Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


8 Yerba Mate'in Sağlıkla Yararları (Bilim Tarafından Desteklenmiştir)

Alt satırda

 1. Yerba arkadaşı, dünya çapında popülerlik kazanan geleneksel bir Güney Amerika içeceğidir.

 2. Kahvenin gücüne, çayın sağlığa faydalarına ve çikolatanın sevincine sahip olduğu söyleniyor.

 3. İşte yerba arkadaşının sağladığı en önemli 8 fayda.

 4. Yerba arkadaşı, dünya çapında popülerlik kazanan geleneksel bir Güney Amerika içeceğidir.

 5. Kahvenin gücüne, çayın sağlığa faydalarına ve çikolatanın sevincine sahip olduğu söyleniyor.

 6. İşte yerba arkadaşının sağladığı en önemli 8 fayda.

Yerba Mate Nedir?

 1. Yerba mateği, Ilex paraguariensis bitkisinin yapraklarından ve dallarından yapılan bitki çayıdır.

 2. Yapraklar tipik olarak bir ateş üzerinde kurutulur, daha sonra çayı yapmak için sıcak suya batırılır.

 3. Yerba mate geleneksel olarak bir kabak denilen bir kaptan tüketilir ve yaprak parçalarını süzmek için alt ucunda bir filtreye sahip bir metal çubuk ile yongalanır.

 4. Bu geleneksel kabaktan paylaşmanın arkadaşlık ve bağlanma işareti olduğu söyleniyor.

 5. Yerba mateği, Ilex paraguariensis bitkisinin yapraklarından ve dallarından yapılan bitki çayıdır.

 6. Yapraklar tipik olarak bir ateş üzerinde kurutulur, daha sonra çayı yapmak için sıcak suya batırılır.

 7. Yerba mate geleneksel olarak bir kabak denilen bir kaptan tüketilir ve yaprak parçalarını süzmek için alt ucunda bir filtreye sahip bir metal çubuk ile yongalanır.

 8. Bu geleneksel kabaktan paylaşmanın arkadaşlık ve bağlanma işareti olduğu söyleniyor.

1. Antioksidanlar ve Besin Maddeleri Zengin

 1. Yerba arkadaşı, (1):] dahil olmak üzere birçok faydalı bitki besin maddesi içerir

 2. İlginç bir şekilde, yerba mate çayının antioksidan gücü yeşil çaydan biraz daha yüksek gibi görünüyor (2).

 3. Dahası, yerba mate, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu hemen hemen her vitamin ve mineralin yanı sıra, dokuz temel amino asitten yedisini içerebilir (1, 3). [! 707 => 1140 = 3!] Bununla birlikte, çay bu besinlerden çok az miktarda içeriyor, bu nedenle diyetinize büyük katkı sağlaması pek mümkün değil!

 4. Yerba arkadaşı, (1):] dahil olmak üzere birçok faydalı bitki besin maddesi içerir

 5. İlginç bir şekilde, yerba mate çayının antioksidan gücü yeşil çaydan biraz daha yüksek gibi görünüyor (2).

 6. Dahası, yerba mate, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu hemen hemen her vitamin ve mineralin yanı sıra, dokuz temel amino asitten yedisini içerebilir (1, 3). [! 707 => 1140 = 3!] Bununla birlikte, çay bu besinlerden çok az miktarda içeriyor, bu nedenle diyetinize büyük katkı sağlaması pek mümkün değil!

2.. Enerjiyi Artırabilir ve Zihinsel Odağı Geliştirebilir

 1. Bardak başına 85 mg kafeinde, yerba mate kahvesinden daha az kafein içerir ancak bir bardak çaydan daha fazladır (4). [! 707 => 1140 = 4!] Bu nedenle, diğer herhangi bir kafeinli yiyecek veya içecek gibi, enerji seviyenizi artırabilir ve sizi daha az yorgun hissetmenize neden olabilir.

 2. Kafein, beyninizdeki bazı sinyal moleküllerinin seviyelerini de etkileyerek zihinsel odaklanmanız için özellikle faydalı kılar (5, 6). [! 707 => 1140 = 4!] Birçok insan çalışmasında 37.5-450 mg kafein içeren tek bir doz tüketen katılımcılarda uyanıklık, kısa süreli hatırlama ve reaksiyon süresinde iyileşme gözlendi (7).

 3. Ek olarak, düzenli olarak yerba dostunu tüketenler sık ​​sık kahve gibi uyanıklık yarattığını, ama çılgınca yan etkileri olmadan övgüler çektiler.

