Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


9 Balkabağının Etkileyici Sağlık Faydaları

Alt satırda

 1. Balkabağı, Cucurbitaceae ailesine ait bir tür kış kabağıdır.

 2. Kuzey Amerika’nın yerlisi ve Şükran Günü ve Cadılar Bayramı çevresinde özellikle popüler (1).

 3. ABD’de balkabağı tipik olarak turuncu bir kış kabağı türü olan Cucurbita pepo’ya atıfta bulunur. Avustralya gibi diğer bölgelerde, balkabağı herhangi bir türde kış kabağı anlamına gelebilir.

 4. Genelde bir sebze olarak görülmesine rağmen, kabak tohumlar içerdiğinden bilimsel olarak bir meyvedir. Bu, beslenmeyle sebzelere meyvelerden daha çok benzer olduğunu söyledi.

 5. Lezzetli lezzetinin ötesinde, kabak besleyicidir ve birçok sağlık yararına bağlıdır.

 6. İşte 9 etkileyici beslenme ve balkabağının sağlık yararları.

1. A Vitamini Olarak Çok Besleyici ve Özellikle Zengin

 1. Balkabağının etkileyici bir besin profili var.

 2. Bir fincan pişmiş balkabağının (245 gram) (2):

 3. Beta karoten oranı da çok yüksek, vücudunuzun A vitamini'ne dönüştüğü bir karotenoid.

 4. Ayrıca, kabak çekirdeği yenilebilir, besleyicidir ve sayısız sağlık yararına bağlıdır.

2. Yüksek Antioksidan İçeriği Kronik Hastalıklar Riskinizi Düşürebilir

 1. Serbest radikaller, vücudunuzun metabolik süreci tarafından üretilen moleküllerdir. Oldukça dengesiz olmalarına rağmen, zararlı bakterileri yok etme gibi faydalı rolleri vardır.

 2. Bununla birlikte, vücudunuzdaki aşırı serbest radikaller, kalp hastalığı ve kanser de dahil olmak üzere kronik hastalıklarla bağlantılı oksidatif stres adı verilen bir durum yaratır (3). [! 117 => 1140 = 3!

 3. Tüp ve hayvan çalışmaları bu antioksidanların cildi güneşe karşı koruduğunu ve kanser, göz hastalıkları ve diğer durumlar riskini azalttığını göstermiştir (5, 6). [! 117 => 1140 = 3!

3. Bağışıklığı Artırabilir Vitaminler Paketleri

 1. Balkabağına bağışıklık sisteminizi artırabilecek besinler yüklenmiştir.

 2. Birincisi, vücudunuzun A vitaminine dönüşmesi beta-karoten oranı yüksektir

 3. Araştırmalar, A vitamininin bağışıklık sisteminizi güçlendirdiğini ve enfeksiyonlarla mücadelede yardımcı olabileceğini gösteriyor. Buna karşılık, A vitamini eksikliği olan insanlar daha zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olabilir (7, 8, 9).

 4. Balkabağı beyaz kan hücresi üretimini arttırdığı, bağışıklık hücrelerinin daha etkili çalışmasına ve yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olduğu gösterilen C vitamini bakımından da yüksektir (10, 11). [! 117 => 1140 = 4!

4. A Vitamini, Lutein ve Zeaksantin Görmenizi Koruyabilir

 1. Görmenin yaşla birlikte azalması oldukça yaygın.

 2. Neyse ki, doğru besinleri yemek görme kaybı riskinizi düşürebilir. Kabak, vücudunuz yaşlandıkça güçlü görme ile bağlantılı olan besinlerde bol miktarda bulunur.

 3. Örneğin, beta-karoten içeriği vücudunuza gerekli A vitamini sağlar. Araştırmalar, A vitamini eksikliğinin körlüğün çok yaygın bir nedeni olduğunu göstermektedir (13, 14).

 4. Balkabağı, aynı zamanda yaşa bağlı maküler dejenerasyon (AMD) ve kataraktların (16) düşük risklerine bağlı iki bileşik olan en iyi lutein ve zeaksantin kaynaklarından biridir.

 5. Ek olarak, antioksidan görevi gören ve serbest radikallerin göz hücrelerinize zarar vermesini engelleyebilecek iyi miktarda C ve E vitaminleri içerir.

5. Besin Yoğunluğu ve Düşük Kalori Sayımı Kilo Kaybını Artırabilir

 1. Balkabağı besleyici madde yoğun gıda olarak kabul edilir.

 2. Bu, besinlerle dolmasına rağmen kalori bakımından inanılmaz derecede düşük olduğu anlamına geliyor.

 3. Aslında, balkabağı bardak başına 50 kalorinin altında (245 gram) çalışıyor ve suyun yaklaşık% 94'ünden oluşuyor (2).

 4. Basitçe söylemek gerekirse, balkabağı kilo vermek için uygun bir besindir, çünkü pirinç ve patates gibi diğer karbonhidrat kaynaklarından daha fazla tüketebilirsiniz, ancak yine de daha az kalori alırsınız.

 5. Dahası, balkabağı iştahınızı azaltabilecek iyi bir lif kaynağıdır.

6. Antioksidan İçerik Kanser Riskinizi Düşürebilir

 1. Kanser, hücrelerin anormal şekilde büyüdüğü ciddi bir hastalıktır.

 2. Kanser hücreleri hızla çoğalmalarına yardımcı olmak için serbest radikaller üretirler (17). [! 117 => 1140 = 7!

 3. Örneğin, 13 çalışmanın analizi, daha yüksek alfa-karoten ve beta-karoten alımı olan kişilerin mide kanseri riskini önemli ölçüde azalttığını göstermiştir (18).

