Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


9 Antep Fıstığının Sağlığa Faydaları

Paket Servis

 1. Sadece fıstık fındık yemek için lezzetli ve eğlenceli değil, aynı zamanda süper sağlıklı.

 2. Teknik olarak bir meyve, Pistacia vera ağacının bu yenilebilir tohumları sağlıklı yağlar içerir ve iyi bir protein, lif ve antioksidan kaynağıdır.

 3. Ayrıca birkaç temel besin maddesi içerirler ve kalp ve bağırsak sağlığının yanı sıra kilo kaybı için de yararları vardır.

 4. İlginç bir şekilde, insanlar MÖ 7.000’den beri antep fıstığı yiyorlar. Günümüzde, dondurma ve tatlılar da dahil olmak üzere birçok yemeklerde çok popülerdirler. [! 3100 => 1140 = 1!

1. Besinlerle Yüklendi

 1. Antep fıstığı çok besleyicidir, bir ons (28 gram) aşağıdakileri içeren yaklaşık 49 antep fıstığı porsiyonu vardır:

 2. Özellikle, antep fıstığı, çevredeki en B6 vitamini bakımından zengin gıdalardan biridir.

 3. B6 Vitamini, kan şekeri regülasyonu ve kırmızı kan hücrelerinde oksijen taşıyan bir molekül olan hemoglobin oluşumu gibi çeşitli fonksiyonlar için önemlidir.

 4. Antep fıstığı da potasyum bakımından zengindir, bir ons büyük bir muzun yarısından daha fazla potasyum içerir (3).

2. Antioksidanlar Yüksek

 1. Antioksidanlar sağlığınız için çok önemlidir.

 2. Hücre hasarını önlüyorlar ve kanser gibi hastalık riskini azaltmada kilit rol oynuyorlar!

 3. Antep fıstığı, fındık ve tohumların çoğundan daha fazla antioksidan içerir. Aslında, sadece ceviz ve ceviz daha fazlasını içerir (4).

 4. Dört haftalık bir çalışmada, günde bir ya da iki kez antep fıstığı yiyen katılımcılar, antepfıstığı yemeyen katılımcılara kıyasla daha fazla lutein ve g-tokoferol seviyesine sahipti (5). .

 5. Fındıkta antepfıstığı, her ikisi de göz sağlığı için çok önemli antioksidanlar olan en yüksek lutein ve zeaksantin içeriğine sahiptir (6, 7).

 6. Gözleri mavi ışık ve yaşa bağlı makula dejenerasyonunun neden olduğu hasarlara karşı korur, ki bu da merkezi görüşünüzün bozulduğu veya kaybolduğu bir durumdur (8, 9).

 7. Ayrıca, antepfıstığının en bol bulunan antioksidanlarından ikisi - polifenoller ve tokoferoller - kanser ve kalp hastalıklarına karşı korunmaya yardımcı olabilir (6, 10).

 8. İlginç bir şekilde, antep fıstığındaki antioksidanların midede çok erişilebilir olduğu ve bu nedenle sindirim sırasında emilmelerinin daha muhtemel olduğu gösterilmiştir (11).

3. Düşük Kalorili, Proteinli Yüksek

 1. Fındık yemenin sağlık açısından birçok yararı varken, genellikle kalorileri yüksektir.

 2. Neyse ki, antep fıstığı en düşük kalorili fındıklar arasında.

 3. Bir ons (28 gram) antepfıstığı, cevizde 183 ve cevizlerde 193 kaloriye kıyasla 156 kalori içerir (2, 12, 13).

 4. Ağırlığının yaklaşık% 20'sini içeren protein ile, antep fıstığı, protein içeriği söz konusu olduğunda sadece bademlere ikinci sıradadır (6).

 5. Ayrıca proteinin yapı taşları olan esansiyel aminoasit oranının diğer tüm somunlardan (10) daha yüksek oranlara sahip oldukları görülmüştür.

 6. Bu amino asitler vazgeçilmez sayılıyor çünkü vücudunuz bunları yapamıyor, bu yüzden onları diyetinizden almak zorundasınız.

 7. Bu arada, diğer amino asitler yarı-temel olarak kabul edilir, yani bireyin sağlığına bağlı olarak belirli koşullar altında gerekli olabilecekleri anlamına gelir.

4. Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir

 1. Enerji yoğun gıda olmasına rağmen, fındıklar gezegendeki en zayıf kilo veren gıdalardan biridir.

 2. Antep fıstığının kilo üzerindeki etkilerine az sayıda çalışma bakılmış olsa da, vaat edenler umut vericidir.

 3. Antep fıstığı lif ve protein bakımından zengindir, her ikisi de tam hissetmenize ve daha az yemenize yardımcı olarak doygunluğu arttırır (14, 15). [! 3100 => 1140 = 5!

 4. Ayrıca, fazla kilolu kişilerde yapılan 24 haftalık bir başka çalışma, antepfıstığından gelen kalorilerin% 20’sini tüketenlerin, antepfıstığı yemeyenlere göre, bellerinden 1,5 inç (1,5 cm) daha fazla kaybettiklerini göstermiştir. 17).

 5. Antep fıstığının kilo verme özelliklerine muhtemelen katkı sağlayan bir faktör, yağ içeriğinin tamamen absorbe edilemeyeceğidir (18).

 6. Aslında, araştırmalar yağların fındıktan emilimini göstermiştir. Bunun nedeni, yağ içeriklerinin bir kısmının hücre duvarlarına sıkışıp, bağırsakta sindirilmesini engellemektir (6, 19).

 7. Dahası, kabuklu antep fıstığı yemek, fındıkların kabuklarını kesmek zaman alır ve yeme hızını yavaşlattığı için dikkatli yemek için iyidir. Kalan artık kabukları, kaç tane fındık yediğinize dair görsel bir ipucu veriyor (20).

 8. Bir çalışma, kabuklu antepfıstığı yiyen bireylerin, kabuklu antepfıstığı yiyenlere göre% 41 daha az kalori tükettiğini göstermiştir (21). [! 3100 => 1130 = 6!

 1. Antep fıstığı lif bakımından yüksektir, bir tanesi 3 gram (2) içeren bir porsiyon ile

 2. Gut bakterileri daha sonra lifi fermente eder ve kısa zincirli yağ asitlerine dönüştürür; bu, sindirim bozuklukları, kanser ve kalp hastalığı gelişme riskinin azaltılması da dahil olmak üzere birçok sağlık yararına sahip olabilir (22, 23 ).

 3. Butirat, belki de bu kısa zincirli yağ asitlerinin en faydalı olanıdır.

 4. Antep fıstığının, bağırsaktaki butirat üreten bakteri sayısını badem yemekten daha fazla arttırdığı gösterilmiştir (24). [! 3100 => 1130 = 7!

 1. Antep fıstığı kalp hastalığı riskinizi çeşitli şekillerde azaltabilir.

 2. Antioksidanlarda yüksek olmasının yanı sıra, antep fıstığı kan kolesterolünü düşürebilir ve kan basıncını artırabilir, böylece kalp hastalığı riskinizi düşürebilir (6, 10).

 3. Bu arada, bu çalışmaların hiçbiri antep fıstığı yemenin kan lipit profilini olumsuz yönde etkilediğini göstermedi (28). [! 3100 => 1140 = 7!

 4. Başka bir çalışmada, 32 genç erkek ilk önce dört hafta boyunca Akdeniz diyetini izledi. Daha sonra, bu kaliteye, tekli doymamış yağ içeriği yerine, günlük kalori alımlarının yaklaşık% 20'sini sağlayan antep fıstığı eklendi.

 5. Diyette dört hafta kaldıktan sonra LDL kolesterolünde% 23 azalma, toplam kolesterolde% 21 azalma ve trigliseritlerde% 14 azalma (26).

 6. Ayrıca, antep fıstığı kan basıncını diğer fındıklardan daha fazla düşürüyor gibi görünüyor.

 7. 21 çalışmanın gözden geçirilmesi, antep fıstığı yemenin kan basıncı üst sınırını 1.82 mm / Hg azalttığını, alt sınırın ise 0.8 mm / Hg azaldığını buldu (29).

7. Kan Damarlarından Yararlanabilir

 1. Endotel kan damarlarının iç astarıdır.

 2. Endotel disfonksiyonu kalp hastalığı için risk faktörü olduğu için düzgün çalışması önemlidir (30).

 3. Vazodilasyon, kan damarlarının genişlemesi veya genişlemesidir. Endotel disfonksiyonu, kan akışını azaltan azaltılmış vazodilatasyonla karakterizedir.

