Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


9 Alıç Berry'nin Etkileyici Sağlık Faydaları

Oyunun adıdır

 1. Alıç meyveleri, Crataegus cinsine ait ağaçlar ve çalılar üzerinde yetişen minik meyvelerdir.

 2. Bu cins, genellikle Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya'da bulunan yüzlerce türü içerir.

 3. Meyveleri beslenme ile doludur ve renginde sarıdan koyu kırmızıya veya siyaha kadar değişen turta, keskin bir tadı ve hafif bir tadı vardır.

 4. Yüzyıllar boyunca alıç meyvesi sindirim problemleri, kalp yetmezliği ve yüksek tansiyon için bitkisel bir ilaç olarak kullanılmıştır. Aslında, bu geleneksel Çin tıbbının önemli bir parçasıdır.

 5. İşte alıç meyvesinin 9 etkileyici sağlık yararları.

1. Antioksidanlarla yüklendi

 1. Alıç meyvesi, bitkilerde (2) bulunan güçlü antioksidan bileşikler olan en yaygın olarak bilinen polifenol kaynaklarından biridir.

 2. Diyetinizdeki antioksidanlar, vücudunuza yüksek seviyelerde zarar verebilecek serbest radikal denilen dengesiz molekülleri nötralize eder. Bu moleküller zayıf diyetin yanı sıra hava kirliliği ve sigara dumanı gibi çevresel toksinlerden de gelebilir (3). [! 3730 => 1140 = 2!

 3. İlk araştırmalar ümit verici olsa da, alıçların hastalık riskini azaltma üzerindeki etkilerini değerlendirmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

2. Bağışıklık sisteminizi artırabilir

 1. Alıç meyvesi, bağışıklık sisteminizi güçlendirebilecek antibakteriyel ve antienflamatuar özelliklere sahip olabilir.

 2. Bir test tüpü çalışmasında alıç ekstresi, Streptococcus aureus ve Klebsiella pneumoniae'ye karşı önemli antibakteriyel etki sergiledi, hatta bazı zararlı bakterileri öldürdü (6)!

 3. Başka bir test tüpü çalışması alıç meyvesi ekstresinin gıda kaynaklı hastalığa neden olan Listeria monocytogenes dahil olmak üzere birçok bakteriye karşı orta derecede antibakteriyel potansiyele sahip olduğunu buldu (7).

 4. Ayrıca, bazı hayvan araştırmaları dutun iltihap önleyici etkileri olabileceğini gösteriyor.

 5. Kronik inflamasyon, tip 2 diyabet, astım ve bazı kanserler dahil olmak üzere birçok hastalıkla ilişkilendirilmiştir (8).

 6. Karaciğer hastalığına sahip farelerde yapılan bir çalışmada alıç meyvesi ekstresi, inflamatuar bileşiklerin seviyelerini önemli ölçüde azalttı (9).

 7. Dahası, astım farelerinde yapılan araştırmalar alıç meyveleri ekstresi ilavesinin astım semptomlarını önemli ölçüde azaltacak kadar inflamasyonu azalttığını gösterdi (10). [! 3730 => 1140 = 3!

3. Kan basıncını düşürebilir

 1. Geleneksel Çin tıbbında, alıç meyvesi, yüksek tansiyon tedavisine yardımcı olmak için en sık tavsiye edilen gıdalardan biridir (11).

 2. Hayvanlarda ve insanlarda yapılan birçok çalışma, alıçların vazodilatör görevi görebileceğini, bu da daraltılmış kan damarlarını gevşetebileceğini ve sonuçta kan basıncını düşürdüğünü göstermektedir (12, 13, 14, 15).

 3. Hafifçe yükselmiş kan basıncı olan 36 kişiden oluşan 10 haftalık bir çalışmada, günlük 500 mg alıç ekstresi alan kişiler, diyastolik kan basıncında bir düşüş yaşadı (en düşük sayı). diğer gruplar hiçbir gelişme göstermedi (16). [! 3730 => 1140 = 4!

