Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


9 Mor Patatesin İnanılmaz Faydaları

9 Mor Patatesin İnanılmaz Faydaları

 1. John Staughton (BASc, BFA) tarafından en son güncelleme - 23 Nisan 2019

 2. Patatesler bazı Avrupa ülkelerinde bir incelik olarak düşünülebilir, ancak büyüleyici kökenleri ve bunları düzenli tüketenlere yönelik birçok potansiyel sağlık yararı vardır.eval (ez_write_tag ([![!336,280], 'organicfacts_net kutu-2', 'ezslot_2', 112 '0']))

Mor Patates nedir?

 1. Mor patatesler, Peru’dan çıkan ve sonunda Eski Dünya’ya tanıtılan, normal patates çeşidi olan Solanum tuberosum’dur. Bu patatesler sade patateslerden biraz daha küçük olma eğilimindedir ve koyu mor, neredeyse siyah bir dış cepheye sahiptir. Bu patateslerin nişastalı iç kısımları pişirme sırasında tutulan çarpıcı bir mor renk olabilir. Bu renk büyük ölçüde, üzüm ve şaraba rengini veren aynı antioksidanlar grubu olan yüksek antosiyanin konsantrasyonundan kaynaklanmaktadır.

 2. Şu anda dünyanın her yerinde yetişen, farklı ebatlarda, gölgelerde ve beslenme profillerinde yetişen birçok farklı mor patates çeşidi var, ancak genel olarak konuşursak, bunlar çok az yan etkisi olan besleyici-yoğun sebzeler. Tadı gelince, mor patatesler normal beyaz patateslerden daha az mumlu olma eğilimindedir ve çoğu durumda toprak veya cevizli bir tada sahiptir. Mor patates çeşitlerinin en popülerlerinden bazıları mavi Kongo patates, "tüm mavi", lavanta, mavi bulut ve mor Peru perdeciliğidir.

Mor Patates Beslenmesi

 1. Bu patates çeşitleri lif ve protein bakımından zengin, ancak kalorilerde nispeten düşük, fincan başına sadece 140 kalori geliyor. Bu patatesler ayrıca iyi miktarda potasyum ve C vitamini ve ayrıca çeşitli B vitaminleri sağlar. Bununla birlikte, en önemlisi, mor patatesler, büyük oranda antosiyaninlerin konsantrasyonundan dolayı, normal patatesler olarak 4 kattan fazla antioksidan içerir.

Mor Patatesin Faydaları

 1. Mor patateslerin birçok faydası, kan pıhtılarını önleme, sindirim fonksiyonunu iyileştirme, kilo kaybını arttırma ve bilişsel fonksiyonu artırma yeteneklerini içerir.

Kan Basıncı

 1. Kardiyovasküler sistem, böylece ateroskleroz, kalp krizi ve felç riskini ve ayrıca koroner kalp hastalıkları riskini azaltır.eval (ez_write_tag ([![!728,90], 'organicfacts_net-medrectangle-3) ', 'ezslot_3', 171 ' 0']))

Antioksidanlar

 1. Normal patatesler sizin için iyi olsa da, mor çeşitleri antosiyaninler ve flavonoidler dahil olmak üzere güçlü antioksidanlarla doludur. Bu antioksidanlar, sağlıktaki sayısız iyileşmeyle ilişkilendirilmiştir, ancak asıl işlevi, iltihaplanma ve kronik hastalığa neden olabilecek hücresel solunumun tehlikeli yan ürünleri olan serbest radikalleri nötralize etmektir.

Karaciğer Fonksiyonu

 1. Çalışmalar, bu tür patatesleri düzenli olarak tüketmenin, karaciğer enzim aktivitesinin belirli belirteçlerini arttırdığını, vücudun atıkları daha etkin bir şekilde ortadan kaldırdığını ve kanı temizlediğini işaret ediyor. Bu, bu mor sebzelerde bulunan güçlü antioksidanlar tarafından uyarılabilir.

