Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Armutlar hakkında bilmeniz gereken her şey

Armutlar hakkında bilmeniz gereken her şey

 1. Armut tüketmek, kilo vermede yardımcı olabilir ve genel olarak sağlıklı bir diyetin bir parçası olarak yenildiğinde kanser, hipertansiyon, diyabet ve kalp hastalığı gelişme riskini azaltabilir.

 2. Bugün Bu Tıp Haberleri Bilgi Merkezi özelliği, popüler yiyeceklerin sağlığa yararları üzerine bir makale koleksiyonunun bir parçasıdır. Armutun besinsel olarak bozulmasını sağlar ve olası sağlık yararlarına, diyetinize nasıl daha fazla armut ekleyeceğinizi ve armut tüketme potansiyel sağlık risklerini derinlemesine bir şekilde gösterir.

Faydaları

 1. Her tür meyve ve sebzenin tüketilmesi uzun zamandır çeşitli sağlık koşulları riskinin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir.

 2. Birçok çalışma, armut gibi bitki gıdalarının tüketiminin artmasının obezite, diyabet, kalp hastalığı ve genel ölüm oranlarını arttırırken, sağlıklı bir ten rengi, artan enerjiyi ve daha düşük bir ağırlığı teşvik ettiğini göstermiştir.

Lif

 1. Armutlar önemli antioksidanlar, flavonoidler ve diyet lifi bakımından zengindir. Ulusal Tıp Enstitüsünün Gıda ve Beslenme Kurulu, lif için Yeterli Alım (AI) kılavuzu geliştirmiştir.

 2. 50 yaşın altındaki erkeklerin günde 38 gram, 50 yaşın altındaki kadınların günde 25 gram tüketmelerini tavsiye ediyorlar.

 3. 50 yaşın üzerindeki yetişkinler için, erkekler için tavsiye günde 30 gram ve kadınlar için günde 21 gramdır.

 4. Amerika’daki birçok kişi günlük önerilen miktarın yüzde 50’sini bile alamıyor.

 5. Ulusal Tıp Enstitüsü, tavsiyesini birkaç büyük araştırmadan elde edilen bulguların gözden geçirilmesine dayandırdı. Her 1000 kalori için 14 gram lif içeren diyetlerin, hem koroner kalp hastalığı hem de tip 2 diyabet riskindeki önemli azalmalarla ilişkili olduğunu bulmuşlardır.

 6. Lif alımını arttırmanın en kolay yolu, meyve ve sebze tüketimini arttırmak. Sadece bir orta boy armut 6 gram lif sağlar, 50 yaşın altındaki bir kadın için günlük ihtiyacın yaklaşık yüzde 24'ü.

Divertikülozu tedavi etmek

 1. Divertikülit, kalın bağırsak astarındaki şişkin keselerin enfekte veya iltihaplandığı zamandır. Yüksek lifli diyetlerin, kolondaki suyu emerek ve bağırsak hareketlerinin daha kolay geçmesini sağlayarak divertikülitin parlama sıklığını azalttığı düşünülmektedir. Bol miktarda meyve, sebze ve lif içeren sağlıklı bir diyet yemek, kolondaki basıncı ve iltihaplanmayı azaltabilir.

 2. Divertiküler hastalığın kesin nedeni hala bilinmemekle birlikte, art arda düşük lifli diyetle ilişkilendirilmiştir.

Kilo kaybı

 1. Elyafı yüksek olan meyve ve sebzeler daha uzun süre daha dolgun hissetmenize yardımcı olur ve kalorileri de düşüktür. Artmış lif alımı, obez kişiler için artmış kilo kaybı ile ilişkilendirilmiştir.

Kardiyovasküler hastalık ve kolesterol

 1. Artan lif alımının da kolesterol seviyelerini düşürdüğü gösterilmiştir. 67 ayrı kontrollü çalışmanın gözden geçirilmesi, lif alımında günde en az 10 gram bile olsa LDL'yi (düşük yoğunluklu lipoprotein veya "kötü" kolesterol) ve toplam kolesterolü düşürdüğünü göstermiştir.

 2. Son çalışmalar, diyet lifinin bağışıklık sistemini ve iltihabı düzenlemede bile rol oynayabileceğini ve kardiyovasküler hastalıklar, diyabet gibi iltihapla ilgili durum riskini azaltma potansiyeline sahip olduğunu göstermiştir. , kanser ve obezite.

Diyabet

 1. Yüksek lifli bir diyet, diyabetli kişilerde diyabet geliştirme riski ve daha stabil kan şekeri seviyeleri ile ilişkilidir.

Sindirim

 1. Armuttaki lif içeriği kabızlığı önler ve sağlıklı bir sindirim sistemi için düzenliliği destekler.

Detoks

 1. Düzenli, yeterli bağırsak hareketleri, toksinlerin safra ve dışkıdan günlük atılımı için çok önemlidir. Armutlar yaklaşık yüzde 84 sudur; bu da dışkıları yumuşak tutar ve toksinlerin sindirim sistemini temizler.

Serbest radikallerle mücadele

 1. Armutlar, C ve K vitaminleri ve bakır da dahil olmak üzere yüksek düzeyde antioksidanlar içerir. Bu kimyasallar serbest radikalleri paspaslar ve hücrelerimizi neden oldukları zararlardan korur.

