Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Acı biberin sağlık yararları

Acı biberin sağlık yararları

 1. Bu makale, acı biberin besleyici içeriğine, olası sağlık yararlarına, acı biberin diyetine nasıl dahil edileceğine ve olası sağlık risklerine bakmaktadır.

 2. Bu özellik, popüler yiyeceklerin sağlığa faydaları ile ilgili makaleler koleksiyonunun bir parçasıdır.

 3. Cayenne biberiyle ilgili bazı önemli noktalar. Ana makalede daha fazla ayrıntı var.

Acı biber nedir?

 1. Cayenne biberleri jalapeno biberleri ve biberleri ile yakından ilgilidir ve Güneybatı Amerikan ve Meksika mutfağının yanı sıra Cajun ve Creole mutfağında da temel bir üründür.

 2. İnce, kırmızı biberin aldatıcı derecede hafif bir kokusu var ama güçlü, ateşli bir tadı var.

 3. Biberler sık ​​sık kurutulur ve baharat olarak kullanılmak üzere toz haline getirilmiş bir baharat elde edilir. Biberler aynı zamanda Korece, Sichuan ve diğer Asya mutfaklarında da kullanılırlar.

 4. Cayenne biberlerinde aktif madde olan capsaisin, toza keskinliğini verir ve kasların ve eklemlerin ağrılarını ve ağrılarını tedavi etmek için kullanılır.

 5. Cayenne biber geleneksel Çin ve Ayurveda ilaçlarında da dolaşım problemlerini tedavi etmek ve iştahı artırmak için kullanıldı.

Faydaları

 1. Acı biberin sağlık açısından birçok faydası olabilir.

Acıyı hafifletmek

 1. Cayenne biberlerinde bulunan etken madde olan capsaisin, ağrı giderici özelliklere sahip olabilir.

 2. Cayenne biberinin ağrıyı azaltma kabiliyeti üzerine yapılan araştırmalardan birkaçı, diğer duyusal değişikliklere neden olmadan uzun vadeli bir analjezi olarak fayda sağlayabileceği sonucuna varmıştır.

 3. Capsaicin'in ayrıca beyne ağrı mesajları taşıyan bir kimyasal olan P miktarını azalttığı gösterilmiştir. Daha az P maddesi ile daha az ağrı mesajı beyne ulaşır ve daha az acı hissedilir.

 4. Yüzde 0.025-0.075 saflaştırılmış kapsaisin içeren kremler veya merhemler, osteoartritin neden olduğu ağrıyı ve hassasiyeti azaltmak için birkaç çift kör çalışmada gösterilmiştir. Kronik ağrı için önerilen kullanım topikal krem ​​veya merhem ağrı bölgesine günde dört kez uygulamaktır. Ancak, yan etki bildirimleri var.

 5. Hayvan çalışmaları da ağız yoluyla veya enjeksiyon yoluyla kapsaisin çekerken ağrıda bir azalma olduğunu göstermiştir.

 6. Kapsaisin şu anda topikal merhemlerde ve kremlerde, osteoartrit, ağrı ve sinir ağrıları, ameliyat sonrası ağrı, diyabetik nöropati ağrısı ve bel ağrıları gibi rahatsızlıkları gidermek için topikal merhemlerde ve kremlerde kullanılmaktadır. [! 1947 => 1140 = 4!

Kalori yakmak ve iştahı bastırmak

 1. Metabolizmayı arttırıp kilo kaybını arttırdığını iddia eden kırmızı biber içeren pek çok ürün var. Ancak, tüm bilimsel çalışmalar aynı fikirde değildir. Purdue Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, kırmızı biber tüketiminin çekirdek vücut sıcaklığını hafifçe arttırdığını ve bunun sonucunda kalorileri yaktığını belirtti.

 2. 10 gram cayenne biberinin alınmasından sonra başka bir çalışmada iştahta mütevazı azalma olduğu bulundu. Ancak, bu büyük bir dozdu ve her öğünde tekrarlanması gerekirdi.

 3. Bu küçük etkilerin kilo vermeye neden olup olmadığını göstermek için takip çalışmaları yapılmamıştır.

 4. Araştırmanın sonuçları, kırmızı biber biberini yiyecekleriyle karıştırmış olanların, kırmızı biber eklemeyenlere kıyasla yemeklerini yedikten 4 saat sonra 10 kalori daha yaktıklarını ortaya koydu.

 5. Pek çok çalışma, diğer içeriklerle birleştirilmiş kırmızı veya capsaicine bakmış, bu nedenle sonuçlardan sorumlu olan içerik ayırt edilememiştir. Cayenne veya capsaicin kilo kaybı takviyesi olarak kullanılmadan önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Sıkışıklığın giderilmesi

 1. Cayenne biberi öksürük, soğuk algınlığı ve tıkanıklık için evde ilaç olarak kullanılır. Bu kullanımı destekleyen herhangi bir çalışma yoktur, ancak Cayenne, burun ve boğazdaki kan damarlarını küçülterek tıkanıklığı geçici olarak hafifletmeye yardımcı olabilir.

