Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


9 Sebep Neden Jasmine Tea'nin Sizin İçin İyi Olduğunu

Alt satırda

 1. Yasemin çayı, yasemin bitkisinin çiçeğinin aromasıyla kokan bir çay türüdür.

 2. Genellikle yeşil çayı temel alır, ancak bazen bunun yerine siyah veya beyaz çay kullanılır.

 3. Yaygın yasemin (Jasminum officinale) veya sampaguita (Jasminum sambac) çiçekleri, saksılara çay yapraklarının yanına yerleştirilir veya aromaların demlenmesini sağlamak için saklanmış çay ile karıştırılır.

 4. Yasemin çayı genellikle yeşil çay yapraklarından yapıldığı için, yeşil çay içmekten alacağınız aynı güçlü sağlık yararlarının çoğunu sağlar.

 5. Burada Yasemin çayı içmenin sağlığınız için harika olmasının 9 nedeni var.

1. Antioksidanlarla patlama

 1. Yasemin çayı polifenoller olarak bilinen güçlü bitki bazlı bileşiklerle doludur.

 2. Yeşil çaydan yapılan yasemin çayı kateşinler adı verilen polifenollerde yüksektir.

 3. Yeşil çaydaki özellikle güçlü bir kateşin, kalp kaybı ve ağız sağlığının yanı sıra kilo kaybı ve iyileştirilmiş kan şekeri kontrolü de dahil olmak üzere birçok fayda ile bağlantılı olan epiglokatechin gallat (EGCG) 'dir (2). , 3, 4).

 4. Dahası, EGCG gibi yeşil çay kateşinlerinin, anti-enflamatuar ve kan-lipid düşürücü etkilere sahip olduğu ve kalp hastalığı riskinizi azaltabileceği gösterilmiştir (5).

2. Kilo kaybına yardımcı olabilir

 1. Yasemin çayı içmek, metabolizmanızı hızlandırarak kilo vermenize yardımcı olabilir.

 2. Aslında, birkaç çalışmanın gözden geçirilmesi, yasemin çayının en yaygın temeli olan yeşil çayın, metabolizmanızı% 4-5 oranında hızlandırabileceğini ve yağ yakımını 10'a kadar artırabileceğini göstermektedir. % 16 (6).

 3. % 4-5 önemsiz görünse de, günde 70-100 ekstra kalori yakmak anlamına gelebilir (6).

 4. Yasemin çayının yağ yakma özellikleri, kafein ve polifenol EGCG içeriği ile ilgilidir. Bu bileşikler ayrıca birbirlerinin yağ yakma etkilerini de artırabilir (2).

3. Kalbinizi koruyabilir

 1. Yasemin çayı polifenollerde yüksektir ve bu da kalp hastalıklarına karşı korunmaya yardımcı olabilir.

 2. Okside LDL kolesterol, arter duvarlarınıza yapışması ve plak oluşturması daha olası olduğundan potansiyel olarak zararlıdır. Bu, kan damarlarınızı daraltabilir veya tıkayabilir (9).

 3. Diğer çalışmalar çay tüketimini de düşük kalp hastalığı riskine bağlar.

 4. Örneğin, 5 çalışmanın analizi, günde 3 bardak (710 mi) veya daha fazla yeşil veya siyah çay içen kişilerin, ortalama olarak% 21 daha düşük kalp hastalığı riskine sahip olduğunu keşfetti (11). ).

 5. Başka bir çalışmada, günde 1-3 bardak (237-710 ml) yeşil çay içenlerin, kalp krizi riskinde% 19, kalp atışlarında% 36 oranında azalma olduğunu, günde 1 fincandan (237 ml) daha az içenlere kıyasla (12).

4. Ağız sağlığının iyi olmasını sağlar

 1. Yasemin çayı tipik olarak kateşinlerle dolu yeşil çayı temel alır. Kateşinler, Streptococcus mutans (4, 13) gibi plak oluşturucu bakterileri öldürerek diş çürümelerine veya oyuklara karşı korunmaya yardımcı olabilecek bir polifenol grubudur. [! 3667 => 1140 = 5!

