Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


9 Cold Brew Kahvenin Etkileyici Faydaları (Ayrıca Nasıl Yapılır)

Alt satırda

 1. Soğuk demlenmiş kahve son yıllarda kahve içenler arasında popülerlik kazandı.

 2. Kahve çekirdeğinin lezzetini ve kafeinini çıkarmak için sıcak su kullanmak yerine, soğuk demlenmiş kahve, 12-24 saat boyunca soğuk suda bekletilerek zamana güvenir.

 3. Bu yöntem, içeceği sıcak kahveden daha az acı yapar.

 4. Kahvenin sağlığa yararları üzerine yapılan araştırmaların çoğunda sıcak demleme kullanılmasına rağmen, soğuk demlenmenin benzer etkilere yol açtığı düşünülmektedir.

 5. Soğuk demlenmiş kahvenin 9 etkileyici sağlık faydası var.

1. Metabolizmanızı artırabilir

 1. Metabolizma, vücudunuzun enerji üretmek için yiyecek kullandığı süreçtir.

 2. Metabolik hızınız ne kadar yüksekse, istirahatte yaktığınız kalori o kadar artar.

 3. Tıpkı sıcak kahve gibi, soğuk demlenmiş kahve de dinlenme metabolizma hızınızı% 11'e kadar arttırdığı gösterilen kafein içeriyor (1, 2).

 4. Kafeinin vücudunuzun yağ yakma hızını artırarak metabolizma hızını arttırdığı görülüyor.

 5. 8 erkekte yapılan bir çalışmada, kafein alınması, kalori yakmada% 13'lük bir artışa ve ayrıca yağ yakımında 2 kat bir artışa neden oldu - alındıktan sonra yaşadıklarından çok daha büyük etkiler plasebo veya beta bloker (tansiyon ve dolaşım için ilaç) (3).

2. Ruh halinizi kaldırabilir

 1. Soğuk demlenmiş kahvenin içindeki kafein, ruh halinizi iyileştirebilir.

 2. Kafein tüketiminin, özellikle uykusuz kalan bireylerde, ruh halini arttırdığı gösterilmiştir (4).

 3. 370.000'den fazla insanın yaptığı çalışmaların gözden geçirilmesi kahve içenlerin depresyon oranlarının daha düşük olduğunu buldu. Aslında, günlük tüketilen her fincan kahve için, depresyon riski% 8 oranında azalmıştır (5).

 4. Bazı araştırmalar, kafeinin, yaşlı erişkinlerde ruh halini ve beyin fonksiyonunu artırmak için besin takviyesi olarak kullanılabileceğini öne sürüyor. [! 2296 => 1140 = 3!

 5. Kafein ayrıca kendilerine doğru hareket eden bir cisme tepki gösterme yeteneğini geliştirerek odak ve dikkatin arttığını gösteriyor (6).

3. Kalp hastalığı riskini azaltabilir

 1. Kalp hastalığı, koroner arter hastalığı, kalp krizi ve felç dahil olmak üzere kalbinizi etkileyebilecek çeşitli durumlar için genel bir terimdir. Dünya çapında bir numaralı ölüm sebebidir (8).

 2. Soğuk demlenmiş kahve, kafein, fenolik bileşikler, magnezyum, trigonellin, quinidler ve liganlar dahil kalp hastalığı riskinizi azaltabilecek bileşikler içerir. Bunlar insülin duyarlılığını arttırır, kan şekerini dengeler ve kan basıncını düşürür (9, 10). [! 2296 => 1140 = 4!

 3. Günde 3-5 bardak kahve içmek (15-25 ons veya 450-750 mi), kalp hastalığı riskini, içmeyenlere kıyasla% 15'e kadar azaltabilir. kahve (9).

 4. Günde 3-5 bardaktan fazla içmenin, kalp hastalığı riskini arttırdığına dair kanıtlar, bu etki günde 600 mg kafein tüketen insanlarda çalışılmamasına rağmen, yaklaşık 6 fincan kahveye eşdeğerdir (9, 10, 13). [! 2296 => 1140 = 4!

