Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


8 Lahana turşusunun şaşırtıcı faydaları (artı nasıl yapılır)

Tatil nasıl planlanır

 1. Lahana turşusu, sağlık açısından önemli yararları olan bir tür fermente lahana türüdür.

 2. Lahana turşusu, birçok kültürde popüler bir garnitür ve çeşni olma zaman testinden kurtuldu. Özellikle isminin geldiği yer olan Almanya'da çok beğeniliyor.

 3. Lahana turşusu geçirdiği fermantasyon nedeniyle taze lahanaların çok ötesinde beslenme ve sağlık yararları sunuyor.

 4. Bu makale lahana turşusunun sekiz sağlık yararını ana hatlarıyla anlatıyor ve kendi başınıza nasıl yapabileceğinize dair adım adım rehberlik ediyor.

1. Lahana turşusu çok besleyici

 1. Lahana turşusu, optimal sağlık için önemli olan birçok besini içerir. Bir bardak (142 gram) size (2):

 2. Lahana turşusu, özellikle mayalanmış olduğundan besleyicidir.

 3. Lahana turşusu fermantasyonu, doğal şekerlerini sindiren ve onları karbondioksit ve organik asitlere dönüştüren lahana üzerindeki mikroorganizmaların işlemidir.

 4. Lahana, elleriniz ve havadaki doğal olarak bulunan maya ve bakteri, lahanadaki şekerler ile temas ettiğinde fermantasyon başlar.

 5. Lahana turşusu fermantasyonu, yoğurt ve kefir gibi ürünlerde de bulunan faydalı probiyotiklerin büyümesini teşvik eden koşullar yaratır (3).

 6. Probiyotikler, sağlık açısından güçlü yararlar sağlayan bakterilerdir. Ayrıca yiyecekleri daha sindirilebilir hale getirmeye yardımcı olurlar, bu da bağırsaklarınızın içerdikleri vitaminleri ve mineralleri emmesini sağlar (4, 5). Lahana turşusunu çiğ lahana veya lahana salatası yerine daha besleyici yapan şey budur!

 7. Bununla birlikte, lahana aksine lahana turşusu sodyumda yüksek olabilir. Tuz alımınızı izliyorsanız bunu aklınızda bulundurun.

2. Sindiriminizi Geliştirir

 1. Bağırsaklarının, vücudundaki toplam hücre sayısının 10 katından fazla olan 100 trilyondan fazla mikroorganizma veya "bağırsak florası" içerdiği söyleniyor.

 2. Lahana turşusu, toksinlere ve zararlı bakterilere karşı ilk savunma hattı olarak görev yapan faydalı bakteriler olan probiyotikler içerir. Ayrıca, sindiriminizi ve genel sağlığınızı da iyileştirebilirler (4, 7, 8).

 3. Lahana turşusunda olanlar gibi probiyotikler, antibiyotik kullanımıyla rahatsız edildikten sonra bağırsaklarınızdaki bakteri dengesini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bu, antibiyotiğe neden olan ishalin azaltılmasına veya önlenmesine yardımcı olabilir (9, 10, 11).

 4. Araştırmalar, probiyotiklerin gaz, şişkinlik, kabızlık, ishal ve Crohn hastalığı ve ülseratif kolit ile bağlantılı semptomları azaltmaya yardımcı olduğunu da gösteriyor (12, 13, 14, 15).

 5. Probiyotik açıdan zengin yiyeceklerin ve takviyelerin çoğu servis başına 5-10 milyar koloni oluşturan ünite (CFU) içerir. Buna karşılık, 1 fincan lahana turşusu yaklaşık 3 milyar CFU içeriyor (3). [! 2861 => 1140 = 3!

 6. Farklı probiyotik suşları da farklı avantajlar sağlayabilir. Bu nedenle, çok çeşitli suşları tüketmek size daha geniş bir sağlık yararı yelpazesi verebilir.

 7. Bu açıdan, lahana turşusunun avantajı olabilir. Araştırmalar bir porsiyonun 28 ayrı bakteri suşu içerebileceğini bildirmiştir (16). [! 2861 => 1140 = 3!

3. Bağışıklık Sisteminizi Artırır

 1. Lahana turşusu, bağışıklık sistemini güçlendiren probiyotikler ve besinlerin zengin bir kaynağıdır.

 2. Başlangıç ​​olarak, bağırsağınızı tıkayan bakterilerin bağışıklık sisteminiz üzerinde güçlü bir etkisi olabilir. Lahana turşusunda bulunan probiyotikler bağırsaklarınızdaki bakteri dengesini iyileştirmeye yardımcı olur, bu da bağırsak astarınızı sağlıklı tutar.

 3. Daha güçlü bir bağırsak astarı, istenmeyen maddelerin vücudunuza "sızmasını" önler ve bir bağışıklık tepkisine neden olur (17, 18, 19, 20).

 4. Sağlıklı bir bağırsak florasını korumak, zararlı bakteri üremesini önlemeye yardımcı olur ve hatta doğal antikorların üretimini de artırabilir (21, 22, 23, 24).

