Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Arpacık için en faydalı olan nedir? (+ Arpacık ile nasıl pişirilir)

Tarih

 1. Tarihsel olarak, arpacık soğanı, Hint, Asya, Fransız ve Akdeniz mutfağında hem besleyici hem de aromatik özellikleri için kullanılmıştır. Arpacık sizin için iyi mi? Emin ol. Yemek tariflerine sadece tatlı ve keskin bir lezzet katmakla kalmaz, aynı zamanda antioksidanlar, A vitamini, C vitamini ve bazı önemli minerallerle de yüklenirler.

 2. Arpacık soğanı Hindistan tıbbi uygulamalarında önemli bir bitki olarak kabul edilir ve genellikle Ayurveda tıbbındaki çeşitli rahatsızlıklar için etkili bir ilaç olarak reçete edilir. Aslında, vücut üzerindeki doğal "soğutma" etkisi sayesinde, hem iç hem de dış olarak binlerce yıl boyunca çok sayıda bedensel durumu iyileştirmek için kullanılmıştır. Bu, arpacık soğanı (ve soğanı da) iltihaplanmayı, kas ağrısını, şişmeyi ve su birikimini azaltmak için faydalı kılar.

 3. Şunlar gibi birkaç şeyi merak ediyor olabilirsiniz: Arpacık için ne için kullanabilirim? Arpacık soğandan daha mı iyi? Ve bir soğancık yerine soğancık alabilir miyim? Soğan ve sarımsak da dahil olmak üzere benzer bir tada sahip diğer sebzeler gibi, soğancıklar da çiğ olarak yenebilir veya pişirilebilir, bu da onları çok yönlü ve tariflere dahil etmelerini kolaylaştırır. Çalışmalar, kanserle savaşmanın, gıda alerjilerini azaltmanın ve detoksifikasyonun arttırılmasının, bu sebzeyi yemenin bilinen yararları olduğunu gösteriyor.

Arpacık nedir?

 1. Bilimsel adı Allium cepa (veya daha önce aggregatum) olan bir arpacık soğanıdır ve Amaryllidaceae bitki ailesinin bir üyesidir (allium ailesi olarak da bilinir). 1.600 farklı bitki türünden daha fazlası.

 2. Arpacık soğanı, soğan ve sarımsak, kayış benzeri yaprakları, güçlü tadı ve yüksek konsantrasyonlu antioksidanları olan ampuller veya yer altı saplarıdır. Soğan beslenmesinde ve sarımsak beslenmesinde olduğu gibi, soğancık beslenmesinde de güçlü anti-kanser özelliklerine ve bağışıklık arttırıcı etkilere sahip olduğu bilinmektedir.

 3. Arpacık soğanları beyaz, sarı ve kırmızı soğanlardan daha küçüktür. Bugün, ten rengi altın kahverengiden gri ila açık kırmızıya kadar değişen pek çok tür dünyada üretilmektedir. Arpacıkların çoğunda bakır renginde bir kabuğa ve bazen yeşil veya macenta çizgilerle parçalanan kirli beyaz bir ete sahiptir.

 4. Beyaz ve sarı soğanlarla karşılaştırıldığında, arpacıkların daha zengin ve daha tatlı bir tada sahip olduğu tarif edilir. Bazı insanlar da zevklerini daha güçlü olarak tanımlarken, diğerleri daha ince olduklarını söylüyor. Bu büyüklüğe bağlı gibi görünüyor. Küçük olanlar genellikle daha yumuşak tadı.

 5. Arpacık soğanı ve diğer soğanın tadı bakımından "ısırdığı" gerçeği, besin içeriğinin bir işaretidir. Onların keskin lezzeti, kan damarı arama özelliklerinin bir göstergesi olduğuna ve kan dolaşımını iyileştirme ve hastalığa neden olan iltihabı azaltma yeteneğine inanır. Arpacık soğanı kalp sarımsaklı bir gıda olarak bilinir, tıpkı sarımsak gibi. [! 3622 => 1140 = 2!

 6. Arpacık soğanı, binlerce yıl önce Orta veya Güneydoğu Asya'da ortaya çıktığı düşünülmektedir. Sebze hızla oradan Hindistan'a ve bugün hala yaygın olarak kullanılan Doğu Akdeniz'deki bölgelere gitti.

