Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Ahududuların sağlığa yararları

Ahududuların sağlığa yararları

 1. Zengin renkleri, tatlı sulu tadı ve antioksidan gücü ile ahududu, dünyanın en çok tüketilen meyvelerinden biri olarak kalması şaşırtıcı değil.

 2. Ahududu, popüler kırmızı ve siyah çeşitlerinden mor, sarı veya altın renklerine kadar değişebilir. Her bir renk meyvesinin eşsiz bir vitamin, mineral ve antioksidan bileşimi vardır.

 3. Bu makale en çok tüketilen kırmızı ahududunun sağlığa faydalarına bakacaktır. Bir ahududun besinsel bir dağılımını sağlar, diyete daha fazla ahududu eklemenin yollarını önerir ve ahududu tüketmenin potansiyel sağlık risklerini listeler.

 4. Ahududu ile ilgili bazı önemli noktalar. Daha fazla detay ve destekleyici bilgi ana makalede yer almaktadır.

Faydaları

 1. Her türlü meyve ve sebzenin tüketilmesi uzun zamandır olumsuz sağlık koşullarının azaltılmış riski ile ilişkilendirilmiştir.

 2. Ahududu gibi yüksek miktarda bitkisel gıda tüketimi, obezite, diyabet, kalp hastalığı ve genel ölüm riskini azaltıyor gibi görünüyor. Aynı zamanda sağlıklı bir ten, daha fazla enerji ve daha düşük toplam ağırlık sağlar.

Brainpower

 1. Birçok hayvan çalışması meyvelerde flavonoid alımı ile hafıza gelişimi arasında pozitif bir ilişki olduğunu göstermiştir. Ayrıca yaşlanma ile ilgili bilişsel yeteneklerdeki düşüşü azaltabilirler.

Kalp sağlığı

 1. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’ndeki son bir rapor, ahududu gibi flavonoid bakımından zengin gıdaların alımını kardiyovasküler hastalıktan ölüm riskini azaltarak ilişkilendirdi. Az miktarda flavonoid bakımından zengin gıdaların bile faydalı olabileceğini belirtmişlerdir.

 2. Özellikle bir flavonoid grubunun - antosiyaninler - kardiyovasküler hastalığa yol açabilecek iltihabı bastırdığı gösterilmiştir.

 3. Ahudududaki yüksek polifenol içeriği ayrıca trombosit oluşumunu önleyerek ve anti-enflamatuar mekanizmalar yoluyla kan basıncını azaltarak kardiyovasküler hastalık riskini azaltabilir.

 4. İngiltere'deki East Anglia Üniversitesi'ndeki Norwich Tıp Fakültesinde beslenme profesörü olan Aedin Cassidy, Harvard Devlet Sağlık Okulu ile izlenen 18 yıllık bir çalışmayı yönetti. 25-42 yaş arası 93.600 kadın.

 5. Çalışmalarının “ilk defa meyvelerden düzenli, sürekli bir antosiyanin alımının, genç ve orta yaşlarda kalp krizi riskini yüzde 32 azaltabildiğini gösterebildiğini” belirtti. yaşlı kadınlar. "

 6. Ahudududaki potasyum kalp sağlığını da destekler. Bir çalışmada, günde 4.069 miligram potasyum tüketen katılımcılar, daha az potasyum tüketenlere göre (günde yaklaşık 1000 miligram) iskemik kalp hastalığından yüzde 49 daha düşük ölüm riskine sahipti. [! 1767 => 1130 = 5!

 1. Ahududu, serbest radikallere karşı çalışan, tümör büyümesini önleyen ve vücuttaki iltihaplanmayı azaltan güçlü antioksidanlar içerir. Kalp hastalıklarına karşı koruyan aynı güçlü polifenoller, özofagus, akciğer, ağız, farenks, endometriyal, pankreas, prostat ve kolon gibi birçok kanser türünü önlemeye veya yavaşlatmaya yardımcı olur.