 4. Benzer şekilde, birçok başka insan çalışmasında karotenoid alımı daha yüksek olan kişilerin boğaz, pankreas, meme ve diğer kanser riskleri daha düşük olduğunu bulmuşlardır (19, 20, 21).

 5. Bununla birlikte, bilim adamları karotenoidlerin kendilerinin veya başka faktörlerin - karotenoidler açısından zengin diyetler tüketenlerin yaşam tarzı alışkanlıkları gibi - bu düşürülmüş risklerden sorumlu olup olmadığından emin değiller.

7. Potasyum, C Vitamini ve Elyaf Kalp Sağlığından Yararlanabilir

 1. Balkabağında kalp sağlığını iyileştirebilecek çeşitli besinler var.

 2. Kalp yararları ile bağlantılı olan potasyum, C vitamini ve lif oranı yüksek.

 3. Örneğin, çalışmalar, potasyum alımının daha yüksek olduğu kişilerin kan basıncının düşük olduğu ve inme riskinin azaldığını gösterdiğini göstermiştir - kalp hastalığı için iki risk faktörü (22, 23).

 4. Balkabağı ayrıca "kötü" LDL kolesterolü oksitlenmeden koruyabilen antioksidanlarda yüksektir. LDL kolesterol partikülleri oksitlendiğinde kan damarlarının duvarları boyunca topaklanabilir, bu da damarlarınızı kısıtlayabilir ve kalp hastalığı riskinizi artırabilir (24, 25).

Cilt

 1. Balkabağında, cildiniz için mükemmel olan besin maddeleri yüklü.

 2. Birincisi, vücudunuz A vitamini olan beta-karoten gibi karotenoidlerde yüksektir.

 3. Aslında, bir fincan (245 gram) pişmiş balkabağı, A vitamini için RDI'nın% 245'ini dolduruyor (2).

 4. Çalışmalar beta-karoten gibi karotenoidlerin doğal bir güneş kremi gibi davranabileceğini gösteriyor (26).

 5. Bir kez yutulduğunda, karotenoidler cildiniz de dahil olmak üzere çeşitli organlara taşınır. Burada cilt hücrelerinin zararlı UV ışınlarından zarar görmesini önler (5).

 6. Balkabağı ayrıca C vitamini için de yüksektir ve bu da sağlıklı cilt için gereklidir. Vücudunuzun, cildinizi güçlü ve sağlıklı tutan bir protein olan kollajeni yapmak için bu vitaminine ihtiyacı vardır (27). [! 117 => 1140 = 9!

9. İnanılmaz Çok Yönlü ve Diyetinize Eklemek Kolay

 1. Balkabağı lezzetli, çok yönlü ve diyetinize eklemek çok kolay.

 2. Tatlı lezzeti, krema, turta ve krep gibi yemeklerde popüler bir bileşen haline getiriyor. Ancak, kavrulmuş sebze, çorba ve makarna gibi lezzetli yemeklerde de iyi çalışır.

 3. Kabaklar çok sert bir cilde sahiptir, bu nedenle dilimlemek için biraz çaba gerekir. Kestikten sonra, tohumları ve sarkan kısımları temizleyin, ardından balkabağı dilimlere ayırın.

 4. Tohumlar da yenilebilir ve birçok başka yararlar sağlayan besinler ile doludur. Örneğin, kabak çekirdeği mesane ve kalp sağlığını iyileştirebilir (30, 31).

 5. Balkabağı önceden kesilmiş veya konserve halde hazırlanabilir, böylece tarifleriniz ve hazırlığınızla ilgili esneklik sunar. Konserve alırken, etiketleri dikkatlice okuduğunuzdan emin olun, çünkü tüm ürünler% 100 balkabağı olmaz ve özellikle şeker eklenmiş maddelerden kaçınmak isteyebilirsiniz.

 6. Kabak yemenin en kolay yolu, onu tuz ve karabiber ile baharatlamak ve fırında kızartmak. Birçok insan, özellikle kış aylarında balkabağı çorbası yapmaktan zevk alır.

Kim Balkabağını Yemez?

 1. Balkabağı çok sağlıklı ve çoğu için güvenli kabul ediliyor.

 2. Ancak, bazı insanlar balkabağı yedikten sonra alerjiler yaşayabilir (32).

 3. Ayrıca hafif diüretik olarak kabul edilir, bu da çok fazla balkabağı yemenin “su hapı” benzeri bir reaksiyona neden olabileceği anlamına gelir ve vücudunuzun idrar yoluyla attığı su ve tuz miktarını arttırır (33).

 4. Bu etki, lityum gibi bazı ilaçları alan insanlara zarar verebilir. Diüretikler vücudunuzun lityum çıkarma yeteneğini zayıflatabilir, ciddi yan etkilere neden olabilir (34).

 5. Balkabağı sağlıklı olmasına rağmen, latte, şeker ve pasta dolgusu gibi kabak bazlı abur cuburlar ilave şeker ile doldurulur. Meyveyi tüketmekle aynı sağlık yararlarını sunmazlar.

Alt satırda

 1. Vitaminler, mineraller ve antioksidanlar bakımından zengin, balkabağı inanılmaz sağlıklı.

 2. Dahası, düşük kalorili içeriği onu kilo kaybı dostu bir yemek yapar.

 3. Besin maddeleri ve antioksidanları bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir, görme duyunuzu koruyabilir, bazı kanser riskini azaltabilir ve kalp ve cilt sağlığını artırabilir.

 4. Balkabağı, hem tatlı hem de tuzlu yiyeceklerde diyetinize eklemek için çok yönlü ve kolaydır.

 5. Sağlık yararlarından yararlanmak için bugün diyetinize kabak eklemeyi deneyin.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407