Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


8 Kuzu Eti'nin Şaşırtıcı Faydaları

8 Kuzu Eti'nin Şaşırtıcı Faydaları

 1. John Staughton (BASc, BFA) tarafından en son güncelleme - 03 Nisan 2019

 2. Et, dünyanın birçok yerinde yaygın bir uygulamadır, ancak daha az bilinen etlerden biri olarak, anlamanız gereken bazı şeyler vardır.eval (ez_write_tag ([![!336,280

Kuzu Eti Nedir?

 1. Kuzu eti, hayatının ilk yılında bir koyun olan bir kuzudan elde edilen etlerdir. Kuzu kırmızı et olarak kabul edilir, çünkü bazı hayvanların kas dokularında (örneğin inekler) bulunan ve etin oksijene maruz kaldığı zaman kırmızıya dönüşen bir protein olan myoglobinin yüksek seviyeleri vardır. Şimdi, kuzu kırmızı et iken, otlarla beslenen çeşitler genellikle oldukça sağlıklı ve güvenilir bir protein kaynağı olarak kabul edilir. Yağsız bir et türü olması durumunda, çok az miktarda yağ ebru vardır, bu yüzden çoğunluğu kolayca kesilebilir ve bu da onu daha sağlıklı hale getirebilir.

 2. Tadı gelince, kuzu tavuktan veya etten daha lezzetli olan yumuşak bir tada sahiptir, ama dünyanın her yerinde, özellikle mangalda veya fırında sevilen hoş toprak gibi bir tada sahiptir. Kuzu eti sadece genç koyunlardan gelir, ancak bu etin diğer iki çeşidi vardır - hogget ve koyun eti. Hogget genellikle 1-2 yaş arası bir koyundan, koyun eti ise yetişkin bir koyundan gelir. Etin lezzeti koyun yaşı olarak yoğunlaşır, ancak sertleşir, bu yüzden kuzu sıklıkla tercih edilir.

Kuzu Eti Beslenmesi

 1. Beslenme açısından konuşan kuzu eti, demir, çinko, kalsiyum, selenyum, potasyum, bakır ve magnezyumun yanı sıra çeşitli B vitaminleri de dahil olmak üzere çok zengin bir mineral kaynağıdır. 4 ons kuzu yaklaşık 28 gram protein içerir, ancak aynı zamanda her gün yaklaşık 2/3 doymuş yağ alımı sağlar, bu nedenle kuzu yerken ılımlılık önerilmektedir. Aynı 4 onsluk kuzu porsiyonunda 330'dan fazla kalori var. Doymuş yağların yanı sıra, kuzu etinde de bazı tekli doymamış yağlar bulunur.

Kuzu Eti'nin Yararları

 1. Kuzu eti yemenin en dikkate değer yararları arasında kansızlığa karşı korunma, gelişmiş kas kütlesi, daha iyi kemik sağlığı, bağışıklık sisteminin iyileştirilmesi ve sinir sisteminin sağlığı, doğum kusurlarının önlenmesi sayılabilir.

Anemi

 1. İyi miktarda hem kalsiyum hem de demir ile bu kırmızı et türü, yeni kırmızı kan hücreleri yapmak için yeterli demir sağlayarak kansızlığın önlenmesine yardımcı olabilir.

Kilo Verme

 1. Eval (ez_write_tag ([![!580,400

Doğum Kusurları

 1. Kuzu yenidoğan çocuklarda nöral tüp defektlerini önlemek için gerekli olan zengin bir folik asit kaynağıdır.

Cilt Sağlığı

 1. Bu etin içindeki omega-3 yağ asitleri ile cilt bir miktar antioksidan koruma kazanıyor, böylece kırışıklıkların ve yaşlılık lekelerinin görünümünü azaltıyor.

Kemik Yoğunluğu

 1. Eval (ez_write_tag ([![!300,250

Bağışıklık Sistemi

 1. Sisteminizde yeteri kadar çinko yoksa, bağışıklık sisteminiz tehlikeye girer, ancak tek bir kuzu porsiyonu günlük ihtiyacınızın yaklaşık% 30'unu sağlar.

Kas Kütlesi

 1. İnanılmaz derecede yoğun bir protein kaynağı olan kuzu, fiziksel performansı ve metabolik aktiviteyi arttırırken kas kütlesini onarmaya ve arttırmaya yardımcı olabilir.

Diğer Faydalar

 1. Kuzu, protein ve demir gibi vitaminler bakımından zengindir ve menstrüasyon sırasında ağrının azalmasına yardımcı olabilir ve inme ve böbrek hastalığı riskini azaltır. Ayrıca otizm semptomlarını hafifletmeye ve sinir sistemi sağlığını arttırmaya yardımcı olur.

Kuzu Eti Yan Etkileri

 1. Et yemenin bazı yan etkileri var, özellikle aşağıdakileri aşırı tüketiyorsanız:

 2. Belirtildiği gibi, bu kırmızı et türü doymuş yağda oldukça yüksektir, bu yüzden ılımlı bir şekilde kuzu yerken kabul edilebilir olsa da, çok fazla yemek genel kolesterol seviyelerinizin yükselmesine neden olur. Bu, kalp hastalığı, yüksek tansiyon ve diyabet riskinizi artırabilir. Aşırı miktarlar ayrıca vücutta pürin seviyelerini yükseltir ve böbrek taşı oluşumuna neden olabilir.

 3. İsveçli araştırmacılar, Larsson SC, Wolk A, Uluslararası Kanser Dergisi'nde bir araştırma yayınladı. Aşırı kırmızı et fazla olanların zamanla kolon kanseri gelişme riskinin yüksek olduğunu belirtti. ABD'nin Nashville'deki Vanderbilt Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde (Beslenme ve Kanser Dergisi) araştırmacılar tarafından yayınlanan bir başka çalışmada, etin kızartma ve ızgara gibi çok yüksek sıcaklıklara maruz kaldığında kansere neden olan maddeler olan heterosiklik aminlerin muhtemel olduğunu belirtmişlerdir. kolon, prostat ve meme gibi farklı kanser türlerine neden olabilir.

 4. John Staughton, İngilizce ve Bütünleyici Biyoloji derecelerini Champaign, Urbana'daki (ABD) Illinois Üniversitesi'nden alan gezgin bir yazar, editör ve yayıncıdır. Edebi bir derginin kurucu ortağı Şerif Nottingham ve dünyanın en güzel yerlerini ofisi olarak görüyor. Ev fikrine yönelik sürekli bir yolculukta, eğitmek, ilham vermek, gelişmek ve gelişmek için kelimeler kullanır.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407