Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


8 İstiridye'nin Faydaları

8 İstiridye'nin Faydaları

 1. John Staughton (BASc, BFA) tarafından en son güncelleme - 12 Temmuz 2019 Vanessa Voltolina (MS, RD)

 2. Eval (ez_write_tag ([![!336,280

İstiridye nedir

 1. İstiridyeler, dünyadaki kültürlerin yediği bir tür çift kabuklu yumuşakçalardır. Bazıları öncelikle inciler oluşturan birçok istiridye çeşidi vardır; bunlar tipik olarak insanlar tarafından tüketilmez, ancak Ostreidae'nin bilimsel aile adını taşıyan istiridye çeşitleri incelik olarak yenir. Bunlara gerçek istiridye denir, tüylü istiridye (inci taşıyanlar) Pteriidae adında uzak bir ailededir. Yenilebilir istiridyeler, en az 700 yıldır insan beslenmesinin bir parçası olmuştur, ancak muhtemelen daha uzun süre çiğ veya pişmiş formda yenilmişlerdir. Yenilebilir bileşen, istiridye içindeki et ve kabukları kırıldıktan sonra, bu eti çeşitli şekillerde pişirebilirsiniz. Ayrıca çiğ yenebilirler ve sıklıkla bu şekilde tercih edilirler.

 2. İstiridyelerdeki valfler aslında tüm kirletici ekosistemini temizleyebilir ve çevreye büyük yarar sağlar. Bununla birlikte, son yıllarda, dünyadaki istiridye nüfusu önemli ölçüde azalmış, istiridyelerin bir zamanlar geliştiği bölgelerde daha zayıf genel ekosistemler ortaya çıkmıştır. Nüfustaki bu düşüş istilacı türlerden ve genel çevresel düşüşlerden kaynaklanmıştır. Bu, onları daha da incelik haline getirdi ve dünyadaki fiyatı önemli ölçüde arttı.

İstiridye Besin Değerleri

 1. İstiridyelerin etkileyici sağlık yararları, engin mineral, vitamin ve organik madde stoklarından kaynaklanmaktadır. Aslında, bazı mineraller istiridye, özellikle de çinko bakımından en yüksek içeriğe sahiptir. USDA Ulusal Besin Veritabanına göre, istiridye yüksek seviyede protein, D vitamini, B12 vitamini, demir, bakır, manganez ve selenyum içerir.

İstiridyelerin Sağlık Faydaları

 1. Bu sağlık yararlarından bazılarını daha ayrıntılı inceleyelim.

Afrodizyak Güçleri

 1. Bir afrodizyak olarak bilinen istiridyelerin, özellikle erkeklerde cinsel performansı ve libidoyu artırmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir. İstiridye çinko içeriği çok yüksektir, çünkü bu esansiyel mineralin günlük ihtiyacının% 1500'ünden fazlası tek bir porsiyonda! Çinko, erkeklerde cinsel işlev bozukluğu ile de yakından ilişkiliyken, iktidarsızlık ve erektil işlev bozukluğu, çinko eksikliği ile yakından ilişkilidir. Kadınlarda embriyonik gelişim için de faydalıdır.

Kilo Verme

 1. İstiridyeler, porsiyon hacmine kıyasla en düşük kalorili, en besleyici yiyeceklerden birini temsil eder. Bu, kilo vermeye çalışan insanların çok fazla kilo vermeden vücutlarını ihtiyaç duydukları besinlerle dolu tutabileceği anlamına gelir. Düşük kalorili, protein açısından zengin öğünler için sık sık kullanılan tavuk göğsü gibi bir yiyecek düşünün; Bir tavuğun eşit porsiyon boyutuna kıyasla, istiridye kalorisinin yarısı kadar! İstiridyeler bu açıdan çok üstündür, ancak yüksek bir sodyum içeriğine sahip oldukları belirtilmelidir. Yani yüksek tansiyon veya hipertansiyondan muzdarip insanlar için istiridye sorunu daha da kötüleştirebilir.

İyi Protein Kaynağı

 1. Eval (ez_write_tag ([![!580,400

Kalp Sağlığını Koruyun

 1. İstiridyeler kalp sağlığını çeşitli şekillerde olumlu yönde etkileyebilir, ancak öncelikle omega-6 yağ asitlerine karşı yüksek seviyelerde omega-3 yağ asitleri ile. "İyi" kolesterol formları (HDL kolesterol) olarak bilinen Omega-3 yağ asitleri, "iyi" - "kötü" oranın (LDL kolesterol, omega-6 yağ asitleri) oranı yüksek. Kan dolaşımındaki kötü kolesterol içeriğini azaltabilir ve kan damarlarına ve arter duvarlarına bağlanmasını engelleyebilir. Bu şekilde, plak birikimi şansı en aza indirilir ve kardiyovasküler hastalıklar da dahil olmak üzere çeşitli sağlık komplikasyonları.

 2. Ayrıca, istiridyelerin yüksek potasyum ve magnezyum içeriği bir miktar kan basıncının düşürülmesine ve kan damarlarının gevşemesine yardımcı olarak kan dolaşımını ve oksijenlenmesini artırarak kardiyovasküler sistemdeki gerilimi azaltır. Son olarak, istiridye içindeki E vitamini, tehlikeli kalp hastalıklarına karşı üçüncü koruma seviyesi olan hücresel membranların gücünü ve esnekliğini artırmaya yardımcı olur.

