmelerine de yardımcı olabilir.

 2. Bu, insanların aç kalmadan kalori alımlarını kontrol etmelerine yardımcı olabilir. Beslenme Dergisi'nde yapılan bir çalışma, bir avokado öğesinin yarısını öğle yemeğinde yemenin 5 saate kadar tam hissetme düzeyini artırdığını ortaya koydu.

Avokado'yu seçme ve kullanma

 1. Avokado bir tereyağlı ama çok yönlü bir lezzet sunuyor. Çeşitli salatalara, sandviçlere ve tatlı ve tuzlu yiyeceklere lezzetli bir ektir.

 2. Avokadoların yemek pişirmeye ihtiyacı yok. Olgun olduklarında onları yemek en iyisidir. Olgun bir avokado koyu renkli olacaktır ve hafifçe sıkıldığında hafifçe yumuşak hissedecektir.

 3. Bir avokado sert ve yeşil renkliyse, birkaç gün olgunlaşmasını bekleyin. Avokadolar ağacı keser ve mağazalardaki avokadoların ideal olgunluklarına ulaşmak için zamana ihtiyaçları vardır.

 4. Aşağıdaki ipucu, bir avokado olgunlaşmış olup olmadığını söylemenin başka bir yoludur:

Kahvaltı fikirleri

 1. Tostta avokado: Tereyağı yerine tam tahıl tostuna 1-2 çay kaşığı avokado yayın. Bir tutam karabiber ve sarımsak, bir domates dilimi veya bazı taze salsalar ilave bir lezzet verebilir. En sevdiğiniz sebzeler ve baharatlarla birleştirin.

 2. Fırında avokado yumurtası: Avokadoyu yarıya bölün ve çukuru çıkarın. Bir yumurta kırın, avokado yarısına yerleştirin ve 425degF'de 15-20 dakika pişirin. Doğranmış domates, salsa, biber veya başka sebzelerle doldurun.

Öğle yemeği fikirleri

 1. Avokado dilimleri hemen hemen her salataya harika bir katkı sağlar.

 2. Ayrıca sebze veya tavuk sargısı ve hindi burgeri için iyi çalışıyorlar.

 3. Avokado sandviçte tereyağ veya mayonezin yerini alabilir.

 4. Mağazadan alınan humusa püre haline getirilmiş bir avokado eklenmesi, lif ve sağlıklı yağ artışı sağlar. Çipleri atlayın ve bunun yerine havuç ve kereviz gibi taze, gevrek sebzeleri daldırın.

Akşam yemeği fikirleri

 1. Kepekli tahıllar ve lif. (2016, 11 Ekim). Http://www.heart.org/HEARTORG/HealthyLiving/HealthyEating/HealthyDietGoals/Whole-Grains-and-Fiber_UCM_303249_Article.jsp#.W3--j5NKi00

 2. Wien, M., Haddad, E., Oda, K., Sabate, J. (2013, 27 Kasım). Hass avokado alımının, postgestif doygunluk, glukoz ve insülin düzeyleri ve aşırı kilolu erişkinlerde sonraki enerji alımı üzerindeki etkisini değerlendirmek için randomize bir 3x3 çapraz çalışma. Beslenme Dergisi, 2013, 12-155. Https://nutritionj.biomedcentral.com/articles/10.1186/1475-2891-12-155

 3. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.

 4. Ana yemeklere avokado dahil etmek için bazı fikirler:

 5. Avokado, bir diyabet yemek planına sağlıklı bir destek olabilir. Diyabetli insanlar doktorlarıyla veya diyetisyenleriyle diyet ihtiyaçları hakkında konuşmalı ve avokadoya bir sonraki öğünlerini denemeyi düşünmelidir.

 6. Çevrimiçi olarak avokado satın alabilirsiniz.

