Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


9 En Sağlıklı Peynir Türleri

Paket servis

 1. Peynir, yüzlerce farklı doku ve tatla gelen bir süt ürünüdür.

 2. Çeşitli çiftlik hayvanlarından süte asit veya bakteri ekleyerek, ardından sütün katı kısımlarını yaşlandırıp işleyerek üretilir.

 3. Peynirin beslenmesi ve tadı nasıl üretildiğine ve hangi sütün kullanıldığına bağlıdır.

 4. Bazı insanlar peynirin yağ, sodyum ve kalorinin yüksek olduğu konusunda endişeli. Bununla birlikte, peynir aynı zamanda mükemmel bir protein, kalsiyum ve diğer birçok besin kaynağıdır.

 5. Peynir yemek kilo kaybına ve kalp hastalıkları ile osteoporozun önlenmesine yardımcı olabilir. Bu, bazı peynirlerin diğerlerinden daha sağlıklı olduğunu söyledi.

 6. İşte en sağlıklı 9 peynir çeşidi.

1. Mozzarella

 1. Mozzarella, nem içeriği yüksek yumuşak, beyaz bir peynirdir. İtalya'da ortaya çıkar ve genellikle İtalyan manda veya inek sütünden yapılır.

 2. Mozzarella, sodyum ve kaloride diğer peynirlerin çoğundan daha düşüktür. Bir ons (28 gram) tam yağlı mozzarella peyniri içerir (1):

 3. Mozzarella ayrıca, Lactobacillus casei ve Lactobacillus fermentum suşları dahil, probiyotik görevi yapan bakteri de içerir (2, 3, 4).

 4. Hem hayvan hem de insan çalışmaları bu probiyotiklerin bağırsak sağlığını iyileştirebileceğini, bağışıklık kazanabileceğini ve vücudunuzdaki iltihapla mücadele edebileceğini gösteriyor (5, 6, 7, 8).

 5. 1,072 yaş büyük erişkin üzerinde yapılan bir çalışmada, 3 ay boyunca Lactobacillus fermentum içeren fermente süt ürünlerinin günde 7 ons (200 ml) içilmesinin, içeceğin tüketilmemesine kıyasla, solunum yolu enfeksiyonlarının süresini önemli ölçüde azalttığı bulundu ( 9).

 6. Bu nedenle, bu probiyotik içeren mozzarella gibi süt ürünleri bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve enfeksiyonlarla savaşmanıza yardımcı olabilir. Ancak, daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

 7. Mozzarella, Caprese salatası - tadı taze domates, fesleğen ve balzamik sirke ile lezzetli - tadı da birçok tarife eklenebilir.

2. Rokfor

 1. Mavi peynir, Penicillium (10) 'a ait kültürlerden elde edilen inek, keçi veya koyun sütünden üretilir.

 2. Tipik olarak mavi veya gri damarlar ve lekelerle beyazdır. Mavi peynir yapmak için kullanılan kalıp, kendine özgü bir koku ve cesur, keskin bir lezzet verir.

 3. Mavi peynir çok besleyicidir ve diğer peynirlerin çoğundan daha fazla kalsiyum içerir. Bir ons (28 gram) tam yağlı mavi peynir içerir (1):

 4. Mavi peynir kalsiyumun yüksek olduğu için, optimal kemik sağlığı için gerekli bir besindir, diyetinize eklemeniz kemikle ilgili sağlık sorunlarını önlemenize yardımcı olabilir.

 5. Aslında, yeterli kalsiyum alımı, kemiklerin zayıf ve kırılgan hale gelmesine neden olan osteoporoz riskinin azalmasıyla bağlantılıdır (11, 12, 13).

 6. Mavi peynir, burgerlerin, pizzaların ve ıspanak, fındık ve elma veya armutla yapılan salataların üstünde harika bir lezzet.

3. Beyaz

 1. Beyaz peynir aslen Yunanistan'dan gelen yumuşak, tuzlu, beyaz bir peynirdir. Genellikle koyun veya keçi sütünden yapılır. Koyun sütü beyaz, keskin ve keskin bir tat verir, keçi ise daha yumuşak olur.

 2. Beyazlık tazeliği korumak için tuzlu su içinde paketlendiğinden sodyumda yüksek olabilir. Ancak, genellikle kalorilerdeki diğer peynirlerden daha düşüktür.

 3. Bir ons (28 gram) tam yağlı beyaz peynir (1):

 4. Feta, tüm tam yağlı süt ürünleri gibi, azalan vücut yağları ve iyileştirilmiş vücut kompozisyonu (14, 15, 16) ile ilişkili konjuge linoleik asit (CLA) sağlar.

