Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


8 Nohutların Sağlık ve Beslenme Faydaları

Ev Mesajınızı Alın

 1. Nohut, nohut olarak da bilinir, baklagil ailesinin bir parçasıdır.

 2. Son zamanlarda daha popüler olmalarına rağmen, Orta Doğu ülkelerinde nohutlar binlerce yıldır yetiştiriliyor.

 3. Cevizli tadı ve grenli dokusu diğer birçok yiyecek ve içerikle iyi eşleşiyor.

 4. Zengin bir vitamin, mineral ve lif kaynağı olarak nohut, sindirimi iyileştirmek, kilo yönetimine yardımcı olmak ve çeşitli hastalıkların riskini azaltmak gibi çeşitli sağlık yararları sunabilir.

 5. Ek olarak, nohutlar protein bakımından zengindir ve vejetaryen ve vegan diyetlerinde et için mükemmel bir yer değiştirir. [! 2044 => 1140 = 1!

1. Besinlerle Dolu

 1. Nohutların etkileyici bir beslenme profili var.

 2. 1 ons (28 gram) porsiyon başına 46 kalori sağlayan ılımlı miktarda kalori içerirler. Bu kalorilerin yaklaşık% 67'si karbonhidrattır, gerisi protein ve az miktarda yağdan gelir (1). [! 2044 => 1140 = 2!

 3. Bir 1 ons (28 gram) porsiyon aşağıdaki besinleri sağlar (1):

2. İştahınızı Kontrol Altında Tutmaya Yardımcı Olabilir

 1. Nohuttaki protein ve lif iştahınızı kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir.

 2. Protein ve lif sindirici olarak yavaş sindirime çalışır, bu da dolgunluğu teşvik eder. Ek olarak, protein vücutta iştah azaltan hormon seviyelerini artırabilir (2, 3, 4, 5).

 3. Aslında, nohut içindeki protein ve liflerin dolum etkileri gün boyunca ve öğünlerde kalori alımınızı otomatik olarak düşürebilir (4, 6, 7).

 4. Bir çalışmada, iki ayrı öğün tüketen 12 kadın arasında iştah ve kalori alımı karşılaştırıldı (8). [! 2044 => 1140 = 3!

 5. Kadınlar, nohut yemekten sonra iştah ve kalori alımında beyaz ekmek yemesine kıyasla önemli bir azalma yaşadılar.

 6. Nohutların iştah kontrolünde oynayabileceği rolü doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Ancak, onların tamlık arttırıcı etkilerini denemek istiyorsanız, kesinlikle diyetinize eklemeye değerdir.

3. Bitki Bazlı Protein Zenginliği

 1. Nohut, hayvansal ürünleri tüketmeyenler için uygun bir gıda seçimi yapan bitki bazlı protein kaynağıdır.

 2. Bir 1 ons (28 gram) porsiyon, siyah fasulye ve mercimek (1) gibi benzer gıdalardaki protein içeriği ile karşılaştırılabilir olan yaklaşık 3 gram protein sağlar.

 3. Nohut içindeki protein dolgunluğa yardımcı olabilir ve iştahınızı kontrol altında tutar. Protein ayrıca kilo kontrolü, kemik sağlığı ve kas gücünün korunmasındaki rolü ile de bilinmektedir (6, 10, 11, 12). [! 2044 => 1140 = 4!

4. Kilonuzu Yönetmenize Yardımcı Olabilir

 1. Nohut, kilonuzu kontrol etmenize yardımcı olabilecek birkaç özelliğe sahiptir.

 2. İlk olarak, nohutların kalori yoğunluğu oldukça düşüktür. Bu, içerdikleri besin miktarına göre birkaç kalori sağladıkları anlamına gelir (6, 13).

 3. Çok düşük kalorili yiyecekleri yiyenlerin kilo vermesi ve sürdürmesi daha yüksek kalorili yiyecekleri yiyenlere göre daha fazladır (14, 15).

