Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Arpanın sağlığa yararları nelerdir?

Arpanın sağlığa yararları nelerdir?

 1. Tarihte ilk ekili tahıllardan biri, dünyada en çok tüketilen tahıllardan biri olmaya devam ediyor.

 2. Arpa ve diğer bütün tahıl ürünleri sunabilecekleri sağlık yararları nedeniyle son birkaç yılda hızla popülerlik kazanıyor.

 3. Kepekli tahıllar, rafine edilmiş veya "zenginleştirilmiş" tahıllarda bulunmayan önemli diyet lifi, vitamin ve mineral kaynaklarıdır. Tahılların rafine edilmesi kepeği, tohumu ve lif ve besin maddelerinin çoğunu temizler.

 4. İşlenmiş meslektaşlarına göre tam tahılların seçilmesi obezite, diyabet, kalp hastalığı, kanser ve diğer kronik sağlık problemleri riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

 5. İşte arpa ile ilgili bazı önemli noktalar. Ana makalede daha fazla ayrıntı var.

Faydaları

 1. Arpa, çeşitli sağlık yararları sağlayabilecek önemli besinleri içerir.

1) Kan basıncı

 1. Düşük sodyum alımını sağlamak, kan basıncını düşürmek için şarttır, ancak potasyum alımını arttırmak da aynı derecede önemli olabilir.

 2. Ulusal Sağlık ve Beslenme Sınavı Anketine (NHANES) göre, Amerikan yetişkinlerin yüzde 2'sinden azı günlük 4.700 miligram tavsiyesine uyuyor.

 3. Ayrıca, arpada bulunan potasyum, kalsiyum ve magnezyumun doğal olarak kan basıncını düşürdüğü bulundu.

 4. 2006’da Amerikan Diyetisyenler Birliği Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma şu sonucu çıkardı: "Sağlıklı bir diyette, çözünür veya çözünmez lif içeriği yüksek olsun, tam tahıllı gıda maddelerinin artması kan basıncını azaltabilir ve kilo kontrolü için yardımcı olabilir. "

2) Kemik sağlığı

 1. Arpadaki demir, fosfor, kalsiyum, magnezyum, mangan ve çinko kemik yapısının ve gücünün artmasına ve korunmasına katkıda bulunur.

 2. Uygun kemik mineralizasyonu için dikkatli bir fosfat ve kalsiyum dengesi gereklidir. Çok az kalsiyum alımı ile çok fazla fosfor tüketmek kemik kaybına neden olabilir.

 3. Kemik oluşumu mineral manganezini gerektirir; ayrıca, demir ve çinko, kollajenin üretiminde ve olgunlaşmasında önemli roller oynamaktadır. [! 757 => 1130 = 5!

 1. Kolesterol eksikliği ile birlikte arpa lifi, potasyum, folat ve B6 vitamini içeriği, hepsi sağlıklı bir kalbi destekliyor. Arpa, kandaki toplam kolesterol miktarını düşürerek kalp hastalığı riskini azaltan mükemmel bir lif kaynağıdır.

 2. 2007 yılında araştırmacılar, arpa alımının, her ikisi de kardiyovasküler risk markeri olan serum kolesterol ve visseral yağları önemli ölçüde azalttığını buldu. [! 757 => 1140 = 5!

 3. Bir çalışmada, günde 4.069 miligram potasyum tüketenlerin iskemik kalp hastalığından ölüm riskini% 49 daha az potasyum tüketenlere göre (günde yaklaşık 1000 miligram) düşük bulunmuştur.

 4. Her ikisi de arpada bulunan B6 Vitamini ve folat, homosistein olarak bilinen bir bileşiğin birikmesini önler. Vücutta aşırı miktarda homosistein birikirse, kan damarlarına zarar verebilir ve kalp sorunlarına neden olabilir.

4) Kanser

 1. Selenyum, çoğu gıdada bulunmayan bir mineraldir, ancak arpada bulunabilir. Karaciğer enzim fonksiyonunda rol oynar ve vücutta kansere neden olan bazı bileşiklerin detoksifikasyonuna yardımcı olur.