4. Kan yağlarını azaltabilir

 1. Bazı veriler alıç ekstresinin kan yağ seviyelerini artırabileceğini gösteriyor.

 2. Kolesterol ve trigliseritler kanınızda her zaman bulunan iki yağ türüdür.

 3. Normal seviyelerde, tamamen sağlıklılar ve hormon oluşturmada ve besinleri vücudunuzda taşımada çok önemli bir rol oynuyorlar.

 4. Bununla birlikte, dengesiz kan yağ seviyeleri, özellikle de yüksek trigliseritler ve düşük HDL (iyi) kolesterol, kan damarlarınızda (ateroskleroz) plak birikmesine neden olabilir (19).

 5. Plak büyümeye devam ederse, bir kan damarını tamamen tıkayarak kalp krizine veya felce neden olabilir.

 6. Bir çalışmada, iki farklı alıç ekstresi dozu verilen farelerde, toplam kolesterol ve LDL (kötü) kolesterol, ayrıca% 28-47 daha düşük karaciğer trigliserit seviyeleri ekstrakt almayanlara sahipti. (20).

 7. Benzer şekilde, yüksek kolesterol diyetine sahip farelerde yapılan bir çalışmada, hem alıç ekstresi hem de kolesterol düşürücü ilaç simvastatini, toplam kolesterolü ve trigliseritleri eşit oranda düşürdü, fakat ekstrak da LDL'yi düşürdü (kötü ) kolesterol (21).

 8. Bu araştırma ümit verici olsa da, alıç ekstresinin kan yağları üzerindeki etkisini değerlendirmek için daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç var.

5. Sindirime yardımcı olmak için kullanılır

 1. Alıç meyveleri ve alıç özü, sindirim sorunlarını, özellikle hazımsızlık ve mide ağrısını tedavi etmek için yüzyıllardır kullanılmıştır.

 2. Meyveler kabızlığı azaltarak ve bir prebiyotik görevi görerek sindirime yardımcı olduğu kanıtlanmış lif içerir.

 3. Prebiyotikler, sağlıklı bağırsak bakterilerinizi besler ve sağlıklı sindirimin sürdürülmesi için hayati öneme sahiptir (22).

 4. Sindirimi yavaş olan insanlarda yapılan gözlemsel bir çalışma, her bir diyet lifi gramının bağırsak hareketleri arasındaki süreyi yaklaşık 30 dakika azalttığını buldu (23).

 5. Ek olarak, bir sıçan çalışması alıç ekstresinin midede gıdanın geçiş süresini önemli ölçüde arttırdığını gözlemledi (24).

 6. Bu, yemeğin sindirim sisteminizde daha hızlı hareket ettiği ve hazımsızlığı azaltabileceği anlamına gelir.

 7. Ayrıca, mide ülseri olan sıçanlarda yapılan bir çalışmada, alıç ekstresi, mide ülserinde anti-ülser ilacı olarak aynı koruyucu etkiyi göstermiştir (7).

6. Saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur

 1. Alıç meyvesi bile saç dökülmesini önleyebilir ve ticari saç büyüme ürünlerinde yaygın bir bileşendir.

 2. Alıç meyvesindeki polifenol içeriğinin bu yararlı etkiye neden olduğuna inanılıyor. Bununla birlikte, bu alandaki araştırmalar sınırlıdır ve insan çalışmalarına ihtiyaç vardır.

7. Kaygıyı azaltabilir

 1. Alıç sahibinin kan basıncı üzerindeki etkisi üzerine yapılan bir çalışmada, alıç ekstresi alan kişilerde daha düşük kaygı düzeyi bildirildi (16). [! 3730 => 1140 = 8!

 2. Alışkanlık, geleneksel anti-anksiyete ilaçlarına kıyasla çok az yan etkisi olduğu göz önüne alındığında, alıç, merkezi sinir sistemi bozuklukları için, anksiyete ve depresyon gibi potansiyel bir tedavi olarak araştırılmaya devam ediyor (1). .