 4. Bununla birlikte, bu görüşler henüz bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.

 5. Bardak başına 85 mg kafeinde, yerba mate kahvesinden daha az kafein içerir ancak bir bardak çaydan daha fazladır (4). [! 707 => 1140 = 4!] Bu nedenle, diğer herhangi bir kafeinli yiyecek veya içecek gibi, enerji seviyenizi artırabilir ve sizi daha az yorgun hissetmenize neden olabilir.

 6. Kafein, beyninizdeki bazı sinyal moleküllerinin seviyelerini de etkileyerek zihinsel odaklanmanız için özellikle faydalı kılar (5, 6). [! 707 => 1140 = 4!] Birçok insan çalışmasında 37.5-450 mg kafein içeren tek bir doz tüketen katılımcılarda uyanıklık, kısa süreli hatırlama ve reaksiyon süresinde iyileşme gözlendi (7).

 7. Ek olarak, düzenli olarak yerba dostunu tüketenler sık ​​sık kahve gibi uyanıklık yarattığını, ama çılgınca yan etkileri olmadan övgüler çektiler.

 8. Bununla birlikte, bu görüşler henüz bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.

3. Fiziksel Performansı Artırabilir

 1. Kafeinin ayrıca kas kasılmalarını iyileştirdiği, yorgunluğu azalttığı ve spor performansını% 5'e kadar arttırdığı bilinmektedir (8, 9, 10, 11). [! 707 => 1140 = 5!] Yerba mate ılımlı miktarda kafein içerdiğinden, içenler benzer fiziksel performans avantajları bekleyebilirler.

 2. Aslında, bir çalışmada, egzersizden hemen önce 1 gramlık bir adet yerba mate kapsülü verilenler, orta şiddette egzersiz sırasında% 24 daha fazla yağ yakmadan önce (12).

 3. Egzersiz sırasındaki yakıta olan yüksek yağ bağımlılığı, carb rezervlerinizi yokuş yukarı bisiklete binmek veya bitiş çizgisine doğru koşmak gibi kritik derecede yoğun anlar için ayırır. Bu daha iyi spor performansına dönüşebilir.

 4. Egzersizden önce içilecek en uygun yerba mate miktarı şu anda bilinmiyor.

 5. Kafeinin ayrıca kas kasılmalarını iyileştirdiği, yorgunluğu azalttığı ve spor performansını% 5'e kadar arttırdığı bilinmektedir (8, 9, 10, 11). [! 707 => 1140 = 5!] Yerba mate ılımlı miktarda kafein içerdiğinden, içenler benzer fiziksel performans avantajları bekleyebilirler.

 6. Aslında, bir çalışmada, egzersizden hemen önce 1 gramlık bir adet yerba mate kapsülü verilenler, orta şiddette egzersiz sırasında% 24 daha fazla yağ yakmadan önce (12).

 7. Egzersiz sırasındaki yakıta olan yüksek yağ bağımlılığı, carb rezervlerinizi yokuş yukarı bisiklete binmek veya bitiş çizgisine doğru koşmak gibi kritik derecede yoğun anlar için ayırır. Bu daha iyi spor performansına dönüşebilir.

 8. Egzersizden önce içilecek en uygun yerba mate miktarı şu anda bilinmiyor.

4. Enfeksiyonlara Karşı Koruyabilir

 1. Yerba arkadaşı bakteri, parazit ve mantar enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olabilir.

 2. Bir test tüpü çalışmasında, yüksek dozdaki yerba mate özü, mide krampları ve ishal gibi gıda zehirlenmesi semptomlarına neden olan bir bakteri olan E. coli'yi etkisiz hale getirdi (13, 14)!

 3. Yerba mate içindeki bileşikler, pullu ciltten, kepekten ve bazı cilt döküntülerinden sorumlu bir mantar olan Malassezia furfur'un büyümesini de önleyebilir (15).

 4. Son olarak, araştırma, içerisindeki bileşiklerin bağırsak parazitlerine karşı bir miktar koruma sağlayabileceğini öne sürüyor (1).

 5. Bununla birlikte, bu çalışmaların çoğu izole hücreler üzerinde yapıldı. Bu faydaların insanlar için aynı olup olmadığı henüz açık değil ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç var (16, 17).

 6. Yerba arkadaşı bakteri, parazit ve mantar enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olabilir.

 7. Bir test tüpü çalışmasında, yüksek dozdaki yerba mate özü, mide krampları ve ishal gibi gıda zehirlenmesi semptomlarına neden olan bir bakteri olan E. coli'yi etkisiz hale getirdi (13, 14)!