Biliş

 1. Antioksidanların en önemli fonksiyonlarından biri, beyindeki enflamatuar bileşikler üzerindeki etkileri; sinir yollarını temizleyerek ve beta-amiloid birikimini önleyerek, bu patatesler nörodejeneratif hastalık riskini azaltabilir.

Kilo Verme

 1. Eval (ez_write_tag ([![!580,400], 'organicfacts_net-medrectangle-4', 'ezslot_1', 131, '0'])); Patates ve diğer nişastalı, besleyici madde içeren yiyecekleri yemek yemekler arasında fazla yemek yemeyi ve atıştırmayı önlemenize yardımcı olabilir. Yüksek lifli sebzeler yediğinizde, sizi tam tutmanıza yardımcı olur ve ayrıca açlık sancılarını engelleyebilecek kan şekeri ve insülin salınımını yavaşlatır.

Antikanser Potansiyeli

 1. Bu patateslerde mükemmel miktarlarda anti-enflamatuar ve antioksidan bileşiklerle düzenli tüketim, çeşitli kanser risklerini azaltmada yardımcı olabilir. ABD, Pennsylvania Eyalet Üniversitesi'nden araştırmacılar Venkata Charepalli, Lavanya Reddivari ve arkadaşları, Mor Patateslerin antosiyaninler, klorojenik asit ve öldürme işlemine yardımcı olan dirençli nişasta gibi birkaç maddeden oluştuğunu belirten Beslenme Biyokimyası Dergisi'nde bir çalışma yayınladı. kolon kanseri kök hücreleri. Ek olarak, bu çalışma patatesin renklerini mor yapan bileşiklerin kanser büyümesini baskıladığını belirtiyor.

 1. Orta derecede lifle, bu patatesler ince bağırsakta peristaltik hareketi uyarabilir ve kabızlık, şişkinlik, kramp ve mide rahatsızlığı semptomlarını hafifletebilir. Antiinflamatuar özellikler, irritabl barsak sendromu gibi koşulları da hafifletebilir.

Dayanıklılık

 1. Eval (ez_write_tag ([![!300,250], 'organicfacts_net-box-4', 'ezslot_5', 120, '0'])); Nişastalı ve karbonhidrat yoğun yiyecekler mükemmel olabilir Fiziksel görevleri gerçekleştirirken enerji seviyenizi yükseltmenin ve dayanıklılığınızı artırmanın yolu.

Kan Pıhtıları

 1. Kolesterol seviyelerini düşürerek, kan basıncını düşürerek ve kanı incelterek, bu patatesler, felçlere veya kalp krizlerine yol açabilecek kan pıhtılarını önlemek için idealdir. Bununla birlikte, bu patateslerin kanı inceltici özelliği, ameliyattan önce veya kanama rahatsızlıklarından muzdaripseniz bunlardan kaçınılması gerektiği anlamına gelir.

Mor Patatesler Nasıl Pişirilir?

 1. Mor patates pişirmenin, çoğu normal patates pişirmeyle aynı olan birçok yolu vardır. Bu patatesleri pişirmenin en popüler yolları, mor püresi patates yapmak veya fırında pişirmeden önce patatesleri kaynatmayı içerir. Patatesleri kaynattığınızda, renklerin bir kısmı solmaya başlar, bu da patateslerin antioksidan içeriğini azalttığınızın bir işaretidir. Bu mor renkli patateslerin pişirilmesi, mor krepler yapmak gibi onları hazırlamanın özellikle popüler bir yoludur!

 2. John Staughton, İngilizce ve Bütünleyici Biyoloji derecelerini Champaign, Urbana'daki (ABD) Illinois Üniversitesi'nden alan seyahat eden bir yazar, editör ve yayıncıdır. Edebi bir derginin kurucu ortağı Şerif Nottingham ve dünyanın en güzel yerlerini ofisi olarak görüyor. Ev fikrine yönelik sürekli bir yolculukta, eğitmek, ilham vermek, gelişmek ve gelişmek için kelimeler kullanır.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407