Diyabet yönetimi

 1. Derisi olan her bitki bitkisinde çok miktarda lif var ve ahududularda çok fazla cilt var. Yüksek lifli gıdalar yemek, kan şekeri stabil kalmasına yardımcı olur. Çalışmalar, yüksek lifli diyetleri tüketen tip 1 diyabet hastalarının daha düşük kan glukoz seviyelerine sahip olduğunu ve tip 2 diyabet hastalarının kan şekeri, lipid ve insülin seviyelerinin iyileşmiş olabileceğini göstermiştir.

Sindirim, detoks ve hastalık önleme

 1. Ahudududaki lif ve su içeriği kabızlığın önlenmesine ve sağlıklı bir sindirim sisteminin korunmasına yardımcı olur. Yeterli lif, toksinlerin safra ve dışkı yoluyla günlük atılımı için çok önemli olan düzenliliği teşvik eder. Son çalışmalar diyet lifi bağışıklık sistemi ve iltihabı düzenleyen bir rol oynadığını göstermiştir; sonuç olarak bu, kalp-damar hastalıkları, diyabet, kanser ve obezite gibi iltihapla ilgili durum riskini azaltır.

 2. Kentucky Üniversitesi İç Hastalıkları ve Beslenme Bilimleri Programına göre, yüksek lif alımı, koroner kalp hastalığı, felç, hipertansiyon, diyabet, obezite gelişme riskini önemli ölçüde düşürüyor ve bazı gastrointestinal hastalıklar.

 3. Artan lif alımının, kan basıncını ve kolesterol seviyelerini düşürdüğü ve obez kişiler için kilo kaybını arttırdığı gösterilmiştir.

 4. Kadınlar günde yaklaşık 25 gram lif hedeflemeli ve erkekler yaklaşık 30 gram hedeflemelidir. Bir bardak ahududu 8 gram lif sağlar.

Gözleri kolay

 1. Ahududu gibi C vitamini yüksek gıdaların UV ışığının zarar görmesine karşı koruma sağlayarak gözlerin sağlıklı kalmasına yardımcı olduğu gösterilmiştir.

 2. Ahududu ayrıca, zararlı mavi ışık ışınlarını filtreleyen ve göz sağlığında koruyucu bir rol oynadığı ve muhtemelen maküler dejenerasyonun zarar görmesini önlediği düşünülen antioksidan zeaksantini içerir.

 3. Tüm meyvelerin daha yüksek alımının (günde 3 veya daha fazla porsiyon) de yaşa bağlı makula dejenerasyonu riskini ve ilerlemesini azalttığı gösterilmiştir.

Beslenme

 1. ABD Tarım Bakanlığı (USDA) Ulusal Besin Veritabanına göre, bir bardak ahududu (yaklaşık 123 gram) 64 kalori, 1.5 gram protein, 0.8 gram yağ ve 15 gram karbonhidrat (8 gram lif ve 5 gram şeker dahil). [! 1767 => 1140 = 9!

 2. Ahududu antioksidanları içerir alfa ve beta karoten, lutein, zeaksantin ve kolin.

 3. Ahududu ayrıca antosiyanin, flavonoller ve ellagitanninler gibi iyi bir polifenol kaynağıdır; kanser ve kalp hastalığı dahil hastalıklar.

Diyet ipuçları

 1. Ahududu taze, dondurulmuş, dondurularak kurutulmuş ve jölelerde, şuruplarda ve reçellerde mevcuttur. Çoğu ahududu jölesi, yayılması, meyve suyu ve şarabı, ilave kalorilere dayanan şekerler ekler.

 2. Jöleler veya reçeller ararken, tatlandırıcılar ve dolgu maddeleri eklenmeden tüm meyve ezmelerine gidin.

 3. Şeker eklenmiş olabilecek dondurulmuş ve kurutulmuş ahududu etiketini kontrol ettiğinizden emin olun.