 8. Yerba mate içindeki bileşikler, pullu ciltten, kepekten ve bazı cilt döküntülerinden sorumlu bir mantar olan Malassezia furfur'un büyümesini de önleyebilir (15).

 9. Son olarak, araştırma, içerisindeki bileşiklerin bağırsak parazitlerine karşı bir miktar koruma sağlayabileceğini öne sürüyor (1).

 10. Bununla birlikte, bu çalışmaların çoğu izole hücreler üzerinde yapıldı. Bu faydaların insanlar için aynı olup olmadığı henüz açık değil ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç var (16, 17).

5. Kilo ve karın yağ kaybetmek yardımcı olabilir

 1. Hayvan çalışmaları, yerba dostunun iştahı azaltabileceğini ve kilo vermede yardımcı olabilecek metabolizmayı arttırabileceğini gösteriyor (18).

 2. Toplam yağ hücrelerinin sayısını azalttığı ve sahip oldukları yağ miktarını azalttığı görülüyor (19).

 3. İnsan araştırması, enerji için yakılan depolanmış yağ miktarını da artırabileceğini göstermektedir (12, 20).

 4. Ayrıca, fazla kilolu insanlarda yapılan 12 haftalık bir çalışmada günde 3 gram yerba mate tozu verilenler ortalama 1,5 kilo vermişlerdir. Ayrıca bel kalça oranı% 2 azalttı, bu da göbek yağının kaybolduğunu gösteriyor (21)

 5. Karşılaştırmada, plasebo verilen katılımcılar ortalama 6,2 pound (2,8 kg) kazandılar ve aynı 12 haftalık dönemde bel kalçalarına oranlarını% 1 artırdılar (21). .

 6. Hayvan çalışmaları, yerba dostunun iştahı azaltabileceğini ve kilo vermede yardımcı olabilecek metabolizmayı arttırabileceğini gösteriyor (18).

 7. Toplam yağ hücrelerinin sayısını azalttığı ve sahip oldukları yağ miktarını azalttığı görülüyor (19).

 8. İnsan araştırması, enerji için yakılan depolanmış yağ miktarını da artırabileceğini göstermektedir (12, 20).

 9. Ayrıca, fazla kilolu insanlarda yapılan 12 haftalık bir çalışmada günde 3 gram yerba mate tozu verilenler ortalama 1,5 kilo vermişlerdir. Ayrıca bel kalça oranı% 2 azalttı, bu da göbek yağının kaybolduğunu gösteriyor (21)

 10. Karşılaştırmada, plasebo verilen katılımcılar ortalama 6,2 pound (2,8 kg) kazandılar ve aynı 12 haftalık dönemde bel kalçalarına oranlarını% 1 artırdılar (21). .

6. Bağışıklık Sisteminizi Artırabilir

 1. Yerba arkadaşı, antienflamatuar özelliklere sahip doğal bileşikler olan saponinler içerir (1, 22).

 2. Ayrıca, az miktarda C vitamini, E vitamini, selenyum ve çinko sağlar. Bu antioksidanlar bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve sağlığı geliştirebilir (23, 24). [! 707 => 1140 = 8!] Bununla birlikte, araştırmacılar yerba dostunun insan bağışıklık sistemi üzerindeki doğrudan etkilerini henüz araştırmadılar.

 3. Yerba arkadaşı, antienflamatuar özelliklere sahip doğal bileşikler olan saponinler içerir (1, 22).

 4. Ayrıca, az miktarda C vitamini, E vitamini, selenyum ve çinko sağlar. Bu antioksidanlar bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve sağlığı geliştirebilir (23, 24). [! 707 => 1140 = 8!] Bununla birlikte, araştırmacılar yerba dostunun insan bağışıklık sistemi üzerindeki doğrudan etkilerini henüz araştırmadılar.

7. Kan Şekeri Seviyesini Düşürür

 1. Yerba arkadaşı kan şekerini düşürmeye ve diyabetin komplikasyonlarını azaltmaya yardımcı olabilir.

 2. Aslında, son zamanlarda yapılan bir hayvan çalışmasında insülin sinyalini iyileştirebileceğini bildirmiştir (25).

 3. Ayrıca birçok hastalığın gelişiminde ve kötüleşmesinde rol oynayan ileri glikasyon son ürünlerinin (AGE) oluşumunu azaltabilir (26, 27).

 4. Ancak, insanlarla ilgili araştırmalar şu anda eksik.

 5. Yerba arkadaşı kan şekerini düşürmeye ve diyabetin komplikasyonlarını azaltmaya yardımcı olabilir.

 6. Aslında, son zamanlarda yapılan bir hayvan çalışmasında insülin sinyalini iyileştirebileceğini bildirmiştir (25).

 7. Ayrıca birçok hastalığın gelişiminde ve kötüleşmesinde rol oynayan ileri glikasyon son ürünlerinin (AGE) oluşumunu azaltabilir (26, 27).

