Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


8 Protein Eksikliği Belirtileri ve Belirtileri

Alt satırda

 1. Birkaç besin proteini kadar önemlidir.

 2. Protein, kasların, cildin, enzimlerin ve hormonların yapı taşıdır ve tüm vücut dokularında önemli bir rol oynar.

 3. Çoğu yiyecek bazı proteinler içerir. Sonuç olarak, gelişmiş protein eksikliği gerçek ülkelerde nadirdir. Ancak, bazı insanlar hala risk altında olabilir. [! 3823 => 1140 = 1!

 4. Bu makale 8 protein düşük alımı veya eksikliği belirtilerini listeler.

Protein Eksikliği Nedir?

 1. Protein eksikliği, alımınızın vücudunuzun gereksinimlerini karşılayamadığı durumdur.

 2. Dünya çapında bir milyar insanın yetersiz protein alımından muzdarip olduğu tahmin edilmektedir (1). [! 3823 => 1140 = 2!

 3. Gelişmiş ülkelerdeki bazı insanlar da risk altında. Bu, dengesiz bir diyet uygulayan insanları, aynı zamanda kurumsallaşmış yaşlıları ve hastanede yatan hastaları içerir (3, 4). [! 3823 => 1140 = 2!

 4. Çok az protein vücut kompozisyonunda kas kaybı gibi uzun bir süre boyunca gelişen değişikliklere neden olabilir.

 5. Protein eksikliğinin en ağır şekli, kwashiorkor olarak bilinir. En sık kıtlık ve dengesiz diyetlerin yaygın olduğu gelişmekte olan ülkelerdeki çocuklarda görülür.

 6. Protein eksikliği, vücut fonksiyonunun neredeyse tüm yönlerini etkileyebilir. Sonuç olarak, birçok belirtiyle ilişkilidir.

 7. Bu semptomlardan bazıları protein eksikliği marjinal olsa bile ortaya çıkmaya başlayabilir. Aşağıda, bazı tipik kwashiorkor belirtileri ile birlikte listelenmiştir.

1. Ödem

 1. Şiş ve kabarık cilt ile karakterize ödem, kwashiorkor'un klasik bir belirtisidir.

 2. Bilim adamları, kanın veya kan plazmasının (5) sıvı kısmındaki en bol bulunan protein olan düşük miktardaki insan serum albümininden kaynaklandığına inanıyorlar. [! 3823 => 1140 = 3!

 3. İnsan serum albümin seviyelerinin azalması nedeniyle, ciddi protein eksikliği düşük onkotik basınca neden olur. Sonuç olarak, sıvı dokularda birikerek şişmeye neden olur.

 4. Aynı sebepten dolayı, protein eksikliği karın boşluğunda sıvı birikmesine neden olabilir. Şişirilmiş bir göbek, kwashiorkor'un karakteristik bir işaretidir.

 5. Ödemin, gelişmiş ülkelerde gerçekleşmesi muhtemel olmayan ciddi protein eksikliği belirtisi olduğunu unutmayın.

2.. Yağlı karaciğer

 1. Kwashiorkor'un bir başka yaygın belirtisi yağlı bir karaciğer veya karaciğer hücrelerinde yağ birikmesidir (6).

 2. Tedavi edilmeden bırakılırsa, durum yağlı karaciğer hastalığına neden olabilir, bu da iltihaplanma, karaciğerde yaralanma ve potansiyel olarak karaciğer yetmezliğine neden olabilir.

 3. Yağlı karaciğer, obez kişilerde ve ayrıca çok miktarda alkol tüketenlerde sık görülen bir durumdur (7, 8). [! 3823 => 1140 = 4!

3. Cilt, Saç ve Tırnak Sorunları

 1. Protein eksikliği genellikle ciltten, saçtan ve çivilerde büyük ölçüde proteinden yapılmış işaretini bırakır.

 2. Örneğin, çocuklarda kwashiorkor lapa lapa veya bölünmüş cilt, kızarıklık ve cildin kesikli lekeleriyle ayırt edilir (10, 11).