 7. Dünyanın farklı bölgelerinde adlandırılmış isim nedir? "Arpacık soğanı" adı Eski Yunan zamanlarına dayanıyor, ama dünyanın her yerinde arpacık birçok farklı isimle geçiyor. Hint isimleri kanda veya gandana içerirken, jambon, brambang ve diğer isimler Filipinler ve Tayland gibi yerlerde kullanılır.

Arpacıkların Faydaları

 1. Arpacık soğukları da iyi bir potasyum kaynağıdır. Potasyum, vücudunuzun sıvı seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur ve en önemli kaslarınızdan biri olan kalbiniz de dahil olmak üzere sinir ve kas fonksiyonlarında önemli bir rol oynar. Bol miktarda potasyum bakımından zengin gıdalar yemek, karbonhidratları kullanılabilir enerjiye ayırmak için gerekli olduğu için sağlıklı bir metabolizmayı destekler. Ayrıca potasyum, yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı olarak ve yüksek sodyum diyetinin etkilerini dengeleyerek kardiyovasküler sağlığa bağlanır.

 2. Bazı araştırmalar, arpacıkta bulunan EEO'ların da lipit (veya yağ) birikimini bastırabildiğini ve potansiyel olarak obezitenin önlenmesine yardımcı olabileceğini bulmuştur. Obezite, kalp hastalığı, diyabet ve kanser oluşumuyla yakından ilişkili olduğundan (obez hastalar, çeşitli kanser ve diğer kronik hastalıklar geliştirme riskinin yüksek olduğu düşünülmektedir), soğan hem kilo alımını hem de obezite ile ilgili komplikasyonları önlemek için yararlı olabilir.

 3. Çok sayıda çalışmadan elde edilen sonuçlar, arpacık soğanlarının, anti-histaminik, anti-enflamatuar ve antioksidan aktivitelerine atfedilebilecek umut verici anti-alerjik etkilere sahip olduğunu göstermiştir. Tıbbi Gıda Dergisi'nde yayınlanan 2009 yılı bir araştırması, arpacık soğanların, alerjik reaksiyonlardan sorumlu çeşitli olayları etkilemede etkili olduğunu buldu.

 4. Farelere arpacık özü verildiğinde, azalmış bir histamin salınımı ve ortak alerji semptomları ile ilgili diğer yararları oldu. Akciğerler içinde lipid peroksidasyonunda önemli bir azalma bulundu ve akciğer dokusunda daha yüksek seviyede bir koruyucu antioksidan aktivite, özellikle de süperoksit dismutaz aktivitesi gözlendi. Bu, arpacık soğanlarının ve soğanların bazı alerji semptomlarını azaltmaya yardımcı olabileceği anlamına gelir.

 5. Hem arpacık hem de sarımsak, enfeksiyonlarla, virüslerle ve iltihapla mücadele ettiği bilinen biyokimyasal reaksiyonlara neden olur. Arpacık soğanı için çeşitli immünolojik parametreler incelendiğinde, araştırmacılar sebzenin antioksidan enzimlerinin (özellikle süperoksit dismutaz ve glutatyon peroksidaz) yaygın hastalıklarla ve daha ciddi enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olduğunu bulmuşlardır. Soğan, kandida dahil birçok çalışmada çeşitli mantarlara karşı antifungal aktivite göstermiştir. Doğal olarak Candida semptomlarıyla savaşmak istiyorsanız, düşük şekerli, arpacık soğanlı sebzeler listenizin başında olmalıdır.

 6. Araştırmalar, soğanların vücudu alkalize etmeye ve güçlü, hatta ölümcül bakteri biçimleriyle bile savaşmaya yardımcı olabilecek doğal antibakteriyel aktiviteler içerdiğini buldu. Arpacık soğanı, soğan ve sarımsakta bulunan allisin, özellikle tehlikeli olan bazı çok ilaca dirençli bakteriler de dahil olmak üzere geniş bir bakteri yelpazesine karşı koruma sağlayan güçlü bir antimikrobiyaldir. Geleneksel olarak Hindistan'da, arpacık soğanı, boğaz ağrıları için (şekerle karıştırılıp karıştırıldığında), şişirmeyle, enfeksiyonlarla ve daha birçok şey için bir ev ilacı olarak da kullanılmıştır.