 2. 30 kişiden bir başka çalışmada, 1 hafta boyunca yeşil çay kateşin bazlı bir gargara kullanmanın, diş plağını antiseptik bir gargara gibi azaltmada etkili olduğunu belirtti (14). [! 3667 => 1140 = 5!

5. Beyin fonksiyonu artırabilir

 1. Yasemin çayı, beyin fonksiyonlarını güçlendirmeye yardımcı olabilecek çeşitli özelliklere sahip.

 2. Yeni başlayanlar için, fincan başına 15-60 mg kafein (237 ml) içerir - çayın ne kadar süre dik kaldığına ve hangi tür çayın baz olarak kullanıldığına bağlı olarak.

 3. Kafein, beyniniz ve vücudunuz arasında sinyaller veren bir kimyasal olan inhibitör nörotransmitter adenosini bloke ederek sinir sisteminizi uyarır. Normal olarak, adenozin vücudunuzun rahatlamasına yardımcı olur (16). [! 3667 => 1140 = 6!

 4. Toplu olarak, bu sizi daha uyanık ve enerjili hissettirir ve kısa süreli hafızayı geliştirir (18).

 5. Yasemin çayı ayrıca, rahat ve özenli bir duruma sokan bir inhibitör nörotransmitter olan gamma-aminobütirik asit (GABA) salınımını tetikleyen L-theanine amino asidini de içeriyor.

 6. Beraber alındığında, L-theanine ve kafein beyin işlevini artırmada daha etkili gibi görünüyor (19, 20).

6. Alzheimer ve Parkinson hastalığına karşı korunabilir

 1. Yasemin çayı Alzheimer ve Parkinson hastalığına yakalanma riskinizi düşürebilecek güçlü polifenollerle doludur.

 2. Özellikle EGCG'de yeşil çaydan yapılan yasemin çayı enflamasyonu baskılayabilir ve serbest radikal hasarını nötralize edebilir - Alzheimer ve Parkinson hastalığının ilerlemesi ile ilişkili iki önemli faktör (21, 22).

 3. Test tüpü çalışmaları, EGCG'nin beyindeki proteinlerin yanlış katlanma ve topaklanmalarını önlediğini gösteriyor. Yanlış katlanmış proteinler iltihaplanma ve beyin sinirlerine zarar verebileceğinden Parkinson ve Alzheimer hastalığı riskinizi azaltabilir (23, 24). [! 3667 => 1140 = 7!

7. Tip 2 diyabet riskinizi düşürebilir

 1. Küresel olarak, 422 milyondan fazla insan diyabet hastası (27).

 2. Tip 2 diyabet en yaygın tiptir ve vücudunuz insülini etkin kullanamadığında ortaya çıkar. İnsülin, şekeri kanınızdan hücrelerinize taşımanıza yardımcı olan bir hormondur.

 3. Yeşil çaydan yapılan yasemin çayı, tip 2 diyabet riskinizi düşürebilir. Vücudunuzun insülini daha etkili kullanmasına ve kan şekeri seviyesini azaltmasına yardımcı olabilecek EGCG bileşiğini içerir (28). [! 3667 => 1140 = 8!

 4. 760.000'den fazla kişide yapılan 12 çalışmanın başka bir analizi, günde 3 bardak (710 mi) veya daha fazla çay içmenin,% 16 daha düşük tip 2 diyabet riski ile bağlantılı olduğunu buldu (30).

8. Bazı kanser riskini azaltabilir

 1. Yasemin çayı, serbest radikal hasarını azaltmaya yardımcı olan antioksidanlar bakımından yüksek ve kanserle mücadele özelliklerine sahip olabilir.

 2. Test tüpü ve hayvan çalışmaları, yeşil çaydaki ECGC gibi polifenollerin tümör boyutunu azalttığını, kanser hücresi ölümünü uyardığını ve kanser hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını bastırdığını tespit etti (31). , 32).

