Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


8 Küçük hindistancılığının bilim destekli faydaları

Alt satırda

 1. Küçük hindistan cevizi, Endonezya’ya özgü tropik yaprak dökmeyen bir ağaç olan Myristica fragrans tohumlarından yapılan popüler bir baharattır (1). [! 2930 => 1140 = 1!

 2. Sıcak, hafif cevizli bir tada sahiptir ve sık sık tatlılarda ve körilerde ve ayrıca sıcak şarap ve chai çayı gibi içeceklerde kullanılır.

 3. Lezzeti için sağlık yararlarından daha yaygın olarak kullanılmasına rağmen, hindistan cevizi, hastalığın önlenmesine ve genel sağlığınızın geliştirilmesine yardımcı olabilecek etkileyici bir dizi güçlü bileşik içerir.

 4. Bu makale, küçük hindistan cevizinin bilim destekli 8 sağlık yararını gözden geçiriyor. [! 2930 => 1130 = 2!

 1. Boyut olarak küçük olmasına rağmen, hindistancevizi türetilen tohumlar, vücudunuzdaki antioksidanlar gibi davranan bitki bileşikleri bakımından zengindir (1).

 2. Antioksidanlar, hücrelerinizi serbest radikallerin neden olduğu zararlardan koruyan bileşiklerdir. Bunlar eşlenmemiş bir elektrona sahip moleküllerdir, bu da onları kararsız ve reaktif hale getirir (2). [! 2930 => 1140 = 2!

 3. Antioksidanlar serbest radikalleri nötralize eder, hücresel hasarı önler ve serbest radikal seviyenizi kontrol altında tutar.

 4. Küçük hindistan cevizi, siyanidinler gibi bitki pigmentleri, fenilpropanoidler ve terpenler gibi uçucu yağlar ve protokatekuik, ferulik ve kafeik asitler de dahil olmak üzere fenolik bileşikler (1). [! 2930 => 1140 = 2!

 5. Küçük hindistan cevizi özü almayan fareler, tedavi sonucunda belirgin doku hasarı ve hücre ölümü yaşadı. Buna karşılık, hindistan cevizi özü alan fareler bu etkileri yaşamamıştır (4).

 6. Test tüpü çalışmaları ayrıca hindistan cevizi özünün serbest radikallere karşı güçlü antioksidan etkiler gösterdiğini göstermiştir (5, 6, 7, 8).

2. Antiinflamatuar özelliklere sahiptir

 1. Küçük hindistan cevizi, sabinen, terpineol ve pinen de dahil olmak üzere monoterpen olarak adlandırılan anti-enflamatuar bileşikler bakımından zengindir. Bunlar vücudunuzdaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir ve iltihaplanma koşulları olanlara yarar sağlayabilir (1).

 2. Dahası, baharatlarda siyanidinler ve fenolik bileşikler gibi bulunan çeşitli antioksidanlar da güçlü antienflamatuar özelliklere sahiptir (1, 10).

 3. Bir çalışmada, farelere iltihap üreten bir çözelti enjekte edildi ve daha sonra bir kısmı hindistancevizi yağı verdi. Yağı tüketen sıçanlar, iltihaplanma, iltihaplanma ile ilgili ağrı ve eklem şişmesinde önemli bir azalma yaşamıştır (11). [! 2930 => 1140 = 3!

 4. Bununla birlikte, insanlarda anti-enflamatuar etkilerini araştırmak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.

3. Libidoyu artırabilir

 1. Bazı hayvan çalışmaları, küçük hindistancılığın cinsel dürtü ve performansı artırabileceğini gösteriyor. [! 2930 => 1140 = 4!

 2. Araştırmacılar hala, baharatın libidoyu nasıl geliştirdiğini tam olarak bilmiyorlar. Bazıları bu etkilerin, güçlü bitki bileşikleri (13) içeriğinin yanı sıra, sinir sistemini uyarma kabiliyetinden kaynaklanmaktadır.

4. Antibakteriyel özelliklere sahiptir

 1. Hindistancevizi potansiyel olarak zararlı bakteri suşlarına karşı antibakteriyel etki gösterdiği gösterilmiştir.

 2. Streptococcus mutans ve Aggregatibacter actinomycetemcomitans gibi bakteriler diş boşluklarına ve diş eti hastalıklarına neden olabilir.

 3. Nutmeg'in ayrıca, O157 gibi E. coli bakterilerinin zararlı suşlarının büyümesini engellediği ve insanlarda ciddi hastalıklara ve hatta ölüme neden olabileceği bulunmuştur (1, 17).

