Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Arpanın En İyi 10 Yararı

Arpanın En İyi 10 Yararı

 1. Son yıllarda yapılan pek çok çalışma var, ki bu da düzenli diyetimizin bile önemli besinlerden yoksun olduğunu gösteriyor. Genellikle ihmal etme eğiliminde olduğumuz en önemli besinlerden biri elyaftır. Arpa, uzun vadede genel sağlığınızı garanti altına alan hem çözünür hem de çözünmeyen lif için mükemmel bir kaynaktır.

 2. Sağlık yararlarına geçmeden önce, salata, çorba ve yahni gibi pek çok çeşitte hazırlayabileceğinizi bilmek sizi memnun edecektir. Bu nedenle sadece sağlığınıza değer katmakla kalmaz, damaklarınıza da değer katıyor.

Arpanın Sağlığa Faydaları

 1. Arpa cilt bakımı, bağışıklık kazandırma ve osteoporoz, safra taşı ve diyabet gibi rahatsızlıkların önlenmesi için kullanılır. Ortak yararlara ayrıntılı olarak bakalım:

Gastrointestinal (GI) Yolu Sağlıklı Tutar

 1. ;

Safra Taşı'na karşı korur

 1. Arpa, kadınların safra taşlarının oluşmasını önlemesine etkili bir şekilde yardımcı olur. Çözünmeyen lif bakımından zengin olduğu için safra asidi salgılanmasını azaltmanıza yardımcı olur, böylece insülin duyarlılığını arttırır ve trigliserit seviyelerini düşürür. Amerikan Gastroenteroloji Dergisi’ndeki bir makale, lifli bir diyet tüketen kadınların diğer kadınlara göre% 17 daha az safra taşı riskine sahip olduğunu söylüyor. [! 16548 => 1130 = 5!

 1. Arpa otundaki fosfor ve bakır içeriği genel kemik sağlığını garanti eder. Osteoporozunuz varsa, daha doğal bir çare olmanıza yardımcı olabilir. Suyunun sütten 11 kat daha fazla kalsiyum içeriğine sahip olduğu bilinmektedir. Kalsiyum, bildiğimiz gibi, kemik sağlığını korumada kilit bileşenlerden biridir. Normal kemik üretimi için ve demir eksikliği anemisi vakalarında manganez gerekir. Arpada bulunan manganez içeriği B-kompleks vitaminleri ile birlikte çalışır.

Demir Eksikliği Anemisinin Önlenmesine Yardımcı Olur (IDA)

 1. Çok besleyici olmak, arpa, bağışıklık sisteminizi güçlendirdiği ve soğuk algınlığı ve grip riskini azalttığı için özellikle yararlıdır. Demir kan hacmini iyileştirir ve anemi ve yorgunluğu önler. Uygun böbrek fonksiyonlarına ve kırmızı kan hücrelerinin gelişimine yardımcı olur. Ayrıca, hemoglobin ve kırmızı kan hücrelerini oluşturan bakır içerir.

Cilt Bakımı

 1. Eval (ez_write_tag ([![!580,400

Kolesterol Seviyelerini Kontrol Ediyor

 1. Avrupa Klinik Beslenme Dergisi, arpa ve tüm ürünlerinin LDL kolesterol seviyelerini düşürmede yardımcı olduğunu öne süren bir çalışma yayınladı. Bu, temel olarak beta-glukanın varlığından kaynaklanmaktadır.

 2. İçindeki çözünmeyen lif, kandaki kolesterol seviyesini düşük tutmaya yardımcı olan propiyonik asit verir. Hem çözünür hem de çözünmeyen liflerin mükemmel bir kaynağı olarak, doktorlar tarafından doğal olarak düşük yağ içeriği ve minimum kolesterol içeriği için de önerilir.

Diyabeti Yönetir

 1. Arpa, yüksek lif içeriğinden dolayı tip 2 diabetes mellitusun kontrolüne etkili bir şekilde yardımcı olur. Bu, Farmasötik Bilimler Araştırmalarında yayınlanan bir çalışma ile kanıtlanmıştır. Tanesi tüm temel vitamin ve minerallere, özellikle beta-glukanda çözünür liflere sahiptir.

 2. Beslenme Araştırması Aralık 2006 baskısı, arpa beta-glukan çözünür lif tüketen insüline dirençli erkeklerin, diğer test deneklerine kıyasla glukoz ve insülin seviyelerini önemli ölçüde azalttığını kanıtladı.

Anti-kanser özellikleri

 1. Yawen Zeng ve arkadaşlarının yaptığı bir araştırmaya göre, arpa otu anti-kanser ve anti-enflamatuar özelliklere sahiptir (Oksidatif Tıp ve Hücresel Ömür 2018). Ayrıca, bütün tahıl çeşidinin tüketilmesi, folat, flavonoidler ve liganlar gibi fitokimyasal içerik nedeniyle kanser riskini azaltır.

 2. Ek olarak, Finlandiya Folkhalsan Araştırma Merkezi, Önleyici Tıp, Beslenme ve Kanser Enstitüsü, liganların kanserojen özelliklere sahip olduğunu ve birçok kanser türünü tedavi etmeye yardımcı olduklarını doğruladı. Arpa, bağırsaklarımızdaki dost bitki örtüsü ile memeli liganlarına dönüştürülen bitki liganı olarak bilinen bazı bitki besleyicilerini içerir. Bu yeni lignalardan birine meme ve diğer hormonal kanserlerin yanı sıra koroner kalp hastalıklarının önlenmesine yardımcı olan enterolakton denir.

