Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Astragalus (Huáng Qí): Yararları, Yan Etkileri ve Dozu

Alt satırda

 1. Astragalus, geleneksel Çin tıbbında yüzyıllardır kullanılmış bir bitkidir.

 2. İmmün artırıcı, yaşlanma karşıtı ve anti-enflamatuar etkiler dahil olmak üzere birçok sağlık yararına sahiptir.

 3. Astragalus'un ömrünü uzattığına ve yorgunluk, alerji ve soğuk algınlığı gibi çok çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanıldığına inanılıyor. Aynı zamanda kalp hastalığı, diyabet ve diğer koşullara karşı kullanılır.

 4. Bu makale astragalus'un birçok potansiyel yararını gözden geçiriyor.

Astragalus Nedir?

 1. Huang qi veya milkvetch olarak da bilinen Astragalus, geleneksel Çin tıbbında kullanımıyla bilinir (1, 2).

 2. 2.000'in üzerinde astragalus türü olmasına rağmen, yalnızca ikisi takviyelerde kullanılıyor - Astragalus membranaceus ve Astragalus mongholicus (2).

 3. Spesifik olarak bitkinin kökü, sıvı özler, kapsüller, tozlar ve çaylar dahil olmak üzere birçok farklı takviye formuna dönüştürülür.

 4. Astragalus bazen hastane ortamında enjeksiyon veya IV olarak da verilir.

 5. Kök, potansiyel faydalarından sorumlu olduğuna inanılan birçok aktif bitki bileşiği içerir (3, 4).

 6. Örneğin, aktif bileşikleri bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve enflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilir (5).

 7. Astragalus hakkında hala sınırlı araştırma var, ancak soğuk algınlığı, mevsimsel alerji, kalp rahatsızlıkları, böbrek hastalığı, kronik yorgunluk ve daha fazlasının tedavisinde kullanılıyor (5, 6)!

Bağışıklık Sisteminizi Artırabilir

 1. Astragalus, bağışıklık sisteminizi geliştirebilecek faydalı bitki bileşikleri içerir.

 2. Bağışıklık sisteminizin birincil rolü vücudunuzu hastalığa neden olabilecek bakteri, mikrop ve virüs gibi zararlı istilacılara karşı korumaktır (7).

 3. Bazı kanıtlar, astragalusun vücudunuzun, hastalıkların önlenmesinden sorumlu bağışıklık sisteminizin hücreleri olan beyaz kan hücrelerinin üretimini artırabileceğini gösteriyor (6, 8).

 4. Bu çalışmalar ümit verici olsa da, astragalusun enfeksiyonları önleme ve tedavi etme konusundaki etkinliğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Kalp Fonksiyonunu Geliştirebilir

 1. Astragalus, belirli kalp rahatsızlıklarında kalp fonksiyonunun iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

 2. Kan damarlarınızı genişlettiği ve kalbinizden pompalanan kan miktarını artırdığı düşünülüyor (14).

 3. Klinik bir çalışmada kalp yetmezliği olan hastalara, geleneksel tedavinin yanı sıra iki hafta boyunca günde iki kez 2.25 gram astragalus verildi. Kalp fonksiyonlarında, yalnızca standart tedavi alanlara göre daha büyük gelişmeler yaşadılar (15). [! 3724 => 1140 = 4!

 4. Ek olarak, bazı çalışmalar astragalus'un kalbin inflamatuar bir durumu olan miyokardit semptomlarını azaltabileceğini göstermektedir. Ancak, bulgular karışık (18).

Kemoterapinin Yan Etkilerini Hafifletebilir

 1. Kemoterapinin birçok olumsuz yan etkisi var. Bazı çalışmalara göre, astragalus bazılarının hafifletilmesine yardımcı olabilir.

 2. Örneğin, kemoterapi alan kişilerdeki bir klinik çalışmada, IV tarafından verilen astragalusun mide bulantısını% 36, kusmayı% 50 ve ishali% 59 azalttığını buldum (19). [! 3724 => 1140 = 5!

Kan Şekeri Düzeylerini Kontrol Etmeye Yardımcı Olabilir

 1. Astragalus kökündeki aktif bileşikler, tip 2 diyabetli bireylerde kan şekeri seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olabilir.