İyileştirmeyi hızlandırın

 1. Eval (ez_write_tag ([![!300,250

Kan Dolaşımını Artırın

 1. İstiridyeler, Kanada Balıkçılık Araştırma Kurulu Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmaya göre etkileyici bir demir kaynağıdır. Her bir hizmette günlük ihtiyacımızın% 90'ından fazlasına katkıda bulunuyorlar. Demir, vücutta kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda anahtar bir bileşendir. Aynı zamanda, demir eksikliği olarak da bilinen, yorgunluğa, bilişsel işlev bozukluğuna, mide rahatsızlıklarına ve genel kas güçsüzlüğüne yol açabilen anemiye karşı birincil savunmadır.

 2. Ayrıca, dolaşım sistemindeki taze sağlıklı kan hücrelerinin beslenmesiyle, organ sistemleri, etkinliklerini uyarmak, verimli bir şekilde çalışmasını sağlamak ve genel metabolizma hızını artırmak için yüksek seviyelerde oksijenli kan içerir. vücut.

Sağlıklı Kemikleri Teşvik Edin

 1. Açıkladığımız gibi mineral içeriği istiridye üzerinde oldukça etkileyici ve ayrıca kemiklerinizin gücüne önemli bir katkı sağlıyor. Yüksek kalsiyum, fosfor, çinko, demir, bakır ve selenyum seviyeleri kemik mineral yoğunluğunu ve dayanıklılığını arttırmada kendi yollarına katkıda bulunur, böylece osteoporoz gibi gelişmekte olan koşullardan sizi korur. Elsevier dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre: Kemik ve Mineral istiridye kabuğu elektroliti, kolayca temin edilebilen bir kalsiyum kaynağı sağlayarak osteoporozu iyileştirebilir ..

Bağışıklık Fonksiyonunu Arttırın

 1. C vitamini ve E vitamini içeriği, ayrıca antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahip çeşitli mineraller, vücudu hücresel metabolizmanın yan ürünleri olan serbest radikallere karşı koruyabilir. Sağlıklı hücrelere saldırabilir ve DNA'yı kanserli hücrelere dönüştürürler. Bu tehlikeli serbest radikaller kalp hastalıklarına, erken yaşlanmaya ve genel vücut bozulmalarına neden olurlar. Antioksidanlar ve çeşitli vitaminler vücuttaki bu serbest radikalleri ortadan kaldırabilir ve böylece bağışıklık sistemini güçlendirir.

 2. Besin alanlarının çoğundan besin maddelerinin birçoğunu emdikleri için, bazı istiridye kirletici ve toksinler içerebilir, bu nedenle sadece güvenilir bir kaynaktan alınanları yiyin.

 3. Ayrıca, mineral içeriği içlerinde çok yüksek olduğu için, özellikle çinko, bakır, selenyum, B12 vitamini ve D vitamini olmak üzere aşırı dozda toksisite veya mineral dozundan muzdarip olabilir.

 4. Ayrıca, yüksek sodyum içeriği kalp hastalığı veya yüksek tansiyon riski yüksek olan insanlar için tehlikeli olabilir, bu nedenle istiridye tedavileri yerine kalp hastalıkları için koruyucu önlemler olarak kullanılmalıdır.

 5. Ayrıca, kabuklu deniz hayvanlarına alerjileri nadir değildir ve reaksiyonlar şiddetli olabilir. İstiridye kabuklu deniz ürünleri olarak kabul edilir, bu nedenle geçmiş alerjik deneyimlerin dikkate alınması gerekir.

 6. Arada bir incelik ve lezzet olarak sorumlulukla yiyin ve her zaman sunmaları gereken çok çeşitli sağlık yararlarının tadını çıkarabilir ve tükenmiş mineral seviyelerinize yardımcı olabilirsiniz. !

 7. John Staughton, İngilizce ve Bütünleyici Biyoloji derecelerini Champaign, Urbana'daki (ABD) Illinois Üniversitesi'nden alan gezgin bir yazar, editör ve yayıncıdır. Edebi bir derginin kurucu ortağı Şerif Nottingham ve dünyanın en güzel yerlerini ofisi olarak görüyor. Ev fikrine yönelik sürekli bir yolculukta, eğitmek, ilham vermek, gelişmek ve gelişmek için kelimeler kullanır.

Daha Sonra Oku:

 1. Hindistan cevizi yağı mükemmel bir nemlendiricidir ve antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir. Birçok güzellik ve cilt bakım ürünü için mükemmel bir alternatiftir

 2. Dutun sağlığa faydaları; sindirim ve göz sağlığını iyileştirme yetenekleri, kolesterolü düşürme, kilo kaybına yardımcı olma, bağışıklık sistemini artırma ve kan basıncını düşürme yeteneklerini içerir.

 3. Pire için esansiyel yağlar sedir, limon, lavanta, limon otu ve helichrysum yağlarını içerir. Bu yağlar evcil hayvanınızın kan dolaşımını uyarır ve ağrı kesici sağlar.

 4. Yabani ot veya kenevir çayını, kenevir bitkisi tomurcukları veya kenevir bitkisinin yaprakları ve sapları ile iki farklı şekilde yapabilirsiniz. Daha fazla oku!Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407