Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


9 Kimyonun Güçlü Sağlık Faydaları

Tarifler

 1. Kimyon, Cuminum cyminum bitkisinin tohumlarından yapılan bir baharattır.

 2. Çoğu yemeklerde kimyon, özellikle de Akdeniz ve Güneybatı Asya'nın yerel bölgelerinden gelen yiyecekler kullanılıyor.

 3. Kimyon kendine özgü lezzetini biber, tamales ve çeşitli Hint körilerine veriyor. Lezzeti dünyevi, cevizli, baharatlı ve sıcak olarak tanımlanmıştır.

 4. Dahası, kimyon geleneksel tıpta uzun zamandan beri kullanılıyor.

 5. Modern araştırmalar, kimyonun sindirimi teşvik etmek ve gıda kaynaklı enfeksiyonları azaltmak da dahil olmak üzere geleneksel olarak bilinen bazı sağlık yararları olduğunu doğruladı.

 6. Araştırma, kilo kaybının arttırılması, kan şekeri kontrolünün ve kolesterolün iyileştirilmesi gibi bazı yeni faydaları da ortaya koydu.

 7. Bu makale, kimyonun dokuz kanıta dayalı sağlık yararını gözden geçirecek.

1. Sindirim Teşvik

 1. Kimyonun en yaygın kullanımı hazımsızlık içindir.

 2. Aslında, modern araştırmalar kimyonun normal sindirimi artırmaya yardımcı olabileceğini doğruladı (1).

 3. Örneğin, sindirim enzimlerinin aktivitesini artırabilir, potansiyel olarak sindirimi hızlandırır (2).

 4. Bir çalışmada, irritabl barsak sendromu (IBS) olan 57 hasta, iki hafta boyunca konsantre kimyon aldıktan sonra semptomların düzeldiğini bildirdi (3). [! 3336 => 1130 = 3!

 1. Kimyon tohumları demir bakımından doğal olarak zengindir (4).

 2. Bir çay kaşığı öğütülmüş kimyon, 1.4 mg demir veya yetişkinler için RDI'nın% 17.5'ini içeriyor (5).

 3. Demir eksikliği, dünya nüfusunun% 20'sine ve en zengin uluslardaki 1.000 kişide 10'a kadar etkileyen en yaygın besin eksikliklerinden biridir (6, 7).

 4. Özellikle, çocukların büyümesini desteklemek için demire ihtiyacı var ve genç kadınların menstrüasyon sırasında kaybedilen kanı değiştirmek için demire ihtiyacı var (6).

 5. Çok az besin, kimyon kadar yoğun demirdir. Bu, baharat olarak az miktarda kullanılsa bile, iyi bir demir kaynağı yapar.

3. Faydalı Bitki Bileşikleri İçerir

 1. Kimyon, terpenler, fenoller, flavonoidler ve alkaloitler de dahil olmak üzere potansiyel sağlık yararları ile bağlantılı birçok bitki bileşiği içerir (8, 9, 10, 11). [! 3336 => 1140 = 4!

 2. Serbest radikaller temelde yalnız elektronlardır. Elektronlar çiftler halinde olmaktan ve ayrıldıklarında kararsız hale gelirler.

 3. Arterlerinizdeki yağ asitlerinin oksidasyonu tıkalı arterlere ve kalp hastalıklarına yol açar. Oksidasyon ayrıca diyabette inflamasyona neden olur ve DNA'nın oksidasyonu kansere katkıda bulunabilir (13). [! 3336 => 1140 = 4!

 4. Kimyonun antioksidanları sağlık yararlarının bazılarını açıklıyor (15).

4. Diyabet ile yardımcı olabilir

 1. Kimyon bileşenlerinin bazıları, diyabetin tedavisine yardımcı olacağına dair söz verdi.

 2. Bir klinik çalışmada, fazla kilolu bireylerde, plaseboya kıyasla konsantre bir kimyon takviyesinin, diyabetin erken göstergelerini iyileştirdiği gösterilmiştir (16). [! 3336 => 1140 = 5!

 3. Diyabetin vücuttaki hücrelere zarar vermesinin yollarından biri, ileri glikasyon son ürünleri (AGE'ler) (17).

 4. Kan şekeri seviyesi diyabet içinde olduğu gibi uzun süre boyunca yüksek olduğunda kan dolaşımında kendiliğinden üretilirler. AGE'ler, şekerler proteinlere yapışıp normal fonksiyonlarını bozduğunda yaratılır.

 5. AGE'ler diyabetteki göz, böbrek, sinir ve küçük kan damarlarındaki hasardan sorumludur (17).

 6. Kimyon, en azından test tüpü çalışmalarında, AGE'leri azaltan birkaç bileşen içerir (18).

 7. Bu çalışmalar konsantre kimyon takviyelerinin etkilerini test ederken, rutin olarak kimyonun baharat olarak kullanılması diyabette kan şekerinin kontrolüne yardımcı olabilir (19, 20).

 8. Bu etkilerden neyin sorumlu olduğu ya da fayda sağlamak için ne kadar kimyon gerekli olduğu henüz belli değil.

5. Kan Kolesterolünü Artırabilir

 1. Kimyon ayrıca klinik çalışmalarda kan kolesterolünü iyileştirdi.

 2. Bir çalışmada, sekiz hafta boyunca günde iki kez günde iki kez alınan 75 mg kimyon sağlıksız kan trigliseritlerini azalttı (21).