 2. Ek olarak, diyet kaynaklı selenyum iltihaplanmanın önlenmesine yardımcı olabilir. Tümör büyüme oranlarını azaltabilir ve katil T hücrelerinin üretimini uyararak enfeksiyona bağışıklık tepkisini artırabilir.

 3. Bitki bazlı yiyeceklerden lif alımı, kolorektal kanser riskinin düşük olması ile ilişkilidir. Bazı çalışmalar beta-glukan lifinin bağışıklık sistemini uyarabileceğini öne sürdü. Sonuç olarak kanser hücrelerine karşı savaşmaya yardımcı olabilir ve tümörlerin oluşumunu önleyebilir. Ancak, bu iddiayı desteklemek için daha fazla delile ihtiyaç vardır.

5) Enflamasyon

 1. Kolin, arpada uykuya, kas hareketine, öğrenmeye ve hafızaya yardımcı olan önemli ve çok yönlü bir besindir.

 2. Kolin, hücresel zarların yapısını korumaya yardımcı olur, sinir uyarılarının iletilmesine yardımcı olur ve yağ emilimine yardımcı olur. Aynı zamanda kronik inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilir.

6) Sindirim ve düzenlilik

 1. Arpa'nın lif içeriği kabızlığın önlenmesine ve sağlıklı bir sindirim sistemi için düzenliliğin geliştirilmesine yardımcı olur.

7) Kilo yönetimi ve tokluk

 1. Yeterli lif alımı, genellikle sindirim sisteminde "şişirme maddesi" olarak işlev görerek kilo kaybında önemli bir faktör olarak tanınır.

 2. Diyetteki lif, doygunluğun artmasına ve iştahın azalmasına yardımcı olarak insanların daha uzun süre daha iyi hissetmelerini sağlar. Bu, toplam kalori alımını azaltmaya yardımcı olabilir.

 1. Arpa iki şekilde bulunur: kabuklu ve incili. Kabuklu arpa, sadece yenmeyen dış kabuğu çıkarmak için kepek ve tohumun bozulmadan kalmasını sağlamak için minimal işlemden geçirilmiştir. Pearled arpa, gövde ile birlikte kepek tabakasını uzaklaştırmıştır.

 2. 184 gram (g) ağırlığında bir bardak kabuklu arpa:

 3. Bir bireyin ihtiyaç duyduğu her bir besin maddesinin miktarı yaşlarına ve cinsiyetlerine bağlıdır. Amerikalılar için Beslenme Kuralları 2015-2020, her bir gereksinim hakkında ayrıntılı bilgi vermektedir.

 4. Beta-glukanlar arpada bulunan bir tür lifdir. Çalışmalar obezite riskini ve inme, diyabet ve kardiyovasküler hastalık gibi komplikasyonlarını azaltmaya yardımcı olabileceklerini bulmuşlardır.

Diyet ipuçları

 1. Arpa, ceviz aromalı ve çiğnenebilen, makarnalı bir yapıya sahip çok yönlü bir tanedir. Çeşitli şekillerde hazırlanabilir ve genellikle kabuklu veya sedefli formdaki mağazalarda bulunur.

 2. Hulled arpa, incili arpaya göre daha çiğneme kıvamına sahiptir ve dış kepek tabakası nedeniyle daha uzun süre ıslanma ve pişirme süresi gerektirir.

 3. Kabuklu arpa hazırlamak için pişirme süresini kısaltmak ve optimum lezzet ve doku elde etmek için gece veya en az birkaç saat bekletilmelidir.

 4. Arpanın iki katı suya batırıldıktan sonra, pişirmeden önce boşaltılıp durulanması gerekir.

 5. Arpa pişirmek için, 1 bardak tahılı 3 bardak suya ekleyin ve kaynatın, ardından ısıyı azaltın ve arpanın yaklaşık 45 dakika boyunca kaynamaya bırakmasını sağlayın.

 6. Aynı pişirme işlemi inci arpaya uygulanabilir, ıslatma basamağı eksi.

 7. Hızlı ipuçları:

Riskler

 1. Arpa glüten içeriyor, bu nedenle çölyak hastalığı olanlar için uygun değil. Malt, bira gibi maltlı içecekler ve çeşitli tatlar arpadan elde edilir. Sonuç olarak, onlar da glüten içerir.