 5. Ayrıca, lahana turşusu gibi düzenli olarak probiyotikçe zengin yiyecekler tüketmek, soğuk algınlığı ve idrar yolu enfeksiyonları gibi enfeksiyon geliştirme riskinizi azaltabilir (25, 26, 27, 28).

 6. Hastalanırsanız, düzenli tüketen probiyotik yönünden zengin yiyecekler daha hızlı iyileşmenize yardımcı olabilir ve antibiyotik kullanma şansınızı yaklaşık% 33 azaltabilir (27, 28, 29).

 7. Özellikle, soğuk algınlığı yaşadığınızda C vitamini alımınızı artırmak, semptomlardan daha hızlı kurtulmanıza yardımcı olabilir (34, 35).

4. Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir

 1. Düzenli olarak tüketilen lahana turşusu kilo vermenize ve uzak tutmanıza yardımcı olabilir.

 2. Kısmen, lahana turşusu, çoğu sebze gibi, kalorileri düşük ve lifleri yüksek. Yüksek lifli diyetler sizi daha uzun süre daha dolgun tutar, bu da her gün yediğiniz kalori miktarını doğal olarak azaltmanıza yardımcı olabilir (36, 37, 38, 39). [! 2861 => 1140 = 5!

 3. Kesin nedenler henüz tam olarak anlaşılmamış, ancak bilim adamları, probiyotiklerin vücudunuzun emdiğiniz yağ miktarını azaltma yeteneğine sahip olabileceğine inanıyor (40, 41)

 4. Çeşitli çalışmalar, katılımcıların probiyotik bakımından zengin yiyecekler veya takviyeler verdiğini, plasebo verilenlere göre daha fazla kilo verdiğini bildirmiştir (42, 43, 44).

 5. Son zamanlarda yapılan bir çalışmada, probiyotik verilen bilerek aşırı beslenen katılımcıların, plasebo verilen aşırı beslenen katılımcılardan yaklaşık% 50 daha az vücut yağ kazandığı bildirildi. Bu, probiyotik yönünden zengin bir diyetin kilo almayı önlemeye bile yardımcı olabileceğini göstermektedir (45). [! 2861 => 1140 = 5!

5. Stresin Azaltılmasına ve Beyin Sağlığının Korunmasına Yardımcı Olur

 1. Ruh haliniz yediklerinizi etkileyebilirken, bunun tersinin de doğru olduğu düşünülüyor. Yedikleriniz ruh halinizi ve beyin işlevinizi etkileyebilir. [! 2861 => 1140 = 6!

 2. Bağırsaklarınızda bulunan bakteri türlerinin beyninize mesaj gönderme yeteneğine sahip olabileceğini, bunun işlev görme ve dünyayı algılama biçimini etkileyebileceğini buldular (48, 49, 50) .

 3. Örneğin, lahana turşusu gibi fermente, probiyotik yönünden zengin gıdalar, araştırmaların stresi azaltmaya ve beyin sağlığını korumaya yardımcı olabileceğini gösteren sağlıklı bir bağırsak florasının oluşmasına katkıda bulunur (51, 52, 53, 54).

 4. Probiyotiklerin hafızayı geliştirmeye ve anksiyete, depresyon, otizm ve hatta obsesif-kompulsif bozukluk semptomlarını azaltmaya yardımcı olduğu bulundu (OKB) (49).

 5. Lahana turşusu, bağırsaklarınızın magnezyum ve çinko da dahil olmak üzere ruh düzenleyici minerallerin emilimini artırarak beyin sağlığını da koruyabilir (48).

 6. Bazı araştırmacılar lahana turşusunda bulunan bileşiklerin, depresyon, anksiyete bozuklukları ve Parkinson hastalığını tedavi etmek için önerilen bir ilaç olan monoamin oksidaz inhibitörleri (MAOI'ler) ile etkileşime girebileceği konusunda uyardı.

 7. Bu ilaçları alan kişiler diyetlerine lahana turşusu eklemeden önce doktorlarına danışmalıdır.

6.Bazı Kanser Riskini Azaltabilir

 1. Lahana turşusunun ana maddesi lahana, bazı kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilecek antioksidanlar ve diğer faydalı bitki bileşiklerini içerir.

 2. Araştırmacılar, bu bileşiklerin DNA hasarını azaltmaya, hücre mutasyonlarını önlemeye ve tipik olarak tümör gelişimine yol açan aşırı hücre büyümesini engellemeye yardımcı olabileceğine inanıyor (56, 57, 58).

 3. Lahana fermantasyon işlemi, kanser öncesi hücrelerin yok edilmesine yardımcı olduğu düşünülen belirli bitki bileşikleri de yaratabilir (59, 60).

 4. Bazı kanserojenlerin belirli enzimler tarafından "aktive edildikten" sonra kansere neden olduğuna inanılıyor.

 5. Son zamanlarda yapılan iki çalışma, lahana ve lahana turşusu suyunun, kanserojen aktifleştirici enzimlerin üretimini azaltarak kanserin gelişmesini önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir (61, 62, 63).

