Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Armut Beslenmesi - Şaşırtıcı Bağışıklık Antioksidan Faydaları

Şeftali Nasıl Seçilir ve Kullanılır

 1. Sadece Amerika Birleşik Devletleri'nde yıl boyunca yetiştirilen 10'dan fazla armut çeşidi vardır. Her birinin kendine özgü renk, lezzet, doku ve mutfak kullanımları vardır. Ve dünya çapında, var olan 3000'den fazla bilinen armut çeşidinin olduğu tahmin ediliyor mu? (1) Armut beslenmesinin sağladığı harika yararları göz önüne alarak bu iyi bir şey.

 2. Armutları sevmek için orada ne var? Keskin bir armutun doldurulması ve yenilenmesinin yanı sıra, armut beslenmesinin de faydaları vardır. Örneğin, armutlar yüksek düzeyde antioksidanlar sağlayarak kronik hastalıklarla savaşma yeteneğine sahiptir. Ayrıca yüksek lif içeriği sayesinde kolesterolü düşürme yeteneğine de sahipler.

 3. Armutlarda, iltihap önleyici flavonoidler, antikanser polifenoller ve yaşlanma karşıtı flavonoidler gibi özel fito-besinler bulunur. Armut beslenmesi ile ilgili çalışmalar meyvenin tüketimini düşük kabızlık seviyeleri, böbrek taşları, yüksek kolesterol ve hatta diyabet ile ilişkilendirmiştir. [! 4269 => 1140 = 1!

Armut Besin Değerleri + Armut Çeşitleri

 1. Pyrus communis türüne sahip armutlar Rosaceae bitki ailesinin bir üyesidir. Birkaç farklı armut ağacında yetişen unlu meyveler olarak kabul edilirler. Bugün dünyada birçok farklı armut türü tüketilmektedir. Bilinen tüm armut türleri arasında, bugün yetiştirilen başlıca üç çeşit armut ağacı vardır: Avrupa, Asya ve melez. (2)

 2. En yaygın armut türlerinden bazıları şunlardır: (3)

 3. Hangi armut en sağlıklı? Farklı armut türleri, yüksek lif içeriği, C vitamini ve antioksidanlar dahil olmak üzere benzer sağlık yararlarına sahiptir. Çoğunlukla canlı renkli rengindeki armut derilerinde, çeşitli bitki besinleri ve diğer antioksidanları bulacaksınız. Bu nedenle, derileri / kabukları açıkken armut yemek iyi bir fikirdir. Ayrıca, farklı armut çeşitlerinin tadını çıkarın ve bir armut rengi karışımı seçin.

 4. Armut beslenme gerçekleri açısından, bir orta armut (yaklaşık 178 gram) yaklaşık olarak var: (4)

 5. Ayrıca, armut beslenmesinde A vitamini, E vitamini, niasin, pantotenik asit, kolin, betain, kalsiyum, demir, fosfor, çinko ve selenyum bulunur.

 6. Armuttaki kaloriler diğer meyvelerdeki kalorilere kıyasla nasıldır? Armutta yaklaşık 100 kalori vardır. Bu, orta büyüklükteki bir elma, muz veya portakaldaki kalori miktarına benzer. Armutlar meyvelerden, kalıtsal veya şeftali gibi taş meyvelerden veya kavun gibi kavunlardan biraz daha yoğundur, ancak yine de genel olarak düşük kalorili bir gıdadır.

 7. Armutlar şeker dolu mu ve bu endişe edilecek bir şey mi? Armutlar ve diğer meyveler veya sebzeler fruktoz şeklinde doğal şekerler içermesine rağmen, yapılan araştırmalar, meyve ve sebze alımının, özellikle kadınlar arasında diyabet insidansı ile ters ilişkili olduğunu göstermektedir. (5)

 8. Armut diğer meyvelerden daha büyük olduğu için çilek veya erik gibi daha küçük meyvelerden biraz daha fazla şeker sağlama eğilimindedir. Çok fazla şeker tüketmekle ilgili endişeleriniz varsa - örneğin ketojenik diyeti veya düşük karbonhidratlı diyeti izlediğiniz için - ama yine de günlük olarak yarım avokado almayı düşünün. Avokado, lifli başka bir meyvedir ancak çok daha az karbonhidrat ve şeker içerir (ve çok daha sağlıklı yağ!).

