Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


9 Badem Sütünün Bilim Tabanlı Sağlık Faydaları

Önce güvenlik

 1. Badem sütü çok popüler olan besleyici, düşük kalorili bir içecektir.

 2. Badem öğütülerek, su ile karıştırılarak ve daha sonra sütü çok benzeyen ve cevizli bir tada sahip olan bir ürün oluşturmak için karışımı süzerek yapılır.

 3. Genellikle, kalsiyum, riboflavin, E vitamini ve D vitamini gibi ekstra besinlere besin içeriğini artırmak için eklenir.

 4. Pek çok ticari çeşit mevcut ve bazı insanlar kendi evlerinde.

 5. İnek sütü içemeyen ya da tadı sevenler için içemeyi seçmeyenler için harika!

 6. Bu makale badem sütünün en önemli 9 sağlık yararına yakından bakıyor.

1. Düşük Kalorili

 1. Badem sütü kalorilerde inek sütünden çok daha düşük.

 2. Bademlerin kalorileri ve yağları yüksek olduğu bilinen bazı insanlar kafa karıştırıcı buluyor. Bununla birlikte, badem sütünün işlenme şekli nedeniyle, bitmiş üründe sadece çok küçük bir bölüm badem bulunur.

 3. Bu, kalorileri azaltmak ve kilo vermek isteyenler için harika.

 4. Bir fincan (240 ml) şekersiz badem sütü yaklaşık 30-50 kalori içerirken, aynı miktarda tam yağlı süt 146 kalori içerir. Bu, badem sütünün% 65-80 daha az kalori içerdiği anlamına gelir (1, 2, 3).

 5. Kalori alımınızı kısıtlamak, özellikle egzersizle birlikte kilo vermenin etkili bir yoludur. Vücut ağırlığınızın% 5-10'unun orta derecede kilo vermesi bile diyabet gibi durumların önlenmesine ve yönetilmesine yardımcı olabilir (4, 5).

 6. Kilo vermeye çalışıyorsanız, günlük iki ya da üç günlük porsiyonun badem sütüyle değiştirilmesi günlük 348 kaloriye kadar günlük kalori azalmasına neden olacaktır.

 7. Çoğu ılımlı kilo verme stratejileri, günde yaklaşık 500 daha az kalori almanızı önerdiğinden badem sütü içmek kilo vermenize yardımcı olacak basit bir yol olabilir.

 8. Şekerli ticari çeşitlerin ilave şeker içerdiklerinden kalorilerde çok daha yüksek olabileceğini unutmayın. Ek olarak, filtrelenmemiş ev yapımı versiyonlarda daha fazla miktarda badem bulunabilir, bu yüzden kalorilerde daha yüksek olabilirler.

2. Şeker Düşük

 1. Şekersiz badem sütü çeşitleri şeker bakımından çok düşük.

 2. Bir bardak (240 ml) badem sütü, çoğu diyet lifi olan sadece 1-2 gram karbonhidrat içerir. Buna karşılık, 1 fincan (240 ml) süt sütü, çoğu şeker olan 13 gram karbonhidrat içerir (1, 2, 3).

 3. Pek çok ticari badem sütünün tatlandırıldığını ve ilave şekerlerle tatlandırıldığını not etmek önemlidir. Bu çeşitler fincan başına yaklaşık 5-17 gram şeker içerebilir (240 mi) (6, 7).

 4. Bu nedenle, besin etiketini ve içindekiler listesini her zaman ilave şeker olup olmadığını kontrol etmek önemlidir.

 5. Ancak, şekersiz badem sütü şeker alımını kısıtlamaya çalışanlara yardımcı olabilir.

 6. Örneğin, diyabetli kişilerin günlük karbonhidrat alımlarını sınırlamaları gerekir. Süt sütünün bademli süt ile değiştirilmesi bunu başarmanın iyi bir yolu olabilir (8). [! 3198 => 1130 = 4!

