Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


8 Wakame Deniz Yosununun Şaşırtıcı Sağlık Faydaları

En alt satırda

 1. Wakame, yüzyıllardır Japonya ve Kore’de ekili bir tür yenilebilir yosun.

 2. Çorba ve salatalara eşsiz bir tat ve doku getirmenin yanı sıra, wakame kalorisi düşük, sağlık için gerekli olan birçok besin maddesi bakımından yüksek.

 3. Ayrıca, iyileştirilmiş kalp sağlığı ve gelişmiş kilo kaybı dahil olmak üzere uzun bir potansiyel faydalar listesi sunuyor.

 4. Wakame deniz yosununun 8 şaşırtıcı sağlık yararı var!

1. Düşük Kalorili ve Zengin Besinler

 1. Wakame kalorisi düşük ancak iyi miktarda önemli besin sağlıyor.

 2. Küçük miktarlarda bile, besin ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olmak için iyot, manganez, folat, magnezyum ve kalsiyum gibi minerallerin alımını artırmanıza yardımcı olabilir.

 3. Sadece iki yemek kaşığı (10 gram) çiğ wakame deniz yosunu teklifleri (1, 2):

 4. Her wakame porsiyonunda ayrıca A, C, E ve K vitaminleri ve ayrıca demir, bakır ve fosfor bulunur.

2. Yüksek İyot İçeriği Uygun Tiroid İşlevini Destekleyebilir

 1. Yıldız besin profilini yuvarlayarak, wakame iyi bir iyot kaynağıdır.

 2. Aslında, wakame, gram başına yaklaşık 42 mcg iyot içerir; bu, RDI'nin yaklaşık% 28'idir (2). [! 4993 => 1140 = 3!

 3. Yine de, iyot eksikliği inanılmaz derecede yaygın, bazı raporlarda dünya çapında yaklaşık iki milyar insanın etkilendiği tahmin ediliyor (4).

 4. Bu temel mikro besleyicideki eksiklik, tiroidinizin normal işlevi destekleyecek kadar tiroid hormonu üretemediği bir durum olan hipotiroidizme katkıda bulunabilir.

 5. İyot eksikliğinin belirtileri kilo alımı, halsizlik, saç dökülmesi ve kuru, lapa lapa cildi içerebilir (3, 5).

3. Tansiyon ve Kalp Hastalığı Riskini Düşürebilir

 1. Yüksek tansiyon, kalbinize ve kan damarlarınıza fazladan baskı uygulayan, kalp kasınızı zayıflatan ve kalp hastalığı riskinizi artıran bir durumdur (6).

 2. Bazı araştırmalar, diyetinize wakame eklenmesinin kan basıncını kontrol altında tutmanıza ve kalp sağlığını optimize etmenize yardımcı olabileceğini gösteriyor.

 3. Örneğin, on haftalık bir çalışma, wakame'den sıçanlara ekstrakte edilen maddelerin tatbik edilmesinin sistolik kan basıncını (kan basıncı okumasının en yüksek sayısı) önemli ölçüde azalttığını gösterdi (7).

 4. 417 çocukta yapılan bir başka çalışma, daha yüksek bir deniz yosunu alımının kan basıncını düşürdüğünü göstermiştir (8). [! 4993 => 1140 = 4!

4. Kolesterol Seviyelerini Düşürerek Kalp Sağlığından Yararlanabilir

 1. Kolesterol, hormon üretiminden yağ sindirimine kadar, sağlığın birçok alanında rol oynar.

 2. Ancak, atardamarlarınızda aşırı kan kolesterol birikebilir ve kan akışını tıkayarak kalp krizi ve felç riskinizi artırabilir (9).

 3. Mevcut araştırmalar hayvan çalışmaları ile sınırlı olsa da, bazı çalışmalar wakame'nin kolesterol seviyesini düşürdüğünü ve kalp sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir.

 4. Aslında, bir çalışmada wakame deniz yosunu ile takviyenin sıçanlarda "kötü" LDL kolesterol seviyesini düşürmede etkili olduğu bulundu (10). [! 4993 => 1140 = 5!

5. Kanserle Mücadele Özelliklerine Sahip Olabilir

 1. Wakame'nin en etkileyici sağlık yararlarından biri, bazı hayvan ve tüp araştırmalarında kanser hücresi büyümesini engelleme kabiliyetidir.