 4. Haftada en az üç porsiyon çilek yeme eğiliminde olan insanlar en fazla yararı görürler. Ahududu yemenin en iyi yolu tazedir, elinizden çıkar (elbette yıkamadan sonra).

 5. Ahududu tüketiminizi artırmanıza yardımcı olacak diğer öneriler:

Riskler

 1. Çevresel Çalışma Grubu her yıl pestisit kalıntısı en yüksek düzeyde meyve ve sebzelerin bir listesini çıkarmaktadır. Ahududu, böcek ilacına maruz kalma riskini azaltmak için organik formunda satın alınması gerektiğini önerdiği ürün listesinde 23. sırada yer almaktadır.

 2. Ama organik bulamazsanız endişelenmeyin; geleneksel olarak yetiştirilen (organik olmayan) beslenmenin besleyici yararı, ürünü hiç yememe riskini çok daha fazla çeker.

 3. Not olarak, ek formda olan ahududu ayrıca kilo vermeye yardımcı olma ve obezite ile savaşma yetenekleri açısından da incelenmektedir. Araştırmalar erken evrelerde kalmaya devam etmektedir ve sık sık hoodia ve kafein eklenmiş uyarıcıları olan ahududu ketonları ve özleri gibi takviyelerin etkinliğini kanıtlamak için bugüne kadar yapılmış hiçbir insan çalışması yapılmamıştır.

 4. Genel olarak sağlıklı bir diyetin bir parçası olarak ahududu gibi düşük kalorili, yüksek besleyici gıdaların dahil edilmesinin kilo kaybını destekleyeceğinden şüphe yok, ancak konsantre formülleri ek olarak Kilo kaybı için yardım en iyi ihtimalle belirsizdir.

 5. Hastalığın önlenmesinde ve sağlığın sağlanmasında en önemli olan toplam diyet veya genel beslenme şeklidir. Sağlığın anahtarı olarak bireysel yiyeceklere konsantre olmaktan çok çeşitli bir diyet yemek daha iyidir.

 6. Pestisit kalıntısı verisine sahip 48 meyve ve sebzenin tümü. (2016). Https://www.ewg.org/foodnews/list.php

 7. Antinoro, L. (2012, Dedember). Diyet Potasyumunun Artırılması - Çoğu İnsanın Neden Bu Mineralden Daha Fazla Tüketmesi Gerekenleri Bulun. Http://www.todaysdietitian.com/newarchives/121112p50.shtml

 8. Getz, L. (2009, Eylül). Göz Sağlığı İçin Yeme. Http://www.todaysdietitian.com/newarchives/082409p12.shtml

 9. Machowsky, J. (2014, 1 Şubat). Gıdalarda bulunan antikanser bileşikler. Http://www.nutrition411.com/content/anticancer-compounds-found-food-0

 10. Mozaffarieh, M., Sacu, S., Wedrich, A. (2003, 11 Aralık). Karotenoidlerin, lutein ve zeaksantinin yaşa bağlı makula dejenerasyonuna karşı korunmasındaki rolü: Tartışmalı kanıtlara dayanan bir derleme. Beslenme Dergisi. 20032: 20. Http://nutritionj.biomedcentral.com/articles/10.1186/1475-2891-2-20

 11. Schaeffer, J. (2013, Haziran). Meyvelerde En Son Kepçe - Harvard Çalışması, Genç Kadınlar İçin Kalp Sağlığına Faydaları Gösteriyor. Http://www.todaysdietitian.com/newarchives/060113p16.shtml

 12. Fırtına, M. (2012, Nisan). CVD Riskini Azaltma - Fonksiyonel Gıdalar, Kardiyovasküler Sağlığı İyileştirme İyiliğini Artırırken Kötü Kolesterolü Düşürebilir. Http://www.todaysdietitian.com/newarchives/040212p32.shtml

 13. Webb, D. (2014, Mart). Antosiyaninler. Http://www.todaysdietitian.com/newarchives/030314p20.shtml

 14. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 15. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407