Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


8 Marulun Etkileyici Faydaları

8 Marulun Etkileyici Faydaları

 1. Meenakshi Nagdeve tarafından en son güncelleme - 16 Temmuz 2019 Vanessa Voltolina (MS, RD)

 2. Eval (ez_write_tag ([![!336,280

Marul nedir?

 1. Bilimsel olarak Lactuca sativa olarak bilinen marul, ilk olarak binlerce yıl önce Mısırlılar tarafından yetiştirildi. Mısırlılar tohum üretmek için yağ kullandılar ve bu faydalı sebzelerin yapraklarını kullandılar. Bitki aynı zamanda eski olduğu Mısır'da, kutsal olduğu düşünüldüğünde kültürel ve dini öneme sahipti. Daha sonra, Yunanlılar ve Romalılar da bu ekinleri yetiştirdiler.

 2. 16. ve 18. yüzyıllar arasındaki dönemde farklı marul türleri gelişmişti. Bu, belirli bir alt türün diğer alt türlerle çapraz tozlaşabileceği keşfinden kaynaklanıyordu. Avrupa’nın orta çağlarında, marulun birkaç ortaçağ metninde bahsedilen tıbbi özelliklere sahip olduğu düşünülmüştür. Unani tıp sisteminde de çeşitli hastalıklar için bir ilaç olarak reçete edilen bitkinin örnekleri bulunabilir. Bilious erütasyon, rahatsızlıklı kan basıncı, iştahsızlık, uykusuzluk, reçete edildi ve bağırsaklar ve sindirim sistemi için bir tonik olarak ve cinsel dürtüyü durdurma yöntemi olarak kullanıldı.

 3. Kurutulmuş marul lateksi, uykuyu teşvik etmek için reçete edildi ve burun damlası, yatıştırıcı, spazmodik ve bir anodyne olarak kullanıldı. Ortaçağda ve modern zamanların başlangıcında, marul Avrupa'dan Kuzey Amerika'ya yayıldı. 19. yüzyıl boyunca dünyanın diğer bölgelerine, özellikle Asya, Güney Amerika, Afrika ve Avustralya'ya yayıldı. Bugün marul, Amerika'dan Sibirya'ya kadar dünyanın hemen her yerinde bulunabilir.

Marul Beslenme Değerleri

 1. Marul, yüksek miktarda su, hem de az miktarda enerji, protein, yağ, karbonhidrat, diyet lifi ve şekeri içerir. İçinde bulunan mineraller ve vitaminler arasında, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum ve çinko ile birlikte tiamin, riboflavin, niasin, folat, B6 vitamini ve C, A, E ve K vitaminleri gibi B vitaminleri bulunur. .

Marulun Sağlık Faydaları

 1. ;

Antienflamatuar Ajan

 1. Marul, enflamasyonu kontrol etmeye yardımcı anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Deneysel modellerde, marul ekstreleri, lipoksijenaz ve karragenan gibi biyokatalizörler tarafından indüklenen iltihaplanma üzerinde önemli kontrol gücü göstermiştir. Bu arenada bu sonuçları desteklemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Nöronal Hücreleri Korur

 1. Nöronlar, belleği oluşturmak için fiziksel bağlantılar oluşturan beyin hücreleridir. Nöronların belirli bağlantılarda veya devrelerde ölümü hafıza kaybına neden olabilir. Bazı aşırı vakalarda, önemli nöronal ölüm, Alzheimer gibi hastalıkların başlamasına neden olabilir.

 2. Bir hayvan çalışmasına göre, marul ekstresi antioksidan etkiler gösterir, oksidatif stresi azaltır ve nöro koruyucu faydalar sağlamaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bu olumlu sonuçların erişimini doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Kolesterol Seviyelerini Düşürür

 1. Marul, sıklıkla kardiyovasküler hastalıklara ve diğer tehlikeli durumlara yol açan yüksek kolesterol seviyelerini düşürmede faydalı olabilir. Yüksek LDL kolesterol seviyeleri zararlıdır ve kalp krizine ve felce neden olabilir. Marul tüketiminin yağ ve kolesterol üzerindeki etkisini test etmek için kemirgenler üzerine bir çalışma yapılmıştır. Sonuçlar, marulla beslenmeyen farelere kıyasla kolesterol seviyelerinde önemli bir düşüş olduğunu göstermiştir. Bu vakalarda kolesterol kontrolünden sorumlu olduğu sonucuna varılan çoğu vakada lipit peroksidasyonu gözlendi. Bu sonuçlar, marulun CVD'nin risk faktörlerini azaltma yöntemi olarak katkıda bulunabileceğini göstermektedir.

Uykuya neden olur

 1. Unani tıbbındaki marulun geleneksel kullanımlarından biri uyku indükleyicisi gibiydi. Marul ekstreleri ile ilgili araştırmalar, depresan bir kimyasal maddenin izolasyonuyla sonuçlandı. Bu kimyasal, deney hayvanlarında uygulandığında, önemli yatıştırıcı etkiler göstermiştir. 2013 tarihli bir araştırma raporu, marulda bu etkiden sorumlu ana bileşenlerin, muhtemelen bu bitkinin n-bütanol fraksiyonunda (NBF) bulunan polar olmayan madde (ler) olduğunu göstermektedir. Azalan kalp atışı ve ventriküler kasılmalar da gözlendi. Bu özel kimyasal, kas ve sinir dokularının uyarıcı sinyal süreçlerini bloke ederek etki gösterir.