 2. Aslında, Çin'de diyabet yönetimine yardımcı olmak için en çok reçete edilen ot olarak tanımlandı (22, 23).

 3. Hayvan ve test tüpü çalışmalarında, astragalus'un şeker metabolizmasını iyileştirdiği ve kan şekeri seviyelerini düşürdüğü gösterilmiştir. Bir hayvan çalışmasında kilo kaybına da yol açtı (24, 25, 26). [! 3724 => 1140 = 6!

 4. Örneğin, araştırmalar günde 40-60 gram astragalus almanın, oruçtan sonra ve günlük tip 2 diyabetli kişilerde yemeklerden sonra günlük olarak alındıklarında kan şekeri seviyelerini iyileştirme potansiyeli olduğunu göstermiştir dört aya kadar (27).

Böbrek Fonksiyonunu Geliştirebilir

 1. Astragalus, kan akışını ve idrardaki protein ölçümleri gibi laboratuvardaki böbrek fonksiyon belirteçlerini artırarak böbrek sağlığını destekleyebilir.

 2. Proteinüri idrarda anormal miktarda protein bulunan bir durumdur, böbreklerin zarar görebileceğine veya normal şekilde çalışamayacağına dair bir işarettir (28).

 3. Astragalus'un böbrek hastalığı olan bireyleri içeren birçok çalışmada proteinüriyi iyileştirdiği gösterilmiştir (29).

 4. Ayrıca böbrek fonksiyonlarında azalma olan kişilerde enfeksiyonların önlenmesine de yardımcı olabilir (30).

 5. Örneğin, üç ila altı ay boyunca günlük alınan 7.5-15 gram astragalus, nefrotik sendrom adı verilen böbrek bozukluğu olan kişilerde enfeksiyon riskini% 38 azalttı. Ancak, bu etkiyi doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır (31).

Diğer Potansiyel Sağlık Faydaları

 1. Astragalus'ta bitkinin aşağıdakiler de dahil olmak üzere diğer potansiyel faydaları olabileceğini gösteren birçok ön çalışma var:

Yan Etkiler ve Etkileşimler

 1. Çoğu insan için astragalus iyi tolere edilir.

 2. Bununla birlikte, döküntü, kaşıntı, burun akıntısı, bulantı ve ishal gibi çalışmalarda küçük yan etkiler bildirilmiştir (2, 37).

 3. Astragalus çoğu insan için güvenli olsa da, aşağıdaki insanlar bundan kaçınmalıdır:

 4. Astragalus'un kan şekeri düzeyleri ve kan basıncı üzerinde de etkisi olabilir. Bu nedenle, diyabetiniz varsa veya kan basıncınızla ilgili sorunlarınız varsa bu bitkiyi dikkatli kullanın (2).

Dozaj Tavsiyeleri

 1. Astragalus kökü birçok farklı şekilde bulunabilir. Takviyeler, kapsüller ve sıvı özler olarak mevcuttur. Kök, çaylara (2) demlenebilen bir toza da öğütülebilir.

 2. Yapıştırmalar da popülerdir. Bunlar, aktif bileşiklerini salgılamak için astragalus kökü kaynatılarak yapılır.

 3. Ek olarak, araştırmalar özel durumlar için yararlı olabilecek aşağıdaki oral dozları göstermektedir:

 4. Araştırmaya dayanarak, dört aya kadar günde 60 grama kadar oral dozlar çoğu insan için güvenli görünüyor. Ancak, uzun vadede yüksek dozların güvenliğini belirlemeye yönelik çalışmalar bulunmamaktadır.

Alt satırda

 1. Astragalus bağışıklık sisteminizi ve kronik yorgunluk ve mevsimsel alerji semptomlarını iyileştirebilir.

 2. Bazı kalp rahatsızlıkları, böbrek hastalığı ve tip 2 diyabet hastalarına da yardımcı olabilir.

 3. Dozaj önerisi bulunmamakla birlikte, dört aya kadar günlük 60 grama kadar çoğu insan için güvenli görünüyor.

 4. Eklerin kullanımını her zaman önce sağlık uzmanınızla görüşün.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407