 7. En son Yvette Brazier tarafından 23 Ağustos 2018 Perşembe tarihinde güncellenmiştir. Bu konuyla ilgili en son haberler için Diyabet kategori sayfamızı ziyaret edin veya Diabetes hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun.Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 8. Ek 7. Diyet referansı alımlarına ve Diyet Yönergeleri tavsiyelerine dayanarak yaş cinsiyet grupları için beslenme hedefleri. (2015). 2015-2020 Amerikalılar İçin Diyet Kılavuzları. Https://health.gov/dietaryguidelines/2015/guidelines/appendix-7/

 9. Temel rapor: 09037 avokado, çiğ, bütün ticari çeşitler (2018, Nisan). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/09037?fgcd= manu = format = count = max = 25 den ofset = sort = default order = asc qlookup = avokado ds = SR qt = qp = qa = qn = q = ing =

 10. Temel Rapor: 09004, Elmalar, çiğ, derisiz. (2018, Nisan). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/09004?fgcd= manu = format = sayım = maks = 25 dengelenmiş = offset = sort = default order = asc qlookup = Elma % 2C + ham% 2C + + cildi olmayan ds = SR qt = qp = qa = qn = q = ing =

 11. Temel Rapor: 09040, Muz, çiğ. (2018, Nisan). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/09040?fgcd= manu = format = count = max = 25 den ofset = sort = default order = asc qlookup = banana ds = SR qt = qp = qa = qn = q = ing =

 12. Brown, L., Rosner, B., Willett, W.W. ve Sacks, F.M. (1999, 1 Ocak). Diyet lifinin kolesterol düşürücü etkileri: bir meta-analiz. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi (AJCN), 69 (1), 30-42. Https://academic.oup.com/ajcn/article/69/1/30/4694117

 13. Günlük beslenmenin önemli bir parçası olarak iyi yağları kutlamak. (N.d.). Http://www.diabetes.org/collab/celebrate-good-fats.html?loc=fats

 14. Diyabet, kalp hastalığı ve felç. (2017, Şubat). Http://www.niddk.nih.gov/health-information/health-topics/Diabetes/diabetes-heart-disease-stroke/Pages/index.aspx

 15. Yağlar. (2015, 13 Ağustos). Http://www.diabetes.org/food-and-fitness/food/what-can-i-eat/making-healthy-food-choices/fats-and-diabetes.html

 16. Lopes, L.L., Gouveia Peluzio, M., C.C., Hermsdorff, H.H.M. (2016, March). Tekli doymamış yağ asidi alımı ve lipid metabolizması. Jornal Vascular Brasileiro, 15 (1). Http://www.scielo.br/scielo.php?pid=S1677-54492016000100052 script = sci_arttext tlng = tr

 17. Paniagua, JA, Sacristana, AG, Sanchez, E., Romero, I., Vidal-Puig, E., Berral, FJ, ... Perez-Jimenez, F. (2007, 26 Ekim). MUFA-zengin diyet insüline dirençli deneklerde postprandial glukoz, lipid ve GLP-1 cevaplarını iyileştirir [!Özet

 18. Post, R.E., Mainous III, A.G., King, D.E., Simpson, K.N. (2012). Tip 2 diabetes mellitus tedavisi için diyet lifi: Bir meta-analiz. Amerikan Aile Hekimliği Kurulu Dergisi, 25 (1), 16-23. Http://www.jabfm.org/content/25/1/16.full

 19. A1C testi ve diyabet. (2018, Nisan). Http://www.niddk.nih.gov/health-information/health-topics/diagnostic-tests/a1c-test-diabetes/Pages/index.aspx

 20. Threapleton, D.E., Greenwood, D.C., Evans, C.E.L., Cleghorn, C.L., Nykjaer, C., Woodhead, C., ... Burley, V.J. (2013, 11 Kasım). Diyet lifi alımı ve kardiyovasküler hastalık riski: sistematik inceleme ve meta-analiz. BMJ, 2013, 347, f6879. Https://www.bmj.com/content/347/bmj.f6879

 21. Velden, D. (2015, 28 Nisan). Bir avokado içinde olgunlaşmış olup olmadığını belirlemek için bu basit numarayı kullanın. Http://www.thekitchn.com/use-this-simple-trick-to-determine-whether-an-avocado-is-ripe-inside-tips-flo-the-kitchn-172933

 22. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki formatlardan birini kullanın:Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407