Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


9 Karpuzun İnanılmaz Faydaları

9 Karpuzun İnanılmaz Faydaları

 1. Meenakshi Nagdeve tarafından en son güncelleme - 12 Temmuz 2019 Vanessa Voltolina (MS, RD)

 2. Eval (ez_write_tag ([![!336,280

Karpuz nedir?

 1. Citrullus lanatus'un şık bir bilimsel adı olan karpuz, Güney Afrika’ya özgü bir asma benzeri çiçekli bitki üzerinde yetişen bir meyvedir. Mısır'ın Nil Nehri Vadisi'nde ve nihayetinde Çin'de yaklaşık 1000 yıl önce ekilmiştir. Şimdi, karpuz dünya çapında ve Amerika'daki 50 eyaletin 44'ünde yetişmektedir. Özellikle çoğumuzun tanıdığı dev meyvelerle sonuçlanan daha büyük ve daha sulu büyümek için özel olarak seçilir. Yeşil dış kabuğu sert ve etlidir ve içleri pek çok tohum içeren yumuşak, kırmızı ya da pembe etli iken nadiren yenir; bu, karpuzun tipik olarak yenen kısmıdır.

 2. Karpuzların (Citrullus lanatus) toplam tıbbi faydalarına gelince, karpuz çeşidine ve olgunluğa oldukça bağlıdır. Karpuz tamamen olgunlaştıktan sonra beta karoten ve likopen genellikle yüksek miktarlarda bulunur. Birçoğu karpuz kabuğunun yenmez olduğunu düşünürken, kanmayın; Sadece onu tüketmekle kalmaz, aynı zamanda içinde özellikle de kaba yem ve lif bulunan birkaç besin vardır.

Karpuzun Besinsel İçeriği

 1. Karpuzun faydalı etkileri temel olarak kendine özgü besinleri, vitaminleri, mineralleri ve organik bileşikleri karışımından türetilir. Bunlar USDA Ulusal Besin Veritabanına göre önemli miktarda C vitamini, kalsiyum, magnezyum, lif, protein ve yüksek miktarda potasyum içerir. Ayrıca, A ve B vitaminlerini içerirler - B6 vitamini, niasin, tiamin - ve likopen de dahil olmak üzere çok çeşitli karotenoidler ve bitki besleyicileri!

 2. Soru şu: neden karpuz için bu kadar çılgınlık var?

Karpuzun Sağlığa Faydaları

 1. Karpuzların yukarıdaki bileşenleri, sağlık üzerindeki ana etkilerine katkıda bulunur; Aşağıdaki faydaların bazı ayrıntılarını inceleyelim.

Böbrek Bozukluklarından Rölyef Verir

 1. Karpuzlar, birçok meyve ve sebzede olduğu gibi, böbrekteki toksik tortuların atılmasında yardımcı olduğu düşünülen çok fazla potasyum içerir. Ayrıca, kandaki ürik asit konsantrasyonunu azalttığı, böbrek hasarı ve böbrek taşı oluşumu olasılığını azalttığı bilinmektedir. Buna ek olarak, su içeriği yüksek olan karpuzlar, böbreklerin temizliği için tekrar yararlı olan idrara çıkma işlemini başlatır. Ayrıca, karpuzda bulunan antioksidanlar, böbreklerin uzun süre sağlıklı kalmasını sağlar ve ciltteki kırışıklıklar ve yaşlılık lekeleri gibi erken yaşlanma belirtilerini azaltır. Ancak, yüksek su ve potasyum içeriği iyiden daha fazla zarar verebileceğinden, zaten böbrek hastalığınız varsa, karpuz tüketirken dikkatli olun.

]

 1. Eval (ez_write_tag ([![!580,400

Kan basıncını düzenler

 1. Amerikan Hipertansiyon Dergisi, karpuz ekstresinin hipertansiyondan muzdarip obez kişilerde kan basıncını düşürmede önemli bir rol oynadığını belirten bir çalışma yayınladı. Ayrıca, karpuzlarda mevcut olan potasyum ve magnezyum miktarı kan basıncını düşürmek açısından çok faydalıdır. Potasyum bir damar genişletici olarak kabul edilir, yani kan damarları ve arterler üzerindeki gerilimi serbest bırakır, böylece kan akışını uyarır ve kardiyovasküler sistemdeki stresi azaltır. Bu meyvelerde ve guava gibi yüksek karotenoid içeriği olan diğerlerinde bulunan karotenoidler, arter duvarlarının ve damarların sertleşmesini önler, kan basıncını ve kan pıhtıları, felç, kalp krizi ve ateroskleroz şansını azaltır.

Antikanser Özellikleri

 1. Chapel Hill'deki Kuzey Carolina Üniversitesi'nde Beslenme Bölümü'nden Dr. Laura Bowers tarafından yürütülen bir çalışmada, düşük insülin / insülin benzeri büyüme faktörü (IGF) için önemli olabileceği öne sürüldü. kanser riskini azaltır. Karpuz, genellikle kanseri kötüleştiren önemli bir faktör olan insülin / IGF'yi düşürmeye yardımcı olur. Bununla birlikte, bununla ve bu sistemi hedef alan ilaçların etkisiyle ilgili daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Diyabeti Kontrol Ediyor

 1. Şekeri düşük ve karbohidratlarda tutarlı bir diyeti izlemesi gereken şeker hastaları genellikle açlıktan şikayet ediyorlar, çünkü kendilerine temel diyetlerini yemiyorlar. yarı beslenmek. Karpuzlar onlar için iyi bir ek olabilir. Tat olarak tatlı olmasına rağmen, kalın bir kama onlara çok az kalori verecektir, çünkü toplam ağırlığının yüzde doksan dokuzu su ve kaba yemekten oluşur. Dahası, potasyum ve magnezyum gibi vitaminler ve mineraller vücutta insülinin uygun şekilde çalışmasına yardımcı olarak kan şekeri seviyesini düşürür. Karpuzlarda bulunan diğer bir bileşen olan arginin, insülinin kan şekeri üzerindeki etkisini arttırmada çok etkilidir. Şeker hastalarında ayrıca, şekeri daha da düşük olan karpuz kabuğundan yapılan köriler, biftek ve salatalar olabilir.