Armut Beslemenin İlk 9 Faydası

 1. Armutlar kalbiniz için neden iyidir? En dikkat çekici armut beslenmesinin faydalarından biri, armutların antioksidanlar, vitaminler ve lif sağlayarak kalbinizi koruyabilmesidir. Yüksek meyve tüketimi, bazı çalışmalarda düşük kalp hastalığı oranları ile bağlantılıdır. Epidemiyolojik çalışmalar meyve ve sebzelerde yüksek diyet ile kardiyovasküler hastalıklar, kalp krizi ve felç için daha düşük bir risk arasında bir ilişki olduğunu göstermektedir.

 2. Meyve ve sebzelerin faydalı etkileri muhtemelen atardamarları temiz tutan, inflamasyonu azaltan ve yüksek oksidatif stres düzeylerini önleyen antioksidan fitokimyasalların varlığından kaynaklanmaktadır. (10) Ayrıca, armutlarda bulunan ve pektin adı verilen spesifik lif türünün, doğal olarak kolesterol seviyelerinin düşürülmesinde çok faydalı olduğunu biliyoruz.

 3. Johns Hopkins Bloomberg Halk Sağlığı Okulu'ndan araştırmacılar, 15 yıllık bir süre boyunca yetişkinleri takip ettiklerinde, genel olarak daha fazla meyve ve sebze alımının, tüm nedenlere bağlı ölüm riskinin düşük olması ile ilişkili olduğunu buldular. kanser ve kardiyovasküler hastalık. Bu, meyve ve sebzelerin birden fazla porsiyonunu tüketmek için genel sağlık tavsiyesini destekler (ideal olarak günde beş ila dokuz farklı türde). (11) Vuruşlarda, kronik obstrüktif akciğer hastalığında, divertikülozda ve hipertansiyonda koruyucu rolü olan meyve için birikti olduğuna dair kanıtlar da var.

 4. Temel besinleri sağlayan yüksek lifli bir yiyecek olduğundan, daha fazla armut yemek sindirim sorunlarını önlemek veya tedavi etmek için harika bir yoldur. Armut kabızlık için neden iyidir? Evet, diyetinize bütün yiyeceklerden daha fazla lif eklemek en iyi doğal kabızlık giderici ilaçtır.

 5. Armut beslenmesi, armutlarda bulunan pektin nedeniyle sindirim sağlığına yarar sağlar. Pektin doğal bir idrar söktürücü olarak kabul edilir ve hafif bir müshil etkisi vardır. Bu, tüm armutları (cilt dahil) yemek, onları bir yüzlü haline getirmek veya armut suyunu içmek demek, bağırsak hareketlerini düzenler, suyun tutulmasını önler ve şişkinliği azaltır.

 6. Daha yüksek meyve alımı, ayrıca özellikle kolonun genel sindirim sağlığı ile de ilişkilidir. Armutlarda ve diğer meyvelerde bulunan bitki besinleri sindirim organlarını oksidatif strese karşı korur. Ayrıca vücudun alkalize edilmesine ve pH seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olurlar. Daha fazla armut yemek, doğal bir hemoroit ilacı ve tedavisi olarak da faydalı olabilir. (12)

 7. İshaliniz varsa armut sizi daha çok kaka yapar mı? Bu mümkün, bu yüzden test etmeniz gerekebilecek bir şey. Lif, bağırsak hareketlerini hem hızlandırabilir hem de yavaşlatabilir, bu nedenle reaksiyonunuza bağlıdır. Az miktarda armut tüketerek başlayın (bazı insanlar, armutların daha kolay sindirilmelerine yardımcı olabileceğini bulur) ve reaksiyonunuza bağlı olarak tüketimi arttırın.

 8. Araştırmacılar artık meyvelerdeki armutlar gibi bazı flavonoidlerin insülin duyarlılığını artırabildiğini biliyorlar. Kilo alımına ek olarak diyabetin önlenmesi ve tedavisi için anahtar budur. Yaklaşık 20 yıl boyunca 25-74 yaş arasındaki 9,600 yetişkin takip ettikten sonra, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden araştırmacılar, günde beş veya daha fazla porsiyon meyve ve sebze porsiyonunun yenmenin diyabet oluşumu riskini önemli ölçüde azalttığını tespit etti. (13)

 9. Armutlar glisemik indeks üzerinde düşük bir meyve olarak kabul edilir. Her biri yaklaşık 26-28 gr karbonhidrat içerir. Armutlardaki yüksek lif içeriği nedeniyle, kan dolaşımına yavaşça şeker salıverir ve bu nedenle düşük glisemik yüke sahiptir. Kan şekeri seviyesini olumsuz yönde etkileyebilecek rafine şekerlerle dolu paketlenmiş tatlılarla karşılaştırıldığında, armut yemek yerine "tatlı dişinizi" olumsuz yönde etkilemeden doğal olarak yatıştırmanın harika bir yoludur.