 8. Ancak, insanlarla ilgili araştırmalar şu anda eksik.

8. Kalp Hastalığı Riskinizi Düşürebilir

 1. Yerba mate, kalp hastalığına karşı koruma sağlayabilecek caffeoyl türevleri ve polifenoller gibi antioksidan bileşikler içerir.

 2. Hücre ve hayvan çalışmaları da, arkadaşı ekstraktının kalp hastalıklarına karşı bir miktar koruma sağlayabileceğini bildirmiştir (28, 29).

 3. İnsanlarda yerba dostunun kolesterol seviyesini düşürdüğü görülüyor.

 4. 40 günlük bir çalışmada, her gün 11 ons (330 ml) yerba mate içen katılımcılar "kötü" LDL kolesterol seviyelerini% 8.6-13.1 (30) düşürdüler.

 5. Bununla birlikte, güçlü sonuçlara varılmadan önce daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.

 6. Yerba mate, kalp hastalığına karşı koruma sağlayabilecek caffeoyl türevleri ve polifenoller gibi antioksidan bileşikler içerir.

 7. Hücre ve hayvan çalışmaları da, arkadaşı ekstraktının kalp hastalıklarına karşı bir miktar koruma sağlayabileceğini bildirmiştir (28, 29).

 8. İnsanlarda yerba dostunun kolesterol seviyesini düşürdüğü görülüyor.

 9. 40 günlük bir çalışmada, her gün 11 ons (330 ml) yerba mate içen katılımcılar "kötü" LDL kolesterol seviyelerini% 8.6-13.1 (30) düşürdüler.

 10. Bununla birlikte, güçlü sonuçlara varılmadan önce daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.

Yerba Mate Nasıl Hazırlanır

 1. Yerba dostum geleneksel olarak kabak olarak da bilinen kabak denilen bir kapta servis edilir.

 2. Genellikle yaprak fragmanlarını süzmek için alt ucunda filtreli bir metal çubuktan geçirilir.

 3. Eş hazırlamak için, sıcak su eklemeden önce, su kabaklarının üçte birini kurutulmuş veya kızarmış eş yaprakları ile doldurun.

 4. Eğer bir su kabaklarına sahip değilseniz, bir Fransız basınında hazırlayabilirsiniz.

 5. Çay, genellikle yanık şeker, limon suyu veya sütle servis edilir ve yeni bir parti yapmak için yeni yapraklar kullanmadan önce birkaç kez sıcak suyla doldurulabilir.

 6. Geleneksel olarak sıcak tüketilmesine rağmen, özellikle sıcak iklimlerde, yerba dostum soğuk olarak da servis edilebilir.

 7. Yerba dostum geleneksel olarak kabak olarak da bilinen kabak denilen bir kapta servis edilir.

 8. Genellikle yaprak fragmanlarını süzmek için alt ucunda filtreli bir metal çubuktan geçirilir.

 9. Eş hazırlamak için, sıcak su eklemeden önce, su kabaklarının üçte birini kurutulmuş veya kızarmış eş yaprakları ile doldurun.

 10. Eğer bir su kabaklarına sahip değilseniz, bir Fransız basınında hazırlayabilirsiniz.

 11. Çay, genellikle yanık şeker, limon suyu veya sütle servis edilir ve yeni bir parti yapmak için yeni yapraklar kullanmadan önce birkaç kez sıcak suyla doldurulabilir.

 12. Geleneksel olarak sıcak tüketilmesine rağmen, özellikle sıcak iklimlerde, yerba dostum soğuk olarak da servis edilebilir.

Güvenlik ve Yan Etkiler

 1. Yerba dostunun ara sıra içen sağlıklı yetişkinlere zarar vermesi pek mümkün değil.

 2. Bununla birlikte, düzenli olarak içenlerin aşağıdaki riskleri artabilir:

 3. Çalışmalar, uzun süre çok miktarda yerba dostunun içilmesinin üst solunum yolu ve sindirim sistemi kanseri riskini artırabileceğini gösteriyor (1, 31, 32, 33).

 4. Muhtemel bir açıklama, eşinin, tütün dumanı ve ızgara ette de bulunan (1) bilinen kanserojen olan polisiklik aromatik hidrokarbonları (PAH) içerdiğidir. [! 707 => 1140 = 12!] Genellikle çok sıcak sıcaklıklarda da tüketilir. Bu, solunum ve sindirim sistemi zarlarına zarar verebilir ve kanserli hücre oluşumu riskinizi artırabilir (31, 34).

