Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


9 Soğanın Etkileyici Sağlık Faydaları

En alt satırda

 1. Bütün sebzeler sağlık için önemli olsa da, bazı türler benzersiz yararlar sağlar.

 2. Soğanlar, sarımsak, arpacık soğanı, pırasa ve frenk soğanı da içeren çiçekli bitkilerin Allium cinsinin üyeleridir.

 3. Bu sebzeler, sağlığı birçok yönden sağladığı gösterilen çeşitli vitaminler, mineraller ve güçlü bitki bileşikleri içerir.

 4. Aslında, soğanların tıbbi özellikleri eski zamanlardan beri, baş ağrısı, kalp hastalığı ve ağız yaraları gibi hastalıkları tedavi etmek için kullanıldığında tanınmıştır (1).

 5. İşte soğanların 9 etkileyici yararı.

1. Besinlerle Dolu

 1. Soğanlar besin bakımından yoğundur, yani kalorileri düşük, vitaminleri ve mineralleri yüksektir.

 2. Bir orta boy soğan yalnızca 44 kaloriye sahip, ancak önemli miktarda vitamin, mineral ve lif veriyor (2).

 3. Bu sebze özellikle bağışıklık sağlığını, kollajen üretimini, doku onarımını ve demir emilimini düzenleyen bir besin maddesi olan C vitamini bakımından oldukça yüksektir.

 4. C vitamini ayrıca vücudunuzda güçlü bir antioksidan görevi görerek hücrelerini serbest radikal denilen kararsız moleküllerin neden olduğu hasara karşı korur (3).

 5. Soğanlar, folat (B9) ve piridoksin (B6) dahil olmak üzere B vitaminleri açısından da zengin - metabolizma, kırmızı kan hücresi üretimi ve sinir fonksiyonu (4). [! 473 => 1140 = 2!

 6. Aslında, Amerikalıların ortalama potasyum alımı, 4.700 mg (5) önerilen günlük değerin (DV) yarısından biraz daha fazla.

 7. Normal hücresel fonksiyon, sıvı dengesi, sinir aktarımı, böbrek fonksiyonu ve kas kasılması için hepsi potasyum gerektirir (6).

2. Kalp Sağlığından Yararlanabilir

 1. Soğanlar antioksidanlar ve iltihapla mücadele eden, trigliseritleri azaltan ve kolesterol seviyelerini azaltan bileşikler içerir - bunların tümü kalp hastalığı riskini azaltabilir.

 2. Güçlü antienflamatuar özellikleri yüksek tansiyonun düşürülmesine ve kan pıhtılarına karşı korunmaya yardımcı olabilir.

 3. Quercetin, soğanlarda yoğun olarak bulunan bir flavonoid antioksidandır. Güçlü bir antienflamatuar olduğu için, yüksek tansiyon gibi kalp hastalığı risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olabilir.

 4. Yüksek tansiyonu olan 70 fazla kilolu kişide yapılan bir çalışmada, kersetin zengini soğan özünün günlük 162 mg dozunun, sistolik kan basıncını plaseboya kıyasla 3-6 mmHg kadar önemli ölçüde azalttığı bulundu ( 7).

 5. Soğanın, kolesterol seviyesini düşürdüğü de gösterildi.

 6. Polikistik over sendromlu 54 kadında yapılan bir çalışmada (PKOS) çok fazla miktarda çiğ kırmızı soğan tüketildiğini (aşırı kilolu ise 40-50 gram / gün, obez ise 50-60 gram / gün) Sekiz hafta boyunca kontrol grubuna göre toplam ve "kötü" LDL kolesterolü düşürdü (8). [! 473 => 1140 = 3!

3. Antioksidanlarla Yüklendi

 1. Antioksidanlar, hücresel hasara yol açan ve kanser, diyabet ve kalp hastalığı gibi hastalıklara katkıda bulunan bir işlem olan oksidasyonu engelleyen bileşiklerdir.

