Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Adzuki Fasulyesi: Beslenme, Yararları ve Nasıl Pişirileceği

Alt satırda

 1. Azuki veya aduki olarak da adlandırılan Adzuki fasulyesi, Doğu Asya ve Himalayalarda yetişen küçük bir fasulyedir.

 2. Çok çeşitli renklerde olmasına rağmen, en çok bilinen kırmızı adzuki fasulyesidir.

 3. Adzuki fasulyesi, kalp sağlığı ve kilo kaybından gelişmiş sindirim ve düşük diyabet riski gibi çeşitli sağlık yararları ile bağlantılıdır. Ayrıca çeşitli yemeklere kolayca dahil edilebilirler.

 4. Bu makale, adzuki fasulyesi hakkında bilmeniz gereken her şeyi size anlatıyor.

Besinlerle Dolu

 1. Çoğu fasulye gibi, adzuki fasulyesi lif, protein, kompleks karbonhidrat ve faydalı bitki bileşikleri ile yüklenir.

 2. Bir 3.5 onsluk (100 gram) kısım (1):

 3. Adzuki fasulyesi ayrıca vücudunuzu yaşlanmaya ve hastalıklara karşı koruyabilen faydalı bitki bileşikleri olan iyi miktarda antioksidan sağlar (2, 3).

 4. Çalışmalar, adzuki fasulyesinin 29 farklı tipte antioksidan içerebileceğini ve bu da onları en uygun antioksidan bakımından zengin yiyeceklerden biri haline getirdiğini gösteriyor (4).

 5. Bununla birlikte, tüm fasulye gibi, adzuki fasulyesi de vücudunuzun fasulyeleri mineralleri emme yeteneğini azaltan antinutrientler barındırıyor.

 6. Fasulyeleri yemeden önce ıslatmak, çimlenmek ve fermente etmek, antinutrient seviyelerini azaltmak ve fasulyelerin sindirimi kolaylaştırmak için üç iyi yoldur (5, 6, 7).

Sindirimi Artırabilir

 1. Adzuki fasulyesi sindiriminizi ve bağırsak sağlığınızı iyileştirebilir.

 2. Dost bakteriler lifler üzerine beslendiklerinde, daha sağlıklı bir bağırsak ve düşük kolon kanseri riskine bağlantıyı inceleyen butirat gibi kısa zincirli yağ asitleri oluştururlar (11, 12, 13, 14).

 3. Ayrıca, hayvan çalışmaları, fasulyelerin yüksek antioksidan içeriğinin bağırsak iltihabını azalttığını, sindirimi daha da artıracağını öne sürüyor (15). [! 960 => 1130 = 4!

 1. Adzuki fasulyesi ayrıca tip 2 diyabet riskinin düşük olmasına katkıda bulunabilir.

 2. Bu, kısmen lif bakımından zengin oldukları için yemeklerden sonra insülin duyarlılığını artırmaya ve kan şekeri artışını azaltmaya yardımcı oluyor (16, 17, 18, 19).

 3. Dahası, tüp ve hayvan çalışmaları, adzuki fasulyelerinde bulunan proteinin bağırsak alfa-glukosidazlarının etkisini engelleyebileceğini bildirdi.

 4. Alfa-glukozidazlar, karmaşık karbonhidratları daha küçük, daha kolay emilebilir şekere ayırmak için gereken bir enzimdir. Bu nedenle, eylemlerini engellemek, bazı diyabet ilaçları gibi kan şekeri artışını azaltabilir (20, 21).

 5. Adzuki fasulyesi, uzmanların bazı iltihap önleyici ve diyabet önleyici etkilerinin olabileceğine inandıkları antioksidanlar bakımından da zengin (3).

Kilo vermenize yardımcı olabilir

 1. Adzuki fasulyesi fazla kilo vermenize yardımcı olabilir.

 2. Bazı kanıtlar adzuki fasulyesinde bulunan bileşiklerin açlığı azaltan ve dolgunluk duygularını artıran genlerin ekspresyonunu artırabileceğini öne sürüyor (22). [! 960 => 1140 = 5!

