Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


8 Tilapia'nın İnanılmaz Faydaları

8 Tilapia'nın İnanılmaz Faydaları

 1. John Staughton (BASc, BFA) tarafından en son güncelleme - 19 Mart 2019

 2. Eval (ez_write_tag ([![!336,280

Tilapia

 1. Tilapia adı aslında yüzlerce türden çok geniş bir balık türüne uygulanır, ancak bunlar aslında balıklardaki en çeşitli balık türlerinden biri olan çiklit balığı biçimidir. Dünya. Son yıllarda önem kazandılar ve şimdi Amerika'daki en popüler beşinci ve en çok tüketilen balığı temsil ediyorlar. Çiftliği kolay, satın alınması uygun fiyatlı ve çoğu insanın deniz ürünleri hakkında sevmediği, bazen çekici olmayan "balık" tadına sahip olmayan yumuşak, beyaz bir balıktır. Uzmanlar, tilapia'nın önemi artmaya devam edeceğini ve insan tüketimi açısından yüzyılın en önemli deniz ürünleri ürünü olabileceğini tahmin ediyor. Yağsız ve kısa ömürlü bir balık olduklarından, tilapia yemeyi destekleyen en güçlü argümanlardan biri olan diğer balık çeşitlerine göre cıva gibi düşük toksin seviyelerine sahiptirler.

 2. Tilapia'nın çekici tadı ve sağlık yararları bilgisi, aslında bu önemli balığı temsil eden bir hiyeroglifi olan eski Mısırlılara kadar uzanıyor. Nil ve Kuzey Afrika’ya özgüdürler, ancak Asya’da da geniş bir tarıma sahiptirler ve şimdi “küresel” bir türdürler. Bazı ülkeler, kendilerini uyarlayıcı türler olarak kabul ediyorlar, çünkü çok uyarlanabilirler ve kazara ortaya çıkarlarsa kırılgan ekosistemleri dengesiz hale getirebilirler. Yalnızca ABD'de 2005 yılında yetiştirilen ve hasat edilen 1,5 milyon tondan fazla tilapia vardı ve bu sayının 2015'e kadar en az iki katına çıkması bekleniyor.

 3. Yiyecek olarak, yüksek oranda ödüllendiriliyorlar, ancak yaşadıkları sudaki toksik maddelerin doğal temizleyicileri oldukları için biraz tartışmalılar. Çevresel olarak, bu yararlıdır, çünkü suyu arındırırlar ve oksijen atıklarını azaltırlar, ancak bir mutfak niteliği olarak, bu her zaman iyi bir şey değildir. Bu nedenle, tilapia'yı yalnızca bu balığı temiz, sağlıklı ortamlarda yetiştiren yerleşik ve saygın kaynaklardan satın almalısınız. Çeşitli yemeklerde ve çorbalarda yenebilirler ve dünya çapında tanındığından, birçok kültürel mutfağın temel bir mutfak unsuru haline gelmiştir. Biraz da tilapia'nın beslenme bileşenlerinde onu önemli bir unsur yapan besinsel bileşenlerine biraz daha yakından bakalım.

Tilapia'nın Besin Değeri

 1. Vitaminler ve önemli miktarda protein ve omega-3 yağ asitleri içeren mineraller. USDA Ulusal Besin Veritabanına göre, selenyum, fosfor, potasyum, B12 vitamini, niasin, B6 vitamini ve pantotenik asit içerir. Aşağıda, tilapia.eval'in sağlık yararları hakkında daha ayrıntılı bir açıklama bulacaksınız (ez_write_tag ([![!728,90

Tilapia'nın Sağlığa Faydaları

 1. Tilapia'nın aşağıdakileri içeren birçok sağlık yararı var:

Büyüme Gelişimi

 1. Elsevier'in Aquaculture dergisine göre, tilapinin en önemli yönlerinden biri, etkileyici protein içeriğidir. Bu, tek bir porsiyonda günlük ihtiyacımızın% 15'inden fazlasını oluşturur. Protein, beslenmemizin önemli bir parçasıdır, özellikle hayvansal proteinler çünkü enzimatik olarak bileşik amino asitlere parçalanabilirler ve insan vücudunda kullanılabilir proteinlere yeniden birleştirilebilirler. Protein doğrudan organ, membran, hücre ve kasların büyümesi ve gelişmesi ile doğrudan bağlantılıdır. Çocukların doğru şekilde gelişmesini sağlamak için yeterli miktarda protein tüketmeleri özellikle önemlidir. Ayrıca kas büyümesi, hücresel onarım ve çok sayıda organ sisteminin uygun metabolik aktivitesi için de gereklidirler.

