Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


9 Kırmızı Yaprak Marulun Sağlık ve Beslenme Faydaları

Karbonatlı Su Sizin İçin Kötü mü?

 1. Kırmızı yaprak marul (Lactuca sativa), papatya ailesinde yapraklı bir sebzedir.

 2. Kırmızı ya da mor tonları olan ipuçlarının dışında marul marulunu andırıyor.

 3. En sevdiğiniz salataya veya sandviçe renk patlaması eklemenin yanı sıra, bu sebze sayısız fayda sunar.

 4. Kırmızı yaprak marulunun 9 sağlık ve beslenme yararları.

1. Besin değeri yüksek, kalorisi düşük

 1. Kırmızı yapraklı marul besinsel olarak yoğundur, bu da çeşitli esansiyel vitamin ve minerallerin yüksek olduğu, ancak kalorilerin çok düşük olduğu anlamına gelir.

 2. Üç bardak (85 gram) kıyılmış yaprak şu besinleri sağlar (1):

 3. Beslenme profili, birkaç önemli fark olmasına rağmen, yeşil yaprak, marul ve marul gibi diğer popüler yapraklı sebzelere benzer.

 4. Örneğin, romaine ile karşılaştırıldığında, kırmızı yaprak marul daha fazla K vitamini, biraz daha fazla demir ve biraz daha az kalori sağlar - romaine daha fazla lif ve A ve C vitamini sunar (1, 2 ).

2. Çok nemlendirici

 1. Yeterli hidrasyon sağlamak genel sağlığınız için önemlidir.

 2. İçme suyu vücudunuzun nemli kalmasında önemli bir rol oynar, kırmızı yaprak marul gibi su bakımından zengin yiyecekleri yemek de yardımcı olabilir.

 3. Kırmızı yaprak marul% 96 ​​sudur, bu sayede susuzluğunu giderir (1). [! 1689 => 1140 = 3!

3. Güçlü antioksidanlarla dolu

 1. Kırmızı yaprak marul, vücudunuzu serbest radikal denilen dengesiz moleküllerin neden olduğu zararlardan koruyan çok sayıda antioksidan içermektedir. Vücudunuzda çok fazla serbest radikal olması, belirli hastalık olasılığınızı artırabilir (6, 7).

 2. Kırmızı yapraklı marul, vücudunuzun A vitaminine dönüştürdüğü karotenoid bir pigment olan antioksidan beta karoten bakımından zengindir (8, 9).

 3. Yeterli miktarda beta karoten yemek görme duyunuzu destekleyebilir ve görme kaybına neden olabilecek bir durum olan maküler dejenerasyon riskinizi azaltabilir (10, 11).

 4. Dahası, kırmızı yaprak marul, kırmızımsı-mor renk tonlarını, bir flavonoid antioksidan grubu olan bir antosiyaninden alır (12).

 5. Ek olarak, kırmızı yaprak marul, bir diğer güçlü antioksidan olan iyi bir C vitamini kaynağıdır. Bu vitamindeki yüksek gıdalar kalp hastalığı riskinizi ve bazı kanser türlerini azaltabilir (15, 16, 17, 18).

4. Kalbinizi sağlıklı tutabilir

 1. Genel olarak konuşursak, meyve ve sebzeler açısından zengin bir diyet kalp hastalığı riskinizi azaltabilir (19, 20).

 2. Hiçbir çalışma kırmızı yaprak marulun kalp sağlığı üzerindeki etkilerini doğrudan test etmemiş olsa da, bu vejeteryanın birkaç kalp arttırıcı özelliği vardır.

 3. Örneğin, kırmızı yaprak marul magnezyum için DV'nin% 3'ünü ve sadece 3 bardak (85 gram) parçalanmış yaprakta potasyum için% 5'ini (bir adet orta boy salata için yeterli) sağlar. 1).

 4. Potasyum ve magnezyum sağlıklı bir kalp atışı sağlar ve kalbinizin kas hücrelerinin gevşemesine izin verir (21, 22).

5. Mükemmel A vitamini kaynağı

 1. Vitamin A, bağışıklık sağlığını, hücre büyümesini ve göz sağlığını ve görüşünü korumaya katılan bir grup yağda çözünen bileşiğin genel adıdır.

 2. Kırmızı yaprak marul, sadece 3 bardak (85 gram) rendelenmiş yaprakta (1) RDI'nin% 127'sini sağlayan A vitamini ile doludur.

 3. Diyetinize haftada birkaç kez sadece bir veya iki porsiyon kırmızı yaprak marul eklemek, bu vitamin ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olabilir.

6. K vitamini ile paketlenmiş

 1. Kırmızı yaprak marul, 3 bardak (85 gram) doğranmış yapraklarda (1) DV'nin% 149'unu sağlayan mükemmel bir K vitamini kaynağıdır.

 2. Ayrıca, bu vitamin kemik büyümesi ve gelişimi için önemlidir. Yeterli alım osteoporoz ve kırıklara karşı koruyabilir (29, 30).

 3. Bazı kan inceltici ilaçlar alan bireylerin vitamin K alımlarını düzenlemeleri gerekebilir, ancak çoğu insan alımını endişe etmeden artırabilir (29).

7. Tansiyon düşürmeye yardımcı olabilir

 1. Son çalışmalar, potasyum yönünden zengin bir diyetin kan basıncının düşmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor (32).

 2. Kırmızı yaprak marullarında yeterli miktarda bulunan potasyum, sodyumun etkisini azaltarak ve kan damarlarınızı genişletmeye yardımcı olarak kan basıncını düşürüyor gibi görünmektedir (33).

 3. Avokado ve fasulye gibi potasyum bakımından zengin diğer yiyeceklerle birlikte kırmızı yaprak marul alımınızı artırmak, kan basıncınızı sağlıklı bir aralıkta tutmanıza yardımcı olabilir (34, 35).

8. Kilo kaybına neden olabilir

 1. Pek çok kırmızı yaprak marul özelliği kilo kaybına dayanıklı bir besindir.

 2. Örneğin, bu sebze kalori bakımından oldukça düşük, ancak lif açısından oldukça yüksek, bu da sizi tam hissetmenize neden olabilir (1, 36).

 3. Ayrıca, yüksek su içeriğine sahiptir. Çalışmalar, düşük kalorili zengin diyetlerin, kırmızı yaprak marul gibi yapraklı sebzeler gibi yüksek su içeren yiyeceklerin kilo kaybını önemli ölçüde artırabileceğini göstermektedir (37, 38, 39, 40). [! 1689 => 1140 = 9!

9. Diyetinize eklemek kolay

 1. Sağlık yararlarına ek olarak, kırmızı yaprak marul oldukça lezzetli.

 2. Salatalarda tadını çıkarabilir veya ekstra lezzet, çıtırtı ve renk için sandviçlere veya ambalajlara eklenebilir.

 3. Dahası, bu sebzenin fiyatı oldukça makul.

 4. Ancak onu yemeğe eklemeye karar verirseniz, bu marul besin alımınızı arttırmanın kolay bir yolunu yapar.

Alt satırda

 1. Kırmızı yaprak marul, oldukça besleyici bir besindir. Özellikle antioksidanlar ve A ve K vitaminleri bakımından zengindir

 2. Ek olarak, kan basıncını düşürmeye, kilo vermenize ve kalp sağlığını artırmanıza yardımcı olabilir.

 3. Ekstra lezzet ve besinler için sevdiğiniz salatalara veya sandviçlere kolayca kırmızı yaprak marul eklenebilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407