4. Tip 2 diyabet riskinizi düşürebilir

 1. Tip 2 diyabet, kan şekeri seviyelerinizin çok yüksek olduğu kronik bir durumdur. Eğer tedavi edilmezse, birçok ciddi sağlık komplikasyonuna neden olabilir.

 2. Soğuk demlenmiş kahve, bu hastalığa yakalanma riskinizi azaltabilir. Aslında, günde en az 4-6 fincan kahve içmek, daha düşük tip 2 diyabet riski ile ilişkilidir (14). [! 2296 => 1140 = 5!

 3. Soğuk demlenmiş kahve, kan şekerinizi sabit tutmak için sindirim sisteminizdeki hormonları sindirimi kontrol eden ve sindirimi yavaşlatan bağırsak peptitlerini de düzenleyebilir (11, 15).

 4. 45-74 yaşları arasındaki 36.900'den fazla insanda yapılan bir çalışma, günde en az 4 fincan kahve içenlerin, içmeyenlere göre% 2 daha düşük tip 2 diyabet riski bulunduğunu ortaya koydu günlük kahve (16).

 5. 1 milyondan fazla insanın yaptığı 3 büyük araştırmanın gözden geçirilmesi, 4 yıl boyunca kahve alımını artıranların,% 17 daha yüksek olanlara kıyasla% 2 daha düşük tip 2 diyabet riski bulunduğunu ortaya koydu. kahve alımını günde 1 bardaktan fazla düşürenlerde risk (17).

5. Parkinson ve Alzheimer hastalığı riskinizi azaltabilir

 1. Dikkatinizi ve ruh halinizi arttırmanın yanı sıra, soğuk demlenmiş kahve beyninize başka şekillerde de fayda sağlayabilir.

 2. Kafein, sinir sisteminizi uyarır ve beyninizin nasıl çalıştığını etkileyebilir.

 3. Son zamanlarda yapılan bir araştırma, kahve içmenin beyninizi yaşa bağlı hastalıklardan koruyabildiğini gözlemledi (18).

 4. Alzheimer ve Parkinson hastalıkları nörodejeneratif durumlardır, bu da zamanla meydana gelen beyin hücre ölümünden kaynaklandığı anlamına gelir. Her iki hastalık da, günlük aktiviteleri zorlaştıran ruh sağlığında bir düşüş olan demansa neden olabilir.

 5. Bir gözlemsel çalışma, yaşamın ortasında günde 3-5 bardak kahve içenlerin yaşlılıkta demans ve Alzheimer gelişme riskinin% 65 daha düşük olduğunu tespit etti (20).

 6. Bir başka gözlem çalışması, kahve içenlerin Parkinson hastalığı riskinin daha düşük olduğunu belirtti. Aslında, günde dört fincandan fazla kahve içen erkeklerin bu durumu geliştirme olasılıkları beş kat daha azdır (21, 22).

 7. Görünüşe göre, kahve içerisindeki fenilindanlar gibi harman ve harman olmayan bileşikler gibi birkaç bileşik, Alzheimer ve Parkinson hastalığına karşı koruma sağlar (18, 23, 24, 25).

 8. Kafeinsiz kahvenin kafeinli çeşitlerle aynı koruyucu yararları sağlayamadığını unutmayın (22).

6. Midenizde sıcak kahveden daha kolay olabilir

 1. Birçok insan kahveden kaçınır çünkü asit geri akışını uyaran asitli bir içecekdür.

 2. Asit reflü, mide asidinin sık sık midenizden yemek borunuza aktığı ve tahrişe neden olan bir durumdur (26).

 3. Kahvenin asitliği ayrıca hazımsızlık ve mide ekşimesi gibi diğer rahatsızlıklar için de suçlanıyor.

 4. PH ölçeği bir çözeltinin ne kadar asitli veya alkalin olduğunu 0 ile 14 arasında, 7 ne kadar nötr, daha düşük sayılar daha asidik ve daha yüksek sayılar olduğunu ölçer.

