Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Anlık Erişte Sizin için Kötü mü?

Alt satırda

 1. Anlık erişte dünyanın her yerinde yenen popüler bir hazır yemek. [! 5492 => 1140 = 1!

 2. Bunun nedeni az miktarda besin ve yüksek miktarda sodyum ve MSG içermeleridir.

 3. Bu makale, anlık erişte ürünlerinin sağlık üzerindeki olası etkilerini ele alıyor.

Anlık Erişte Nedir?

 1. Hazır erişte, genellikle münferit paketlerde veya bardaklarda ve kaselerde satılan bir tür önceden pişirilmiş eriştedir.

 2. Erişte içindeki tipik içerikler un, tuz ve hurma yağıdır. Tat verici paketler genellikle tuz, baharat ve monosodyum glutamat (MSG) içerir.

 3. Erişte fabrikada üretildikten sonra buğulanır, kurutulur ve paketlenir (1).

 4. Her paket baharat için bir paket tatlandırıcı ve / veya yağ paketi içerir. Alıcılar, yemekten önce erişte bloğunu lezzetle birlikte sıcak suda pişirin veya ıslatın.

 5. Popüler anlık erişte markaları arasında şunlar bulunur:

Anlık Erişte için Besin Değerleri

 1. Farklı markalar ve hazır erişte lezzetleri arasında iyi bir değişkenlik olsa da, çoğu türün ortak besleyicileri vardır.

 2. Pek çok anlık erişte türü, kaloriler, lifler ve protein bakımından düşük olma eğilimindedir, daha fazla miktarda yağ, karbonhidrat, sodyum ve seçili mikro besinleri içerir. [! 5492 => 1140 = 3!

 3. Bir paket ramen paketinin iki porsiyon içerdiğini unutmayın, bu yüzden paketin tamamını bir oturuşta yerseniz, yukarıdaki miktarlar iki katına çıkar.

 4. Daha sağlıklı seçenekler olarak pazarlanan bazı özel çeşitler olduğunu da belirtmek gerekir. Bunlar kepekli tahıllar kullanılarak yapılabilir veya daha az miktarda sodyum veya yağ içerebilir.

Kalorilerde Düşük, Fiber ve Proteinde de Düşük

 1. Porsiyon başına 188 kalori ile, hazır erişte, diğer makarna türlerinden (2) kalorilerde daha düşüktür.

 2. Örneğin, önceden paketlenmiş lazanyadan oluşan bir porsiyon 377 kalori içerirken, konserve spagetti ve köfte porsiyonunda 257 kalori var (3, 4).

 3. Hazır erişte kalorilerinde daha düşük olduğu için, onları yemek, kilo vermenize neden olabilir.

 4. Öte yandan, birçok insan bütün erişte paketini bir oturuşta yiyor, yani aslında iki porsiyon tüketiyorlar.

 5. Hazır erişte eriyiklerinin lif ve protein bakımından düşük olduğunu ve kilo verme konusunda en iyi seçenek olmadıklarını not etmek de önemlidir.

 6. Proteinin doygunluk duygularını arttırdığı ve açlığı azalttığı, kilo yönetiminde yararlı bir araç olduğu gösterilmiştir (5, 6).

 7. Öte yandan, elyaf, sindirim kanalından yavaşça geçer ve kilo kaybını arttırırken dolgunluk hissini desteklemeye yardımcı olur (7, 8).

Anlık Erişte Önemli Mikro Besinler Sağlayabilir

 1. Elyaf ve protein gibi bazı besinlerde nispeten düşük olmasına rağmen, hazır erişte demir, manganez, folat ve B vitaminleri dahil olmak üzere birkaç mikro besin içerir.

 2. Bazı anlık erişte ek besinlerle de takviye edilir.

 3. Endonezya'da anlık eriştelerin yaklaşık yarısı demir de dahil olmak üzere vitamin ve minerallerle takviye edilmektedir. Bir çalışma aslında demir takviyeli süt ve erişte tüketmenin, demir eksikliğinin neden olduğu bir durum olan anemi riskini azaltabileceğini buldu (9).

 4. Ek olarak bazı hazır erişteler, nihai ürünün tadını veya dokusunu değiştirmeden mikro besin alımını arttırma potansiyeli bulunan takviye edilmiş buğday unu kullanılarak yapılır (10).

 5. Araştırmalar ayrıca anlık erişte yemenin belirli mikro besinlerin alımındaki bir artışla ilişkilendirilebileceğini göstermiştir.

 6. Bir 2011 çalışması, 6,440 anlık erişte tüketicisi ve anlık olmayan erişte tüketicisinin besin alımını karşılaştırmıştır.

Anlık Erişte MSG İçerir

 1. Çoğu hazır erişte, işlenmiş gıdalarda lezzetin arttırılmasında kullanılan yaygın bir gıda katkı maddesi olan monosodyum glutamat (MSG) olarak bilinen bir bileşen içerir.

 2. FDA, MSG'yi tüketim için güvenli olarak kabul etmesine rağmen, sağlık üzerindeki potansiyel etkileri tartışmalıdır (12).

 3. ABD'de, içerik etiketinde (12) ek olarak MSG içeren ürünlerin de söylenmesi gerekmektedir.

 4. MSG ayrıca doğal olarak hidrolize bitkisel protein, maya özütü, soya özü, domates ve peynir gibi ürünlerde bulunur.

 5. Bazı araştırmalar aşırı derecede yüksek MSG tüketimini kilo alımına bağladı, hatta kan basıncını, baş ağrısını ve bulantıyı artırdı (13, 14).