 3. Ek olarak, fasulyeler de protein ve lif bakımından zengindir, açlığın azaldığı ve dolgunluğun arttığı ve potansiyel olarak kilo kaybına neden olduğu gösterilen iki besin maddesi (25, 26).

 4. Altı haftalık bir çalışmada, günde en az 1/2 bardak (90 gram) bakliyat tüketen katılımcılar baklagil yemeyenlere kıyasla (2,4 kg) 6,4 ek kilo (2,9 kg) kaybetti. 27).

Kalp Sağlığını Artırabilir

 1. Adzuki fasulyesi kalp sağlığınızı artırabilir.

 2. Test tüpü ve hayvan çalışmaları, adzuki fasulyesi ekstraktlarını düşük kan basıncına, ayrıca düşük trigliserit, toplam ve "kötü" LDL kolesterol seviyelerine - ve karaciğerde daha az yağ birikmesine bağlar (23) , 29).

 3. İnsan çalışmaları aynı zamanda düzenli bakliyat tüketimini düşük kolesterol düzeyleri ve düşük kalp hastalığı riski ile ilişkilendirmektedir (30, 31). [! 960 => 1140 = 6!

 4. Adzuki fasulyesi de dahil olmak üzere baklagillerin kalp sağlığına etkileri, zengin lif içeriğinin yanı sıra antioksidanları ve diğer bitkisel bileşikler nedeniyle olabilir (35).

Diğer Potansiyel Yararları

 1. Adzuki fasulyesi bazı ek faydalar sunabilir. En iyi araştırılmış olanlar şunlardır:

 2. Ancak, bu faydaları doğrulamak için daha güçlü çalışmalara ihtiyaç var.

Adzuki Fasulyesinden Yapılan Yiyecekler

 1. Adzuki fasulyesi herhangi bir diyete besin açısından zengin bir katkı maddesidir.

 2. Popüler bir hazırlık, fasulyeleri şekerle kaynatıp, tatlı kırmızı bir macunla ezmek. Bu macun, çeşitli lezzetli yemeklerde ve Asya tatlılarında dolgu olarak kullanılır.

 3. Adzuki fasulyesi de bir una öğütülebilir ve çeşitli ürünler pişirmek için kullanılabilir. Üstelik çorbalara, salatalara, biberlere ve pirinç yemeklerine hoş bir katkı sağlıyorlar.

 4. Natto, adzuki fasulyesinden yapılan başka bir besindir. Bu popüler Japon fermente edilmiş fasulye yemeği genellikle fermente edilmiş soya fasulyesinden yapılır, ancak bazı insanlar bunun yerine fermente edilmiş adzuki fasulyesinin daha hafif tadını alır.

Nasıl Yenilir

 1. Adzuki fasulyesini hazırlamak çok kolay. İşte izlenecek ana adımlar:

 2. Adzuki fasulyesi de filizlenebilir. Bunu yapmak için, batırılmış fasulyeleri bir cam kavanoza yerleştirin. Kavanoğunuzun ağzını, bir ip, lastik bant veya bir Mason kavanoza ait kapak bandı ile sabitlenmiş bir tülbent parçası ile örtün.

 3. Ardından, kabı ters çevirin ve suyun tahliye edilmesini ve havanın fasulye arasında dolaşımını sağlayacak bir açıda sabitleyin.

 4. Çekirdeği 3-4 gün boyunca günde iki kez çalkalayıp süzün, kavanozun yerine önceki gibi yerleştirin. Fasulye filizlendikten sonra iyice durulayın ve buzdolabında kapalı bir kavanozda saklayın. Filizlenmiş fasulyelerini 2-3 gün içinde ye.

Alt satırda

 1. Adzuki fasulyesi lif, protein ve manganez gibi besinler bakımından zengindir.

 2. Kilo kaybı, gelişmiş sindirim ve daha düşük tip 2 diyabet ve kalp hastalığı riski gibi birçok sağlık yararına bağlılar.

 3. Onları kırmızı fasulye ezmesi haline getirebilir, filizlendirebilir veya kaynatabilirsiniz.

 4. Bugün bu fasulyeleri sağlık oyununa hazırlamaya çalış.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407