Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


9 Lahananın Etkileyici Sağlığa Faydaları

Alt satırda

 1. Etkileyici besin içeriğine rağmen, lahana genellikle göz ardı edilir.

 2. Marul gibi görünmesine rağmen, aslında brokoli, karnabahar ve lahana (1) içeren Brassica cinsi sebze cinsine aittir.

 3. Kırmızı, mor, beyaz ve yeşil de dahil olmak üzere çeşitli şekil ve renklerde gelir ve yaprakları kırışık veya pürüzsüz olabilir.

 4. Bu sebze binlerce yıldır dünya çapında yetiştirildi ve lahana turşusu, kimchi ve lahana salatası da dahil olmak üzere çeşitli yemeklerde bulunabilir.

 5. Ayrıca, lahana vitamin ve minerallerle doludur.

 6. Bu makale, hepsi de bilim tarafından desteklenen lahanaların şaşırtıcı 9 sağlık yararını ortaya koymaktadır.

Besinler

 1. Lahana kalorilerinde çok düşük olsa da etkileyici bir besin profiline sahip.

 2. Aslında, sadece 1 bardak (89 gram) çiğ yeşil lahana içeriyor (2):

 3. Lahana ayrıca A vitamini, demir ve riboflavin gibi az miktarda diğer mikro besinleri de içerir.

 4. Yukarıdaki listede de görebileceğiniz gibi, her ikisi de enerji metabolizması ve normal işleyişi de dahil olmak üzere vücutta birçok önemli işlem için gerekli olan B6 ve folat bakımından zengindir. gergin sistem.

 5. Ayrıca, lahana lifi yüksektir ve polifenoller ve kükürt bileşikleri de dahil olmak üzere güçlü antioksidanlar içerir (2).

 6. Antioksidanlar vücudu serbest radikallerin neden olduğu zararlardan korur. Serbest radikaller, çok sayıda elektrona sahip olan ve onları kararsız yapan moleküllerdir. Seviyeleri çok yükseldiğinde, hücrelerinize zarar verebilir.

 7. Lahana özellikle C vitamini, kalp hastalığına, bazı kanserlere ve görme kaybına karşı koruma sağlayabilecek güçlü bir antioksidandır (3, 4, 5). [! 2306 => 1130 = 3!

 1. İltihap her zaman kötü bir şey değildir.

 2. Aslında, vücudunuz enfeksiyondan korunmak veya iyileşmeyi hızlandırmak için inflamatuar tepkiye dayanır. Bu tür akut inflamasyon, bir yaralanma veya enfeksiyona verilen normal bir cevaptır.

 3. Diğer yandan, uzun bir süre boyunca meydana gelen kronik enflamasyon, kalp hastalığı, romatoid artrit ve enflamatuar barsak hastalığı da dahil olmak üzere birçok hastalıkla ilişkilidir (6). [! 2306 => 1140 = 3!

 4. Aslında, araştırmalar, daha fazla sebzeli sebze yemenin, iltihabın belirli kan işaretlerini azalttığını göstermiştir (8).

 5. Bu olağanüstü bitki grubunda bulunan sülfoftan, kaempferol ve diğer antioksidanlar, antienflamatuar etkilerinden muhtemelen sorumludur (10, 11).

C vitamini

 1. Askorbik asit olarak da bilinen C vitamini, vücutta birçok önemli rol oynayan suda çözünen bir vitamindir.

 2. Örneğin, vücutta en bol bulunan protein olan kollajen yapmak gerekiyor. Kolajen cilde yapı ve esneklik kazandırır ve kemiklerin, kasların ve kan damarlarının düzgün çalışması için kritiktir (12).

 3. Ek olarak, C vitamini vücudun hem bitki olmayan besinlerde bulunan demir cinsi hemorajik olmayan demiri emmesine yardımcı olur.

 4. C vitamini, vücudu kanser de dahil olmak üzere birçok kronik hastalıkla ilişkilendirilen serbest radikallerin neden olduğu zararlardan korumak için çalışır (14). [! 2306 => 1140 = 4!

 5. Aslında, 21 çalışmanın son zamanlarda yapılan bir incelemesi, C vitamini alımında günlük 100 mg artış için akciğer kanseri riskinin% 7 oranında azaldığını ortaya koydu (17). [! 2306 => 1140 = 4!

 6. Birçok gözlemsel çalışma, C vitamini alımı ile belirli kanser risklerinin azalması arasında bir bağlantı bulsa da, kontrollü çalışmalardan elde edilen sonuçlar tutarsız kalıyor (18, 19, 20).

 7. Bu vitaminin kanserin önlenmesindeki rolünü belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da, C vitaminin vücuttaki birçok önemli fonksiyonda önemli bir rol oynadığı kesin.

 8. Hem yeşil hem de kırmızı lahana bu güçlü antioksidanın mükemmel kaynakları olsa da, kırmızı lahana yaklaşık% 30 daha fazla içerir.

 9. Bir bardak (89 gram) kıyılmış kırmızı lahana, C vitamini için önerilen alım miktarının% 85'ini dolduruyor; bu, küçük bir portakalda (21) bulundu. [! 2306 => 1130 = 5!

 1. Eğer sindirim sağlığınızı iyileştirmek istiyorsanız, lif açısından zengin lahana bu şekilde gidecektir.

 2. Bu gevrek sebze bağırsaklarda parçalanamayan bir tür karbonhidrat olan bağırsak dostu çözünmeyen liflerle doludur. Çözünmeyen lif dışkıya yığın ekleyerek ve düzenli barsak hareketlerini teşvik ederek sindirim sisteminin sağlıklı kalmasına yardımcı olur (22). [! 2306 => 1140 = 5!

