Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


8 Somon Yağının Etkileyici Faydaları

Alt satırda

 1. Somon yağı en son derece zengin bir omega-3 yağ kaynağı olduğu için bilinir.

 2. Somon yağında bulunan primer omega-3 yağları eikosapentaenoik asit (EPA) ve duksahekssaenoik asit (DHA) (1).

 3. Araştırma, EPA ve DHA'nın alımını, kalp hastalığı riskinin azalması, beyin sağlığının artması ve inflamasyonun azalması gibi çeşitli sağlık yararları ile ilişkilendirdi.

 4. Bu makale somon yağının sağlığa zararlı 8 yararını araştırıyor.

1. Antiinflamatuar özelliklere sahiptir

 1. Enflamatuar cevap, vücudunuzun bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır.

 2. Bununla birlikte, aşırı iltihaplanma kalp hastalığı ve diyabet gibi kronik hastalıklara yol açabilir (2).

 3. Aslında, bazı çalışmalar, omega-3 takviyesi almanın, artrit ve kalp hastalığı gibi bazı enflamatuar durumlarla ilişkili semptomları yönetmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir (1, 3).

2. Trigliseritleri düşürebilir ve kolesterol seviyesini yükseltebilir

 1. Trigliseritler kanınızda bulunan bir tür yağdır. Yüksek trigliserit seviyeleri kalp hastalığı ve felç için bir risk faktörü olarak tanımlanmıştır (4). [! 1404 => 1140 = 3!

 2. Araştırmalar somon yağında bulunan omega-3'lerin trigliseritleri düşürmede ve HDL kolesterolü artırmada rol oynayabileceğini gösteriyor.

 3. 19 kişiden 4 haftalık bir çalışma, haftada iki kez 9,5 ons (270 gram) somon tüketmenin trigliseritlerde azaldığını ve HDL kolesterol seviyelerini arttırdığını tespit etti (6). [! 1404 => 1140 = 3!

 4. Bu kanıt, somon yağı tüketiminin kanınızdaki yağ konsantrasyonunu ve bileşimini artırarak kalp sağlığını artırabileceğini göstermektedir.

3. Kan akışını artırabilir

 1. 21 kişiden yapılan bir çalışmada, somon yağında bulunan DHA ve EPA - omega-3 yağları takviyesi alanların, egzersiz sırasında kan dolaşımını ve oksijen iletimini önemli ölçüde arttırdığı tespit edildi. Farklı bir tür yağ tüketenler (9).

 2. 6 haftalık bir başka küçük çalışma, EPA ve DHA tüketimini tüketenlerin, kontrol grubuna kıyasla, el kavrama egzersizlerine katılan insanlarda günlük kan akışını ve egzersiz toleransını arttırdığını gösterdi (10).

 3. Bu sonuçlar cesaret verici olsa da, somon yağı içindeki omega-3 yağlarının kan akışını ve fiziksel performansı nasıl artırabildiğini daha iyi anlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.

4. Fetal gelişimi destekleyebilir

 1. Somon yağında bulunanlar gibi Omega-3 yağları uygun fetal gelişim için şarttır.

 2. Hamilelik sırasında balık tüketen veya omega-3 takviyesi alan annelerden doğan çocuklar, bilişsel ve motor beceri geliştirme testlerinde anneleri omega-3 yağ tüketmeyen çocuklardan daha yüksek puan alırlar (11).

 3. Annenin hamilelik sırasında alması ve erken çocukluk çağındaki çocuğunun alımı, çocuklarda davranışsal sorun riskinin daha düşük olması ile de ilişkilidir (11). [! 1404 => 1140 = 5!

5. Beyin sağlığını artırabilir

 1. Omega-3 yağlarının çocuklarda beyin gelişimi için önemli olduğuna dair güçlü kanıtlar var. Şimdi, ön araştırmalar, yaşamlarında çok sonra beyin sağlığını da geliştirebileceklerini ileri sürüyor.

 2. Test tüpü çalışmaları somon yağında bulunan omega-3 yağlarından biri olan DHA'nın sinir hücrelerinin onarımı ve gelişiminde rol oynadığını göstermiştir (12).

 3. Ek olarak, yeterli DHA alımı, yaşa bağlı bilişsel gerileme riskinin azalması ve Alzheimer hastalığının gelişimi ile ilişkilidir (12). [! 1404 => 1140 = 6!