 1. Badem E vitamini açısından doğal olarak yüksektir, günlük 1 E ihtiyacının% 37'sini sadece 1 ons (28 gram) sağlar (9).

 2. Bu nedenle, badem sütü aynı zamanda doğal bir E vitamini kaynağıdır, ancak çoğu ticari çeşit işleme sırasında ek E vitamini ekler (10).

 3. Bir bardak bademli süt (240 ml), markaya bağlı olarak günlük E vitamini ihtiyacınızın% 20-50'sini sağlar. Buna karşılık süt sütünde hiç E vitamini içermez (1, 3, 11).

 4. E vitamini, vücuttaki iltihap ve stresle mücadele eden güçlü bir antioksidandır (12, 13).

 5. Kalp hastalıklarına ve kansere karşı korunmaya yardımcı olur ve kemik ve göz sağlığı üzerinde de yararlı etkileri olabilir (14, 15, 16, 17). [! 3198 => 1140 = 4!

4. İyi Bir Kalsiyum Kaynağı

 1. Süt ve diğer süt ürünleri birçok insanın diyetindeki kilit kalsiyum kaynaklarıdır. Bir bardak (240 ml) tam yağlı süt günlük önerilen alımın% 28'ini sağlar (3). [! 3198 => 1140 = 5!

 2. Badem sütü en çok süt sütünün yerine kullanıldığından, üreticiler, insanların kaybolmamasını sağlamak için kalsiyumla zenginleştirir (10).

 3. Kalsiyum kemiklerin gelişimi ve sağlığı için önemli bir mineraldir. Aynı zamanda kırık ve osteoporoz riskini azaltmaya yardımcı olur (20). [! 3198 => 1140 = 5!

 4. Bir bardak bademli süt (240 mi) kalsiyum için önerilen günlük alımın% 20-45'ini sağlar (1, 11).

 5. Bazı markalar kalsiyum karbonat yerine, trikalsiyum fosfat adı verilen bir tür kalsiyum kullanır. Bununla birlikte, trikalsiyum fosfat iyi absorbe edilmez. Badem sütünde ne tür kalsiyum kullanıldığını görmek için, içindekiler etiketini (21) kontrol ediniz.

 6. Evde kendinize badem sütü yapıyorsanız, diyetinizi takviye etmek için peynir, yoğurt, balık, tohumlar, baklagiller ve yeşil yapraklı sebzeler gibi başka kalsiyum kaynakları bulmanız gerekebilir.

5. Sıklıkla D Vitamini ile Zenginleştirilmiş

 1. Vitamin D, kalp fonksiyonu, kemik sağlığı ve bağışıklık fonksiyonu dahil olmak üzere, sağlığın birçok yönü için önemli bir besindir (22, 23). [! 3198 => 1140 = 6!

 2. Çok az sayıda gıda doğal olarak D vitamini içeriyor, bu nedenle üreticiler gıdaları onunla takviye edebilir. D vitamini ile zenginleştirilmiş ürünler arasında süt, meyve suları, tahıllar, peynir, margarin ve yoğurt bulunur (28, 29). [! 3198 => 1140 = 6!

 3. Ev yapımı bademli süt D vitamini içermez, bu nedenle güneş ışığından yeterince D vitamini almazsanız başka diyet kaynakları aramanız gerekir.

6. Doğal olarak Laktozsuz

 1. Laktoz intoleransı, insanların laktozu, sütte bulunan şekeri sindiremedikleri bir durumdur.

 2. Hoşgörüsüzlük, mide ağrısı, şişkinlik ve gaz gibi çeşitli rahatsız edici semptomlara neden olabilir (21, 30).

 3. Laktoz intoleransının dünya genelinde insanların% 75'ini etkilediği tahmin edilmektedir. Nüfusun% 5-17'sini etkileyen en az Avrupa kökenli beyaz insanlarda görülür. Ancak, Güney Amerika, Afrika ve Asya'da, oranlar% 50-100 kadar yüksektir (10, 21).