 4. Ayrıca nohuttaki protein ve lif iştah düşürücü etkileri ve öğünlerde kalori alımını azaltmaya yardımcı olma potansiyelleri nedeniyle kilo yönetimini destekleyebilir (8).

 5. Bir çalışmada nohut düzenli olarak yiyenlerin obez olma olasılığı% 53 daha azdı ve nohut yemeyenlere göre daha düşük vücut kitle indeksi ve ağırlık çevresi vardı (16).

 6. Ek olarak, başka bir meta-analiz, nohut gibi baklagillerden en az bir tane baklagil yiyenlerin her gün baklagil yemeyenlere göre% 25 daha fazla kilo verdiğini tespit etti (17).

 7. Bu bulgular ümit verici olmakla birlikte, nohutların kilo yönetimi üzerindeki etkilerini belirlemek için daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç vardır. Ne olursa olsun, bunlar diyetinize dahil etmek için inanılmaz derecede sağlıklı bir besindir.

5. Kan Şekeri Kontrolünü Destekleyin

 1. Nohut, kan şekeri seviyelerinizi yönetmenize yardımcı olabilecek birkaç özelliğe sahiptir.

 2. Birincisi, kan şekerinizin yemek yedikten sonra ne kadar hızlı yükseldiğinin bir işareti olan oldukça düşük bir glisemik indeksi (GI) var. Birçok düşük GI gıda içeren diyetlerin kan şekeri yönetimini desteklediği gösterilmiştir (16, 18).

 3. İkincisi, nohut, her ikisi de kan şekeri regülasyonundaki rolleriyle bilinen iyi bir lif ve protein kaynağıdır.

 4. Bunun nedeni, lifin karbon emilimini yavaşlatmasıdır; bu durum, dikenlerden ziyade kan şekeri seviyelerinde sabit bir yükselme sağlar. Ayrıca, protein açısından zengin besinler yemek, tip 2 diyabetli bireylerde sağlıklı kan şekeri seviyelerinin korunmasına yardımcı olabilir (5, 19). [! 2044 => 1140 = 6!

 5. 12 haftalık bir çalışma, haftada 728 gram nohut yiyen 45 kişinin, kan şekeri kontrolünde önemli bir faktör olan açlık insülin seviyelerinde kayda değer bir azalma olduğunu tespit etti (21).

 6. Dahası, bazı çalışmalar nohut tüketimini, diyabet ve kalp hastalığı da dahil olmak üzere birçok hastalık riskiyle ilişkilendirdi. Bu etkiler sıklıkla kan şekeri düşürücü etkilerine bağlanır (10).

6. Sindirimden Yararlanabilir

 1. Nohut, sindirim sağlığı için kanıtlanmış faydaları olan liflerle doludur (16).

 2. Nohuttaki lif daha çok çözünür, yani su ile karışır ve sindirim kanalında jel benzeri bir madde oluşturur.

 3. Bir çalışmada, 12 hafta boyunca günde 104 gram nohut yiyen 42 kişi, nohut yemediklerine kıyasla, daha sık bağırsak hareketleri ve daha yumuşak dışkı kıvamı dahil olmak üzere, gelişmiş bağırsak fonksiyonlarını rapor etti. 9, 16) [! 2044 => 1140 = 7!

7. Bazı Kronik Hastalıklara Karşı Koruyabilir

 1. Nohut, birkaç kronik hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabilecek çeşitli özelliklere sahiptir.

 2. Nohut, kalp sağlığını arttırma potansiyelleri için incelenen magnezyum ve potasyum gibi birçok mineral kaynağıdır (1, 22, 23).

 3. Bunun nedeni kalp hastalığı için önemli bir risk faktörü olan yüksek kan basıncını önlemeye yardımcı olmalarıdır.

 4. Ek olarak, nohuttaki çözünür lifin, trigliserit ve "kötü" LDL kolesterol seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olduğu gösterilmiştir, bu da yükseldiğinde kalp hastalığı riskini artırabilir (16, 24).