 3. Başka bir çalışmada, bir buçuk ay boyunca kimyon ekstresi alan hastalarda okside olmuş "kötü" LDL kolesterol seviyeleri yaklaşık% 10 oranında azalmıştır (22).

 4. 88 kadının bir çalışması, kimyonun "iyi" HDL kolesterol seviyelerini etkileyip etkilemediğine baktı. Üç ay boyunca günde iki kez yoğurtla birlikte 3 gram kimyon alanların, onsuz yoğurt yiyenlere göre daha yüksek HDL seviyeleri vardı (23). [! 3336 => 1140 = 6!

 5. Ayrıca, tüm çalışmalar bu etki üzerinde hemfikir değil. Bir çalışma, kimyon takviyesi alan katılımcılarda kan kolesterolünde bir değişiklik bulamadı (24). [! 3336 => 1130 = 7!

 1. Konsantre kimyon takviyeleri, birkaç klinik çalışmada kilo kaybını arttırmaya yardımcı oldu.

 2. 88 fazla kilolu kadının bir çalışması, 3 gram kimyon içeren yoğurdun, onsuz yoğurtla karşılaştırıldığında kilo kaybına neden olduğunu buldu (23).

 3. Başka bir çalışma, her gün 75 mg kimyon takviyesi alan katılımcıların, plasebo alanlardan daha fazla 3 kilo (1.4 kg) kaybettiğini gösterdi. [! 3336 => 1140 = 7!

7. Gıda kaynaklı hastalıkları önleyebilir

 1. Kimyonun baharatlamadaki geleneksel rollerinden biri gıda güvenliği için olabilir.

 2. Kimyon da dahil olmak üzere pek çok baharat, gıda kaynaklı enfeksiyon riskini azaltabilecek antimikrobiyal özelliklere sahip gibi görünmektedir (25). [! 3336 => 1140 = 8!

 3. Sindirildiğinde, kimyon, antibiyotik özelliklere sahip olan megalomisin adlı bir bileşeni serbest bırakır (8).

 4. Ek olarak, bir test tüpü çalışması kimyonun bazı bakterilerin ilaç direncini azalttığını gösterdi (28).

8. Uyuşturucu Bağımlılığına Yardımcı Olabilir

 1. Uyuşturucu bağımlılığı uluslararası alanda artan bir endişe kaynağı.

 2. Opioid narkotikler beynindeki normal özlem ve ödül duygusunu ele geçirerek bağımlılık yaratıyor. Bu, sürekli kullanımın artmasına veya artmasına neden olur.

 3. Farelerde yapılan çalışmalar, kimyon bileşenlerinin bağımlılık davranışını ve yoksunluk belirtilerini azalttığını göstermiştir (29).

 4. Ancak, bu etkinin insanlarda yararlı olup olmadığını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

 5. Sonraki adımlar, bu etkiye neden olan belirli içeriği bulmak ve insanlarda çalışıp çalışmadığını test etmeyi içerir (30).

9. Enflamasyonla Mücadele Edebilir

 1. Test tüpü çalışmaları kimyon özütlerinin iltihaplanmayı önlediğini göstermiştir (31).

 2. Anti-enflamatuar etkileri olabilecek birkaç kimyon bileşeni vardır, ancak araştırmacılar hangisinin en önemli olduğunu henüz bilmiyorlar (8, 9, 10, 11). [! 3336 => 1140 = 10!

Kimyon Kullanmalı mıyım?

 1. Sadece mevsimsel yiyecekler için az miktarda kullanarak kimyonun bazı faydalarını elde edebilirsiniz.

 2. Bu miktarlar antioksidanlar, demir ve kan şekeri kontrolünde potansiyel faydalar sağlayacaktır.

 3. Diğer, daha fazla deneysel yarar - kilo kaybı ve iyileştirilmiş kan kolesterolü gibi - muhtemelen ek formda daha yüksek bir doz gerektirebilir.

 4. Birden fazla çalışma, katılımcıları problem bildirmeden, 1 grama kadar olan kimyon takviyelerini test etti (yaklaşık 1 çay kaşığı). Bununla birlikte, kimyona karşı ciddi alerjik reaksiyonlar bildirilmiştir, ancak çok nadir görülür (33). [! 3336 => 1140 = 11!

 5. Tıpkı herhangi bir bileşende olduğu gibi, vücudunuz normal olarak diyette deneyimlemediği dozları işlemek için donatılmamış olabilir.

 6. Takviyeleri denemeye karar verirseniz, doktorunuza ne aldığınızı bildirin ve takviyeleri değil tıbbi tedavileri tamamlamak için takviyeleri kullanın.

Alt satırda

 1. Kimyonun kanıta dayalı sağlık yararları var. Bunlardan bazıları eski zamanlardan beri bilinmektedir, bazıları ise sadece keşfedilmiştir.

 2. Bir baharat olarak kimyonun kullanılması antioksidan alımını artırır, sindirimi artırır, demir sağlar, kan şekeri kontrolünü iyileştirebilir ve gıda kaynaklı hastalıkları azaltabilir.

 3. Ek formda daha yüksek dozlar almak, daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, kilo kaybı ve daha iyi kan kolesterolü ile ilişkilendirildi.

 4. Şahsen ek olarak değil, yemek pişirirken kimyon kullanmayı tercih ederim. Bu şekilde, kimyonun 10'uncu yararından yararlanıyorum - çok lezzetli.

 5. Amazon'da çok çeşitli kimyon var.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407