 10. Bütün meyvelerde olduğu gibi, armutları yemek antrenmandan önce hızlı bir enerji artışı sağlayabilir. Armut, fiziksel performansı, konsantrasyonu ve dayanıklılığı arttırmak için vücudun hızlıca kullandığı doğal bir fruktoz ve glikoz kaynağıdır. Bu, armutlara antrenman öncesi atıştırmalıkların mükemmel olmasını sağlar. Ayrıca bir egzersiz yaptıktan sonra glikojen rezervlerini yenilemek ve kas gözyaşlarını iyileştirmek için glikoza ihtiyacınız vardır. Antrenman sonrası yemek veya aperatif sonrası sağlıklı bir protein kaynağıyla birlikte bir armut bulundurmayı düşünün.

 11. Armutlar iskelet sağlığının anahtarı olan iki besin kaynağıdır: K vitamini ve bor. K vitamini eksikliği sizi kemikle ilgili bozukluklar için büyük risk altında bırakmaktadır. Kemik parçalanmasını önlemek için kalsiyum, magnezyum ve fosfor gibi diğer temel besinlerle çalışır. Aslında, bazı uzmanlar K vitamini potansiyel olarak osteoporozla mücadelede en önemli besin maddesi olarak görüyorlar. İster inanın ister inanmayın, k vitamini bile kalsiyumdan daha iyi kemikler oluşturur.

 12. Armut vücudunuz için ne yapar? Aşağıda armut beslemenin en önemli yararlarından bazıları verilmiştir.

 13. Yaşınızdaki armutlar neden yemek için sağlıklı? Bunun bir nedeni, armutların ihtiyaç duyduğunuz günlük C vitamini dozunu iyi bir şekilde sağlamasıdır. Bu vitamin serbest radikal hasarlarıyla savaşan ve oksidatif stresi azaltan güçlü bir antioksidandır. Taze, orta boy bir armut, C vitamini (askorbik asit de denir) için önerilen diyet ödeneğinin yüzde 10 ila 12'sini içerir. C Vitamini DNA'nın korunmasında, hücre mutasyonunun durdurulmasında, sağlıklı bir metabolizmanın sürdürülmesinde ve dokuların tamirinde faydalıdır.

 14. Armut cildiniz için iyi mi? Evet, armut beslenmesi, C vitamini içeriği nedeniyle cildinize fayda sağlar. Armut gibi yüksek antioksidan yiyeceklerden C vitamini almak, cildin bağışıklığını arttırmaya yardımcı olur. Ayrıca, yaşlanma karşıtı etkilere sahiptir, çünkü cilt hücrelerinin yenilenmesini destekler. C vitamini yiyecekleri ayrıca bağ dokusunun korunmasını desteklemekte, kesik ve morlukları iyileştirmekte ve yaşa bağlı ve bulaşıcı hastalıklara karşı korunmaktadır. (6)

 15. Her orta boy armutta beş gramdan fazla lifle, armutlar en yüksek lifli besinlerdir. Armut yemek, günlük 25-30 gram lif bazını kapladığınızdan emin olmanın harika bir yoludur. Elyafta sindirilebilir sıfır kalori var. Sağlıklı bir kan şekeri seviyesinin korunmasına yardımcı olduğu ve düzenliliği sağladığı için sağlıklı bir diyet için gerekli bir unsurdur.

 16. Armut beslenmesinde en çok araştırılan yönlerden biri, armutun pektin lifi denilen bileşiğidir. Pektin lifi sadece bir regülatörden daha fazlasıdır; suda çözünür ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olan ve sindirim sağlığını artıran özel bir faydalı lif türüdür.