 6. Ancak, diğer çalışmalar insanlar onu orta miktarlarda kullandığında ağırlık ile MSG arasında bir ilişki bulamadılar (15).

 7. Bazı araştırmalar da MSG'nin beyin sağlığını olumsuz yönde etkileyebileceğini öne sürdü. Test tüpü çalışmalarından biri, MSG'nin olgun beyin hücrelerinin şişmesine ve ölümüne neden olabileceğini buldu (16). [! 5492 => 1140 = 6!

 8. MSG ılımlılıkta güvende olsa da, bazı insanlar MSG'ye duyarlı olabilir ve alımlarını sınırlamalılar.

 9. Bu durum MSG semptom kompleksi olarak bilinir. Acı çeken kişiler baş ağrısı, kas gerginliği, uyuşukluk ve karıncalanma gibi semptomlar yaşayabilir (18).

Anlık Erişte Tüketimi Kötü Beslenme Kalitesi ile Bağlantılı Olabilir

 1. Bazı araştırmalar, anlık erişte tüketiminin düzenli olarak genel diyet kalitesinin düşüklüğü ile ilişkili olabileceğini göstermiştir.

 2. Bir çalışma, anlık erişte tüketicileri ve anlık olmayan erişte tüketicilerinin diyetlerini karşılaştırdı.

 3. Şehriye tüketicileri birkaç seçilmiş mikro besin alımını arttırmış olsa da, protein, kalsiyum, C vitamini, fosfor, demir, niasin ve A vitamini alımını önemli ölçüde azaltmışlardır.

 4. Ek olarak, araştırma, anlık erişte tüketicilerinin, anlık olmayan erişte tüketicilerine kıyasla daha fazla sodyum ve kalori alımına sahip olduğunu buldu (11). [! 5492 => 1140 = 7!

 5. Bir 2014 çalışması, 10,711 yetişkin diyetine baktı. Haftada en az iki kez anlık erişte yemenin kadınlarda metabolik sendrom riskini arttırdığı bulunmuştur (19). [! 5492 => 1140 = 7!

 6. Hazır erişte alımı, D vitamini seviyelerinin azalmasıyla ilişkiliydi. Aynı zamanda obezite, yerleşik bir yaşam tarzı ve şekerli içeceklerin alımıyla da ilişkiliydi (20).

Sodyumda Yüksekler

 1. Tek bir anlık erişte porsiyonunda 861 mg sodyum bulunur.

 2. Bununla birlikte, tüm paketi yerseniz, bu miktar 1.722 mg sodyum (2) 'ye iki katına çıkar.

 3. Yüksek sodyum alımının, tuza duyarlı olduğu düşünülen bazı insanlar üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceğini gösteren kanıtlar var.

 4. Bu kişiler sodyumun etkilerine karşı daha duyarlı olabilir ve sodyum alımındaki bir artış kan basıncında bir artışa neden olabilir (21). [! 5492 => 1140 = 8!

 5. Bir çalışma, 3,153'den fazla katılımcıda azalan tuz alımının etkilerine baktı. Yüksek tansiyonu olan katılımcılarda, sodyum alımındaki her 1000 mg'lık azalma, sistolik kan basıncında (23) 0.94 mmHg azalmaya yol açmıştır.

 6. Başka bir çalışmada, tuz azalmasının uzun vadeli etkilerini incelemek için 10-15 yıllık bir süre boyunca yüksek tansiyon geliştirme riski olan yetişkinler takip edildi.

 7. Sonunda, sodyum alımının azaltılmasının kardiyovasküler olay riskini% 30'a kadar azalttığı bulundu (24).

En Sağlıklı Anlık Erişte Nasıl Seçilir

 1. Ara sıra erişte kabının tadını çıkarırsanız, daha sağlıklı hale getirmenin yolları vardır.

 2. Örneğin, tam tahıllardan yapılan anlık erişte seçimi, lif içeriğini artırabilir ve dolgunluk hissini artırabilir.

 3. Düşük sodyumlu anlık erişte de mevcuttur ve gün içindeki sodyum alımınızı azaltmanıza yardımcı olabilir.

 4. Dr. McDougall's, Koyo ve Lotus Foods, daha sağlıklı anlık erişte çeşitleri satan birkaç marka.

 5. Aynı zamanda hazır eriştelerinizi daha iyi bir yemek yapmak için bazı malzemelerle hazırlayabilirsiniz. [! 5492 => 1140 = 9!

Alt satırda

 1. Diyetinizdeki anlık erişte de dahil olmak üzere ılımlı olarak, muhtemelen herhangi bir olumsuz sağlık etkisine sahip olmayacak.

 2. Bununla birlikte, besinler bakımından düşük, bu yüzden onları diyetinizde zımba olarak kullanmayın.

 3. Dahası, sıklıkla tüketmek, zayıf diyet kalitesi ve artan metabolik sendrom riski ile ilişkilidir.

 4. Genel olarak, tüketiminizi azaltın, sağlıklı bir çeşit seçin ve bazı sebzeler ve bir protein kaynağı ekleyin.

 5. Ara sıra anlık erişte keyfi yapmak iyi - aksi takdirde sağlıklı ve çok yönlü bir diyet uygularsanız.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407