Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


9 Morina Karaciğeri Yağının Bilimsel Faydaları

Alt satırda

 1. Morina karaciğeri yağı, bir tür balık yağı takviyesidir.

 2. Normal balık yağı gibi, düşük iltihaplanma ve düşük kan basıncı da dahil olmak üzere birçok sağlık yararına bağlı olan omega-3 yağ asitleri yüksektir (1, 2).

 3. Ayrıca her ikisi de birçok sağlık yararı sağlayan A ve D vitaminlerini içerir.

 4. İşte morina karaciğeri yağının bilimsel olarak desteklenen 9 faydası.

1. A ve D Vitaminleri Yüksek

 1. Çoğu morina karaciğeri yağı, Atlantik morina karaciğeri ile elde edilir

 2. Eklem ağrısını hafifletmek ve çocuklarda kırılgan kemiklere neden olan bir raşitizm tedavisi için morina karaciğeri yağı yüzyıllardır kullanılmıştır (3).

 3. Morina karaciğeri yağı balık yağı takviyesi olmasına rağmen, normal balık yağından oldukça farklıdır.

 4. Ton balığı karaciğer yağı, morina karaciğerinden elde edilirken morina balığı yağı, ringa balığı, uskumru gibi yağlı balık dokusundan düzenli balık yağı elde edilir.

 5. Karaciğer, A ve D vitaminleri gibi yağda çözünen vitaminler bakımından zengindir ve bu etkileyici bir besin profili sağlar.

 6. Bir çay kaşığı (5 ml) morina karaciğeri yağı aşağıdakileri sağlar (4):

 7. Cod karaciğer yağı, A vitamini için günlük gereksinimlerinizin% 90'ını ve D vitamini için günlük gereksinimlerinizin% 113'ünü sağlayan tek bir çay kaşığıyla inanılmaz derecede besleyicidir.

 8. A vitamini vücutta sağlıklı gözlerin, beynin işlevinin ve cildin korunmasını da içeren bir çok role sahiptir (5, 6). [! 4694 => 1140 = 2!

2. Enflamasyonu Azaltabilir

 1. İltihap, vücudun enfeksiyonlarla savaşmasına ve yaralanmaları iyileştirmesine yardımcı olan doğal bir süreçtir.

 2. Ne yazık ki, bazı durumlarda, iltihaplanma uzun süre düşük bir seviyede devam edebilir.

 3. Bu, zararlı olan ve yüksek tansiyon riskini ve kalp hastalığı gibi çeşitli hastalıkları artırabilen kronik enflamasyon olarak bilinir (8, 9, 10). [! 4694 => 1140 = 3!

 4. Morina karaciğeri yağı ayrıca güçlü antioksidanlar olan A ve D vitaminlerini içerir. Zararlı serbest radikalleri bağlayarak ve nötralize ederek iltihabı azaltabilirler (11, 12).

 5. Çalışmalar ilginç bir şekilde, A ve D vitaminlerinde eksik olan kişilerin daha fazla kronik enflamasyon riski altında olduklarını gösteriyor (13, 14, 15).

3. Kemik Sağlığını Artırabilir

 1. Yaşlandıkça sağlıklı kemikleri korumak inanılmaz derecede önemli.

 2. Bunun sebebi, 30 yaşından sonra kemik kütlesini kaybetmeye başlamanızdır. Bu, yaşamın sonraki dönemlerinde, özellikle menopoz sonrası kadınlarda kırıklara yol açabilir (16, 17, 18).

 3. Morina karaciğeri yağı, D vitamini için harika bir diyet kaynağıdır ve yaşa bağlı kemik kaybını azaltabilir. Bunun nedeni, vücudunuzun güçlü kemikler için gerekli bir mineral olan kalsiyumu bağırsaktan emmesine yardımcı olmasıdır (7, 19). [! 4694 => 1140 = 4!

 4. Morina karaciğeri yağı gibi gıdalardan ve takviyelerden yeterli miktarda D vitamini almak, ekvatordan uzakta yaşayan insanlar için özellikle önemlidir, derileri D vitamini için yılın altı ayı (23).

4. Eklem Ağrısını Azaltabilir ve Romatoid Artrit Belirtilerini Geliştirebilir

 1. Romatoid artrit, eklemlerin hasar görmesiyle karakterize otoimmün bir hastalıktır.

 2. Bir çalışmada, 43 kişi üç ay boyunca günde 1 gram kapsül morina karaciğeri yağı aldı. Sabah sertliği, ağrı ve şişme gibi romatoid artrit semptomlarını azalttığını buldular (24). [! 4694 => 1140 = 5!

 3. Morina karaciğeri yağındaki omega-3 yağ asitlerinin eklemlerdeki iltihaplanmayı azaltmaya ve hasarlara karşı korumaya yardımcı olabileceğine inanılmaktadır (24). [! 4694 => 1130 = 6!

 1. Görme kaybı dünya çapında 285 milyondan fazla insanı etkileyen çok büyük bir sağlık sorunudur (26). [! 4694 => 1140 = 6!

 2. Bu hastalıkların her ikisi de kronik inflamasyondan kaynaklanabilir.

 3. Hayvanlarda yapılan çalışmalar, omega-3 yağ asitlerinin, göz basıncı ve sinir hasarı gibi glokom için risk faktörlerini azalttığını buldu (28, 29, 30).

 4. 666 kişide yapılan bir başka çalışmada araştırmacılar, en fazla omega-3 yağ asidini yiyenlerin, AMD'nin% 17'sinde, AMD'nin% 41'inde daha düşük ve AMD'nin% 41'inde daha düşük risk altında olduğunu bulmuşlardır (27).