 17. C vitaminine ek olarak, armut kabukları (veya kabukları) da önemli bitki besleyicileri içerir. Bu polifenolleri, fenolik asitleri ve flavonoidleri içerir. Bunlar çoğunlukla armut derisinde bulunur ve hastalık oluşumunu engellemeye yardımcı olabilir, bu nedenle meyvelerinizi soymayın! Aslında, araştırmacılar armut ve elmaların antioksidan kapasitelerini incelediklerinde, meyve kabukları içeren diyetlerin, soyulmuş yağları temizleyen ve yalnızca yediklerine göre anlamlı düzeyde daha yüksek seviyede sağlıklı yağ asitleri (daha yüksek plazma lipit seviyeleri) ve antioksidan aktiviteye sahip olduklarını buldular. meyvenin özü. (7)

 18. Armutlar da dahil olmak üzere taze meyvelerde yüksek diyetler ayrıca anti-enflamatuar ve kansere karşı koruyucu etkilere de büyük önem vermiştir. Bu, C vitamini, antioksidanlar ve fitokimyasallar gibi yüksek seviyede gerekli besinlerden kaynaklanmaktadır. Bu esansiyel besinler ve antioksidanlar armutları daha iyi antienflamatuar gıdalardan biri yapar.

 19. Armut beslenmesinin size sağladığı bir başka önemli yol var mı? Armutların ayrıca glutatyon sayesinde antioksidan ve antikanserojen etkileri vardır. Glutatyon, kanseri, yüksek tansiyonu ve felci önlemeye yardımcı olduğu bilinen "süper bir antioksidandır". [! 4269 => 1140 = 3!

 20. Armut kilo vermede neden iyidir? Meyve ve sebze alımı, kapsamlı araştırmalara göre, obeziteye karşı korunmaya yardımcı olabilir. Tekrar tekrar görüyoruz ki, ne kadar taze sebze ve meyve yerse, sağlığını korumak için kilo alma ve mücadele etme olasılığı o kadar düşüktür. (9)

 21. Aşırı kilolu yetişkinler arasındaki uzunlamasına çalışmalar, meyve ve sebze tüketiminden gelen yüksek lifli diyetin daha yavaş kilo alımı ile ilişkili olduğunu buluyor. Bu durum meyvelerin ve sebzelerin çok besin yoğunluğu ve kalorileri düşük olmasından dolayıdır, ancak bunlar doludur. Armut, sizi ağırlığa düşürmeyen doygun, nemlendirici bir atıştırmalıktır. Ayrıca, çantanıza bir tane koymak ve yoğun bir gün boyunca yanınıza almak kolaydır.

Ayurveda, TCM ve Geleneksel Tıp'ta Armut Beslenmesi

 1. Tarihçiler, armutların tarih öncesi zamanlardan beri, özellikle de yaklaşık 3000 yıl boyunca ekili oldukları Çin'de, armutlar yediğine dair kanıtlara sahipler. Asırlar önce bile, popülasyonlar armut beslenmesinin sindirim sağlığına fayda sağladığını ve “düzenliliği” teşvik etmek, dehidrasyonla mücadele etmek ve hatta ateş düşürmek için kullanılabileceğini biliyordu.

 2. Ayurveda tıbbında, armutlar dahil meyvelerin olgunlaştığında ve mevsiminde yenmeleri önerilir. Mevsim meyvelerinin vücut dokularının korunmasını destekleyen rasa veya "besin sıvısı" sağladığı söylenir. Taze, olgun meyveler de faydalıdır; çünkü sindirimi kolay, bağışıklığı artıran, zevk ve mutluluğu artırabilen, doshaları dengeleyen ve mukavemeti artıran besinleri tutar.

 3. Ayurveda mutfağında, armut ve elma gibi meyveler genellikle kestane unu olarak tüketilir veya tarçın, rezene, kuru kavrulmuş öğütülmüş kimyon, zencefil ve kişniş gibi faydalı baharatlarla pişirilir. Ayrıca ghee, süt, yoğurt veya tuzla birleştirilebilirler. Meyvelerin sabah veya bir şeyler atıştırmak için ideal olarak diğer yiyeceklerden ayrı olarak tüketilmesi önerilir. Meyveler, besin değerini artırmak için ideal olarak çiftçi pazarlarından veya yerel meyve bahçelerinden alınmalıdır. (14)

 4. Geleneksel Çin Tıbbında (TCM), armutların akciğerleri ve kalın bağırsağı soğutmaya ve yağlamaya yardımcı olduğu söylenir. Bu, detoksifikasyona yardımcı olur ve fazla sıvı ya da ısıyı temizler. TCM'ye göre armutların faydaları arasında öksürükleri temizlemek, nefes almayı iyileştirmek, kabızlığı azaltmak ve cildi nemlendirmek sayılabilir. (15) Armutlar, iklime ve ne kadar iyi sindirildiğine bağlı olarak, fırınlanmış veya taze olarak tüketilir. [! 4269 => 1130 = 5!