 6. Başka bir çalışmada araştırmacılar, gençlerinden yetişkinliğe çok fazla lahana ve lahana turşusu yiyen kadınların meme kanseri riskinin azaldığını gözlemledi.

 7. Haftada üçten fazla porsiyon tüketen kadınlar, haftada 1,5 porsiyondan daha az yemek yiyenlere göre% 72 daha düşük meme kanseri riski taşıyorlardı (64). [! 2861 => 1140 = 7!

7. Kalp Sağlığını Destekleyebilir

 1. Lahana turşusu daha sağlıklı bir kalbe katkıda bulunabilir.

 2. Bunun nedeni, her ikisi de kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olabilecek iyi miktarda lif ve probiyotik içermesidir (66, 67, 68, 69).

 3. Lahana turşusunda bulunanlar gibi probiyotikler tansiyonun biraz düşmesine de yardımcı olabilir. İnsanlar, sekiz haftadan daha uzun bir süre boyunca günde en az 10 milyon CFU aldığında en iyi sonuçları elde ediyor gibi görünmektedir (70). [! 2861 => 1140 = 8!

 4. K2 vitamininin kalsiyum birikimlerinin atardamarlarda birikmesini önleyerek kalp hastalıklarını azaltmaya yardımcı olduğuna inanılıyor (71).

 5. Bir çalışmada, düzenli bir şekilde K2 vitamini bakımından zengin besinler alımı, 7-10 yıllık çalışma süresi boyunca kalp hastalıklarından ölme riskinin% 57'si ile ilişkiliydi (72). [! 2861 => 1140 = 8!

 6. Referans için, 1 fincan lahana turşusu yaklaşık 6.6 mcg K2 vitamini içerir (74).

8. Daha Güçlü Kemiklere Katkılar

 1. Lahana turşusu kemik sağlığında önemli bir rol oynayan K2 vitaminini içerir.

 2. Daha spesifik olarak, K2 vitamini, işlevi kemiklerde bulunan ana mineral olan kalsiyum bağlamak olan iki proteini aktive ediyor (75, 76).

 3. Bunun daha güçlü ve sağlıklı kemiklere katkıda bulunduğu düşünülüyor. Aslında, çeşitli çalışmalar K2 vitamininin kemik sağlığına fayda sağlayabileceğini göstermiştir.

 4. Örneğin, menopoz sonrası kadınlarda yapılan üç yıllık bir çalışma, K2 vitamini takviyesi alanların kemik mineral yoğunluğunda yaşla ilgili daha yavaş bir kayıp yaşadığını gözlemledi (77). [! 2861 => 1140 = 9!

 5. Bununla birlikte, bu çalışmaların bazıları çok yüksek dozlarda K2 vitamini sağlamak için takviyeler kullandı. Bu nedenle, sadece lahana turşusu yemekten alacağınız K2 vitamininin aynı faydaları sağlayıp sağlayamayacağı bilinmiyor.

Lahana turşusu için nasıl alışveriş yapılır

 1. Lahana turşusunu çoğu süpermarkette kolayca bulabilirsiniz, ancak rastlayacağınız her tür aynı değildir.

 2. Mağazadan alınmış lahana turşusundan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlamak için bu basit ipuçlarını aklınızda bulundurmaya çalışın:

 3. Alternatif olarak, lahana turşusunun tüm sağlık yararlarını aldığınızdan emin olmak için kendiniz yapabilirsiniz.

Kendi Lahana Çöreği Nasıl Yapılır

 1. Lahana turşusu yapmak kolay, basit ve ucuzdur. İşte nasıl:

 2. Malzemeler

 3. Lahana turşusunu içeride tutmak için hazırda 1 litre (1 litre) bir kavanozun, bastırmak için 4 ons (120 ml) daha küçük bir kavanozun lahana karışımı.

 4. Başladığın lahana başı ne kadar büyükse, lahana turşunun daha tatlı ve daha iyi olacağına dikkat et.

 5. Yaratılışınızı tatmak konusunda sabırsızsanız, en az yedi gün sonra yapabilirsiniz. Mayalanmaya ne kadar uzun süre izin verirseniz, tadı o kadar güçlü olur.

 6. İşte bazı lahana turşusu tarifleri:

Alt Çizgi

 1. Lahana turşusu inanılmaz derecede besleyici ve sağlıklı.

 2. Hem sağlık yararları hem de diğer birçok besin maddesi için bilinen probiyotikler ve K2 vitamini sağlar.

 3. Lahana turşusu yemek bağışıklık sisteminizi güçlendirmenize, sindiriminizi iyileştirmenize, belirli hastalık riskini azaltmanıza ve hatta kilo vermenize yardımcı olabilir.

 4. Yararları en üst düzeye çıkarmak için her gün biraz lahana turşusu yemeyi deneyin.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407