 4. Küçük hindistancılığın antibakteriyel özelliklere sahip olduğu açık olmasına rağmen, insanlarda bakteriyel enfeksiyonları tedavi edip edemediğini veya bakterilere bağlı ağız sağlığı sorunlarını önleyip önlemediğini belirlemek için daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç var.

5-7. Çeşitli sağlık koşullarından faydalanabilir

 1. Araştırmalar sınırlı olsa da, çalışmalar hindistan cevizinin şu etkilere sahip olabileceğini gösteriyor:

 2. Bununla birlikte, bu sağlık etkileri sadece yüksek dozlarda hindistan cevizi özü kullanan hayvanlarda test edilmiştir.

 3. Baharatın yüksek dozdaki takviyelerinin insanlarda güvenli ve etkili olup olmadığını belirlemek için insan çalışmalarına ihtiyaç var.

8. Çok yönlü ve lezzetli

 1. Sıcak, tatlı bir tadı var, bu yüzden genellikle pastalara, keklere, kurabiyelere, ekmeklere, meyve salatalarına ve kremalara sahip tatlılara eklendi.

 2. Domuz pirzolası ve kuzu köri gibi lezzetli, et bazlı yemeklerde de iyi çalışıyor.

 3. Hindistan cevizi, tatlı patates, balkabagi ve balkabağı gibi nişastalı sebzelere derin, ilginç bir lezzet elde etmek için serpilebilir.

 4. Dahası, elma şarabı, sıcak çikolata, chai çayı, zerdeçal latte ve smoothies de dahil olmak üzere ılık veya soğuk içeceklere ekleyebilirsiniz.

 5. Eğer bütün hindistancevizi kullanıyorsanız, mikroplan veya rendesi daha küçük deliklerle rendeleyin. Taze rendelenmiş küçük hindistan cevizi taze meyve, yulaf ezmesi veya yoğurt üzerinde lezzetlidir.

Önlemler

 1. Küçük hindistancevizi küçük miktarlarda tüketildiğinde zarar vermemesine rağmen, yüksek dozlarda alınması olumsuz yan etkilere neden olabilir.

 2. Myristicin ve safrole bileşiklerini içerir. Çok miktarda alındığında halüsinasyonlar ve kas koordinasyon kaybı gibi semptomlara neden olabilirler.

 3. İlginç bir şekilde, küçük hindistan cevizi bazen halüsinasyonlara neden olmak ve "yüksek" bir his vermek için rekreasyonel bir şekilde kullanılıyor. Genellikle diğer yan halüsinojenik ilaçlarla karışır, bu da tehlikeli yan etki riskini arttırır (22). [! 2930 => 1140 = 8!

 4. Güçlü psikoaktif özelliklere sahip olan hindistancevizinde bulunan uçucu yağın ana bileşeni olan miristinin, bu toksik etkilerden sorumlu olduğu düşünülmektedir (23).

 5. 5 gram küçük hindistan cevizi almış insanlarda, kilo başına yaklaşık 0.5-0.9 mg miristisine (kg başına 1-2 mg) karşılık gelen, hindistan cevizi zehirlenmesi vakaları bildirilmiştir. (24).

 6. Küçük hindistan cevizi toksisitesi, hızlı kalp atışı, bulantı, oryantasyon bozukluğu, kusma ve ajitasyon gibi ciddi semptomlara neden olabilir. Diğer ilaçlarla birlikte kullanıldığında bile ölüme yol açabilir (25, 26).

 7. Ek olarak, farelerde ve sıçanlarda yapılan çalışmalar, yüksek dozda hindistan cevizi takviyesi almanın uzun vadede organ hasarına yol açtığını göstermiştir. Ancak, insanların da bu etkilerle karşılaşıp yaşamayacağı belli değil (27, 28, 29).

 8. Bu baharatın toksik etkilerinin, genellikle mutfakta kullanılan küçük miktarlarda değil, büyük miktarlarda hindistan cevizinin alımına bağlı olduğuna dikkat etmek önemlidir (24). [! 2930 => 1140 = 8!

Alt satırda

 1. Küçük hindistan cevizi, dünyadaki birçok mutfakta bulunan bir baharattır. Sıcak, cevizli lezzeti birçok yiyecekle iyi bir şekilde eşleşir ve onu tatlı ve tuzlu yemeklerde popüler bir madde yapar.

 2. Mutfak kullanımının yanı sıra, hindistan cevizi, antioksidan görevi gören güçlü anti-enflamatuar bitki bileşikleri içerir. Bunlar, ruh halini, kan şekeri kontrolünü ve kalp sağlığını iyileştirebilir, ancak insanlarda bu etkiler hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 3. Büyük miktarlarda ciddi yan etkilere neden olabileceğinden, bu ılık baharatın tadını küçük miktarlarda çıkarmaya dikkat edin.



Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407