 7. Ulusal Sağlık ve Beslenme Muayenesi Anketi’nin 2004 yılı geniş kapsamlı bir analizinin bir parçası olarak, menopoz öncesi ve sonrası yetişkin dişilerin soğan tüketiminin kemik yoğunluğu üzerindeki etkilerini görüp görmediği gözlendi. Kadınlar ayda bir kereden az, haftada iki ila haftada iki kez, haftada üç ila altı kez ve günde bir kez veya daha fazla soğan tüketenlere ayrılmıştır. Araştırmacılar, yaş, vücut kitle indeksi ve günlük kalsiyum veya D vitamini alımı gibi faktörleri kontrol ettikten sonra, araştırmacılar soğan tüketim sıklığı arttıkça kemik yoğunluğunun arttığını bulmuşlardır. Günde bir kez veya daha fazla soğan tüketen bireylerin, ayda bir veya daha az soğan tüketen bireylerden yüzde 5 daha fazla olan genel bir kemik yoğunluğu vardı.

 8. Bu korelasyonel bir çalışma olmasına rağmen, soğanların kemik sağlığını iyileştirdiğini kanıtlamamasına rağmen, soğan tüketiminin kemik yoğunluğunu olumlu yönde etkilediği görülüyor. Buna ek olarak, bazı araştırmalar en sık soğan tüketen kadınların, hiç soğan tüketmeyenlere kıyasla kalça kırığı riskini yüzde 20'den daha fazla azaltabileceğini göstermektedir. [! 3622 => 1140 = 3!

 9. Soğanlar, sindirim enzimlerini uyarmaya, bağırsakları iyileştirmeye, sindirim organları içindeki oksidatif stresi azaltmaya ve gıda alerjileri veya hassasiyetleriyle ilişkili iltihaplanmayı önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca karaciğer detoksuna yardımcı olmak için etkili bir bileşendir.

 10. Arpacık soğanı antioksidan sağlık yararları açısından soğanlardan daha mı iyi? Tariflerde daha az kullanılmasına rağmen, soğan ailesinin diğer üyelerinden daha fazla flavonoid ve fenol antioksidan içerdikleri düşünülmektedir. Bu onları serbest radikal hasarını azaltmak ve çeşitli kronik hastalıklarla savaşmak için en iyi anti-enflamatuar gıdalardan biri yapar. Arpacık soğuğunun bilinen iyileştirici özelliklerinin çoğunluğunu oluşturan iki bileşik kümesi: alil propil disülfür (APDS) gibi kükürt bileşikleri ve kersetin gibi flavonoidler. Bu bileşiklerin etkileri öncelikle hem soğanın hem de sarımsakların hastalıkların tersine çevrilmesinde nasıl bir faydası olduğu.

 11. Hint Deneysel Biyoloji Dergisi'nde yayınlanan bir rapora göre, hem soğan hem de sarımsak esas olarak sistein sülfoksitler adı verilen sistein türevleri formunda koruyucu sülfür içeren bileşikler içermektedir. Bunlar, yerken doğal olarak ayrışırlar, çünkü sindirim enzimlerinizle etkileşime girerler, çünkü işlem sırasında, tiyosülfinatlar ve polisülfit adı verilen faydalı bileşikler üretirler. Bu özel ayrıştırılmış ürünler, değerli ancak hassas olarak kabul edilir. Bunlar çoğunlukla soğan ve sarımsak yağlarında bulunur.

 12. Sülfoksitlerin çoğunluğuna sahip oldukları için, arpacık soğanlarının yağları (ve diğer soğanlar da) "antidiyabetik, antibiyotik, hipo-kolesterolaemik, fibrinolitik ve çeşitli diğer biyolojik etkilere" sahiptir. Bu, kan şekeri seviyelerini kontrol etmeye, insülin direncini önlemeye, bakteriyel ve viral enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur, doğal olarak kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur ve kan pıhtılarının oluşmasını önler. Diğer çalışmalar ayrıca allium sebzelerinin veya bitkilerinin cilt, kan damarları, sindirim organları ve kas dokusuna yararlı antienflamatuar ve antimikrobiyal özelliklere sahip olduğunu göstermektedir.