Kilo kaybını arttırır

 1. Pek çok diğer hayvansal üründen farklı olarak, tilapia gibi balıklar protein bakımından yüksek, kaloriler ve yağ bakımından düşüktür. Bu, kalorik alımınızı azaltmanın iyi bir yolu olabilir, ancak vücudunuza gerektiği gibi çalışması için gereken tüm gerekli besinleri verir. Balıklar genellikle kilo vermeye çalışan insanlar için, kendilerini diyetlerle aç bırakmadan, diyet seçeneği olarak kullanılır.

Kemik Sağlığı

 1. Eval (ez_write_tag ([![!580,400

Prostat Kanserini Önleyebilir

 1. Birçok balık türü gibi, tilapinin de selenyum içeriği çok yüksektir. Selenyumun sağlık yararları etkileyici ve doğada antioksidandır. Ulusal Kanser Enstitüsü, Beslenme Bilim Araştırma Grubu, Kanser Önleme Burs Programı, Dr. Holly L. Nicastro tarafından yayınlanan bir çalışma, Ulusal Kanser Enstitüsü, Beslenme Dergisi'nde, selenyum alımını prostat kanseri riskinin azalmasına ve çeşitli kalplere doğrudan bağlamıştır. koşullar. Tilapia'nın selenyumunun diğer kanser türleri üzerindeki etkisi üzerine ek araştırmalar yapılmaktadır. Selenyum gibi antioksidanlar, vücuttaki serbest radikal aktiviteyi azaltma yetenekleri ile ünlüdür, böylece tüm organ sistemlerindeki oksidatif stres şansını ve sağlıklı hücrelerin kanserli olanlara mutasyonunu azaltır.

Kalp Sağlığı

 1. Tilapia, insan kardiyovasküler sistemindeki kolesterol seviyelerini ve trigliserit seviyelerini düşürme ile doğrudan bağlantılı olan zengin bir omega-3 yağ asidi kaynağıdır. Omega-3 yağ asitleri, omega-6 yağ asitlerinin etkisini nötralize eder. Genel olarak, balıklarda yüksek düzeyde tehlikeli LDL kolesterol seviyesine sahip olduğu konusunda bazı tartışmalar var, ancak yapılan çalışmalar, omega-3 yağ asitlerinin faydalı etkilerinin, tilapyada da bulunan omega-6 yağ asitlerinin risklerinden daha ağır baskın olduğunu göstermiştir. Omega-3 yağ asitleri aterosklerozu, kalp krizlerini ve felçleri önlemeye yardımcı olur. Tilapiada bulunan potasyum ayrıca bir vazodilatördür ve kalp sağlığına ek bir destek olan kan basıncını düşürür.

Beyin Sağlığı

 1. Tilapiada bulunan hem potasyum hem de omega-3 yağ asitleri beyin gücünü artırma ve nörolojik fonksiyonu artırma ile bağlantılı. Potasyum beyine oksijenlenmeyi arttırır ve vücutta uygun sıvı dengesi için esastır, bu da beyin de dahil olmak üzere vücudun uygun bölgelerine sinir cevabı ve besin birikimini kolaylaştırır.

Erken Yaşlanmayı Önler

 1. Selenyum bir antioksidan olarak bilinir ve aslında her ikisi de cildinizin kalitesini ve sağlığını iyileştiren E ve C vitaminlerini gençleştirir veya uyarabilir. Bu nedenle, tilapinin sağladığı günlük selenyumun% 20'den fazlası, serbest radikal hasarını durdurarak cildinizin sağlığını ve görünümünü iyileştirmek için çok iyi bir besin kaynağı yapar. Bu, kırışıklıklar, sarkma, yaşlılık lekeleri ve diğer yaşlanma belirtilerinde azalma anlamına gelir.

Bağışıklık Sistemi Tiroid Fonksiyonu

 1. Selenyumun son bir faydalı uygulaması bağışıklık sistemi içindir. Vücudu toksinlere ve yabancı cisimlere karşı koruyan beyaz kan hücrelerinin aktivitesini artırmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, selenyum, Kanada Fizyoloji ve Farmakoloji Dergisi'ne göre, hormonal fonksiyonlarımızın çoğunu kontrol eden tiroid bezinin düzenlenmesinde hayati bir rol oynar. Tiroid bezinin düzgün çalışması iyi dengeli bir metabolizmayı ve vücuttaki uygun organ işlevini ve kimyasal reaksiyonları garanti eder.

 2. John Staughton, İngilizce ve Bütünleyici Biyoloji derecelerini Champaign, Urbana'daki (ABD) Illinois Üniversitesi'nden alan gezgin bir yazar, editör ve yayıncıdır. Edebi bir derginin kurucu ortağı Şerif Nottingham ve dünyanın en güzel yerlerini ofisi olarak görüyor. Ev fikrine yönelik sürekli bir yolculukta, eğitmek, ilham vermek, gelişmek ve gelişmek için kelimeler kullanır.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407