 2. Popüler bir ev tarifinde 1/4 çay kaşığı kırmızı biber, 1/4 çay kaşığı zencefil, 1 çorba kaşığı bal, 1 çorba kaşığı elma sirkesi ve 2 çorba kaşığı su çay kaşığı tarafından. Diğer insanlar sinüsleri temizlemek için acı biber ve elma sirkesini sıcak bir çayla karıştırır.

Beslenme

 1. USDA Ulusal Besin Veritabanına göre, 5,3 gram (g) ağırlığında bir çorba kaşığı acı biber şarabı içerir:

 2. Diğer besinler arasında C vitamini, tiamin, riboflavin, niasin, B-6 vitamini ve folat bulunur. Baharatın kırmızı rengini veren flavonoidler ve karotenoidler de yüksektir.

Diyet ipuçları

 1. Cayenne, balıktan yumurtaya, çorbalardan, güveçlerden, tacoslardan ve makarnalardan her şeye eklenebilen çok yönlü bir baharattır.

 2. İşte bazı hızlı ipuçları:

 3. Veya kayıtlı diyetisyenler tarafından geliştirilen bu sağlıklı ve lezzetli tarifleri deneyin:

 4. Baharatlı Hint somonu

 5. Baharatlı bal sırlı domuz pirzolası

 6. Şeftali jalapeno salatası ile balık tacos

 7. Yeşil kapaklı biberler ile taze Texas salsa

Riskler

 1. Cayenne biberi detoks diyetinin bir parçası olarak limon suyu ve suyla birlikte kullanılır. Detoks diyetlerinin kullanımını destekleyen çok az araştırma vardır.

 2. Kapsaisin kremi açık yaralara veya kırılmış cilde uygulanmamalıdır. 2 yaşın altındaki çocuklar için önerilmez.

 3. Kapsaisin kremi uygularken eldiven kullanın ve kullandıktan sonra ellerinizi yıkadığınızdan emin olun. Kremin uygulandığı yerde yanma hissi yaşayabilirsiniz. Gözleriniz, burnunuz ve ağzınızla temastan kaçının. Kapsaisin kreması bir ısıtıcı ped ile veya sıcak bir duştan önce veya sonra kullanılmamalıdır.

 4. Kapsaisin kapsülleri mide tahrişine neden olabilir ve mide asidini artırabilir. Kapsaisin kullanmadan önce ülseri veya mide ekşimesi olan insanlar doktorlarıyla konuşmalıdır. Kapsaisin içeren bir takviyesi kullanmaya karar verirseniz dikkatli olun. Takviyeler düzenlenmemiştir ve talep ettiklerini içerebilir veya içermeyebilir.

 5. En son Yvette Brazier tarafından Çar 3 Ocak 2018 tarihinde güncellenmiştir. Bu konuyla ilgili en son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun / Diyet.Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 6. Bode, A.M., Dong, Z. (2011, Nisan). Kapsaisinin iki yüzü. Kanser araştırması. Http://cancerres.aacrjournals.org/content/71/8/2809

 7. Cayenne. (2015, 22 Haziran). Http://umm.edu/health/medical/altmed/herb/cayenne

 8. Ellison, N., Loprinzi, C.L., Kugler, J., Hatfield, A.K., Miser, A., Sloan, J.A., ... Ghosh, C. (1997, Ağustos). Kanser hastalarında cerrahi nöropatik ağrının tedavisinde Faz III plasebo-kontrollü kapsaisin kremi denemesi [!Özet

 9. Hinzey, E.M. (2015, 11 Ağustos). Soğuk algınlığı: Yemek yeme şeklinizi değiştirerek onları önleyebilir misiniz? Https://www.consultant360.com/n411/articles/common-colds-can-you-prevent-them-changing-how-you-eat

 10. Kosuwon, W., Sirichatiwapee, W., Wisanuyotin, T., Jeeravipoolvarn, P., Laupattarakasem, W. (2010, Ekim). Diz osteoartritinin semptomatik kontrolünün plaseboya göre% 0.0125 oranında capsaisin ile etkinliği [!Özet

 11. Ludy, M.J., Mattes, R.D. (2011, Mart). Hedonik olarak kabul edilebilir kırmızı biber dozlarının termojenez ve iştah üzerine etkileri [!Özet

 12. Doğal iştah bastırıcılar. (2014, 19 Mart). Https://www.consultant360.com/n411/content/natural-appetite-suppressants

 13. Schaeffer, J. (2008, Mayıs). Bahar temizliği: Detoks diyetlerinin yararları ve risklerinin değerlendirilmesi. Http://www.todaysdietitian.com/newarchives/tdmay2008pg34.shtml

 14. Temel Rapor: 02031, Baharatlar, karabiber, kırmızı veya kırmızı biber. (2016, Mayıs). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/281?fgcd= manu = lfacet = format = count = max = 50 ofset = sort = default order = asc qlookup = cayenne ds =

 15. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 16. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407