Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


9 Diyetinize Yer Getiren Mısırın Yararları

Görme Koruması

 1. Garnitür olarak mısırın taze ve tatlı tadını çıkarır mısınız? Tam koçanı yemeyi sever misin? Patlamış mısır olmadan film gecesinin tadını çıkaramaz mısın? Yemek yerken mısır, lif, antioksidanlar, vitaminler ve minerallerden yapılmış sağlıklı, besleyici, az yağlı profili için diyetinizde düzenli bir yeri hak ediyor. Mısır aynı zamanda gözlerinizin, kemiklerinizin ve sindirim sisteminizin sağlığına faydalar sağlayabilir.

Görme Koruması

 1. Taze, dondurulmuş ve konserve mısır, patlamış mısır ile birlikte, sağlıklı ve dengeli beslenmenizin bir parçası olmalıdır. Mısır, bağışıklık sisteminizi destekleyen C vitamini, magnezyum, B vitaminleri, potasyum ve antioksidanları içerir.

Sebze veya Tahıl?

 1. Aslında ikisi de.

 2. Mısır koçanındaki mısır veya tatlı mısır, geleneksel bir yaz favorisidir ve Amerikalılar için Diyet Kılavuzuna göre nişastalı sebze grubunun bir üyesi olarak kabul edilir. Birkaç farklı tatlı mısır çeşidi, tatlılık, renk ve olgunlaşmadaki farklılıklar ile mevcuttur. Tatlı mısır konservesi veya dondurulmuş olarak temin edilebilir ve beyaz, iki renkli ve kremalı gibi birçok çeşidi vardır.

 3. Bütün bebek mısırı, çekirdekler henüz başlangıç ​​aşamasındayken çok genç hasat edilen minyatür tatlı mısırdır. Yavru mısır, çiğ yenecek kadar tatlı ve yumuşaktır.

 4. Kuruması için kalan mısır tahıl olarak tüketilir. Patlamış mısır bir bütün tahıl olarak kabul edilir. Ancak, sadece herhangi bir mısır patlamaz. Patlamış mısır özel olarak yetiştirilmiş bir çeşittir. Buhardan gelen ısı, gövdenin içinde biriktiğinde patlayan yoğun bir nişasta cebini çevreleyen sert, neme dayanıklı bir gövdeye sahiptir.

 5. Çiftlik hayvanlarını beslemek ve mısır şurubu yapmak için kullanılır, tarla mısırı da bir tahıldır. Hominy, başka bir tahıl, Tahıllar Konseyi'ne göre, B vitaminlerini ve amino asitleri daha biyolojik olarak kullanılabilir hale getiren bir alkali çözelti içinde mısır ıslatılarak yapılır. Polenta, kaba öğütülmüş mısırdan yapılan bir tahıldır.

Mısır Kalorileri

 1. Diğer sebzelere kıyasla, tatlı mısır 100 gram porsiyonda 96 kalorilik bir miktar olan kalorilerde orta derecede yüksektir, bu da yarım bardaktan biraz fazladır.

 2. Tahıl olarak, hava patlamış mısır, porsiyon başına 62 kalori ile düşük kalorilidir. Patlamış mısırın ortalama porsiyonu yaklaşık 2 su bardağı. Sağlıklı metabolizma için kaloriler gereklidir ve Diyet Yönergeleri, yetişkin kadınlar için günlük alımınızın 1.600 ile 2.400 arasında ve yaşa bağlı olarak erkekler için 2.000 ile 3.000 arasında olmasını önerir.

Yağsız Düşük

 1. Pişmiş sarı tatlı mısır, 1.5 gramla toplam yağ bakımından düşük, bu da günlük kalori alımınızın yüzde 25 ila 35'i önerisinde doğru yüzde 2'yi temsil ediyor. Yağ içeriğinde, 0.2 gramlık asgari miktarda doymuş yağ vardır.