 3. Bu bakteriler bağışıklık sistemini korumak ve K2 ve B12 (24, 25) vitaminleri gibi kritik besinleri üretmek gibi önemli işlevleri yerine getirir.

 4. Daha fazla lahana yemek, sindirim sisteminizi sağlıklı ve mutlu tutmak için mükemmel bir yoldur.

Kalp Sağlıklı

 1. Kırmızı lahana antosiyaninler adı verilen güçlü bileşikler içerir. Bu lezzetli sebzeye canlı mor rengini veriyorlar.

 2. Antosiyaninler, flavonoid ailesine ait bitki pigmentleridir.

 3. Birçok çalışma, bu pigment bakımından zengin yiyecekleri yeme ile kalp hastalığı riskinin azalması arasında bir bağlantı bulmuştur (26).

 4. Araştırmacılar, 93.600 kadını içeren bir çalışmada, yüksek antosiyanin yönünden zengin gıdalar tüketenlerin kalp krizi geçirme riskinin çok daha düşük olduğunu bulmuşlardır (27). [! 2306 => 1140 = 6!

 5. İnflamasyonun kalp hastalığının gelişiminde önemli bir rol oynadığı bilinmektedir ve antosiyaninlerin buna karşı koruyucu etkisinin antienflamatuar nitelikleri nedeniyle olasıdır.

 6. Lahana, 36'dan fazla farklı türde güçlü antosiyanin içerir ve kalp sağlığı için mükemmel bir seçimdir (31).

Basınç

 1. Yüksek tansiyon dünya genelinde bir milyardan fazla insanı etkilemektedir ve kalp hastalığı ve felç için büyük bir risk faktörüdür (32). [! 2306 => 1140 = 7!

 2. Hem sodyum hem de potasyum sağlık için önemliyken, modern diyetler sodyumda çok yüksek ve potasyumda çok düşük olma eğilimindedir (35). [! 2306 => 1140 = 7!

 3. Daha fazla potasyum bakımından zengin lahana yemek, yüksek tansiyonu düşürmenin lezzetli bir yoludur ve sağlıklı bir aralıkta kalmasına yardımcı olabilir (33).

Kolesterol Seviyeleri

 1. Kolesterol, vücudunuzdaki her hücrede bulunan mumsu, yağ benzeri bir maddedir.

 2. Bazı insanlar tüm kolesterolün kötü olduğunu düşünüyor, ancak vücudun düzgün çalışması için çok önemli.

 3. Kritik süreçler, uygun sindirim, hormon ve D vitamini sentezi gibi kolesterol bağımlıdır (36).

 4. Bununla birlikte, yüksek kolesterolü olan insanlar, özellikle "kötü" LDL kolesterolü yüksek seviyelerde olduklarında, kalp hastalığı riskini arttırma eğilimindedir (37). [! 2306 => 1140 = 8!

 5. Çözünür lifin bağırsaktaki kolesterol ile bağlanarak ve kana emilmesini engelleyerek "kötü" LDL kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir.

 6. Lahana, fitosteroller denilen maddeleri içerir. Bunlar yapısal olarak kolesterol ile aynı olan bitkisel bileşiklerdir ve kolesterolün sindirim sisteminde emilimini bloke ederek LDL kolesterolünü azaltırlar.

 7. Fitosterol alımının günde 1 gram arttırılmasının LDL kolesterol konsantrasyonlarını% 5'e kadar azalttığı bulunmuştur (40).

K vitamini kaynağı

 1. K Vitamini vücutta birçok önemli rol oynayan yağda çözünen vitaminlerden oluşan bir koleksiyondur.

 2. Bu vitaminler iki ana gruba ayrılır (41).

 3. Lahana, önerilen günlük miktarın% 85'ini tek bir fincan (89 gram) (89 gram) veren müthiş bir K1 vitamini kaynağı. [! 2306 => 1140 = 9!

 4. Başlıca işlevlerinden biri, kanın pıhtılaşmasından sorumlu enzimler için bir kofaktör görevi görmektir (41).

 5. K vitamini olmadan, kan düzgün pıhtılaşma yeteneğini kaybeder ve aşırı kanama riskini arttırır.

Diyetinize

 1. Süper sağlıklı olmasının yanı sıra lahana lezzetli.

 2. Çiğ yenebilir veya pişirilebilir ve salatalar, çorbalar, yahniler ve dilimler gibi çok çeşitli yemeklere eklenebilir.

 3. Bu çok yönlü vejetaryen sebze mayalanabilir ve lahana turşusuna dönüştürülebilir.

 4. Birçok tarife uyarlanabilir olmasının yanı sıra, lahana da son derece uygun.

 5. Lahanayı nasıl hazırlarsanız hazırlayın, bu haçlı sebzeyi tabağınıza eklemek, sağlığınıza fayda sağlamak için lezzetli bir yoldur.

Alt satırda

 1. Lahana olağanüstü sağlıklı bir besindir.

 2. Olağanüstü bir besin profiline sahip ve özellikle C ve K vitaminlerinde yüksektir

 3. Ayrıca, lahana yemek bile bazı hastalıkların riskini azaltmaya, sindirimi iyileştirmeye ve iltihapla mücadele etmeye yardımcı olabilir.

 4. Ayrıca, lahana birtakım tariflere lezzetli ve ucuz bir katkı sağlıyor.

 5. Bu kadar çok potansiyel sağlık yararı ile, lahananın neden spot ışığında ve biraz da tabağınızda bir odayı hak ettiğini görmek kolaydır.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407