 1. Daha sağlıklı, armut veya elma nedir? İşte bu iki meyveler nasıl karşılaştırılır:

Armut Nerede Bulunur ve Kullanılır

 1. Armutlar, yemek pişirmek veya pişirmek için harika kılan yumuşak, tatlı, tereyağlı bir yapıya sahip olarak tanımlanır. Çiğ yemek için de mükemmeller. Armut taze, pişmiş, meyve suyu, dondurulmuş ve kurutulmuş yenebilir. Armut suyu, rafine şeker eklemeden tatlıları ve tarifleri tatlandırmanın harika bir yoludur. Aslında, armut suyu dünyada "perry" ya da sert armut şarabı yapmak için fermente etmek de dahil olmak üzere birçok yolla kullanılır.

 2. Günde kaç armut yiyebilirsin? Armut lifleri yüksek olduğu için, şu anda fazla lif tüketmiyorsanız bunları diyetinize yavaşça sokmanız en iyisidir. Günlük bir armut başlamak için harika bir yer olsa da, mevsimindeyken ve yaygın olarak bulunsalar, günde iki armut yemek söz konusu değildir.

 3. Armut almak ve saklamak için ipuçları:

Armut Tarifler

 1. Armutla neler yapabilirsiniz? Taze armut yemenin yanı sıra, ekstra lezzet için soğan ve bitkilerle kızartılmış tavuk veya hindi kızartmalarını ekleyin. Ayrıca sabahları yulaf ezmesi veya güler yüzlü bir şeyler atabilir, bir parça küp armut ile bir salata ekleyebilir veya bunları ev yapımı kekler veya az şekerli tatlılar ile birleştirebilirsiniz. Pişirirken hiç tereyağı, şeker veya fazladan yağ yerine elma püresi kullandın mı? Aynı şeyi karışık armutlarla da yapabilirsiniz.

 2. İşte evde tariflerde armut kullanmayı denemenin birkaç yolu:

Armutların Tarihi ve İlginç Gerçekler

 1. Armut, Batı Avrupa, Kuzey Afrika ve Asya'nın ılıman kıyı bölgelerine özgüdür. Armut ağaçları soğuk sıcaklıklara dayanabilir. Bu, yıl boyunca toplanmaları ve dünyadaki hemen hemen her kıtada yetişmelerinin bir nedenidir. Kayıtlar, armutların binlerce yıl öncesine, özellikle de Asya'ya ve İsviçre göllerinin çevresindeki doğu ve kuzey Avrupa bölgelerine dayandığını gösteriyor.

 2. Armut ağacı ilk günümüzde Batı Çin’de, Tian Shan dağ silsilesi eteklerinde ortaya çıkmıştır. Meyve, tıpkı elma gibi, hem çiğ hem de pişmiş meyveleri yiyen Eski Romalılar tarafından ekildi ve basit bir tatlı oluşturmak için onları bal ile haşlamaktan hoşlanırdı. Uzun yıllar boyunca armutlar her kıtaya yayıldı. Bugün, iki orijinal vahşi alt türle ilgili binlerce tür olduğuna inanılmaktadır.

 3. Bugün armutlar öncelikle Çin, ABD, Arjantin, İtalya ve Türkiye'de yetişmektedir. Günümüzde dünya pazarlarında bulunan bazı armut türleri arasında Bosc armutları, Bartlett armutları, Anjou armutları, Avrupa armutları, Mançurya armutları, badem yaprağı armutları, Çin armutları, Cezayir armutları, Plymouth armutları ve daha pek çoğu bulunur. Hepsi lezzet ve görünüm açısından biraz farklı olsa da, her tür için armut beslenme yararları oldukça benzerdir.

 4. Armut yemenin olası yan etkileri nelerdir? Armut bazı insanlarda alerjiye neden olabilir. Ayrıca FODMAP gıdalarına duyarlı insanlarda şişkinlik veya ishal gibi sindirim sorunlarını da ortaya çıkarabilirler. Bu, armutlarda bulunan ve uygun şekilde sindirimi zor olabilecek bazı karbonhidrat türlerinden kaynaklanmaktadır.

 5. Armut, sağlık hizmetleri pratisyenleri tarafından sıklıkla hipoalerjenik bir meyve olarak kabul edildiğinden tavsiye edilir. Diğer birçok meyvelerle (taş meyveler veya meyveler gibi) karşılaştırıldığında, birinin armut yerken sindirim sorunları veya alerjik reaksiyonlardan muzdarip olması çok daha düşüktür. Bu, armutları bebekler için bile iyi bir seçim yapar ve ev yapımı bebek maması yapar.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407