 5. Ayrıca, A vitamini yüksek diyetler, A vitamini düşük diyetlere kıyasla, glokom ve AMD riskini azaltabilir (31, 32). [! 4694 => 1140 = 6!

 6. A vitamini göz sağlığı için mükemmel olsa da, A vitamini toksisitesine neden olabileceğinden yüksek dozlarda alınması önerilmez.

6. Kalp Hastalığı Riskini Azaltabilir

 1. Çalışmalar, düzenli olarak balık yiyen insanların kalp hastalığı riskinin çok daha düşük olduğunu göstermiştir. Bu etki, omega-3 yağ asidi içeriğine bağlanabilir (34, 35).

 2. Omega-3'lerin kalbiniz için birçok faydası olduğu gösterilmiştir:

 3. Morina karaciğeri yağı gibi balık yağı takviyesi almak kalp hastalığı için risk faktörlerini azaltabilir, kalp hastalığını veya felci önleyebileceğine dair çok az kanıt vardır (44).

 4. Maalesef, az sayıda çalışma morina karaciğeri yağı ile kalp hastalıklarının ilişkisini özel olarak incelemiştir, çünkü birçok çalışma morina karaciğeri yağını normal balık yağı olarak sınıflandırmıştır.

 5. Bu nedenle, ikisi arasında net bir bağlantı kurmak için morina karaciğeri yağı ve kalp hastalığı risk faktörleri hakkında daha spesifik araştırmalara ihtiyaç var.

7. Anksiyete ve Depresyon Belirtileri Artırabilir

 1. Anksiyete ve depresyon, dünya çapında 615 milyondan fazla insanı etkileyen ortak hastalıklardır (45).

 2. İlginç olarak, çalışmalar kronik inflamasyon ile anksiyete ve depresyon arasında bir bağlantı olabileceğini göstermektedir (46, 47) Birçok çalışma morina karaciğeri yağındaki omega-3 yağ asitlerinin enflamasyonu azaltabildiğini ve anksiyete ve depresyon belirtilerini azaltmak (48, 49).

 3. 21.835 kişiyi içeren büyük bir çalışma, morina karaciğeri yağı almış kişilerin düzenli olarak yalnızca daha az depresyon belirtileri gösterdiğini ya da anksiyete ile birleştiğini buldu (50). [! 4694 => 1140 = 8!

 4. 1.478 birey içeren 26 çalışmanın analizinde, omega-3 desteği depresyon ve anksiyete semptomlarını azaltmada plasebolardan sadece biraz daha etkiliydi (51). [! 4694 => 1140 = 8!

 5. Depresyon semptomlarını nasıl azalttığı hala net değil, ancak bazı çalışmalar D vitaminin beyindeki reseptörlere bağlanabileceğini ve serotonin gibi ruh geliştirici hormon salınımını uyarabildiğini gösteriyor (53, 54, 55).

8. Mide ve Gut Ülseri İyileşmesine Yardımcı Olabilir

 1. Ülserler mide veya bağırsak zarında küçük kırılmalardır. Bulantı, üst karın ağrısı ve rahatsızlık semptomlarına neden olabilirler.

 2. Genellikle bakteri enfeksiyonları, sigara, aşırı anti-enflamatuar ilaçlar kullanımı veya midede çok fazla asit oluşur (56). [! 4694 => 1140 = 9!

 3. Bir hayvan çalışmasında araştırmacılar, düşük ve yüksek dozlarda morina karaciğeri yağı dozunun hem mide hem de bağırsaktaki ülserleri iyileştirmeye yardımcı olduğunu bulmuşlardır (57). [! 4694 => 1140 = 9!

 4. Ülserlerin iyileşmesine yardımcı olmak için morina karaciğeri yağı kullanımı ümit verici gözükse de, net önerilerde bulunmak için insanlarda daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.

9. Diyetinize Eklemek Kolay

 1. Morina karaciğeri yağı diyetinize eklemek inanılmaz derecede kolaydır. Birçok formda gelir, ancak sıvı ve kapsül formları en yaygın olanıdır.

 2. Morina karaciğeri yağı alımı için belirlenmiş kurallar yok, bu yüzden çoğu tavsiye omega-3 yağ asitlerinin, A ve D vitaminlerinin güvenli alım seviyelerine dayanıyor.

 3. Genel bir doz genellikle 1-2 çay kaşığıdır, ancak günde bir çorba kaşığı almak genellikle güvenlidir. A vitamini alımının artmasına neden olacağı için daha yüksek dozlar önerilmemektedir (52). [! 4694 => 1140 = 10!

 4. Kan basıncı veya kan inceltici ilaçlar kullanıyorsanız morina karaciğeri yağı almadan önce doktorunuza danışın.

 5. Ayrıca hamile kadınlar, almadan önce doktorlarına danışmalı, çünkü yüksek A vitamini bebeğe zarar verebilir.

Alt Çizgi

 1. Morina karaciğeri yağı inanılmaz derecede besleyici bir balık yağı takviyesidir. Çok kullanışlıdır ve mükemmel bir omega-3 yağ asidi kombinasyonu, A vitamini ve D vitamini içerir

 2. Morina karaciğeri yağı, size daha güçlü kemikler, düşük iltihaplanma ve romatoid artrit hastaları için daha az eklem ağrısı gibi sağlık yararları sağlayabilir.

 3. Takviye etmeyi denemek istiyorsanız, günlük doz 1-2 çay kaşığı sıvı morina karaciğeri yağıdır. Kapsül formunu da deneyebilirsiniz.

 4. Her ikisinin de balık tadıyla mücadele ediyorsanız, ilk yemeğinizden önce veya birkaç suyla birlikte aç karnına almayı deneyin.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407