6. Sağlıklı cilt ve gözleri teşvik edebilir

 1. Somon yağı gibi kaynaklardan yeterli miktarda omega-3 alımı cildinize ve göz sağlığına yararlı olabilir.

 2. Omega-3 yağları çocukluk çağında sağlıklı gözlerin ve görmenin gelişiminde rol oynuyor. Dahası, yetişkinlik döneminde daha yüksek alım glokom ve yaşa bağlı makula dejenerasyonu gibi göz hastalığı riskinin azalması ile ilişkilidir (11, 13).

 3. Somon yağı içerisindeki Omega-3'ler de antienflamatuar etkileri ile sağlıklı cilde katkıda bulunur.

 4. Araştırmalar, omega-3'lerin tüketilmesinin cildinizi güneşin zararlarından koruyabileceğini, dermatit ile ilişkili semptomları azaltabileceğini ve yara iyileşmesini artırabileceğini öne sürüyor (14). [! 1404 => 1130 = 8!

 1. Bazı çalışmalar somon yağından omega-3 yağlarının diyetinize eklenmesi ve diğer yaşam tarzı değişikliklerinin sağlıklı bir kiloya ulaşmanıza ve korunmanıza yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, veriler karışık.

 2. Bazı hayvan çalışmaları, omega-3 takviyesi almanın aşırı vücut yağları biriktirme eğilimini azaltabileceğini göstermiştir (15). [! 1404 => 1140 = 8!

 3. Bununla birlikte, bu kanıtların çoğu çok kısa süreli çalışmalardan gelmektedir (15). [! 1404 => 1140 = 8!

8. Diyetinize eklemek kolay

 1. Diyetinize somon yağı dahil etmek kolaydır. Basit bir seçenek, haftalık yemek planınıza somon eklemek.

 2. En büyük faydalardan yararlanmak için, Amerikan Kalp Birliği, haftada en az iki kez 3,5 ons (100 gram) somon balığı gibi somon balığı servisinin tadını çıkarmanızı tavsiye ediyor. [! 1404 => 1140 = 9!

 3. Hafta içi kolay bir akşam yemeği için sarımsak, limon suyu ve zeytinyağlı bir somon fileto hazırlayın ve bol miktarda besleyici sebze içeren bir tabak tavada kızartın.

 4. Ot veya konserve somon salatası yapmak için konserve somon kullanmayı deneyin. Hafif ve doyurucu bir öğle yemeği için sandviç olarak veya yeşil yapraklı bir yatakta servis edin.

 5. Somonu sevmiyorsanız, ancak sağlık yararlarından hala faydalanmak istiyorsanız, somon yağı takviyesi almayı düşünün.

 6. Çoğu somon yağı takviyesi ya sıvı ya da softgel formunda gelir. Yerel sağlık mağazanızda veya çevrimiçi olarak bulunabilirler.

 7. Dozaj önerileri çok çeşitli olabilir. Ancak, hem EPA hem de DHA içeren yaklaşık 1 gram somon yağı günlük alımı yeterli olabilir (16). [! 1404 => 1140 = 9!

 8. Somon yağı takviyeleri çoğu insan için güvenlidir, ancak çok fazla almak bulantı, mide ekşimesi ve ishal gibi rahatsız edici yan etkilere neden olabilir (17).

 9. Kanı inceltici ilaçlar kullanıyorsanız, kanama riskinizi artırabileceği için somon yağı takviyesi başlatmadan önce doktorunuza danışmak en iyisidir (17).

 10. Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere bazı ülkelerde diyet takviyeleri düzenlenmemektedir. Böylece istenmeyen ve potansiyel olarak zararlı içerikler veya katkı maddeleri içerebilirler.

 11. Satın aldığınız ürünün saflığını ve kalitesini sağlamak için daima NSF veya ABD Farmakopesi gibi üçüncü bir tarafça test edilmiş bir ürün seçin.

Alt satırda

 1. Somon yağı, omega-3 yağ DHA ve EPA'nın zengin bir kaynağıdır.

 2. Somon yağından omega-3 tüketmek, iltihabı azaltmak, kilo yönetimine yardımcı olmak ve kalp ve beyin sağlığını artırmak gibi çeşitli sağlık yararları ile ilişkilidir.

 3. Diyetinize somon dahil ederek veya somon yağı takviyesi alarak somon yağının faydalarını elde edebilirsiniz.

 4. Bununla birlikte, haftada önerilen miktarda somon ve önerilen miktarda somon yağı alın. Çok fazla tüketmek olumsuz sağlık etkilerine yol açabilir.

 5. Somon yağının diyetiniz için doğru olup olmadığından emin değilseniz, tavsiye için sağlık uzmanınıza danışın.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407