Kalp Sağlığını Koruyor

 1. Ateroskleroz, arter duvarlarının kolesterol gibi yağlı maddelerin pıhtılaşması veya birikmesi nedeniyle kalınlaştığı bir durumdur. Arpa, genel kolesterol, lipoprotein düzeylerini azaltmaya ve kardiyovasküler risk faktörlerini en aza indirmeye yardımcı olabilecek niasin (bir B vitamini) içerir.

 2. Amerikan Diyetetik Derneği Dergisi'nde yapılan bir araştırma, tam tahıllı diyetlerin yüksek tansiyondan muzdarip insanlar için hayati önem taşıdığını gösteriyor. Elyaf bakımından zengin olan arpa, kan basıncını düşürür ve optimal kilonun korunmasına yardımcı olur.

Astımı önler

 1. Plant Molecular Biology dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, 14.5 kDa bir arpa endosperm proteini ve fırıncı astım hastalığında önemli bir alerjendir. Bu, çoğunlukla şekerleme ve fırınlarda yaygın olan havadan kaynaklanan mesleki bir hastalıktır. Bu tür büyük buğday unu alerjenleri için çok etkili bir önleyici önlem olduğunu kanıtlamaktadır.

Arpa Beslenme Biçimleri

 1. Arpa Otu, bitkisinin fidesidir. Bu çimler genellikle çimlenmeden yaklaşık 200 gün sonra toplanır, filizler bir ayak bile uzun değildir. İnsanlar bu şekilde tüketir, çünkü genç yapraklar mineraller, vitaminler, antioksidanlar ve amino asitler bakımından zengindir. Tahıllarına kıyasla çok daha fazla diyet lifi olmasına rağmen, çimler vücudunuzu zararlı toksinlerden detoksifiye etmeye yardımcı olan yüksek seviyelerde klorofile sahiptir.

 2. Pearl Barley marketlerde kolayca bulunmakta ve muhtemelen dünyanın dört bir yanındaki kahvaltı ve atıştırmalık tarifleri için en yaygın malzemelerden biridir. Aslında işlenen ve arpa kepeği çıkarılmış olan kabuklu arpadır. Yulaf ezmesine veya irmike benzeyen un ve pul gibi bir çok üründe işlenir.

 3. Arpa Yeşili Tozu tıbbi yararları ile ünlüdür. Aslında arpa otunun toz halidir. Bu çimler çeşitli tatlarda bulunur ve üstün çözünürlüğe sahiptir. Bu nedenle, onları meyve suyu şeklinde de tüketebilirsiniz.

 4. Arpa Unu, genellikle buğday unu veya kek unu olarak kullanılır. Bütün arpa öğütme işleminden elde edilen un, eski kepek zarar görmeden kaldığı için, inci cinsi una göre beslenme bakımından daha zengindir. Bazı glüten içerir ve farklı un türleriyle deneme yapma eğiliminde olan şekerlemelerde çok popüler olmuştur. Hafif, cevizli bir tada sahiptir ve nispeten düşük kalori oranlarına ve daha yüksek lif seviyelerine sahiptir.

 5. Arpa Su, böbreklerinizin aşırı strese maruz kalması gerektiğinde etkilidir. Böbrek ve mesane rahatsızlıklarından muzdarip insanlar, terapötik kullanımlar için arpa suyu içebilirler.

Arpa nasıl seçilir?

 1. Satın almayı düşündüğünüzde, öncelikle hangi formu almanız gerektiğine karar vermeniz gerekir. Arpa çeşitli şekillerde bulunur ve bunların her birinin değişken bir besin değeri vardır. Tam tahıllı arpa, tahıllarında, yapraklarında ve hatta çimlerin özünde bulunan nihai besin değerine sahiptir.

 2. Arpa, dünyanın her yerinde çeşitli şekillerde ticari bir ürün olarak yaygın bir şekilde bulunur. İhtiyaçlarınıza en iyi şekilde cevap verebilecek tam formu bilmeniz gerekir. İncili, pullanmış ve kabuklu formların farklı kullanımları vardır, bu yüzden satın almadan önce ne yapmak istediğinize karar verin. Hem dökme konteynerlerde hem de paketlenmiş formlarda bulunur; eve götürmeden önce tazeliğini sağlamak. Kaplarda satın alırsanız, son kullanma tarihini kontrol edin ve doğru şekilde kapatıldığından emin olun. Paketlenmiş arpadaki az miktarda nem bile tahılı bozabilir, bu yüzden dikkatli olun. Temiz, cam hava geçirmez kaplarda saklayın ve serin ve kuru bir yere koyun. Yaz aylarında buzdolabında saklamanız tavsiye edilir.

 3. Meenakshi Nagdeve, Kurucu Ortak, Organik Gerçekler, sağlık ve zindelik tutkunudur ve yönetiminden sorumludur. Cornell Üniversitesi, ABD'de Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Cornell Sertifika Programını tamamladı. IIM Bangalore'dan İşletme Yüksek Lisans Diplomasına ve IIT Bombay'dan Metalurji Mühendisliği ve Malzeme Bilimi Lisans derecesine sahiptir. Bundan önce birkaç yıl BT ve Finans hizmetlerinde çalıştı. Naturopatinin ateşli bir takipçisi, o gıdalarla şifa olduğuna inanıyor. Boş zamanlarında seyahat etmeyi ve farklı çay türlerini tatmayı seviyor.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407