 5. Aşırı kilolu 40 yetişkin üzerinde yapılan bir çalışmada, 6 ay boyunca günde 3,2 gram CLA takviyesi alınmasının, vücut yağını önemli ölçüde azalttığı ve tatil kilo artışını plaseboya kıyasla azalttığı bulundu (16).

 6. Bu nedenle, beyaz peynir gibi CLA içeren yiyeceklerin kullanılması vücut kompozisyonunun iyileştirilmesine yardımcı olabilir. Aslında koyun sütünden yapılan beyaz peynir ve diğer peynirler tipik olarak diğer peynirlerden daha fazla CLA'ya sahiptir (17, 18).

 7. Ancak, araştırma sınırlıdır ve çoğunlukla CLA takviyelerine odaklanmıştır.

 8. Diyetinize beyaz peynir eklemek için, salataların üzerine ezmeyi, yumurtalara eklemeyi veya taze sebzelerle yemek için bir sos içine çırpmayı deneyin.

4. Süzme peynir

 1. Süzme peynir, inek sütünün gevşek kıvrımlarından yapılan yumuşak, beyaz bir peynirdir. Amerika Birleşik Devletleri kökenli olduğu düşünülmektedir.

 2. Süzme peynir proteini diğer peynirlerden daha yüksektir. 1/2 su bardağı (110 gram) tam yağlı süzme peynir porsiyonu (1):

 3. Süzme peynir proteini yüksek fakat kalorileri düşük olduğu için genellikle kilo kaybı için tavsiye edilir.

 4. Birçok çalışma, süzme peynir gibi yüksek proteinli yiyeceklerin tüketilmesinin dolgunluk hissini artırabileceğini ve genel olarak kalori alımını azaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir; bu da kilo kaybına neden olabilir (19, 20).

 5. 30 sağlıklı yetişkinden yapılan bir çalışmada, süzme peynirin, benzer bir besin bileşimi ile omlet kadar doldurulmuş olduğu bulundu (21, 22). [! 16 => 1140 = 5!

 6. Kızarmış ekmek üzerine yayılmış, tostlara harmanlanmış, çırpılmış yumurtalara eklenmiş veya dalma için temel olarak kullanılır. [! 16 => 1130 = 6!

 1. Ricotta, başka peynir yapmaktan kalan inek, keçi, koyun veya İtalyan su bufalosu suyunun sulu kısımlarından yapılan bir İtalyan peyniridir. Ricotta kremsi bir yapıya sahiptir ve genellikle süzme peynirin daha hafif bir sürümü olarak tanımlanır.

 2. Tam süt rikotunun 1/2 su bardağı (124 gram) porsiyonunda (1):

 3. Ricotta peyniri içindeki protein, çoğunlukla insanların besinlerden elde etmek için ihtiyaç duydukları tüm temel amino asitleri içeren süt proteini olan peynir altı suyudur (23).

 4. Peynir altı suyu kolayca emilir ve kas büyümesini teşvik edebilir, kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir ve yüksek kolesterol seviyelerini azaltabilir (24, 25, 26). [! 16 => 1140 = 6!

 5. Ricotta peyniri salatalarda, sahanda yumurtada, makarnada ve lazanyada lezzetlidir. Ayrıca kremsi dalışlar için bir üs olarak kullanılabilir veya tatlı ve tuzlu bir atıştırmalık olarak meyvelerle servis edilebilir.

6. Parmesan Peyniri

 1. Parmesan, sert bir dokuya ve tuzlu, cevizli bir tada sahip sert, yaşlı bir peynirdir. Zararlı bakterileri öldürmek ve karmaşık bir lezzet üretmek için en az 12 ay boyunca kullanılan çiğ, pastörize edilmemiş inek sütünden yapılır (27). [! 16 => 1140 = 7!

 2. 1 ons (28 gram) porsiyon ayrıca fosfor için RDI’nin% 30’una yakın bir kısmını içerir (1).

 3. Parmesan hem kalsiyum hem de fosfor bakımından zengin olduğu için - kemik oluşumunda rol oynayan besinler - kemik sağlığını artırabilir (28, 29).

 4. Yaklaşık 5.000 sağlıklı Koreli yetişkin üzerinde yapılan bir çalışma, yüksek kalsiyum ve fosfor diyetleri alımının, vücudun bazı bölgelerinde daha iyi kemik kütlesiyle, yani en uzun insan kemiği olan femur dahil (28).

 5. Makarna ve pizzalara rendelenmiş Parmesan eklenebilir. Ayrıca yumurtaların üzerine serpebilir veya peynir tabağındaki dilimleri meyve ve fındıkla dağıtabilirsiniz.