 2. Hava patlamış mısır, her 2 bardak porsiyon için sadece 0.6 gram toplam yağ içerir, ancak patlamış mısırınızı tereyağla boğarsanız, yağ ve kaloriyi önemli ölçüde yükseltir. Yağı en aza indirgemek için baharatlar, şifalı otlar veya besin mayası ile lezzet katmayı deneyin.

Enerji için Karbonhidrat

 1. Tatlı mısırdaki karbonhidratlar, metabolizma ve fiziksel işlemler için ihtiyaç duyulan enerji üretimi için diyetinizde önemli olan sağlıklı, bitki bazlı, kompleks karbonhidratlardır. Karbonhidratlar beyninizi, kalbinizi, böbreklerinizi ve sinir sisteminizi besler. Diyet Kuralları, her gün en az 130 gram karbonhidrat almanızı önerir. Tatlı mısır, 100 gramda 19 gram toplam karbonhidrat sunar; patlamış mısır 2 bardak porsiyon başına 12.4 gram.

Sindirim Sisteminize Yardımcı Olur

 1. Sindirim sisteminizin sağlığı ve sizi düzenli tutmak için lif çok önemlidir. Hem tatlı mısır hem de patlamış mısır, önerilen günlük değerinizin yüzde 10'unu porsiyon başına 2,4 gram verir.

 2. Şekerli mısırdaki liflerin sindirilmesi çok zor, bu yüzden yiyeceklerin midenizde, bağırsaklarınızda ve vücudunuzda dolaşmasına yardımcı olmak için fazladan bir miktar eklemek gerekiyor. Bu, Mayo Clinic'e göre kabızlık veya ishalin önlenmesine yardımcı olabilir, hemoroid veya divertiküler hastalık geliştirme riskinizi azaltır.

Mısır'da tatlılık

 1. Tatlı mısır olgun olmadığı zaman hasat edildiğinden, çekirdekler nişastadan daha fazla şeker içeriğine sahiptir. Miktarı çeşitler arasında değişmekle birlikte, tatlı mısır her 100 gram porsiyonda 4.5 gram şeker içerir. Bu miktar bir muzdaki şekerin yarısından az ve bir porsiyon şeker pancarında şekerin üçte birinden azdır.

 2. Çok fazla şeker tüketmenin sizi hastalık, obezite, diyabet, yüksek kan kolesterolü ve oyuklar açısından risk altına sokabileceği doğru, diyor Kalp ve İnme Derneği. Ancak çok fazla şeker yemek, genellikle işlenmiş gıdalara eklenen şekerden veya yüksek fruktozlu mısır şekerinden kaynaklanır.

 3. Fazladan ilave şekerlerin sağlığa zararlı etkileri genellikle mısırda ve sağlıklı bir diyetin bir parçası olarak yenen diğer sebzelerde bulunan doğal olarak oluşan fruktozdan şeker tüketmek için geçerli değildir. Günlük şeker limitinizi aşacak kadar mısır tüketmek zor olacaktır. Diyet Yönergeleri, her gün tükettiğiniz ilave şeker miktarının kalori alımınızın yüzde 10'unu geçmemesini önerir.

Kemik Yoğunluğunu Arttırın

 1. Mısır iyi bir doğal magnezyum kaynağıdır, tatlı mısır 100 gramda 26 miligram sunar ve patlamış mısır servis başına 21 miligram sağlar. Vücudunuzdaki magnezyumun yaklaşık yüzde 50 ila 60'ının kemiklerinizde kalması nedeniyle, magnezyumun yüksek olduğu diyetlerin kemik yoğunluğunu arttırdığı gösterilmiştir - kemik kuvveti ölçüsü - ve menopoz sonrası kadınlarda osteoporoz riskini azaltabilir .

 2. Tatlı mısırdaki potasyum - 100 gramda 218 miligram - kemik mineral yoğunluğunu artırarak kemiklerinizin sağlığı için de önemlidir. Patlamış mısır porsiyon başına 48 miligram vardır. Ulusal Sağlık Enstitüsüne göre çok az potasyum almak kemiklerinizdeki kalsiyumu tüketebilir. Vücudunuzun uygun böbrek ve kalp fonksiyonu, kas kasılması ve sinir iletimi için potasyum ihtiyacı vardır.

