Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


9 Tahin’in Şaşırtıcı Faydaları

En alt satırda

 1. Tahin, öğütülmüş susam tohumlarından yapılan bir macun. Hafif, cevizli bir tadı vardır.

 2. En iyi humus içerisindeki bir bileşen olarak bilinir, ancak dünyadaki birçok yemeklerde, özellikle Akdeniz ve Asya mutfağında yaygın olarak kullanılır.

 3. Mutfak kullanımının yanı sıra, tahin sağlık açısından birçok fayda sunar.

 4. İşte Tahininin 9 sağlık yararı!

1. Son derece besleyici

 1. Tahin sağlıklı yağlar, vitaminler ve minerallerle doludur. Aslında, sadece 1 çorba kaşığı (15 gram) bazı besinler için Günlük Değerin (DV)% 10'undan fazlasını sağlar.

 2. Bir çorba kaşığı (15 gram) tahin, aşağıdakileri içerir (1):

 3. Tahin, ikisi de kemik sağlığında hayati bir rol oynayan harika bir fosfor ve mangan kaynağıdır. Aynı zamanda enerji üretimi için önemli olan tiamin (B1 vitamini) ve B6 vitaminleri de yüksektir (2, 3, 4).

 4. Ek olarak, tahin içindeki yağın yaklaşık% 50'si tekli doymamış yağ asitlerinden gelir. Bunlar antiinflamatuar özelliklere sahiptir ve kronik hastalık riskinin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir (5, 6, 7).

2. Antioksidanlar açısından zengin

 1. Tahin, vücudunuzdaki serbest radikal hasarını önlemeye yardımcı olan ve hastalık riskinizi azaltabilecek lignans adı verilen antioksidanları içerir (8, 9, 10, 11). [! 65 => 1140 = 3!

 2. Tahin, bazı tüp ve hayvan çalışmalarında umut verici antioksidan potansiyeli gösteren bir bileşik olan lignan sesaminde özellikle yüksektir. Örneğin, kanser riskinizi azaltabilir ve karaciğerinizi serbest radikal hasarlarından koruyabilir (10, 14, 15).

 3. Ancak, bu etkileri tam olarak anlamak için insanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

3. Bazı hastalık riskini azaltabilir

 1. Diz osteoartritli 50 kişiden birinde yapılan bir çalışma, günde 3 yemek kaşığı (40 gram) susam tohumu tüketenlerin, plasebo grubuyla karşılaştırıldığında önemli ölçüde azaldığı bulundu (17).

 2. Tip 2 diyabetli 41 kişiden oluşan 6 haftalık bir çalışma, kahvaltısının bir bölümünü 2 yemek kaşığı (28 gram) tahin ile değiştirenlerin kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede düşük olduğunu tespit etti. grup (18).

 3. Ek olarak, tekli doymamış yağlardan zengin diyetler, tip 2 diyabet gelişme riskinin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir (6, 7).

4. Antibakteriyel özelliklere sahip olabilir

 1. Tahin ve susam tohumları içerdikleri güçlü antioksidanlar nedeniyle antibakteriyel özelliklere sahip olabilirler.

 2. Susam tohumu ekstraktının antibakteriyel kapasitesi üzerine yapılan bir çalışmada araştırmacılar, test edilen ilaca dirençli bakteriyel numunelerin% 77'sine karşı etkili olduğunu bulmuşlardır (20). [! 65 => 1140 = 5!

5. Antiinflamatuar bileşikler içerir

 1. Tahin içindeki bazı bileşikler yüksek oranda antienflamatuardır.

 2. Kısa süreli inflamasyon yaralanmaya karşı sağlıklı ve normal bir cevap olsa da, kronik inflamasyon sağlığınıza zarar verebilir (22, 23, 24, 25). [! 65 => 1140 = 6!

 3. Sesamin, hayvanlarda, hava yolu enflamasyonu ile karakterize bir durum olan astım için potansiyel bir tedavi olarak da çalışılmıştır (24). [! 65 => 1140 = 6!

6. Merkezi sinir sisteminizi güçlendirebilir

 1. Tahin, beyin sağlığını iyileştirebilecek ve demans gibi nörodejeneratif hastalıklar geliştirme riskinizi azaltabilecek bileşikleri içerir. [! 65 => 1140 = 7!