 3. Saç dökülmesi, soluk saç rengi, saç dökülmesi (alopesi) ve kırılgan tırnaklar da sık görülen semptomlardır (12, 13).

 4. Bununla birlikte, ciddi bir protein eksikliğiniz yoksa bu semptomların ortaya çıkması muhtemel değildir.

4. Kas Kütlesi Kaybı

 1. Kaslarınız vücudunuzun en büyük protein deposudur.

 2. Diyet proteini yetersiz kaldığında, vücut daha önemli dokuları ve vücut fonksiyonlarını korumak için iskelet kaslarından protein alma eğilimindedir. Sonuç olarak, protein eksikliği zamanla kas kaybına neden olur.

 3. Orta derecede protein yetersizliği bile, özellikle yaşlılarda kas kaybına neden olabilir.

 4. Yaşlı erkek ve kadınlarda yapılan bir çalışmada kas kaybının en az miktarda protein tüketenlerde daha fazla olduğu bulundu (14). [! 3823 => 1140 = 6!

 1. Düşük protein alımından etkilenen tek dokular kas değildir.

 2. Kemikleriniz de risk altında. Yeterli miktarda protein tüketmemek kemiklerinizi zayıflatabilir ve kırık riskini artırabilir (16, 17, 18).

 3. Postmenopozal kadınlarda yapılan bir çalışmada, yüksek protein alımının kalça kırığı riskinin daha düşük olduğu tespit edilmiştir. En yüksek alım% 69 oranında azalmış risk ile bağlantılıydı ve hayvan kaynaklı protein en büyük yararlara sahip gibi göründü (19).

 4. Son kalça kırığı olan postmenopozal kadınlarda yapılan bir başka çalışma, yarım yıl boyunca günde 20 gram protein takviyesi almanın kemik kaybını% 2.3 oranında yavaşlattığını gösterdi (20). [! 3823 => 1130 = 8!

 1. Protein sadece kas ve kemik kütlesini korumaya yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda vücut gelişimi için de gereklidir.

 2. Bu nedenle, eksiklik veya yetersizlik, özellikle büyüyen bedenleri düzenli bir tedarik gerektiren çocuklara zararlıdır.

 3. Gözlemsel çalışmalar düşük protein alımı ile bozulmuş büyüme arasında güçlü bir ilişki olduğunu gösteriyor (22, 23).

 4. Stunted büyüme aynı zamanda çocuklarda kwashiorkor'un temel özelliklerinden biridir (24).

7. Enfeksiyonların Şiddetini Arttırın

 1. Bir protein eksikliği, bağışıklık sistemi üzerindeki etkisini de üstlenebilir.

 2. Bozuk bağışıklık fonksiyonu, ağır protein eksikliğinin ortak bir belirtisi olan enfeksiyon riskini veya şiddetini artırabilir (25, 26). [! 3823 => 1140 = 9!

 3. Marjinal derecede düşük protein alımı bile bağışıklık fonksiyonunu bozabilir. Yaşlı kadınlarda yapılan küçük bir çalışma, dokuz hafta boyunca düşük proteinli bir diyet uygulandıktan sonra bağışıklık yanıtlarını önemli ölçüde azalttığını göstermiştir (28). [! 3823 => 1130 = 10!

 1. İştahsızlık şiddetli protein eksikliğinin belirtilerinden biri olmasına rağmen, daha hafif eksiklik biçimleri için bunun tersi geçerli gibi görünüyor.

 2. Protein alımınız yetersiz olduğunda, vücudunuz iştahınızı artırarak protein durumunuzu geri kazanmaya çalışır ve sizi bir şeyler yemeye teşvik eder (29, 30).