 5. Soğuk kahve ve sıcak kahve genellikle pH ölçeğinde 5-6 civarında benzer asit seviyelerine sahiptir, ancak bu bireysel biralara bağlı olarak değişebilir.

 6. Bu içeceğin sıcak kahveden daha az tahriş edici olmasının bir diğer nedeni de ham polisakarit içeriğidir.

 7. Bu karbonhidratlar veya şeker molekülü zincirleri, sindirim sisteminizin bağışıklığını artırır. Bu, bağırsak tahrişini ve kahvenin asidinin midenizdeki rahatsız edici etkilerini azaltabilir (29).

7. Daha uzun yaşamanıza yardımcı olabilir

 1. Soğuk demlenmiş kahve içmek, genel ölüm riskinizi azaltabilir ve aynı zamanda hastalığa özgü nedenlerden dolayı ölebilir (30, 31, 32).

 2. 229.119 erkek ve 50-71 yaşlarındaki 173.141 kadın üzerinde yapılan uzun süreli bir çalışma, daha fazla kahve içtiğinde, kalp hastalığı, solunum hastalığı, inme, yaralanmalardan kaynaklanan ölüm risklerinin azaldığını tespit etti. kazalar, diyabet ve enfeksiyonlar (31).

 3. Bu ilişkinin bir nedeni kahvenin antioksidanlarda yüksek olması olabilir.

 4. Antioksidanlar, kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve kanser gibi kronik hastalıklara yol açabilecek hücre hasarını önlemeye yardımcı olan bileşiklerdir. Bu koşullar ömrünü önemli ölçüde azaltabilir.

 5. Kahve, polifenoller, hidroksisinamatlar ve klorojenik asit gibi güçlü antioksidanlar içerir (28, 33, 34).

 6. Çalışmalar sıcak kahvenin soğuk demleme çeşitlerinden daha fazla toplam antioksidan içerdiğini göstermesine rağmen, ikincisi caffeoylquinic acid (CQA) (27, 35) gibi çok güçlü antioksidanları barındırıyor. [! 2296 => 1130 = 9!

 1. Soğuk demlenmiş kahve, genellikle 1: 1 oranında suyla seyreltilmesi amaçlanan bir konsantre olarak yapılır.

 2. Konsantre kendi başına inanılmaz derecede güçlü. Aslında, seyreltilmemiş, fincan başına yaklaşık 200 mg kafein sağlar.

 3. Bununla birlikte, konsantreyi sulandırmak - geleneksel olduğu gibi - nihai ürünün kafein içeriğini azaltır ve normal kahveye yaklaştırır.

 4. Kafein içeriği, demleme yöntemine bağlı olarak değişebilse de, sıcak kahve ve soğuk demleme arasındaki kafein içeriği arasındaki fark önemsizdir (36).

 5. Ortalama bir fincan sıcak kahve, tipik bir soğuk demleme için yaklaşık 100 mg'a kıyasla yaklaşık 95 mg kafein içerir.

9. Yapması çok kolay

 1. Evde kolayca soğuk demleme kahve yapabilirsiniz.

 2. Kavanozu hava geçirmez bir kapakla kapatın ve konsantreinizi iki hafta kadar buzdolabında saklayın.

 3. İçmeye hazır olduğunuzda, 1/2 fincan (120 ml) soğuk demlenmiş kahve konsantresine 1/2 fincan (120 ml) soğuk su ekleyin. Bunu buza dökün ve isterseniz krem ​​ekleyin.

Alt satırda

 1. Soğuk kahve demlemek, evde kolayca yapabileceğiniz sıcak kahvelere keyifli bir alternatif.

 2. Aynı sağlık yararlarının çoğunu sunuyor, ancak daha az asitli ve daha az acı, bu da hassas kişilerce daha kolay tolere edilmesine neden olabilir.

 3. Kahve rutininizi karıştırmak istiyorsanız, soğuk demleme kahveyi deneyin ve normal fincan sıcak kahve fincanınızla nasıl karşılaştırıldığını görün.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407