 2. Soğanlar mükemmel bir antioksidan kaynağıdır. Aslında, 25'ten fazla çeşit flavonoid antioksidan içerirler (12).

 3. Kırmızı soğan, özellikle antosiyaninler içerir - flavonoid ailesinde kırmızı soğanları koyu renk veren özel bitki pigmentleri.

 4. Çok sayıda popülasyon çalışması, antosiyaninler bakımından zengin daha fazla gıda tüketen kişilerin kalp hastalığı riskinin azaldığını ortaya koydu.

 5. Benzer şekilde, 93.600 kadından oluşan bir çalışmada, en yüksek antosiyanin bakımından zengin gıdalar alımı olanların kalp krizi geçirme ihtimalinin en düşük alımı yapan kadınlara göre% 32 daha az olduğu görülmüştür.

 6. Ek olarak, antosiyaninlerin belirli kanser ve diyabet türlerine karşı koruduğu bulunmuştur (15, 16).

4. Kanserle Mücadele Bileşikleri İçeren

 1. Sarımsak ve soğan gibi Allium cinsinin sebzelerini yemek, mide ve kolorektal de dahil olmak üzere bazı kanser risklerinin daha düşük olmasıyla ilişkilendirildi.

 2. 26 çalışmanın gözden geçirilmesi, en fazla miktarda allium sebze tüketenlerin, mide kanseri teşhisi konma olasılığının, en az miktarda tüketenlere göre% 22 daha az olduğunu göstermiştir (17). [! 473 => 1140 = 5!

 3. Bu kanserle mücadele özellikleri, allium sebzelerde bulunan kükürt bileşikleri ve flavonoid antioksidanlar ile ilişkilendirildi.

 4. Örneğin, soğan, tüp gelişmesinde tümör gelişimini azalttığı ve yumurtalık ve akciğer kanserinin yayılmasını yavaşlatan bir sülfür içeren bileşik olan soğan A'yı sağlar (19, 20) .

 5. Soğanlar, fisetin ve quercetin, tümör büyümesini engelleyebilecek flavonoid antioksidanları da içeriyor (21, 22). [! 473 => 1130 = 6!

 1. Soğan yemek, şeker hastalığı veya prediyabetli kişiler için özellikle önemli olan kan şekeri kontrolüne yardımcı olabilir.

 2. Tip 2 diyabeti olan 42 kişiden oluşan bir çalışmada, 3.5 ons (100 gram) taze soğan yemenin açlık kan şekeri seviyesini dört saat sonra yaklaşık 40 mg / dl azalttığı gösterilmiştir (23).

 3. Ek olarak, çok sayıda hayvan çalışması, soğan tüketiminin kan şekeri kontrolüne faydalı olabileceğini göstermiştir.

 4. Bir çalışma, diyabetik sıçanların 28 gün boyunca% 5 soğan özü içeren yiyeceklerle beslendiklerini, açlık kan şekeri azaldığını ve kontrol grubundan (24) önemli ölçüde daha düşük vücut yağına sahip olduğunu gösterdi.

 5. Quercetin ve sulfur bileşikleri gibi soğanlarda bulunan spesifik bileşikler, antidiyabetik etkilere sahiptir.

 6. Örneğin, kersetin, tüm vücut kan şekeri düzenlemesini kontrol etmek için ince bağırsak, pankreas, iskelet kası, yağ dokusu ve karaciğerdeki hücrelerle etkileşime girdiği gösterilmiştir (25).

6. Kemik Yoğunluğunu Artırabilir

 1. Süt ürünleri kemik sağlığını artırmak için çok fazla kredi kazansa da, soğan da dahil olmak üzere diğer birçok gıda, güçlü kemiklerin desteklenmesine yardımcı olabilir.

 2. 24 orta yaşlı ve menopoz sonrası kadında yapılan bir çalışmada, sekiz hafta boyunca günde 3.4 ons (100 ml) soğan suyu tüketenlerin, kontrol grubuna kıyasla artmış kemik mineral yoğunluğu ve antioksidan aktivite gösterdiği görülmüştür. grup (26).