 4. Badem sütü doğal olarak laktoz içermediğinden, laktoz intoleransı olan insanlar için uygun bir alternatif.

7. Süt içermeyen ve Vegan

 1. Badem sütü tamamen bitki bazlı olduğundan, tüm bu gruplar için uygundur ve süt sütünün yerine kendi başına veya herhangi bir tarifte kullanılabilir.

 2. Ayrıca, badem sütü erişkinlerin% 0.5'inde süt alerjisine neden olan proteinlerden aridir (31, 32, 33).

 3. Soya sütü yetişkinler için süt sütünün geleneksel bir alternatifi olmasına rağmen, süt sütününe alerjisi olan kişilerin% 14'üne kadar soya sütünden alerjisi de vardır. Bu nedenle, badem sütü iyi bir alternatif sağlar (34).

 4. Bununla birlikte, badem sütünün süt sütünle karşılaştırıldığında sindirilebilir protein bakımından çok düşük olması göz önüne alındığında, süt alerjisi olan bebekler veya küçük çocukların yerine koymak için uygun değildir. Bunun yerine, özel formüllere ihtiyaç duyabilirler (34).

8. Fosfor Düşük, Orta Potasyum Miktarıyla

 1. Kronik böbrek hastalığı olan kişiler, yüksek fosfor ve potasyum seviyelerinden dolayı sıklıkla sütten kaçınırlar (35, 36).

 2. Böbrekleri bu besinleri uygun şekilde temizleyemediğinden, kanda birikme riski vardır.

 3. Kandaki çok fazla fosfor kalp hastalığı, hiperparatiroidi ve kemik hastalığı riskini artırıyor. Bu arada, çok fazla potasyum düzensiz kalp ritmi, kalp krizi ve ölüm riskini arttırır (35, 36). [! 3198 => 1140 = 9!

 4. Ancak, miktarlar markaya göre değişebilir, bu nedenle üreticiye danışmanız gerekebilir.

 5. Eğer böbrek hastalığınız varsa, bireysel gereksinimleriniz ve sınırlarınız hastalığın evresine ve mevcut kan potasyum ve fosfor seviyelerine bağlı olarak değişebilir (37).

 6. Bununla birlikte, badem sütü, böbrek hastalığından dolayı potasyum ve fosfor alımını azaltmaya çalışan insanlar için uygun bir alternatif olabilir.

9. Diyetinize Eklemek Çok Kolay

 1. Badem sütü normal süt sütünün kullanılabileceği herhangi bir şekilde kullanılabilir.

 2. Aşağıda, diyetinize nasıl dahil edeceğinize dair bazı fikirler yer almaktadır:

 3. Evde 1 fincan (240 ml) badem sütü hazırlamak için yarım fincan ıslatılmış, derisiz bademleri 1 fincan (240 ml) suyla karıştırın. Sonra katı maddeleri karışımdan süzmek için bir somun torbası kullanın.

 4. Su miktarını ayarlayarak daha kalın veya daha ince yapabilirsiniz. Süt buzdolabında iki güne kadar saklanabilir.

Alt satırda

 1. Badem sütü, birçok önemli sağlık yararına sahip, lezzetli, besleyici bir süt alternatifidir.

 2. Kalori ve şeker miktarı düşük, kalsiyum, E vitamini ve D vitamini yüksek!

 3. Ek olarak, laktoz intoleransı, süt alerjisi veya böbrek hastalığı olan kişiler için ve ayrıca vegan olan veya başka herhangi bir sebepten süt ürünlerinden kaçınanlar için uygundur.

 4. Badem sütünü normal süt sütünden alabileceğiniz herhangi bir şekilde kullanabilirsiniz.

 5. Tahıl veya kahveye eklemeyi, smoothie'lere karıştırmayı ve yemek tariflerinde dondurma, çorba veya sos için kullanmayı deneyin.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407