 4. Nitrik oksit, vazodilatasyonda önemli rol oynayan bir bileşiktir. Endoteldeki pürüzsüz hücrelerin gevşemelerini işaret ederek kan damarlarının genişlemesine neden olur (30).

 5. Antep fıstığı, vücuttaki nitrik okside dönüştürülen büyük bir amino asit L-arginin kaynağıdır. Bu nedenle, bu minik fındık kan damarı sağlığının geliştirilmesinde önemli bir rol oynayabilir.

 6. Üç ay boyunca günde 1,5 ons antepfıstığı tüketen 42 hastada yapılan bir çalışmada endotel fonksiyonu ve vasküler sertliğin belirteçlerinde iyileşmeler görüldü (31).

 7. Erektil fonksiyon dahil birçok vücut fonksiyonu için uygun kan akımı önemlidir.

 8. Bir çalışmada, erektil disfonksiyonu olan erkekler, üç hafta boyunca günde 3.5 gram antepfıstığı yedikten sonra erektil fonksiyon parametrelerinde% 50 iyileşme yaşadılar (27).

 9. Fakat 100 gramın yaklaşık 557 kalori içeren oldukça büyük bir antep fıstığı porsiyonu olduğuna dikkat edin.

8. Kan Şekeri Düşmeye Yardımcı Olabilir

 1. Çoğu fıstıktan daha yüksek bir karbonhidrat içeriğine sahip olmasına rağmen, antep fıstığı düşük glisemik indekse sahiptir, bu da kan şekerinizde büyük bir yükselmeye neden olmadıkları anlamına gelir.

 2. Belki de şaşırtıcı olmayan bir şekilde, yapılan araştırmalar antepfıstığı yemenin kan şekeriniz üzerinde faydalı etkileri olabileceğini göstermiştir.

 3. Bir çalışma, karbonhidrat yönünden zengin bir diyete 2 ons (56 gram) antepfıstığı ilave edildiğinde, bir yemekten sonra kan şekeri yanıtının sağlıklı bireylerde% 20-30 oranında azaldığını gösterdi ( 6, 32).

 4. Kontrollü başka bir çalışmada, tip 2 diyabetli bireyler, 12 hafta boyunca günde iki kez aperatif olarak günde iki kez 0.9 ons (25 gram) antepfıstığı yedikten sonra açlık kan şekerinde% 9'luk bir azalma gösterdiler ( 33).

 5. Antep fıstığı, lif bakımından zengin ve sağlıklı yağlara ek olarak, antioksidanlar, magnezyum, karotenoidler ve fenolik bileşikler bakımından zengindir, bunların tümü kan şekeri kontrolü için faydalıdır (6, 33).

 6. Bu nedenle, diyetinize antep fıstığı eklemek, uzun vadede kan şekeri seviyenizi kontrol etmenize yardımcı olabilir.

9. Lezzetli ve Yemek Yiyin

 1. Antep fıstığı çeşitli şekillerde çıkarılabilir.

 2. Bunlar arasında atıştırmalık, salata garnitürü, pizza tepesi veya hatta fırında pişirmek, çeşitli tatlılara ve yemeklere güzel bir yeşil veya mor renk katmak.

 3. Bazı lezzetli ve yeşil renkli tatlılar fıstık gelato veya peynirli kek içerir.

 4. Diğer fındıklar gibi pesto ya da fındık ezmesi yapmak için de kullanılabilirler.

 5. En sevdiğin fırında pişirilmiş balıkların üzerine serpmeyi, sabah granolalarına eklemeyi veya kendi tatlı kabuğunu yapmayı deneyebilirsin.

 6. Son fakat en az değil, uygun, lezzetli ve sağlıklı bir atıştırmalık olarak antep fıstığının tadını çıkarabilirsiniz.

Alt satırda

 1. Antep fıstığı, sağlıklı bir yağ, lif, protein, antioksidan ve B6 vitamini ve potasyum dahil çeşitli besin maddelerinin harika bir kaynağıdır.

 2. Sağlık yararları, kilo vermeyi ve göz ve kan damarı sağlığını arttırmanın yanı sıra daha sağlıklı bir bağırsak, daha düşük kolesterol ve kan şekeri içerebilir.

 3. Dahası, lezzetli, çok yönlü ve yemek için eğlenceli. Çoğu insan için, diyete antep fıstığı dahil olmak üzere, genel sağlığı iyileştirmek için harika bir yol.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407