 13. Muhtemelen zaten kanser önleme ile diyetiniz arasında güçlü bir bağlantı olduğunu biliyorsunuzdur. 2012'de Asya Pasifik Kanser Önleme Dergisi'nde yayınlanan araştırma, arpacıkta ve diğer soğanlarda bulunan etil asetat özlerinin (EEO'ların), kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatan hayvan yağ asidi sentazı (FAS) üzerinde güçlü inhibe edici etkileri olduğunu göstermiştir. Kanser önleme konusunda yardımcı olabilecek bir arpacık nedir? Apoptozu indükleme veya tehlikeli hücrelerin kendi kendini tahrip etme ve ölme yetenekleri allium sebzelerde iyi araştırılmıştır. Bu özellikle meme, mide ve kolon kanserleri de dahil olmak üzere en yaygın kanser türlerinden bazılarıyla savaşmak için faydalı görünüyor.

 14. Büyük bir vaka çalışmasından elde edilen sonuçlar allium sebze tüketiminin mide kanseri riskini önemli ölçüde azaltabileceğini göstermektedir. Dernek, 1986'da başlayan ve yaşları 55 ile 69 arasında değişen 120.852 erkek ve kadını izleyen Hollanda Kohort Diyet ve Kanser Araştırması'nda araştırıldı. Soğan tüketimi ile mide kanseri insidansı arasında güçlü bir ters ilişki bulundu ve diğer birçok çalışma da benzer bulgular buldu.

 15. Soğanların allisin ve kersetin de dahil olmak üzere birçok antioksidanı anti-hipertansif olarak kabul edilir. İnsan ve hayvan çalışmalarına dayanarak, soğan quercetin tansiyonu düşürebilir. Allisin, arpacıkta, sarımsakta ve derisini delerken salınan diğer soğanlarda bulunan özel ve bir miktar eşsiz bir bileşiktir. Hong Kong Politeknik Üniversitesi, Uygulamalı Biyoloji Bölümü tarafından yapılan 2013 tarihli bir incelemeye göre, "Antioksidan statüsünü artırarak ve reaktif oksijen türlerinin seviyesini azaltarak ve glutatyon üretimini uyararak kardiyovasküler sistemi daha da korumak için Allicin keşfedildi." Glutatyon genellikle "ana antioksidan" olarak adlandırılır ve sağlığı birçok yönden güçlü bir şekilde iyileştirdiği bilinmektedir.

 16. Allisin bileşikleri, kolesterol yapmak için karaciğerde üretilen belirli bir redüktaz enzimini inhibe edebilir. Kan dolaşımını arttırmaya ve kan damarlarını genişletmeye yardımcı olurlar, bu da kan basıncını düşürmek için doğal bir çözüm olmasını sağlar. Soğanlar potansiyel olarak aterosklerozu veya atardamarlarda tehlikeli bir plak birikimini önlemeye yardımcı olabilir. Soğanların koroner kalp hastalığının, kalp krizlerinin ve felçlerin önde gelen nedenlerinden biri olan iltihapla mücadele ettiği bilinmektedir.

Arpacık Besin Değerleri

 1. Arpacık soğanı, birden fazla antioksidan formuna sahip olmasının yanı sıra daha fazla besin içerdiği ortaya çıktı.

 2. Bir ons çiğ soğancık (yaklaşık 28 gram) yaklaşık olarak içerir:

 3. Arpacık soğanı ve diğer alümumlarda bulunan sülfoksitlerin yanı sıra, çeşitli bağışıklık arttırıcı aktiviteler yapabilen peptitler ve proteinler de vardır - arpacık soğanı terapötik ajanların önemli bir kaynağını yapar .

Arpacık Soğan vs. [! 3622 => 1140 = 5!

 1. Soğanlara oranla arpacık soğanı genellikle daha küçük, daha ince tabakalara sahip ve daha az su içeriyor. Ayrıca, onları balık ve tavuk için en iyi tamamlayıcı yapan daha tatlı bir tada sahip olarak tanımlanırlar. Soğandan daha fazla su içerdiklerinden, genellikle karamelleşmek için daha uzun bir pişirme süresi gerektirirler.