Tipleri

 1. Dünyada 3.000'in üzerinde armut türü var. Boyut, şekil, tatlılık ve netliğe göre değişirler.

 2. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki daha yaygın armut türlerinden bazıları şunlardır:

 3. Diyetinize armut eklemeye başlamak istiyorsanız, neden yerel bakıcınıza zevkinize en uygun armut türünü sormuyorsunuz?

 1. USDA Ulusal Besin Veritabanına göre, yaklaşık 178 gram (g) ağırlığında bir orta armut içerir:

 2. Orta boy bir armut yemek, günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 12'sinin yanı sıra K vitamini yüzde 10, potasyum yüzde 6 ve daha az miktarda kalsiyum, demir, magnezyum, riboflavin, B vitamini sağlar -6 ve folat.

 3. Armut, özellikle kırmızı derili olanlar da karotenoidler, flavonoller ve antosiyaninler içerir. Baltimore Boyuna Yaşlanma Çalışması'nda armut ve elmanın, flavonollerin diyetteki en büyük katkıları arasında olduğu bulundu.

 1. Armutlar ağaçtayken olgunlaşmazlar. En iyi lezzet için, armutların ılık ve güneşli bir alanda birkaç gün boyunca veya armut boynu basınç verene kadar olgunlaşmasına izin verin. Soğutma olgunlaşma sürecini durdurur.

 2. Kayıtlı diyetisyenler tarafından geliştirilen bu sağlıklı ve lezzetli tariflerden bazılarını deneyin:

Riskler

 1. Elmalar ve armutlar gibi meyveler glikoz ile karşılaştırıldığında daha yüksek miktarda fruktoz içerir. Onlar yüksek FODMAP yiyecek olarak kabul edilir. FODMAP'lerde yüksek bir diyet, irritabl bağırsak bozuklukları olan bazı kişilerde gaz, şişkinlik, ağrı ve ishali artırabilir.

 2. FODMAP "mayalanabilir oligosakaritler, disakaritler, monosakaritler ve polioller" anlamına gelir. Bunların hepsi fermente edilebilir kısa zincirli karbonhidrat formlarıdır. Bu tür karbonhidratların düşük olduğu bir diyetin, FODMAP'a duyarlı kişiler için ortak semptomları azalttığı gösterilmiştir.

 3. Hastalığın önlenmesinde ve sağlığın sağlanmasında en önemli olan toplam diyet veya genel beslenme şeklidir. Tek tek gıdalara konsantre olmaktan çok, sağlığın anahtarı olarak diyet yapmak daha iyidir.

 4. Adam Felman tarafından en son 5 Ocak 2018 tarihinde güncellenmiştir. Bu konuyla ilgili en son haberleri almak için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun / Diyet.Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 5. Brown, L., Rosner, B., Willett, W., Sacks, F. M .. (1999). Diyet lifinin kolesterol düşürücü etkileri: Bir meta-analiz. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi, 69 (1), 30-42. Http://ajcn.nutrition.org/content/69/1/30.full

 6. Diyet lifi: Normalde, 2003-2006 gıda ve su alımlarından, yeterli alım miktarına kıyasla. (N.d.). Https://www.ars.usda.gov/ARSUserFiles/80400530/pdf/0506/usual_nutrient_intake_dietary_fiber_2003-06.pdf

 7. Amerikalılar 2010 için diyet kuralları. (2010). Https://www.cnpp.usda.gov/sites/default/files/dietary_guidelines_for_americans/PolicyDoc.pdf

 8. Diyet referansları alımları: Makro besinler. (N.d.). Http://www.nationalacademies.org/hmd/~/media/Files/Activity%20Files/Nutrition/DRI-Tables/8_Macronutrient%20Summary.pdf?la=en

 9. Elyaf ve diyabet. (N.d.). Https://www.diabetes.org.uk/Guide-to-diabetes/Enjoy-food/Carbohydrates-and-diabetes/fibre-and-diabetes/

 10. Ma, Y., Olendzki, BC, Wang, J., Persuitte, GM, Li, W., Fang, H., ... Pagoto, SL (2015, 17 Şubat) . Metabolik sendrom için tek bileşenli ve çok bileşenli diyet hedefleri: Randomize bir çalışma. Dahili Tıp Annals, 162 (4), 248-257. Http://annals.org/aim/article/2118594/single-component-versus-multicomponent-dietary-goals-metabolic-syndrome-randomized-trial

 11. Meerschaert, C. (2011, Aralık). Onları divertiküler hastalığı olan hastalar için lif - sağlıklı beslenme önerileri ile doldurun. Http://www.todaysdietitian.com/newarchives/121311p26.shtml

 12. Diğer besinler - lif. (N.d.). Http://lpi.oregonstate.edu/mic/other-nutrients/fiber#intake_rec

 13. Palmer, S. (2008, Temmuz). En zengin lif bakımından zengin besinler listesi. Http://www.todaysdietitian.com/newarchives/063008p28.shtml

 14. Slavin, J. (2013, 22 Nisan). Lif ve prebiyotikler: Mekanizmalar ve sağlık yararları. Besinler. 5 (4): 1417 - 1435'te açıklanmaktadır. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3705355/

 15. Scarlata, K. (2010, Ağustos). FODMAP yaklaşımı - fonksiyonel bağırsak bozukluğu semptomlarını yönetmek için mayalanabilir karbonhidrat tüketimini en aza indirir. Http://www.todaysdietitian.com/newarchives/072710p30.shtml

 16. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 17. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407