 5. Bununla birlikte, içindeki bazı bileşikler diğer kanser türlerine karşı koruma sağlayabilir (1, 35).

 6. Yerba arkadaşı kafein içeriyor. Çok fazla kafein bazı kişilerde baş ağrısı, migren ve yüksek tansiyona neden olabilir (36, 37).

 7. Hamile kadınlar, eş alımını günde en fazla üç fincanla sınırlandırmalıdır. Çok fazla kafein düşük yapma riskinizi ve düşük doğum ağırlığınızı artırabilir (38, 39).

 8. Çalışmalar, yerba mate içindeki bazı bileşiklerin monoamin oksidaz inhibitör (MAOI) aktivitesine sahip olduğunu göstermektedir. MAOI'ler genellikle depresyon ve Parkinson hastalığı için ilaç olarak reçete edilir (1).

 9. Bu nedenle, MAOI ilaç kullanan kişiler yerba dostunu dikkatli kullanmalıdır.

 10. Son olarak, kafein içeriği nedeniyle, kas gevşetici Zanaflex veya antidepresan Luvox ile de etkileşime girebilir. Bu ilaçları alan kişiler, ilaçların etkilerini artırabileceğinden yerba dostlarından kaçınmalıdır (40). [! 707 => 1130 = 13!] Alt satırda

 11. Yerba dostunun ara sıra içen sağlıklı yetişkinlere zarar vermesi pek mümkün değil.

 12. Bununla birlikte, düzenli olarak içenlerin aşağıdaki riskleri artabilir:

 13. Çalışmalar, uzun süre çok miktarda yerba dostunun içilmesinin üst solunum yolu ve sindirim sistemi kanseri riskini artırabileceğini gösteriyor (1, 31, 32, 33).

 14. Muhtemel bir açıklama, eşinin, tütün dumanı ve ızgara ette de bulunan (1) bilinen kanserojen olan polisiklik aromatik hidrokarbonları (PAH) içerdiğidir. [! 707 => 1140 = 12!] Genellikle çok sıcak sıcaklıklarda da tüketilir. Bu, solunum ve sindirim sistemi zarlarına zarar verebilir ve kanserli hücre oluşumu riskinizi artırabilir (31, 34).

 15. Bununla birlikte, içindeki bazı bileşikler diğer kanser türlerine karşı koruma sağlayabilir (1, 35).

 16. Yerba arkadaşı kafein içeriyor. Çok fazla kafein bazı kişilerde baş ağrısı, migren ve yüksek tansiyona neden olabilir (36, 37).

 17. Hamile kadınlar, eş alımını günde en fazla üç fincanla sınırlandırmalıdır. Çok fazla kafein düşük yapma riskinizi ve düşük doğum ağırlığınızı artırabilir (38, 39).

 18. Çalışmalar, yerba mate içindeki bazı bileşiklerin monoamin oksidaz inhibitör (MAOI) aktivitesine sahip olduğunu göstermektedir. MAOI'ler genellikle depresyon ve Parkinson hastalığı için ilaç olarak reçete edilir (1).

 19. Bu nedenle, MAOI ilaç kullanan kişiler yerba dostunu dikkatli kullanmalıdır.

 20. Son olarak, kafein içeriği nedeniyle, kas gevşetici Zanaflex veya antidepresan Luvox ile de etkileşime girebilir. Bu ilaçları alan kişiler, ilaçların etkilerini artırabileceğinden yerba dostlarından kaçınmalıdır (40). [! 707 => 1130 = 13!] Alt satırda

 1. Yerba arkadaşı herkes için uygun olmayabilir ve çok sıcak sıcaklıklarda düzenli olarak içilmesi bazı kanser riskini artırabilir.

 2. Bununla birlikte, bu içecek ayrıca etkileyici sağlık yararları ile bağlantılı çeşitli faydalı bileşikler de içerir.

 3. Yerba dostuna bir denemek istersen, yavaşça başla ve içmeden önce biraz soğumasını sağla.

 4. Yerba arkadaşı herkes için uygun olmayabilir ve çok sıcak sıcaklıklarda düzenli olarak içilmesi bazı kanser riskini artırabilir.

 5. Bununla birlikte, bu içecek ayrıca etkileyici sağlık yararları ile bağlantılı çeşitli faydalı bileşikler de içerir.

 6. Yerba dostuna bir denemek istersen, yavaşça başla ve içmeden önce biraz soğumasını sağla.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407