Arpacık Soğanlarına Karşı Soğan (veya Taze Soğan)

 1. Hayır, fakat aynı zamanda ilişkili. Benzer lezzet profillerine sahip olduklarından, bazıları taze soğanın arpacık soğanı için en iyi alternatifi yaptığını düşünüyor. Bunun nedeni yeşil soğanların arpacık yerine kullanabileceği kadar hafif olmasıdır.

Arpacık Nasıl Seçilir ve Nasıl Saklanır

 1. Sarımsakların nasıl büyüdüğüne benzer şekilde, arpacık soğanları kümeler halinde oluşur, bu yüzden birkaç tane paketlenmiş ve birlikte satıldığını görebilirsiniz. En yoğun sezonu, yaz ayları boyunca doğal olarak görülür, ancak bunları genellikle yıl boyunca daha büyük marketlerde bulabilirsiniz.

 2. Görünmesi gereken arpacık soğanı nedir? Sağlıklı arpacık derileri cildini tutar ve görünür morluklar olmaz. Biraz sağlam hissedenleri satın almak ve oda sıcaklığında saklamak en iyisidir.

 3. Yumuşak lekelere veya nemli veya küflü lekelere sahip arpacıklardan kaçının, çürük olduklarını gösterebilir.

 4. İyi hava sirkülasyonu ile serin, karanlık ve kuru bir yerde saklayın. Onları taze iken satın alırsanız, birkaç hafta boyunca iyi kalacaktır. Arpacık soğanı da üç aya kadar doğranmış ve dondurulmuş olabilir - sadece bir kez çözüldüklerinde daha az ısırmaları olacağını bilin.

Arpacık Nasıl Kullanılır

 1. Çiğ arpacık soğanı (kırmızı soğanlara benzerler), pişmiş veya hatta sirke turşusu yemeyi seçebilirsiniz. Çoğu zaman bir tavada sote edilerek veya kızartılarak pişirilirler.

 2. Yemeden önce arpacık soymanız önerilir. Bunu yapmak için üst kısmı kesin ve soyun. Bazı insanlar arpacık soğanı bir dakika boyunca kaynar suya koymayı seçerek soymayı kolaylaştırır.

 3. Onları kullanmaya hazır olmadan hemen önce taze arpacık soğanı kesmek en iyisidir; bu da narin antioksidanlarını ciltlerinde daha iyi korunmalarını sağlar.

 4. Arpacık için ne için kullanabilirsiniz? Arpacık hazırlayabileceğiniz birçok yoldan bazıları arasında şunlar bulunmaktadır:

 5. Tavada kızartma arpalarını yaklaşık iki ila üç dakika deneyebilir veya onları yaklaşık 20 dakika kızartma yapabilirsiniz. Sote, tavada kızartmalar, tam tahıllı garnitürler, salatalar, çorbalar ve güveçlere mükemmel bir katkı sağlar.

 6. Arpacık soğanı ile uyumlu olan bazı lezzetler arasında biberiye, kekik, balzamik sirke ve zeytinyağı bulunur, bu nedenle bunlar yağsız sığır eti veya tavuk tarifleri için mükemmel bir sos veya turşusu yapar. Kesinlikle arpacık sarımsak kullanarak kullanmayı deneyin, çünkü bağışıklık artırıcı faydaları bu şekilde ikiye katlarsınız. Ayrıca, sağlıklı salsas (örneğin ananas, jalapeno ve arpacık soğanı salsa) yapmak için çiğ arpacıkları taze meyve veya sebzelerle birleştirmeyi deneyin. [! 3622 => 1140 = 8!

Arpacık tarifleri

 1. Dünyanın dört bir yanındaki yemek tariflerine besinlerin ve büyük lezzetlerin eklenmesinde temel bir bileşen olarak kabul edilir. Örneğin, Hindistan'da arpacık soğanı körilerde ve farklı sambar türlerinde, mercimek bazlı bir yemekte ve arpacık tariflerinde kullanılır. Onlar da genellikle "ısırıklarını" hafifçe yumuşatmak için kırmızı sirke içinde turşulanır ve sonra karışık çeşniler tepsisinde soslar ve papad ile birlikte servis edilir.