7. İsviçre

 1. Adından da anlaşılacağı gibi, İsviçre peyniri İsviçre'den çıktı. Bu yarı sert peynir normalde inek sütünden yapılır ve hafif, cevizli bir tada sahiptir.

 2. İmza delikleri, fermantasyon işlemi sırasında gaz çıkaran bakterilerden oluşuyor.

 3. Tam sütünden elde edilen bir ons (28 gram) İsviçre peyniri içerir (1):

 4. Sodyumda ve yağda diğer peynirlerin çoğundan daha düşük olduğundan, İsviçre peyniri, yüksek tansiyonu olan insanlar gibi, tuz veya yağ alımını izlemesi gereken herkes için tavsiye edilir (31) .

 5. Dahası, araştırmalar İsviçre peynirinin anjiyotensin-dönüştüren enzimi (ACE) inhibe eden çeşitli bileşiklere ev sahipliği yaptığını gösteriyor (32, 33).

 6. ACE kan damarlarını daraltır ve vücudunuzdaki kan basıncını yükseltir - böylece onu tıkayan bileşikler kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir (32, 33).

 7. Bununla birlikte, İsviçre peyniri bileşiklerinin kan basıncı üzerindeki etkileri üzerine yapılan çoğu çalışma, test tüpleri için izole edilmiştir. İnsan araştırması gereklidir.

 8. İsviçre peyniri diyetinize katmak için meyveyle yiyebilir veya sandviçlere, yumurta fırınlarına, burgerlere ve Fransız soğan çorbasına ekleyebilirsiniz.

8. Cheddar

 1. Çedar, İngiltere'den yaygın olarak popüler olan yarı sert bir peynirdir.

 2. Birkaç aydır olgunlaşan inek sütünden yapılmış, beyaz, kirli beyaz veya sarı olabilir. Çedarın tadı hafif ila ekstra keskin arasında değişen çeşide bağlıdır.

 3. Bir ons (28 gram) tam yağlı çedar içerir (1):

 4. Protein ve kalsiyum bakımından zengin olmasının yanı sıra, çedar iyi bir K vitamini kaynağıdır - özellikle K2 vitamini (34).

 5. Yetersiz K vitamini düzeyleri kalsiyum birikmesine neden olabilir, kan akışını engelleyebilir ve tıkanma ve kalp hastalığı riskinde artışa yol açabilir (35, 36, 37).

 6. Kalsiyum birikimini önlemek için, yiyeceklerden yeterince K vitamini almak önemlidir. Hayvansal gıdalardan elde edilen K2 bitkilerde bulunan K1'den daha iyi emildiğinden, K2 kalp hastalıklarını önlemek için özellikle önemli olabilir (34). [! 16 => 1140 = 9!

 7. Kaşar yemek K2 vitamini alımını artırmanın bir yoludur. Charcuterie tabaklarına, sebze yemeklerine, burgerlere ve yumurtalara ekleyebilirsiniz.

9. Keçi

 1. Chevre olarak da bilinen keçi peyniri, keçi sütünden yapılan keskin, yumuşak bir peynirdir.

 2. Sürülebilir kütükler, ufalanmalar ve Brie'ye benzeyen çeşitler dahil olmak üzere çeşitli şekillerde mevcuttur.

 3. Keçi peyniri oldukça besleyicidir, 1 ons (28 gram) (1):

 4. Ayrıca keçi sütünde inek sütünden daha orta zincirli yağ asitleri bulunur. Bu tür yağlar vücudunuzda hızla emilir ve yağ olarak depolanma olasılığı daha düşüktür (38). [! 16 => 1140 = 10!

 5. Özellikle keçi peyniri, İnek sütünde bulunan A1 kazeinden daha az enflamatuar ve sindirim rahatsızlığına neden olma olasılığı daha düşük olabilecek A2 kazeinini içerir (39, 40).

 6. Ufalanmış keçi peyniri salatalara, pizzalara ve yumurtalara eklenebilir. Dahası, çırpılmış keçi peyniri meyve ya da sebzeler için lezzetli bir sos yapar.

Alt Çizgi

 1. Peynir çok tüketilen bir süt ürünüdür.

 2. Peynirlerin çoğu iyi bir protein ve kalsiyum kaynağıdır ve bazıları ek sağlık yararları sunar. Özellikle, bazı peynirler bağırsak sağlığını destekleyen, kilo vermeye yardımcı olan, kemik sağlığını iyileştiren ve kalp hastalığı riskinizi azaltan besinler sağlayabilir.

 3. Bununla birlikte, bazı peynirler sodyum ve / veya yağ bakımından yüksek olabileceğinden, alımınıza göz atmaya değer.

 4. Genel olarak, peynir sağlıklı ve dengeli bir diyete besleyici bir katkı olabilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407