Antioksidan Ajan

 1. Eval (ez_write_tag ([![!300,250

Antimikrobiyal Ajan

 1. Marul lateksi antimikrobiyal özelliklere sahip. Maruldan lateks ile temasa geçildiğinde yapılan araştırmalar, Candida albicans ve diğer bazı mayaların tamamen deforme olduğunu göstermiştir. Bu antimikrobiyal özelliklere sahip olduğu kabul edilen biyokimyasallar terpen ve cardenolidlerin yanı sıra glukanaz gibi enzimlerdir. Bunlar gibi çalışmaların, bu sebzenin antimikrobiyal yetenekleri üzerinde olumlu etkileri vardır.

Kaygıyı Kontrol Et

 1. Marulun nörolojik özellikleri, daha önce de belirtildiği gibi, eski zamanlarda ve Unani sistemi gibi tıbbi anlaşmalarda Orta Çağ'da uzun süredir önerilmiştir. Asya Pasifik Tropikal Hastalık Dergisi'nde yayınlanan 2012 tarihli bir araştırma raporu, marulun anksiyolitik (antianksiyete) özelliklere sahip olduğu sonucuna yol açmıştır. Laboratuar hayvanlarına marul ekstreleri verildiğinde lokomotif aktiviteleri azaldı ve bu da insan popülasyonlarına etkileri olduğunu gösterdi.

Anti-Kanser Potansiyeli

 1. Marul yaprağı ekstreleri, belirli kanser türlerinin önlenmesine yardımcı olabilir. Onkoloji Raporlarında yayınlanan bir araştırmaya göre, Lactuca sativa'nın (etil asetat ekstresi değil) su ekstresi, lösemi hücrelerinin ve meme kanseri hücrelerinin büyümesini engelledi. Bu, marulun kanser önleyici potansiyeli olduğunu vurgulamaktadır. Deneyler ayrıca lösemi hücrelerinin yüzde 50'sini öldürmek için gereken insan marul tüketiminin ağırlık oranının 3 kg (altı poundun üzerinde) olacağını ileri sürdü. Çok fazla marul!

 2. Basit Marul Tarifler

 3. Evde kolayca denenebilecek birkaç tarif var.

 4. Sebze Salatası: Domates, salatalık, turp, havuç, kırmızı biber, sarı biber ve marul yaprakları kesin. Kesilmiş sebzeleri bir kaseye ekleyin. Tuz, karabiber, bir parça zeytinyağı ve limon suyu ile sezon.

 5. Mısır Marul Salatası: Bir bardak mısır haşlayın ve soğumaya bırakın. Marul, soğan ve domatesleri kesin ve bir kaseye koyun. Haşlanmış mısır bu karışıma ekleyin. Karışımı tuz, karabiber, zeytinyağı ve limon suyu ile karıştırın. Haşlanmış bebek patates, mantar veya bezelye gibi başka sebzeler ekleyebilir, hatta haşlanmış tavuk veya balık bile atabilirsiniz.

 6. Meenakshi Nagdeve, Kurucu Ortak, Organik Gerçekler sağlık ve zindelik tutkunu ve onu yönetmekten sorumlu. Cornell Üniversitesi, ABD'de Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Cornell Sertifika Programını tamamladı. IIM Bangalore'dan İşletme Yüksek Lisans Diplomasına ve IIT Bombay'dan Metalurji Mühendisliği ve Malzeme Bilimi Lisans derecesine sahiptir. Bundan önce birkaç yıl BT ve Finans hizmetlerinde çalıştı. Naturopatinin ateşli bir takipçisi, o gıdalarla şifa olduğuna inanıyor. Boş zamanlarında seyahat etmeyi ve farklı çay türlerini tatmayı seviyor.

Daha Sonra Oku:

 1. Bir avokado yüzlü yapmak için, yüksek hızlı bir karıştırıcıda herhangi bir süt içermeyen süt veya az yağlı Yunan yoğurtunu seçtiğiniz bir avokado, protein tozu ekleyin. Tarifin tamamını buradan okuyun!

 2. Buzdağı marulunun faydaları arasında kilo kaybı, kanın pıhtılaşması, düşük doğum kusuru riski ve kanser sayılabilir. Iceberg marul, demir, kalsiyum ve A, C ve K vitaminleri bakımından zengindir.

 3. Jicama'nın faydaları arasında kilo kaybı, pürüzsüz sindirim, diyabet kontrolü, güçlü kemikler, dolaşımdaki artış, düşük kan basıncı ve gelişmiş beyin fonksiyonu sayılabilir.

 4. Çilekler, kalp sağlığının iyileştirilmesine, HDL (iyi) kolesterol seviyelerinin yükseltilmesine ve kan basıncınızın düşmesine yardımcı olabilir. Düşük kalorili, antioksidanlar açısından zengin lif bakımından zenginler.

 5. Bir yaz barbekü partisi için en iyi vegan yemek tarifleri arasında siyah fasulye vejetaryen burger, kavrulmuş domatesli ızgara avokado, kremalı meyveli dondurmalar, karpuz limonata bulunur.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407