 2. İran'da, mousir adı verilen arpacık, rendelenmiş ve hemen hemen her lokantada ızgara kebaplar için baharat olarak servis edilen yoğun tuzlu yoğurda karıştırılıyor. Orta Doğu ve Asya'nın diğer bölgelerinde, arpacık turşusu da sirke haline getirilmiş çeşitli sebzelerden oluşan farklı türde ekşi yan yemekler yapmak için kullanılır. Örneğin İran ve İran restoranlarında bu tür yemekleri bulmak yaygındır.

 3. Vietnam, Tayland, Kamboçya, Malezya, Filipinler ve Endonezya’nın da aralarında bulunduğu geleneksel Güneydoğu Asya mutfağında, arpacık soğan ve sarımsak baharat olarak kullanılır ve genellikle çiğ olarak yenir. Genellikle sirke içinde turşu haline getirilirken salatalıklarla eşleştirilir veya çıtır arpacık soğan cipsi yapmak için hindistancevizi yağında kızartılır.

 4. Evde denemek için bazı basit, sağlıklı soğancık tarifleri:

Arpacık soğanı alternatifleri

 1. Evet - şu anda sarı, kırmızı, yeşil veya beyaz soğan kullandığınız tariflerde yerine arpacık yerine kullanabilirsiniz. Arpacık yerine kullanılanlar, yemek tariflerini patlatmaya yardımcı olan güçlü bir tada sahip olmalıdır.

 2. Arpacıkların çoğu, özellikle çiğ yediklerinde, soğanların soğandan daha keskin / daha güçlü bir tada sahip olduğunu düşünüyor. Bu, aynı tadı elde etmek için soğancıktan daha fazla soğuya ihtiyacınız olabileceği anlamına gelir. Soğanacağınız soğancık miktarının yarısını kullanarak tariflerinizde bir tanesini diğerinin yerine koymaya çalışın. Genel bir kural, her üç arpacık için küçük bir soğan kullanmaktır. İnci soğan olarak da adlandırılan küçük beyaz soğan, tariflerde arpacık yerine de kullanılabilir.

 3. Bazıları bunun iyi çalıştığını fark etse de, ikisinin de farklı tadı var. Bu, bazı arpacık soğanlı bir tadı var - sadece daha tatlı, daha yumuşak ve daha karmaşık - dedi. Mideniz çok miktarda sarımsak yemeye kötü tepki verirse, arpacık soğanı veya taze soğan kullanmak iyi bir seçenek olabilir. Pırasa ve sarımsak scapes diğer arpacık yerine seçeneklerdir.

Önlemler

 1. Çoğu insan, bazı ilaçlar için sindirimi zorlaşmak veya etkileşime neden olmak zor olsa da, herhangi bir yan etkisi olmadan arpacık soğanı ve diğer soğanları yiyebilir. Yüksek soğan alımı, örneğin zaten sahip olmayan insanlarda mide yanmasına neden olmamakla birlikte, mevcut mide ekşimesi veya asit reflü kötüleşmesine neden olabilir.

 2. Soğan ve arpacık soğanı, bazı insanlar için IBS ile ilişkili semptomları daha da kötüleştirebilecek olan yiyeceklerdir, çünkü bunlar, bağırsak. Eğer IBS'niz ve sık sık kabızlık veya şişkinlik gibi semptomlarınız varsa, bir eleme diyetinin yapılması ve sarımsak ve soğan gibi ortak gıda maddelerinin çıkarılmasının yardımcı olabileceğini görmek önemlidir.

 3. Ayrıca, astımı, deri döküntüleri ve kırmızı, kaşıntılı gözleri olan insanlar da dahil olmak üzere, soğana alerjisi bildiren az sayıda rapor vardır. Soğan ve arpacık çocuklar için ve hamilelik ya da emzirme döneminde güvenlidir, ancak yine de izlemek isteyeceğiniz bir şey olan asit reflü ekleme potansiyeline sahiptir.

Son Düşünceler

 1. Sonraki Sıradaki: Bamya Beslenme: Kalp Sağlığını Artırın, Görme Kolesterol Seviyeleri

 2. Sesinden sızan bağırsakların sadece sindirim sistemini etkilediğini düşünebilirsiniz, ama gerçekte daha fazla etkileyebilir. Çünkü Leaky Gut çok yaygın ve böyle bir bilmecedir. Sızdıran bağırsaklarla ilgili ücretsiz bir web semineri veriyorum. Web semineri hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407