 2. Bir hayvan çalışması, susam antioksidanlarının beyinde Alzheimer hastalığının karakteristiği olan beta amiloid plaklarının oluşumunu önlemeye yardımcı olabileceğini öne sürüyor (34).

 3. Ek olarak, bir sıçan çalışması susam antioksidanlarının beyindeki alüminyum toksisitesinin zararlı etkilerini azalttığını buldu (35).

 4. Bununla birlikte, bu, izole edilmiş susam antioksidanları üzerine yapılan erken araştırmadır - bütün susam tohumları veya tahin değil. Sonuç çıkarılmadan önce insanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

7. Antikanser etkileri sunabilir

 1. Susam tohumları da potansiyel antikanser etkileri nedeniyle araştırılıyor.

 2. Bazı tüp çalışmaları, susam antioksidanlarının kolon, akciğer, karaciğer ve meme kanseri hücrelerinin ölümüne neden olduğunu göstermiştir (36, 37, 38, 39).

 3. Susam ve susamol - susamdaki iki ana antioksidan - antikanser potansiyelleri için yoğun olarak çalışılmıştır (14, 40).

 4. Her ikisi de kanser hücrelerinin ölümüne neden olabilir ve tümör büyümesini yavaşlatabilir. Ayrıca, vücudunuzu serbest radikal hasarlarından koruduğu düşünülmektedir, bu da kanser riskinizi azaltabilir (14, 40).

 5. Mevcut tüp ve hayvan araştırması umut verici olsa da, insanlarda daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.

8. Karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını korumaya yardımcı olur

 1. Tip 2 diyabetli 46 kişiden birinde yapılan bir çalışmada, 90 gün susam yağı tüketenlerin, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında böbrek ve karaciğer fonksiyonlarında iyileşme olduğu bulundu (42). [! 65 => 1140 = 9!

 2. Dahası, kemirgen çalışması susam tohumu tüketiminin daha iyi karaciğer fonksiyonlarını desteklediğini buldu. Yağ yakımını artırmış ve karaciğerde yağ üretimini azalttığı için, potansiyel olarak yağlı karaciğer hastalığı riskini azaltır (43, 44).

 3. Tahin bu faydalı bileşiklerin bazılarını sağlarken, susam tohumu özütlerinde ve bu çalışmalarda kullanılan yağlarda bulunanlardan daha küçük miktarlar içeriyor.

9. Diyetinize eklemek kolay

 1. Tahin diyetinize katmak kolaydır. Online ve çoğu marketten satın alabilirsiniz.

 2. Humustaki bir madde olarak iyi bilinir, ancak pide, et ve sebzeler için mükemmel bir bağımsız karışım ya da dip yapar. Ayrıca dipleri, salata soslarını ve unlu mamulleri de ekleyebilirsiniz.

 3. Tahin yapmak basittir. Sadece şu malzemelere ihtiyacınız var:

 4. Tavsiyeler ne kadar süreyle taze tahin tutabildiğinize bağlı olarak değişir, ancak çoğu web sitesi buzdolabında bir ay boyunca güvenle saklanabileceğini iddia eder. İçindeki doğal yağlar depolama sırasında ayrılabilir, ancak bu, tahin kullanılmadan önce karıştırılarak kolayca sabitlenebilir.

 5. Ham tahin de bir seçenektir. Bunu yapmak için, tarifin ilk adımını atlayın. Bununla birlikte, bazı araştırmalar susam tohumlarını kızartmanın besinsel yararlarını arttırdığını göstermektedir (45). [! 65 => 1130 = 11!

 1. Tahin, diyetinize güçlü antioksidanlar ve sağlıklı yağlar ile çeşitli vitamin ve mineralleri eklemenin lezzetli bir yoludur.

 2. Antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir ve sağlık yararları kalp hastalığı için risk faktörlerini azaltmayı ve beyin sağlığını korumayı içerebilir.

 3. Evde sadece iki malzeme kullanarak yapmak çok kolay.

 4. Genel olarak, Tahin diyetinize basit, sağlıklı ve lezzetli bir ektir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407