 3. Ancak, daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Kaygınızı gidermek için bir alıç takviyesi denemek istiyorsanız, mevcut ilaçlarınızın hiçbirini kesmeyin ve bunu sağlık uzmanınızla görüşün.

8. Kalp yetmezliğini tedavi etmek için kullanılır

 1. Alıç meyvesi kalp yetmezliği tedavisinde geleneksel ilaçların yanı sıra kullanımıyla bilinir.

 2. 850'den fazla kişide yapılan 14 randomize çalışmanın gözden geçirilmesi, kalp yetmezliği ilaçları ile birlikte alıç ekstresi alanların kalp fonksiyonlarını ve egzersiz toleransını arttırdığı sonucuna varmıştır.

 3. Ayrıca daha az nefes ve halsizlik daha az yaşadılar (28).

 4. Dahası, kalp yetmezliği olan 952 kişide yapılan 2 yıllık bir gözlem çalışmasında, alıç meyveleri özü ile takviye yapanların, takviye etmeyenlere göre daha az yorgunluk, nefes darlığı ve kalp çarpıntısı olduğunu tespit ettiler. .

 5. Alıç meyvesini alan grup, kalp yetmezliğini yönetmek için daha az ilaç gerektiriyordu (29).

 6. Kalp yetmezliği olan kişilerde, ek birkaç yan etki ile güvenli olduğu düşünüldüğü için, mevcut ilaçlarına ek olarak alıç meyveleri almaya teşvik edilmektedir (28). [! 3730 => 1130 = 10!

 1. Alıç meyvesini yerel markette bulmak zor olabilir. Ancak, bunu çiftçi pazarlarında, özel sağlık gıda mağazalarında ve çevrimiçi olarak bulabilmelisiniz.

 2. Diyetinize birçok yoldan alıç ekleyebilirsiniz:

 3. Alıç meyveleri takviyesi genellikle yaprakları ve çiçekleri ile birlikte meyveyi içerir. Bununla birlikte, bazıları sadece meyveleri ve çiçekleri içerir, çünkü meyveler meyveden daha konsantre bir antioksidan kaynağıdır.

 4. Farklı markalar ve alıç eklerinin farklı dozaj önerileri var.

 5. Bir rapora göre, kalp yetmezliği için minimum etkin alıç ekstresi dozu günlük 300 mg'dır (31). [! 3730 => 1140 = 10!

 6. Eklerin Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) veya diğer bir idari organ tarafından düzenlenmediğini unutmayın.

 7. Bu nedenle, bir ekin gerçek etkinliğini veya güvenliğini bilmek neredeyse imkansız. Daima saygın kaynaklardan satın alın.

 8. Amerika Birleşik Devletleri Farmakopesi (USP), NSF International veya ConsumerLab gibi ek etkinlik ve kaliteyi değerlendiren bağımsız kuruluşlardan onay belgesi alan ürünleri arayın.

Yan etkiler ve önlemler

 1. Alıç meyvesini almanın çok az yan etkisi olduğu bildirildi.

 2. Ancak, bazı insanlar hafif bulantı ya da baş dönmesinden şikayet ediyor (28).

 3. Kalp üzerindeki güçlü etkisi nedeniyle, bazı ilaçları etkileyebilir. Kalbiniz, tansiyonunuz veya kolesterolünüz için ilaç alıyorsanız, alıç meyveleri takviyesi kullanmadan önce sağlık uzmanınızla konuşun.

Alt satırda

 1. Öncelikle antioksidan içeriği nedeniyle, alıç meyvesi, özellikle kalbiniz için sayısız sağlık etkisine sahiptir.

 2. Çalışmalar, standart ilaçlar ile birleştirildiğinde kalp yetmezliğini tedavi etmenin yanı sıra, kan basıncını ve kan yağ seviyelerini iyileştirebileceğini gösteriyor.

 3. Buna ek olarak, bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir, saçların uzamasını sağlayabilir, kaygıyı azaltabilir ve sindirime yardımcı olabilir.

 4. Bu güçlü meyveyi denemek istiyorsanız, ek olarak almadan önce sağlık uzmanınızla konuştuğunuzdan emin olun.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407