 3. Bir incelemede, yeşil çay polifenolleri, hayvan ve tüp araştırmalarında mesane kanseri hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını ve kanser hücresi ölümünü uyardı. Ancak, yeşil çay polifenolleri ve mesane kanseri ile ilgili yapılan insan çalışmaları tutarsız sonuçlar verdi (33).

 4. Dahası, bir çalışma, günde 10 Japon boyunda bardak (40.6 ons veya 1.2 litre) yeşil çay içmenin, yeşil çay ekstresi tabletleriyle takviye edilmiş, kolon kanseri hücrelerinin nüksünü azalttığını gözlemledi. kolon kanseri olan kişilerde% 51,6 (34).

 5. Ayrıca, yeşil çay içmek prostat ve meme kanseri riskinin düşük olması ile ilişkilendirildi (35, 36).

 6. Bu sonuçlar ümit verici olsa da, güvenle tavsiye edilmeden önce yasemin çayı ve kanser riski konusunda daha yüksek kaliteli insan çalışmalarına ihtiyaç var.

9. Lezzetli ve diyetinize eklemek kolay

 1. Yasemin çayı sadece çok sağlıklı değil, aynı zamanda lezzetli ve diyetinize eklemek için de kolay. Tatlı, zarif bir tada sahip kokulu bir çiçek aromasına sahiptir.

 2. Çay, çay poşetleri, gevşek yapraklar ve inciler olarak satın alınabilir. Yine de, gevşek yapraklar veya incileri seçmek en iyisidir, çünkü çay poşetleri genellikle kırılmış yapraklar ve bitkinin çay tadına etki edebilecek diğer istenmeyen kısımlarını içerir.

 3. Yaprakları veya incileri hazırlamak için, onları bir tencereye ekleyin ve 160-180degF (70-80degC) arasında sıcak su ekleyin. Çayın narin lezzetini bozabileceği için kaynar su kullanmaktan kaçının. Çayı 3-5 dakika kadar dik, sonra süzün ve servis edin.

 4. Yasemin çayı yaygın olarak bulunur ve yerel sağlık gıda mağazanızdan veya çevrimiçi olarak satın alınabilir.

Güvenlik ve yan etkiler

 1. Genel olarak konuşursak, yasemin çayı, yan etkileri çok az veya hiç olmadığında inanılmaz derecede sağlıklıdır.

 2. Bununla birlikte, bazı insanlar için sorunlara neden olabilecek kafein içerir. Çok fazla kafein almanın yan etkileri kaygı, huzursuzluk, titreme ve mide sorunlarını içerir (37).

 3. Hamile kadınlar, düşük riskini artırabileceğinden kafein alımını sınırlamalıdır.

 4. Yasemin çayı aynı zamanda vücudunuzun yiyeceklerden demiri emme yeteneğini azaltabilecek kateşinler de içeriyor. Yüksek miktarlarda kateşinler demir eksikliği anemisi riskinizi artırabilir (38). [! 3667 => 1140 = 11!

 5. Eğer demir eksikliği riski altındaysanız, öğünler arasında öğünler arasında yasemin çayı içmeyi düşünün - veya çayı içtikten sonra en az bir saat bekleyin.

Alt satırda

 1. Yasemin çayı, genellikle yeşil veya siyah çay yapraklarına dayanan inanılmaz derecede sağlıklı bir çaydır.

 2. Antioksidanlar ile doludur ve etkileyici birçok sağlık yararına bağlanmıştır.

 3. Örneğin, yasemin çayı içmek kalp hastalığı, zihinsel düşüş ve bazı kanser riskini azaltabilir. Ayrıca kilo vermenize, ağız sağlığını iyileştirmenize ve beyin işlevini artırmanıza yardımcı olabilir.

 4. Hepsinden iyisi, yasemin çayı lezzetli ve diyetinize katılması kolaydır. Etkileyici sağlık faydalarından yararlanmak için çayı diyetinize eklemeyi deneyin.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407