Kalp Sağlığı

 1. 2014 yılında yapılan bir çalışmada, karpuzda bol miktarda bulunan bir karotenoid olan likopen kardiyak fonksiyonların iyileştirilmesine yardımcı olabileceğini söylüyor. Mükemmel antioksidan ve yaşlanma karşıtı özellikleri ile bilinen Beta-karoten, yaşa bağlı kalp problemlerini önlemeye yardımcı olabilir. Karpuzdaki kaba yem, C vitamini, karotenoidler ve potasyum ile birlikte (potasyum kalp krizi riskini azaltır), kolesterolün düşürülmesine ve kalbinizin birçok tehlikeli durumdan korunmasına yardımcı olur. Likopenin kardiyak fonksiyon üzerindeki yararlı etkisini doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır, ancak bu ilk sonuçlar ümit vericidir!

Maküler Dejenerasyonu Engeller

 1. Araştırma, karotenoidlerin görme sağlığını korumak için yardımcı olduğunu öne sürüyor. Çok fazla karpuz yemeniz durumunda oküler sağlık ve maküler dejenerasyon daha az endişe verici olabilir. Beta karoten, C vitamini, lutein ve zeaksantin sayesinde gözleriniz daha iyi korunur. Gözlerinizin yararları yaşa bağlı körlük ve dejenerasyondan korunma, gözleri ve optik sinirlerin kurumasını ve glokomu içerebilir.

İktidarsızlıktan kurtulma

 1. Karpuzda bulunan argininin erektil disfonksiyonun tedavisinde faydalı olduğu düşünülmektedir. Arginin uyarıcı doğası libidoyu arttırdığı, soğuk algınlığını azalttığı ve birlikte birkaç dilim karpuzun tadını çıkardıktan sonra aşk hayatınıza taze bir başlangıç ​​verdiği düşünülmektedir!

 2. Diğer Faydalar

 3. Karpuz tohumları faydalı yağlar ve proteinler bakımından zengindir. Bahsedildiği gibi, karpuzlar iç organların, gözlerin ve salgılama sisteminin sağlığı ve düzgün işleyişi üzerinde çok iyi etkileri olan bitki besleyicileri içerir.

 4. Günlük yaşamda bile, pek çok kişi faydaları engin ve şaşırtıcı buluyor.

 5. Dikkat Kelimesi: Önceden kesilmiş kavun, yakın zamanda olası bir salmonella taşıyıcısı olarak tanımlandı. Bu nedenle, aksi halde bu sağlıklı meyveyi tüketirken dikkatli olun. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre: Gıda kaynaklı hastalıkları önlemeye yardımcı olmak için meyveleri güvenle seçip tutarak bu kontaminasyondan kaçının. Meyveleri hazırlamadan önce ve sonra ellerinizi ve yiyecek hazırlama yüzeylerinizi yıkayın. Kesilmiş meyveleri 40 derece F veya daha soğukta soğutun.

 6. Meenakshi Nagdeve, Kurucu Ortak, Organik Gerçekler sağlık ve zindelik tutkunu ve onu yönetmekten sorumlu. Cornell Üniversitesi, ABD'de Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Cornell Sertifika Programını tamamladı. IIM Bangalore'dan İşletme Yüksek Lisans Diplomasına ve IIT Bombay'dan Metalurji Mühendisliği ve Malzeme Bilimi Lisans derecesine sahiptir. Bundan önce birkaç yıl BT ve Finans hizmetlerinde çalıştı. Naturopatinin ateşli bir takipçisi, o gıdalarla şifa olduğuna inanıyor. Boş zamanlarında seyahat etmeyi ve farklı çay türlerini tatmayı seviyor.

Daha Sonra Oku:

 1. Soursop’un faydaları parazitleri öldürmek, cildi iyileştirmek, kanser riskini azaltmak, bağışıklığı artırmak, stresi ortadan kaldırmak, mideyi rahatlatmak, ağrıyı gidermek.

 2. Lavanta esansiyel yağının faydaları arasında stres kaygısını azaltma, sinir gerginliğini ortadan kaldırma, ağrıyı hafifletme, saç derisini dezenfekte etme, akne oluşumunu engelleme kabiliyeti vardır. Daha fazla oku!

 3. Hindistan cevizi yağı mükemmel bir nemlendiricidir ve antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir. Birçok güzellik ve cilt bakım ürünü için mükemmel bir alternatiftir

 4. Ahududu yaprağı çayı, kadınlarda doğurganlığı arttırır, bağışıklık sistemini güçlendirir, kalp sağlığını destekler, metabolizmayı hızlandırır, hormonları düzenler ve mide bulantısı ve mide sorunlarını önler.

 5. Dutun sağlığa faydaları, sindirim ve göz sağlığını iyileştirme yeteneklerini, kolesterolü düşürme, kilo kaybına yardımcı olma, bağışıklık sistemini arttırma ve kan basıncını düşürme yeteneklerini içerir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407