Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


9 Portakalların Besin Değerlerine İlişkin Faydalar

9 Portakalların Besin Değerlerine İlişkin En İyi Faydalar

 1. John Staughton (BASc, BFA) tarafından en son güncelleme - 06 Mayıs 2019

 2. Dünyadaki meyveler ve çok yönlülükleri ve etkileyici sağlık yararları nedeniyle iyi bir sebepten dolayı. 112, '0'

Portakal nedir?

 1. Portakal, Citrus x sinensis olarak bilimsel olarak bilinen melez narenciye meyvesidir ve aslında greyfurt ve mandalina meyvesi arasında bir geçiştir. Yaygın olarak "tatlı portakal" olarak da bilinen bu bitki, dünyadaki en yaygın ekili meyve ağacıdır. Sert bir portakal kabuğu ve beyaz bir tabak içinde tatlı, sulu bir meyve taşıyan portakallar, vücuda birçok yönden faydalanabilecek beslenme depoları ve diğer aktif bileşenlerdir. Yaklaşık 4.500 yıl boyunca yetiştirilen bu meyveler, hem çok yönlülüğü hem de besin yoğunluğu nedeniyle, dünya genelinde favori olmaya devam ediyor.

Portakal Çeşitleri

 1. En popüler portakal türleri aşağıdaki gibidir:

 2. Bunları aşağıda detaylı olarak tartışalım.

Portakal Beslenmesi

 1. Beslenme açısından, portakallar orta büyüklükte bir meyvede yaklaşık 60 kaloriye ve günlük C vitamini ihtiyacınızın yaklaşık% 95'ine sahiptir. B, folat ve potasyumun yanı sıra, tümü vücutta antioksidanlar gibi davranan diğer flavonoidler, antosiyaninler ve polifenolik bileşikler. 60 kalorili bir portakal, çok az miktarda proteine ​​ek olarak çoğu şekerden gelen kabaca 15 gram karbonhidrat içerecektir.

Portakalların Faydaları

 1. Portakalların en büyük yararları aşağıdakileri içerir:

Kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir

 1. Farmakoloji Dergisi’deki Frontiers’de yayınlanan bir araştırmaya göre, portakal gibi sitrik meyvelerde bulunan yüksek antioksidanlar ve C vitamini düzeyleri, özellikle akciğer kanseri için serbest radikallerle ve oksidatif stresle savaşabilir. Ayrıca, çalışma modern onkolojik tedavilerde portakal ve diğer narenciye meyvelerinin önemini vurgulamaktadır. Bununla birlikte, portakalların bütünüyle faydalı yönlerini tamamen doğrulamak için ek deneysel ve klinik çalışmalara ihtiyaç vardır.

Böbrek Hastalığı

 1. Potasyum seviyelerini artırarak ve kan basıncını düşürerek, bu meyve böbrekler üzerindeki baskıyı en aza indirmeye ve böbrek hastalığını önlemeye yardımcı olabilir.

Kolesterol

 1. Eval (ez_write_tag ([![!300,250

 1. Bu narenciye meyvelerinin yediği bağışıklık sistemini başlattığı bilinmektedir ve portakallarda bulunan uçucu asitlerin spesifik antiviral ve antibiyotik özelliklerine odaklanan birçok çalışma vardır.

Kronik Hastalıklar

 1. Polifenolik bileşikler, flavononlar ve diğer antioksidanlar, kronik enflamasyonu ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve serbest radikallerin çeşitli kronik hastalıklara yol açabilecek etkilerini hafifletir.

 1. İyi lif seviyeleri peristaltik hareketleri uyarabilir ve genel sindirim verimliliğinizi artırabilir, kabızlık semptomlarını önleyebilir.

Göz Sağlığı

 1. Portakallarda flavonoidlerin varlığı görme sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur. Bu antioksidanlar ve birçok vitamin, çoğunlukla yaşlılıkta görülen makula dejenerasyonu gibi göz hastalıkları riskinin düşük olması ile bağlantılıdır. [! 2078 => 1130 = 13!

 1. Elyafın, aşırı miktarda tüketildiğinde diyabetik hastalar için iyi bir haber olan insülin ve kan glukozunun salınımını kontrol ettiği bilinmektedir.

Alkalize Etkisi

 1. Çok asidik bir meyve olmasına rağmen, vücut bu asitlerin çoğunu metabolize ettiğinde, aslında vücudun genel pH'ı üzerinde alkalize edici bir etkiye sahiptir.

Diyetinize Daha Fazla Portakal Nasıl Katılır?

 1. Bunlar, ilik lifli doğası nedeniyle meyve smoothie'leri için ideal değiller, ancak bir enerji artışı istediğinize kadar bütün gün boyunca taşıyabileceğiniz harika atıştırmalıklar yapıyorlar.

Portakal Nasıl Seçilir ve Saklanır?

 1. Bu meyvenin seçilmesi ve saklanması önemlidir, özellikle de yıl boyunca portakalların tadını çıkarmak istiyorsanız, mevsim dışındayken bile.

Portakalların Yan Etkileri

 1. Bu narenciye meyvesini tüketirken sadece birkaç risk var ve negatif reaksiyonlar tipik olarak sadece aşırı miktarları tüketirken meydana gelir. Çok fazla portakal yemek, diğerleri arasında mide ekşimesi ve mide-bağırsak sorunlarını şiddetlendirebilir.

 2. John Staughton, İngilizce ve Bütünleyici Biyoloji derecelerini Champaign, Urbana'daki (ABD) Illinois Üniversitesi'nden alan gezgin bir yazar, editör ve yayıncıdır. Edebi bir derginin kurucu ortağı Şerif Nottingham ve dünyanın en güzel yerlerini ofisi olarak görüyor. Ev fikrine yönelik sürekli bir yolculukta, eğitmek, ilham vermek, gelişmek ve gelişmek için kelimeler kullanır.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407