 5. 12 haftalık bir çalışmada, haftada 728 gram nohut yiyen 45 kişi, toplam kolesterol seviyelerini ortalama 16 mg / dL (21) düşürdü. [! 2044 => 1140 = 8!

 6. İlk olarak, nohut yemek, vücudun, kolon hücrelerinde enflamasyonu azaltma potansiyeli nedeniyle incelenen bir yağ asidi olan ve muhtemelen kolon kanseri riskini azaltan bir yağ asidi olan bütirat üretimini teşvik edebilir (16, 25 ).

 7. Ayrıca nohut, bazı kanserlerin gelişmesini önlemeye yardımcı olabilecek bitki bileşikleri olan bir saponin kaynağıdır. Saponinler ayrıca tümör büyümesini inhibe etmedeki rolleri için çalışılmıştır (16, 26, 27). [! 2044 => 1140 = 8!

 8. Nohut kan şekeri kontrolünü destekleyen birkaç özelliğe sahiptir ve bu nedenle diyabetin önlenmesine ve yönetilmesine yardımcı olabilir.

 9. Nohuttaki lif ve protein, kan şekeri seviyelerinizin yedikten sonra çok hızlı yükselmesini önler, bu da diyabet yönetiminde önemli bir faktördür (5, 10, 16, 31).

 10. Ek olarak, düşük glisemik indeksleri (GI), kan şekeri iğnelerine yol açma ihtimalleri düşük olduğu için, diyabet hastaları için onları uygun kılar (16, 32).

 11. Aynı zamanda magnezyum, B vitaminleri ve çinko da dahil olmak üzere tip 2 diyabet riskini azalttığı tespit edilen çeşitli vitamin ve mineral kaynaklarıdır (1, 34, 35, 36). .

8. Ucuz ve Diyetinize Eklemek Kolay

 1. Nohut diyetinize dahil etmek için inanılmaz derecede kolay.

 2. Uygun fiyatlı ve kullanışlılar. Marketlerin çoğu konserve ve kuru çeşitlerde taşırlar.

 3. Dahası, nohut çok yönlüdür ve çeşitli yemeklerde kullanılabilir. Onları yemenin popüler bir yolu onları salatalara, çorbalara veya sandviçlere eklemektir.

 4. Ayrıca nohut, tahin, zeytinyağı, limon suyu, tuz ve sarımsak ile yapılan bir daldırma olan humusun ana bir bileşenidir. Humus'u mağazadan satın alabilir veya bu tarifte olduğu gibi kendi başınıza yapabilirsiniz.

 5. Nohutun tadını çıkarmanın bir başka yolu da onları kızartmak, bu da lezzetli ve gevrek bir atıştırmalık. Onları sebzeli burger veya tacolara da dahil edebilirsiniz.

 6. Protein içerikleri nedeniyle et için mükemmel bir alternatif oluşturabilirler.

Alt Çizgi

 1. Nohut çok sağlıklı bir besindir.

 2. Vitamin, mineral, lif ve protein bakımından yüksek. Bu özellikler, kilo yönetiminden kan şekeri kontrolüne kadar değişen sağlık yararlarının çoğundan sorumludur.

 3. Nohutunuzu düzenli olarak diyetinize dahil etmek sağlığınızı destekleyecek ve kalp hastalığı ve kanser gibi kronik hastalık geliştirme riskinizi azaltabilir.

 4. Çoğu marketlerde uygun fiyatlı ve bulmak kolaydır. Bunları çeşitli yemeklere dahil edebilirsiniz ve bunlar vejetaryen ve vegan yemeklerde mükemmel bir et alternatifidir.

 5. Ayrıca nohutlar lezzetlidir ve sağlık yararlarından yararlanmak istiyorsanız diyetinize katılmaya değer.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407