 2. Elyaf alımını artırmak isteyen insanlar bunu 1 ila 2 ay içinde kademeli olarak yapmalı. Bu, vücut değişime uyum sağladığı için sindirim problemlerini önlemeye yardımcı olabilir. Lif alımını arttırırken bol miktarda sıvı içmek kabızlığın önlenmesine yardımcı olabilir.

 3. Çevrimiçi satın alınabilecek çeşitli arpa ürünleri mevcuttur.

 4. En son Yvette Brazier tarafından Pzt 15 Ocak 2018 tarihinde güncellenmiştir. Bu konuyla ilgili en son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun / Diyet.Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 5. Antinoro, L. (2012, Aralık). Diyetteki potasyumun artması - çoğu insanın neden bu mineralden daha fazla tüketmesi gerektiğini öğrenin. Http://www.todaysdietitian.com/newarchives/121112p50.shtml

 6. Ek 7. Diyet referansı alımlarına ve diyet yönergeleri tavsiyelerine dayanarak yaş cinsiyet grupları için beslenme hedefleri. (2015). Https://health.gov/dietaryguidelines/2015/guidelines/appendix-7/

 7. Temel rapor: 20004, Arpa, kaldı (2016, Mayıs). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/6476?fgcd= manu = lfacet = format = count = max = 50 = offset = sort = default order = asc qlookup = arpa ds = qt = 'dan alındı qp = qa = qn = q = ing =

 8. Behall, K.M., Scholfield, D.J, Hallfrisch J.J. (2006, eylül). Tam tahıllı diyetler, hafif hiperkolesterolemik erkek ve kadınlarda kan basıncını düşürür. Amerikan Diyetetik Derneği Dergisi, 106 (9), 1445-9. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16963350

 9. El Khoury, Cuda, C., Luhovyy, B.L., Anderson, G.H. (2012). Beta glukan: Obezite ve metabolik sendromda sağlığa yararları. Beslenme ve Metabolizma Dergisi. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3236515/

 10. Huang, Z., Rose, A. H., Hoffmann, P. (2012, 1 Nisan). Selenyumun iltihaplanma ve bağışıklıktaki rolü: Moleküler mekanizmalardan terapötik fırsatlara. Antioksidan ve redoks sinyali, 16 (7): 705-743. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3277928/

 11. King, J.C. Brown, K.H., Gibson, R.S., Krebs, N.F., Lowe, N.M., Siekmann, J.H., Raiten, D.J. (2016, 9 Mart). Gelişim için Beslenme Biyobelirteçleri (BOND) - Çinko Dergisi. Beslenme Dergisi, 146 (4): 858S-885S. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4807640/

 12. Parrish, WR, Rosas-Ballina, M., Gallowitsch-Puerta, M., Ochani, M., Ochani, K., ... Pavlov, VA (2008, Eylül-Ekim ). TNF salınmasının kolin ile modülasyonu, alfa7 alt ünite nikotinik asetilkolin reseptör aracılı sinyalleme gerektirir. Moleküler Tıp, 14 (9-10): 567-74. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18584048

 13. Rodriguez, C.J., Bibbins-Domingo, K., Jin, Z., Daviglus, M.L., Goff, D.C., Jacobs, D.R. (2011, Eylül). Sol ventrikül kitlesi ile sodyum ve potasyum alımı arasındaki ilişki: genç erişkinlerde koroner arter riski gelişimi. Hipertansiyon, 58 (3): 410-6. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21788603

 14. Shimizu, C., Kihara, M., Aoe, S., Araki, S., Ito, K., Hayashi, K., ... Ikegami, S. (2008, Mart). Japon erkeklerinde yüksek beta-glukan arpanın serum kolesterol konsantrasyonları ve visseral yağ bölgesi üzerine etkisi: Randomize, çift kör, plasebo kontrollü bir çalışma. İnsan Beslenmesi için Bitki Gıdaları, 63 (1): 21-5. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18074229

 15. Webb, D. PhD, RD. (2014, Mayıs). Beta-Glukanlar Üzerine Bahis. Bugünün diyetisyeni, 16 (5): 16 Https://www.todaysdietitian.com/newarchives/050114p16.shtml

 16. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 17. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407