 3. 507 perimenopozal ve menopoz sonrası kadında yapılan bir başka çalışmada, günde en az bir kez soğan yiyenlerin, onları ayda bir veya daha az yiyen bireylerden% 5 daha fazla toplam kemik yoğunluğuna sahip olduğu bulundu (27). .

 4. Soğanların oksidatif stresi azaltmaya, antioksidan seviyelerini arttırmaya ve kemik kaybını azaltmaya yardımcı olduğuna, osteoporozu önleyebileceği ve kemik yoğunluğunu artırabileceğine inanılıyor (28).

7. Antibakteriyel Özelliklere Sahip

 1. Soğanlar, Escherichia coli (E. coli), Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus (S. aureus) ve Bacillus cereus (29) gibi potansiyel olarak tehlikeli bakterilerle savaşabilir.

 2. Ayrıca, soğan ekstraktının, gelişmekte olan dünyadaki başlıca halk sağlığı sorunlarından biri olan Vibrio cholerae'nin büyümesini engellediği gösterilmiştir (30).

 3. Soğandan çıkarılan quercetin, bakterilerle savaşmanın özellikle güçlü bir yolu gibi görünüyor.

 4. Bir test tüpü çalışması, sarı soğan derisinden çıkarılan quercetin'in Helicobacter pylori (H. pylori) ve Metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) (31) 'nin büyümesini başarıyla engellediğini gösterdi. [! 473 => 1140 = 8!

 5. Başka bir test tüpü çalışması quercetin'in E. coli ve S. aureus'un hücre duvarlarına ve zarlarına zarar verdiğini buldu (34).

8. Sindirim Sağlığını Artırabilir

 1. Soğanlar, optimal bağırsak sağlığı için gerekli olan zengin bir lif ve prebiyotik kaynağıdır.

 2. Prebiyotikler, faydalı bağırsak bakterileri tarafından parçalanan sindirilemez türdeki liflerdir.

 3. Gut bakterileri prebiyotiklerle beslenir ve asetat, propiyonat ve bütirat dahil olmak üzere kısa zincirli yağ asitleri oluşturur.

 4. Ek olarak, prebiyotikler açısından zengin yiyecekler tüketmek, sindirim sağlığına yararlı olan Lactobacillus ve bifidobacteria suşları gibi probiyotiklerin artmasına yardımcı olur (37).

 5. Prebiyotikler yönünden zengin bir diyet, kalsiyum gibi önemli minerallerin emilimini iyileştirerek kemik sağlığını iyileştirebilir (38).

 6. Soğanlar özellikle prebiyotik inulin ve fruktooligosakkaritler açısından zengindir. Bunlar, bağırsaklarınızdaki dost bakteri sayısını artırmanıza ve bağışıklık fonksiyonunu iyileştirmenize yardımcı olur (39). [! 473 => 1130 = 10!

 1. Soğanlar dünyadaki mutfaklarda temel bir üründür.

 2. Tuzlu yemeklere lezzet veriyorlar ve çiğ veya pişmiş yemeklerin tadını çıkarabiliyorlar.

 3. Bahsetmiyorum bile, lif, vitamin ve mineral alımını artırabilirler.

 4. Diyetinize nasıl soğan ekleyeceğinizle ilgili bazı ipuçları:

Alt satırda

 1. Soğan ile ilgili sağlık yararları oldukça etkileyici.

 2. Bu besin dolu sebzeler kalp hastalığı riskinizi ve bazı kanser riskinizi azaltabilecek güçlü bileşikler içeriyor.

 3. Soğanlar antibakteriyel özelliklere sahiptir ve bağışıklık fonksiyonunu iyileştirebilecek sindirim sağlığını arttırır.

 4. Dahası, çok yönlü ve herhangi bir tuzlu yemeğin lezzetini arttırmak için kullanılabilir.

 5. Diyetinize daha fazla soğan eklemek, genel sağlığınıza fayda sağlamanın kolay bir yoludur.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407