 2. Örneğin, bir hayvan çalışması sıçanlara wakame deniz yosunu verilmesinin meme kanseri hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını bastırmaya yardımcı olduğunu gösterdi (12). [! 4993 => 1140 = 6!

 3. Bu nedenle, atık suyun insanlarda kanser hücresi oluşumunu nasıl etkileyebileceğini belirlemek için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

6. Kan Şekeri Azaltabilir ve İnsülin Direncini Artırabilir

 1. Bazı çalışmalar wakame'nin kan şekeri seviyesini düşürmeye ve genel sağlığı arttırmak için insülin direncini arttırmaya yardımcı olabileceğini buldu.

 2. Dört haftalık bir çalışma, günde 48 gram deniz yosunu ilavesinin diyabetli 20 kişide kan şekeri seviyesini önemli ölçüde azalttığını gösterdi (17). [! 4993 => 1140 = 7!

 3. Yine de, wakame'nin kan şekeri üzerindeki etkileriyle ilgili güncel araştırmalar sınırlıdır. Wakame'nin insanlarda kan şekeri seviyesini nasıl etkileyebileceğini keşfetmek için ek çalışmalara ihtiyaç vardır.

7. Kilo Kaybı Yardım Edebilir

 1. Birkaç kilo daha düşürmek istiyorsan, wakame’i diyetine almayı düşünebilirsin.

 2. Sadece bazı temel besinlerde yüksek değil, aynı zamanda hayvan çalışmalarında kilo kontrolünü arttırdığı gösterilmiştir.

 3. Bir çalışma, wakame yosun özü ile takviye edilmesinin farelerde yüksek yağlı bir diyetle kilo alımını bastırdığını tespit etti (19). [! 4993 => 1140 = 8!

 4. Çoğu araştırma hayvanlarda yapıldığı için, atıkların insanlarda ağırlığı nasıl etkileyebileceğini incelemek için ek yüksek kaliteli çalışmalara ihtiyaç var.

 1. Yumuşak dokusu ve hafif tadıyla Wakame dünyanın her yerinde keyif alıyor.

 2. Aynı zamanda çok yönlü ve çeşitli yemeklerde ve tariflerde içerik olarak da kullanılabilir.

 3. Kurutulmuş halde sıkça bulunan wakame, fazla tuzun yumuşamasına ve giderilmesine yardımcı olmak için tüketimden önce yaklaşık on dakika suya batırılır.

 4. Suya daldırdıktan sonra, wakame, en sevdiğiniz salatalardaki marul, ıspanak veya roka gibi yapraklı sebzelerin yerini kolayca alabilir.

 5. Bir lezzet ve besin patlaması için şeritleri çorbalara da ekleyebilirsiniz.

 6. Alternatif olarak, yemeğinizi tamamlamak için bir parça soya sosu veya pirinç sirkesiyle doldurulmuş garnitür olarak wakame yapın.

Olası Yan Etkiler

 1. Wakame genellikle sağlıklı olsa da, fazla miktarda tüketmek bazı kişilerde ters yan etkilere neden olabilir.

 2. Bazı markalar yüksek oranda sodyum içerebilir, bu da etkilerine duyarlı olanlarda kan basıncını artırabilir (23).

 3. Ayrıca iyot bakımından da yüksektir, gram başına RDI'nın kabaca% 28'ini doldurur (2).

 4. Deniz yosunu bazı ağır metaller ve kirletici maddeler de içerebilir, ancak birçok çalışma bu miktarların kaygı duymak için çok düşük olduğunu ortaya koymuştur (25, 26).

Alt Çizgi

 1. Wakame, diyetinize az miktarda kalori için çeşitli vitaminler ve mineraller ekleyebilen oldukça besleyici, yenilebilir bir deniz yosunu.

 2. Düşük kolesterol düzeyleri, düşük kan basıncı, artan kilo kaybı ve düşük kan şekeri gibi çeşitli sağlık yararlarıyla da ilişkilendirildi.

 3. Hepsinden iyisi, dengeli bir diyetin parçası olarak bu lezzetli deniz yosununun tadını çıkarmanın pek çok farklı yolu var, bu da sağlığı iyileştirici özelliklerinden yararlanmayı kolaylaştırıyor.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407