 3. Mısır servis başına 77 miligram ve 48 miligram içeren patlamış mısır içeren tatlı mısır ile iyi bir fosfor kaynağıdır. Fosfor, kemik gelişimi için önemli olan bir başka elementtir. Vücudunuzun fosforunun yüzde 85'i kemiklerinizde kalsiyum fosfat olarak bulunduğundan, bu mineral eksikliği ciddi kemik hastalıklarına neden olabilir.

 4. Amerikan Kemik Sağlığına göre mısırda bulunan ve kemiklerinize fayda sağlayan diğer besinler bakır, demir ve çinko.

Sağlığa Çok Önemli Vitaminler

 1. Tatlı mısır, antioksidan C vitamini içerir ve servis başına yüzde 9'dur, bu da vücudunuzun hücrelerini hastalıktan sorumlu olabilecek zararlı serbest radikallerin neden olduğu zararlardan korumaya yardımcı olur.

 2. Mısır beslenmesi aynı zamanda tiamin, niasin, pantotenik asit, folat, riboflavin ve B6 gibi iyi seviyelerde değerli B vitaminleri içerir. Enerji üretimi ve beyninizin ve sinir sisteminizin düzgün çalışmasını sağlamak için B vitaminlerine ihtiyacınız var.

Kilo Vermek İçin Mısır

 1. Mısırdaki yüksek diyet lifi içeriği, sindirimi yavaşlatarak kilonuzu yönetmenize yardımcı olabilir, bu da kendinizi daha erken hissetmenizi sağlar. Bu, daha sonra aşırı yemenizi veya aperitif vermenizi önler, böylece daha az kalori alırsınız. Harvard Health Publishing, her gün 30 gram lif yemenin kilo vermenize yardımcı olabileceğini öne sürer.

 2. Mısırdaki karbonhidratlar glisemik indeks veya GI'de 55 ile 60 arasında ölçüm yapar. GI, bir karbonhidratlı yiyeceğin kan şekeri seviyenizi ne kadar hızlı yükselttiğinin bir sıralamasıdır. 55 veya daha az derecelendirme düşük bir değer olarak kabul edilir.

 3. Mısır veya patlamış mısırdaki yüksek karbonhidratları tüketmenin kilo almanızı sağlayabileceğini düşünebilirsiniz. Ancak yapılan bir çalışma, besinlerde bildirilen 2018 analize göre, düşük karbonhidratlı bir diyetin düşük yağ, yüksek lif ve glisemik indeksli düşük gıdalar ile birlikte kilo yönetimi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor. 16 hafta sonra, aşırı kilolu katılımcılar, herhangi bir egzersiz yapmadan insülin direncinde bir düşüşün yanı sıra genel vücut ağırlığı ve vücut yağ kaybı yaşadılar.

Vizyonunuzu Geliştirin

 1. Mısır, sarı mısırın karakteristik rengine katkıda bulunan izomer luteini ile birlikte yüksek miktarda zeaksantin içeriyor. Bu yağda çözünen antioksidan karotenoidler gözünüzün retinasında bulunur. Vücudunuz bu bileşikleri sentezleyemez; Diyetiniz tarafından sağlanmalıdırlar.

 2. Bir 2017 çalışmasında mısır, lutein ve zeaksantin ve göz sağlığı arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için gıda kaynaklarından biri olarak mısır kullanıldı. Besinlerde yayınlanan çalışmadan elde edilen kanıtlar, lutein ve zeaksantin içeren bir diyetin, körlüğün önde gelen nedeni olan maküler dejenerasyonun ilerlemesini engelleyebileceğini veya geciktirebileceğini belirledi.

 3. Araştırmacılar ilginç bir şekilde, karotenoid içeren yiyeceklerin pişirilmesinin pişmemiş yiyeceklere kıyasla biyoyararlanımlarını arttırdığını bulmuşlardır.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407