 3. Fakat bir protein açığı amaçsızca yeme dürtüsünü tahrik etmiyor, en azından herkes için değil. Seçici olarak insanların protein bakımından yüksek olma eğiliminde olan lezzetli yiyecekler için iştahlarını arttırabilir (31). [! 3823 => 1140 = 10!

 4. Bu hazır yiyeceklerin çoğu bir miktar protein içerir. Bununla birlikte, bu gıdalardaki protein miktarı, sağladıkları kalori miktarına kıyasla genellikle oldukça düşüktür.

 5. Sonuç olarak, zayıf protein alımı, protein kaldıraç hipotezi olarak bilinen bir fikir olan kilo alımı ve şişmanlığa neden olabilir (32). [! 3823 => 1140 = 10!

 6. Bu, artan protein alımının toplam kalori alımını azaltmasının ve kilo kaybını arttırmasının nedeninin bir parçasıdır (35, 36).

 7. Sürekli aç hissediyorsanız ve kalori alımınızı kontrol altında tutmakta zorluk çekiyorsanız, her öğüne biraz yağsız protein eklemeyi deneyin.

Ne Kadar Protein İhtiyacınız Var?

 1. Herkes aynı protein gereksinimine sahip değil. Vücut ağırlığı, kas kütlesi, fiziksel aktivite ve yaş dahil birçok faktöre bağlıdır.

 2. Muhtemelen, vücut ağırlığının protein gereksinimlerinin en önemli belirleyicisi olduğu tartışılmaktadır. Sonuç olarak, tavsiyeler genellikle her kilo için kilo olarak veya vücut ağırlığının kilogramı olarak sunulur.

 3. Önerilen günlük ödenek (RDA), vücut ağırlığının her bir kilosu için 0.4 gram proteindir (kg başına 0.8 gram). Bilim adamı, bunun çoğu insan için yeterli olacağını tahmin ediyor.

 4. Bu, 165 kilo ağırlığında bir yetişkin için günde 66 gram protein anlamına gelir.

 5. Ancak, bilim insanları ne kadar yeterli olduğu konusunda hemfikir değiller. Uluslararası Spor Beslenme Derneği'nin günlük önerisi sporcular için vücut ağırlığının kilosu başına 0.9 gram (kg başına 2 gram) proteindir (38). [! 3823 => 1140 = 11!

 6. BKİ yaşlı ve genç yetişkinler için şu anda aynı olsa da, yapılan çalışmalar hafife alındığını ve kilo başına kilo başına 0,5 ila 0,7 gram arasında (kg başına 1,2-1,5 gram) yükseltilmesi gerektiğini göstermektedir. yaşlı insanlar için (39, 40).

 7. Basitçe söylemek gerekirse, daha yaşlı veya fiziksel olarak aktifseniz, günlük protein gereksinimleriniz muhtemelen vücut ağırlığının kilosu başına 0,4 gram olan mevcut RDA değerinden daha yüksektir (kg başına 0,8 gram).

 8. En zengin protein kaynakları balık, et, yumurta, süt ürünleri ve baklagillerdir.

Alt satırda

 1. Protein vücudunuzun her yerinde bulunur. Kaslarınız, cildiniz, saçlarınız, kemikleriniz ve kanınız büyük oranda proteinden yapılmış.

 2. Bu nedenle, protein eksikliğinin çok çeşitli semptomları vardır.

 3. Ciddi protein eksikliği şişme, yağlı karaciğer, cilt dejenerasyonu, enfeksiyonların şiddetini artırabilir ve çocuklarda dublör büyümesine neden olabilir.

 4. Gelişmiş ülkelerde gerçek eksiklik nadir olsa da, düşük alım kas kaybına neden olabilir ve kemik kırılma riskini artırabilir.

 5. Bazı kanıtlar çok az protein almanın iştahı arttırdığını, aşırı yeme ve şişmanlığı arttırdığını gösteriyor.

 6. En iyi sağlık için, her öğünde protein yönünden zengin yiyecekleri dahil ettiğinizden emin olun.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407